Kybele' nin Varisleri

·
Okunma
·
Beğeni
·
133
Gösterim
Adı:
Kybele' nin Varisleri
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059937139
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Anatolia Kitap
Duygularının içinde göçebe gibi yaşayarak, karanlıktan aydınlığa çıkmaya çalışan, umuda ve özgürlüğe susayan insanın öyküsüdür "Kybele'nin Vârisleri". Gelenekçi, tutucu, insan duygularına kapalı bir toplumun, enkazı altında kalan yaralı kadınların, sıra dışı yaşamını gerçeklik masasına yatıran Fatma Türkdoğan, başarılı kurgu ve sıra dışı anlatımıyla okuru, üzerinde durulması gereken düşünce mantığının içine çeker. Buna karşılık bu enkazın altında kalmayan uçuk yaşamları ironiyle gerçeğe yaklaştırır. Kırsal izlekli bir anlatımla ayrıntıyı görünür kılar. Doğa betimlemeleri öykülerin zenginliği oluştururken, konuşmalarda yerel ağzın kullanılmasındaki ustalık dikkat çekicidir. Sık sık temiz yüreklerin kapısını çalar. Kişinin gizlemek zorunda kaldığı duygularına dokunur. "Kybele'nin Vârisleri" kendine direnmekten korkmayanların; düşten öte bir vakitte okunması gereken öyküleridir..
136 syf.
·Beğendi·8/10 puan
#okudumbitti️ #kitapyorum
#kybeleninvarisleri ️ 136 Sayfa

.
"Umarım bizden sonraki nesiller de aynı hassasiyetle ATA'mızı Ata'sı belleyip:
Ya Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı bizler şimdi hangi ülkenin boyunduruğu altında, hangi dil ve dinin etkisinde olurduk? sorusunu sorarlar kendilerine..."
.
Herkese Merhaba
.
Bugün sizlere 17 tane farklı hikâyeden oluşan bir kitap bırakıyorum. Anlaşılır, samimi ve yürekten yazılmış bu hikâyeleri okurken "KADIN"'a dair yaşamları tekrardan sorguluyor ve ne yazık ki günümüzde bile hâlâ çokça gördüğümüz gerçek ama acı olan hayatları okuyoruz. Her hikâyeye kalbimi bıraktım, bazı sayfalarda göz yaşlarımı bıraktım....
Kitapta kullanılan betimlemeler, şiveler öyle güzeldi ki, okurken karakterlerin gözümüzde canlanmasını ve empati yapmamızı sağlıyor. Herkesin kendinden bir parça birşeyler bulacağı bir kitap, herkesin yüreğine dokunacagı hikâyeleri mutlaka okumanızı tavsiye ederim. OKUYUN efendim...

#kitaptanalıntılar
️"Oscar Wilde ne güzel söylemiş: " Tecrübe, herkesin hatalarına verdiği addır." diye. Tecrübe en büyük öğretmendir aslında ama kulak verene."
️"Hayvana akılsız derler bir de . Kedi, köpek nasıl da taşır ağzında eniğini..."
️"Ruhunun bedeninden yaşlı olduğunu haykıran bal rengi gözlerine takıldım kaldım, kıştan kalma is kokulu bir günükn sabahında..."
.
Sevgi, sağlık ve kitapla kalın canlar... Sorgulatan, düşündüren ve hayatı anlamlandıran okumalarınız olsun...
136 syf.
·1 günde·7/10 puan
Kitabı elime aldığımda Kybele ne demek varisleri ile anlatmak istiyor derken İnternettem küçük bir araştırma yaptım karşıma Anadolu kökenli ana tanrıça olduğu bilgisi ve onunla ilgili bilgiler çıktı mitolojiden böyle bir bilgiyi ilk kez okuduğum için özellikle teşekkür ederim.
Bir de yazar ile Bi rprtak noktamız Kütahya doğumlu olması itibari ile hemşehrim olur..
.. Gelelim kitabın konusuna kısa kısa hikayelerden oluşan bir kadınların yaşadıklarını bir kadın gözü ile çok güzel irdeleyio kaleme almış..
Sadece biraz daha akıcı olabilirdi ama kesinlikle birgün de bitecek güzel bir kitap ben özelikle Düşten Öte Bir Vakit hikayesini çok beğendim dili beni o kadar etkiledi ve özlem dolu günlere götürdü kibar düşünceli ve Özellikle Atam'dan izler taşıması hele hele Reşat Nuri Ağabeydeki naiflik...
136 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kybele’nin Varisleri
Fatma Türkdoğan
|
YILKAD YAYINLARI
Sayfa Sayısı: 108
Duygularının içinde göçebe gibi yaşayarak, karanlıktan aydınlığa çıkmaya çalışan, umuda ve özgürlüğe susayan insanın öyküsüdür Kybele’nin Vârisleri. Gelenekçi, tutucu, insan duygularına kapalı bir toplumun enkazı altında kalan yaralı kadınların yaşamını gerçeklik masasına yatıran Fatma Türkdoğan, başarılı kurgu ve sıra dışı anlatımıyla okuru üzerinde durulması gereken düşünce mantığının içine çeker. Buna karşın bu enkazın altında kalmayan yaşamları ironiyle gerçeğe yaklaştırır. Kırsal izlekli bir anlatımla ayrıntıyı görünür kılar. Doğa betimlemeleri öykülerin zenginliğini oluştururken, konuşmalarda yerel ağzın kullanılmasındaki ustalık dikkat çekicidir. Sık sık temiz yüreklerin kapısını çalar. Kişinin gizlemek zorunda kaldığı duygularına dokunur. Kybele’nin Vârisleri kendine direnmekten korkmayanların; düşten öte bir vakitte okunması gereken öyküleridir.

Kitap Yorumum: Bir çok değerli öykülerin bulunduğu harika bir eser Kybele'nin Varisleri.
Bir öykü de Mustafa kemal Atatürk olmasaydı ne yapardık ? sorusunun cevabı çok güzel anlatılmış.
Başka bir hikayede reerkarnasyon var mı sorusunu buluyorsunuz.
Başka bir öykü de kadın olmanın zorluklarını, toplumun kadından istediklerini görüyoruz. Kadının şiddete nasıl maruz kalıp sevdiğine nasıl pişman edilir? Anadolu kadını aslında ne kadar güçlüdür sorusunun cevabını görüyoruz.

Kitabın içindeki öykülerden yola çıkarak bir kaç toplumun dayattıkları ile kadınların yaşam biçimine değinmek isterim. Kadın asla robot değildir. Kanlı canlı duyguları olan, sevilmek-sevmek isteyen değerli bir varlıktır. Kadının eşinden bekledikleri ile bazı erkeklerin verdikleri/ yaşattıkları uyuşmadığında toplumun onayladığı bu erkekler kadınlara bazen vahşeti yaşatıyor. Tıpkı yüzüne kezzap atılan öyküdeki kadın gibi. Tıpkı eşi başka yaban ellerde çalışma ayağına yatıp başka kadınlar ile birlikte olurken kadından evinde duygusuz bir şekilde yıllarca beklemesini bekleyen köhnemiş zihinler gibi. Kadınlar onurlu olması beklenir iken erkeklere sonsuz özgürlük veren toplum hataları inatla ortaya çıkartıyor.
Aslında olması gereken karşılıklı güven, saygı ve duygu birliğidir. O olmadığı zaman ayrılmak erdem-hak olmalıdır. Ama toplumdaki bazı kişiler dul kadına bakış açısı ile kadını zehirlenen evliliklere mahkum ediyor.
En değerli kadın ise her ne şartlar olursa olsun kendi ayakları üzerinde kalmayı başaran kadınlardır. Tıpkı yüzüne kezzap atılmasına rağmen kendi ve çocuklarına harika bir yaşam kuran o bayan gibi.
Yazarımızın kalemi daim olsun.
DUYGU SONGÜL KAHRAMAN
136 syf.
·Beğendi·8/10 puan
17 farklı, hepimizin gözünde çok kolay canlandıracağı, hiçte yabancısı olmadığımız, gazetelerin üçüncü sayfa haberlerinde görebileceğimiz türden kadın hikayeleri...
Yazar her bir hikayesinde, hepimizin çok iyi bildiği kadın yaşamlarını hatırlatmış bizlere.
Çocuk yaşta fuhuş batağına itilmiş bir kadın, taciz eden kayınpederini öldüren ve hapishaneye düşen bir kadın, hapishanedeki kocasını bekleyen başka bir kadın, Alamanyalara giden kocanın ardından köyünde unutulan bir kadın, kimi zaman en ağır işlerde çalışabilen bir kadın, kimi zaman çocuğunun mutluluğu için çile çeken bir anne bir kadın…
.
Anlaşılır, samimi ve akıcı dil de yazılmış, yürekleriniz de hissedeceğiniz hikayelerin derlendiği bu kitabı, özellikle hemcinslerimin okumasını tavsiye ederim.
.
Ah be toplum! Bir türlü bitiremedin bizlerle derdini...
Belki bir gün... İnşallah...
136 syf.
·4 günde·9/10 puan
İçinde 17 tane birbirinden muhteşem hikaye var. Benim en çok beğendiğim hikaye •Kesişen Yollar • hikayesi oldu. Zaten beni tanıyan arkadaşlarım bilir, çok severim öykü kitaplarını. Ve bu aralar bayaaa kafayı takmıştım öykü kitaplarına, bu kitap ilaç gibi geldi


Kitaptaki karakterler de öyle içimizden ve halktan seçilmiş ki, sanki sokaktaki köşe başından başınızı uzatsanız karşılaşacak gibisiniz karakterlerle. Öykü kitabını seviyorsanız, bu içten öykü kitabını ruhunuzla buluşturun.
136 syf.
·3 günde·9/10 puan
Kitap konusu; #arkakapakyazısı
Duygularının içinde göçebe gibi yaşayarak, karanlıktan aydınlığa çıkmaya çalışan, umuda ve özgürlüğe susayan insanın öyküsüdür. Gelenekçi, tutucu, insan duygularına kapalı bir toplumun, enkazı altında kalan yaralı kadınların, sıra dışı yaşamını gerçeklik masasına yatıran yazarımız başarılı kurgu ve sıra dışı anlatımıyla okuru, üzerinde durulması gereken düşünce mantığının içine çeker. Buna karşılık bu enkazın altında kalmayan uçuk yaşamları ironiyle gerçeğe yaklaştırır. Kırsal izlekli bir anlatımla ayrıntıyı görünür kılar. Doğa betimlemeleri öykülerin zenginliği oluştururken, konuşmalara yerel ağzın kullanılmasındaki ustalık dikkat çekicidir. Sık sık temiz yüreklerin kapısını çalar. Kişinin gizlemek zorunda kaldığı duygularına dokunur. Bu kitap kendine direnmekten korkmayanların; düşten öte bir vakitte okunması gereken öyküleridir.
...
Kitap içerisinde birçok öyküyü barındırıyor. Yazarın ilgi çekici kalemi sizleri etkileyebiliyor. İçerisinde en çok beğendiğim ve etkilendiğim öykü 'Uzat elini Anne' oldu. Güzel tasvir ve betimlemelere sahip bu kitabı sizlere de tavsiye ederim.
...
Alıntı;
"Büyüklerin sözlerine itibar etmek lazım. Her beyaz saç tecrübenin nefesiyle göveriveriyor dipten uca. Oscar Wilde ne güzel söylemiş. 'Tecrübe, herkesin hatalarına verdiği addır.' diye. Tecrübe en büyük öğretmendir aslında ama kulak verene."
136 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Kitap kısa kısa öykülerden oluşuyor. Genel olarak güçlü kadınlarımız konu edinilmiş. Beni çok etkileyen öyküler vardı. Kitabı okurken çok etkilendim ve bazı öykülerin içinden gerçekten çıkamadım. Okunacak kitap listeniz varsa eklemelisiniz pişman olmıyacağınızı düşünüyorum.
136 syf.
·9/10 puan
Selamlar,
Şubat ayı bir enteresan olmaya başladı neredeyse ayı ortaladık ben doğru düzgün paylaşım yapamadım. Halbuki yorum girmem gereken kitaplar var.. Sevgili @yazar_fatmaturkdogan hocamın imzaladığı #kybeleninvarisleri kitabıyla başlayalım öyleyse.. 17 kısa hikaye lakin hepsi kadına dair okuyabileceğiniz en uzun hikayeler..
Hocamın başarısı hoz ardı edilemez çünkü toplumda her kadının başına gelebilecek olayları o kadar uygun fille anlatmış ki, çok tatsız bir kelime olmasına rağmen hayat kadınlığını naif bir şekilde yazmış. Kadına verdiği değeri anlıyorsunuz.
Konuşup tanistigim ve ya söyleşiye katıldığımda her yazara sorarım, kadına dair fikirlerini.. Fatma hocam çok yerinde cevaplar vermiş.. Çok beğendim okumaya geç kaldığım bir kitaptı.. Her kitabın bir zamanı vardır ya bu güzellikte
Herkesin okuması lazım..
Kitapla kalın.
Hadi,
136 syf.
·Puan vermedi
Merhabalar bugün birçoğumuzun severek okuduğu öykülerden oluşan “Kybele’nin Varisleri” adlı kitaptan bahsedeceğim sizlere..
17 farklı hikaye 17 farklı mücadele 17 farklı hayat var kitabın satırlarında.. Bir çırpıda okunabilecek kitaplardan.Ben keyifle okudum öykü severlere veyahut tanışmak isteyenlere tavsiye ediyorum Kaleminize ve emeğinize sağlık okurunuz bol olsun

#arkakapak

Duygularının içinde göçebe gibi yaşayarak, karanlıktan aydınlığa çıkmaya çalışan, umuda ve özgürlüğe susayan insanın öyküsüdür “Kybele'nin Varisleri”. Gelenekçi, tutucu, insan duygularına kapalı bir toplumun, enkazı altında kalan yaralı kadınların, sıra dışı yaşamını gerçeklik masasına yatıran Fatma Türkdoğan, başarılı kurgu ve sıra dışı anlatımıyla okuru, üzerinde durulması gereken düşünce mantığının içine çeker.

Keyifli okumalar ve Huzurlu Akşamlar
136 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Hayırlı geceler arkadaşlar.O kadar harika bir kitap okudum ki nasıl anlatacağımı bilemiyorum.Hayatın her anına odaklanmış bir kitap.İnsanların ve özellikle de kadınların acılarını,yüklerini,özlemini,üzüntüsünü,bekleyişlerini,yarım kalmışlıklarını anlatmış yazarımız.Aslında derinleşse kitap harika bir sosyolojik özellikler gösterebilir,ki gösteriyor da.Çünkü toplumumuzda çokça karşılaşılan geleneksel ve baskılanan duygulara yer verilmiş.Kitabın beğendiğim özellikleri ise kullanılan dil ve kahramanların doğal konuşma üslupları.Yazarımızın kullandığı dil,çok ustaca kullanılmış ve yüksek bir edebî özellik göstermektedir.Kahramanların şiveleri,ağızları ise en hoşuma giden yanı oldu.O doğallığı canlandırabiliyorsunuz.Sanki karşınızda konuşuyor kahramanımız.Gerisi sizde canlar Kesinlikle tavsiye ediyorum.

ALINTILAR

Keşke alışkanlıkla zile bastığım her zamanki gibi kapıyı sen açabilseydin annem...Ama sen,içindeki kırıklıklarını ünlenmemiş sedalarınla harmanlayıp, yılgın bir şekilde yaşamaktan dem vurmayı çoktan terk etmiştin.Ağzın epeydir mühürlüydü.Hep uzun otururdun yine her zamanki yatağında.Çivisi oynak, kapısı aralık bu handa;kaybolmuş ömrüne yanmayı bırakmıştın artık.En temiz duygularının kırılgan zincileri ise çoktan gevşemişti yumuşacık ellerinde.Ateşle buz arasında kalmış gibi bir dağlanıp bir üşüyordun.Kendiliğinden gerilen bedenin aniden gevşeyiveriyor,akabinde uykunun ılımlı sükûnetinde kayboluyordun.Geriye köpükten bir yelpaze bırakırcasına akan suyun saydamlığında gezdiriyordun yosun rengi menevişli gözlerini,sonra da öylece bakıyordun bize annem.
Düşünce yorgunu bedeni henüz uykuya alevlenmemişken, kapının zorlanıp aralanmaya çalışıldığını görünce;kaba nefes alışverişlerin gecenin bilinmezliklerine açılan penceresinden büyüyerek içine alacağı çirkinlikleri önlemek amacıyla askerinin çifte namlulu mavzerine yapışıp şuursuzca tetiği çekti...Birbirini takip eden silah sesleri gecenin karanlığını yırtarken;namusuna göz diken hayasızı aklayan,mağduru da topuzu kaçmış kantarda tartıp suçlayan mahkeme kuruluvermişti.
Umarım bizden sonraki nesiller de aynı hassasiyetle Ata'mızı,Ata'sı belleyip:
"Ya Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı,bizler şimdi hangi ülkenin boyunduruğu altında,hangi dil ve dinin etkisinde olurduk?" sorusunu sorarlar kendilerine...
136 syf.
·3 günde·6/10 puan
.#kitapkonusu . Hayatımızdan bir şekilde geçip iz bırakan ve kendimizden bir şeyler bulabileceğimiz kısa ve güzel hikâyelerin olduğu kitaptı. Sevdiği uğruna ailesini terk edip fuhuşa sürüklenen, Almanya’daki kocasının yolunu gözleyen, çocukları uğruna kendinden vazgeçen yani kısacası bizden kadınların hikayeleri. Özellikle Ruhlar arası göç hikayesini konuya merakımdan dolayı daha bir sevdim. Uzat elini anne öyküsüde çok iyiydi.
.
. Akıcı diliyle birebir ağızdan dilliyormuş gibi hissettiren yöresel ağzıyla keyifle okunacak bir kitap. Kaleminiz tükenmesin sevgili @yazar_fatmaturkdogan
136 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kadın kalemini hep önemsemişimdir... Erkek egemen toplumda onların da bakış açısına çok ihtiyacımız olacaktır... Bu kitapta kadın öyküleri ağırlıkta... Romantik bir dili olan kitap çok akıcı... Tavsiye olunur
Umarım bizden sonraki nesiller de aynı hassasiyetle Ata'mızı Ata'sı belleyip:
"Ya Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı bizler şimdi hangi ülkenin boyunduruğu altında, hangi dil ve dinin etkisinde olurduk?" sorusunu sorarlar kendilerine...
Oscar Wilde ne güzel söylemiş "Tecrübe, herkesin hatalarına verdiği addır" diye. Tecrübe en büyük öğretmendir aslında ama kulak verene.
Kybele; doğuştan gelen yazgısını kabullenen Anadolu’daki varislerine taze çalı ve çiçek kokulu nefesiyle çağlar öncesinden şöyle seslenir: “Sizler; yaşamın mayası, yaratma eyleminin nüvesi, araştırıcı yeteneğin özüsünüz...”
Fatma Türkdoğan
Sayfa 5 - Yılkad Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kybele' nin Varisleri
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059937139
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Anatolia Kitap
Duygularının içinde göçebe gibi yaşayarak, karanlıktan aydınlığa çıkmaya çalışan, umuda ve özgürlüğe susayan insanın öyküsüdür "Kybele'nin Vârisleri". Gelenekçi, tutucu, insan duygularına kapalı bir toplumun, enkazı altında kalan yaralı kadınların, sıra dışı yaşamını gerçeklik masasına yatıran Fatma Türkdoğan, başarılı kurgu ve sıra dışı anlatımıyla okuru, üzerinde durulması gereken düşünce mantığının içine çeker. Buna karşılık bu enkazın altında kalmayan uçuk yaşamları ironiyle gerçeğe yaklaştırır. Kırsal izlekli bir anlatımla ayrıntıyı görünür kılar. Doğa betimlemeleri öykülerin zenginliği oluştururken, konuşmalarda yerel ağzın kullanılmasındaki ustalık dikkat çekicidir. Sık sık temiz yüreklerin kapısını çalar. Kişinin gizlemek zorunda kaldığı duygularına dokunur. "Kybele'nin Vârisleri" kendine direnmekten korkmayanların; düşten öte bir vakitte okunması gereken öyküleridir..

Kitabı okuyanlar 34 okur

  • Sedef Dalbudak
  • @okuyanbirnefess
  • Sadegül Kuru Gözsu
  • eclif ogz
  • Sadece Yazsam
  • Elif Oğuz
  • Büşra lale
  • KÜBRA NUR BAŞCIL
  • Türkan Kılıç
  • Hasan durmuş

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.8 (5)
9
%23.8 (5)
8
%33.3 (7)
7
%9.5 (2)
6
%4.8 (1)
5
%0
4
%0
3
%4.8 (1)
2
%0
1
%0