Larende (Öteki Dünya)

·
Okunma
·
Beğeni
·
589
Gösterim
Adı:
Larende
Alt başlık:
Öteki Dünya
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052870655
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sokak Kitapları Yayınları
Evren sandığımız kadar sınırlı değil, hayal gücümüzün de ötesinde. Bambaşka hayatlar hatta dünyalar var. Cisimliler, Efsaneviler ve Kudretliler… Hepsinin ortak noktası, doğaüstü güçlere sahip olması…

“Öteki Dünya’ya hazır mı?

1
2
3

Ve 27… adımını geçide attı.”
192 syf.
·1 günde·7/10
- Larende 'Öteki Dünya' kurgusu olarak özgün bir kitap. Yazar güzel bir dünya oluşturup karakterleri içine yerleştirmiş. Hırlısı var, hırsızı var, soysuzu var, arsızı var. Bunun yanında iyi yürekli insanlar ve dostluğun sıkı sıkıya bağlı olduğu da var ama ihanetin kaçınılmaz olduğu yerlere de rastlıyoruz. Daha neler var..

- İstanbul'a başlıyor hikayemiz. AHMET taşıdığı kanın kıymetini henüz bilmeyen, zengin, disiplinli ve fiziksel olarak güçlü biri. Güçlerinin farkına varması gerektiğini Larende'den gelen amcası sağlıyor ve onu elinden tutup bu maceraya sürüklüyor.

- İnsan öyle pat diye öteki dünyaya gitmez ki dimi? Bunun için gerekli bilgiyi veriyor tabii ki amcamız. En olmadık yerden vuruyor, ailesi hakkında bilmediği şeyler anlatıyor ve Ahmet'i psikolojik olarakta bir savaşa hazırlıyor. Orada ona gereken de bu. Bir savaşçı.

- Larende çok değişik bir dünya. Herkesin farklı yetenekleri var ve halk % 70 cisimliler % 29 efsaneviler ve % 1 kudretlilerden oluşuyor. Bu halka düşman ve bütün yönetimi elinde tutmaya çalışan birisi var. Yöneticileri birbirine düşürüpzkaos çıkartıp başa geçmek isteyen. Kahramanımız da buna engel olmaya ve intikam almaya çalışıyor.

- Kitap içerik özgünlüğü ve hikayenin akışı olarak başarılı buldum. Olaylar pürüzsüz bir şekilde ve akıcı ilerliyor ama... Keşke biraz daha derinlik olsaydı diyorum. Mesela bir yere gidiyoruz ama o yeri zihnimde canlandıracak detaylar yok. Mekanlara detaylar eklemek kitabı daha zengin kılabilirdi. Olaylar çok hızlı gelişiyor. Hangisi ne zaman oldu? nasıl oldu? derken aceleyle olmuş gibi geliyor her şey. Oysa içine girilebilecek bir sürü güzel konu vardı.

- Yazarımızın ilk kitabı olmasına rağmen bence gayet güzel bir dille anlatmış bize hikayesini. Zamanla daha iyilerini ortaya çıkaracağını düşünüyorum.
192 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Larende - Öteki Dünya kitabı, kurgu itibariyle oldukça güzeldi, fakat anlatım itibariyle ne yazık ki aynı sözleri söyleyemeyeceğim. Kitap 190 sayfa olmasına rağmen, kitabı bitirmem 15 günü geçti ne yazık ki... Bu benden de kaynaklı bir durum olabilir, ama anlatımında bu konuda etkili olduğunu düşünüyorum. Ki ben 1000 küsür sayfalık bir Harry Potter kitabını sekiz günde bitirmiş birisiyim, en uzun okuduğum bir kitap. Söylediğim gibi anlatım donuktu ve olaylar hızlı hızlı ilerlerken anlatılanları anlamak aşırı zor bir hal aldı benim için, duygular da olmayınca açıkçası okurken sıkıldım. Biraz daha duyguya yer verilseydi karakterlerin içerisine rahatlıkla girilebilirdi. Ama başta da söylediğim gibi kurgu açısından oldukça güzeldi, yeni bir dünya yaratmak, savaş, aksiyon hoştu. Sadece her şey bir an da oldu bitti gibi geldi, hem aşırı yoğun hem de aşırı anlaşılmazdı.

Kurgusundan kısaca bahsetmem gerekirse, karakterimiz Ahmet, İstanbul'da yaşıyor ve bir gün Vardges adında birisiyle (ki bu Larende denilen öteki dünyanın yöneticisi konumunda, ayrıca Vardges ve Ahmet baba-oğul gibi yakınlar. Onların arasındaki ilişkiyi kitabın ilerleyen sayfalarında görüyoruz.) Vardges, Larende'de Ahmet'e ihtiyacı olduğunu söylüyor ve birlikte İstanbul'daki bir geçitten geçerek Larende'ye gidiyorlar. Sonrasında Ahmet ailesinin yaşadığı dünyayı ve kendisini tanımaya, Vardges'in oluşturduğu grupla birlikte savaşmaya hazırlanır.

Sonu ilginçti, şans verilmesi gereken bir kitap, ama mümkünse zihniniz boşken okuyun, daha anlaşılır olabilir sizin için.
192 syf.
·Puan vermedi
Öncelikle şunu söylemeliyim yazar bilgileri önemli yani benim için çünkü yazarla samimiyetim belli olur. Onyargilarim olan bi kitap vardı yazarı izmirli ve Karşıyakada yaşıyor diye kitabı seve seve okudum ve bu çok hoştu. Kitaba gelicek olursak kurgu mükemmel ama kitap aceleye gelmiş gibi bazı bölümleri uzuuun, uzun anlatabilirdin, geçişler sert olmuş sanki o kitaptan 500 sayfa çıkardı bence, ve şu öteki dünyadaki "türkler" vatanından kopmak istememişsin bu güzel ama tümüyle vatanında kalmamışsın, orada hepsi de Türk olabilirdi ve işe biraz mizah da katabilirdin bu da kitabı okurken eğlencemizı sağlar. Aile bağları önemli şu 3 kılıçlı ve koruyucu bölümleri çok güzeldi hatta bi ara sıra onlar için okudum kitabı ama orayı da yarıda kestin.
Yazar bey bu kitapta çok heyacanlı onu anladım.
192 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Site üyelerinden Cenk Sunduvaç'ın ilk kitabı olan Larende merakla okuduğum yeni yazar kitaplarından biri oldu. Bana okuma ve inceleme fırsatı verdiği için kendisine teşekkür ediyorum. Yeni yazarları (wattpad değil) desteklemek gerektiğini düşünen bir okur olarak kitaba normalden biraz daha fazla özen gösterdim, çünkü kendileri için bizim fikirlerimiz önemli olmalı. Kitabın dili son derece sade ve sürükleyici. Akıcı bir tarzı olduğundan okurken zorluk çekmiyorsunuz ve kafa karıştıran bir yapısı yok. Ama keşke kişi ve mekan tasvirlerinde biraz daha detay olsaymış. Söylemeden geçemeyeceğim; kitapta her şey bir anda olup bitiyor yani durmaksızın bir aksiyon havası hakim. Belki editör tercihi olabilir ancak bölümlere ayrılmış olsa kitap daha düzenli bir yapısı olabilirdi. Hikayeden bahsedecek olursak; Ahmet adında bir genç bir gün Vardges adında nüfuzlu bir adam tarafından Larende adı verilen gelişmiş bir dünyaya davet ediliyor. Gelişmiş dünya dediğimiz Larende son teknolojiyle donatılmış ve sadece yetenekli kişilerin yaşadığı bir ortam. Bu yetenekli dediğimiz kişiler çoğunlukta olan cisimliler, ondan daha az sayıda efsaneviler ve çok çok daha az miktarda bulunan kudretliler olarak adlandırılıyor. Ahmet'le olan bağlantısına gelirsek Larende, Ahmet'in savaşta ölen anne ve babasının yurdu. Vardges vaktin geldiğini düşünerek yıllardır eğittiği Ahmet'i intikam alması için çağırıyor. Tabi bu dünyada pek çok düşman yönetici olduğu gibi yetenekli kişiler de mevcut. Ahmet bir yandan ailesinin geçmişini araştırırken diğer yandan Larende'yi kurtarmak için operasyonlara girişiyor. Yanında Aiko, Samuel, Hadden, John gibi yeteneklilerle beraber Ahmet amansız bir mücadeleye giriyor. Yeri geliyor efsane oluyor çocukların idolüne dönüşüyor, yeri geliyor hain ilan ediliyor aranan bir suçlu. İşin içine girdikten sonra hayatı değişiyor bir anda kendisinin ve tanıdığı yeni insanlardan çok şey öğreniyor. Türkçe ve yabancı isimler başlarda biraz karışıyor gibi görünse de zamanla alışıyorsunuz. Zaman zaman Türk geleneği türü şeyler görmek mümkün. Kitabın sonunun beklenmedik bir şekilde bittiğini söyleyebilirim, iyi görünenlerin kötü çıkması tarzı bir mevzu var. Yazarın bu yetenekli kişileri oluştururken süper kahramanlardan fazlaca esinlendiği belli oluyor bana göre. Hikaye olarak biraz böyle Marvel ve DC Comics dizilerindeki gibi bir şekil şemal var sanki. Kitabın kapağı biraz çizgi roman tipi ama güzel yakışmış. Dil ve anlatım açısından biraz daha ayrıntı olursa daha güzel bir eser ortaya çıkabilirmiş. İlk kitap için güzel bir iş başarmış Cenk Sunduvaç kendisini tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Kitap aslında çok kalın değil ama nasıl 20 tl fiyatı oluyor anlam veremedim. Hep bu zamlar bizi tüketti bırakın artık şu alkolün, sigaranın ve kitabın yakasını!
192 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Öncelikle uzun dönem ara verdikten sonra kavuştuğum kitaplarım ve kitapsever dostlarım için oldukça mutluyum. Lakin tam iyi hissedecektim ki istenmeyen ayrılıklar ve hüzünler yaşandı. Yaşanan olaylar ve gelişmeler neticesinde de biraz uzun ara vermek durumunda kaldım. Şimdiden şöyle söyleyebilirim ki: İyi ki okumuşum.
Kitabımızın konusundan bahsedeceğim biraz. Favori adamımız Ahmet (ileride Mehmet de olacak tabi) dostu olarak Vardges ile Yetenekliler Dünyası diye isimlendirilen Larende’ye gider. Ailesi hain olarak bilinen birisidir. Vardgess’in aktardığına göre 8 yönetici vardır bu alemde ve biri haindir. Mevzu onu bulmak ve iki dünya arasındaki bağlantıyı kurarak sadece dünyayı değil herkesi kurtarmaktır.
Kitapta gerçekten hoş karakterler, özellikler ve betimlemeler var. Bununla beraber Ahuşen Teyzemizin yaptığı Tarhana Çorbası falan kitaba güzel unsurlar olmuş. (Tarhana sevdiğimi belli etmemeliyim)
Özellikle kitap okurken yaşadığım bazı sıkıntılar oluyor. Mesela gereksiz yere uzayan sohbetler ve işler bunların başında geliyor. Bunu biraz açacak olursak sanırım en kolay ve anlaşılır şöyle diyebiliriz. Evden ekmek almaya çıkıyorsunuz. Ekmek alır gelirsiniz. Bazı yazarlar var ki bu arada bir kaza yaşatır, fırın taşınmıştır, alışverişe çıkarsınız, ekmek almadan gelirsiniz vs derken ekmek alıp gelmek varken onun dışında tüm diğer unsurları yaptırır ve gereksiz yere sıkıcı bir şekilde uzatır. Yazarın bunu yapmaması beni çok memnun etti. Hem de bunca iyi yazara bile bu konuda kızarken Cenk kardeşimizin böyle bir güzelliği henüz ilk kitabında bize sunması gelecek kitaplar için şimdiden bir beklenti ve olumlu puana dönüştü diyebiliriz.
Şimdi gelelim son olarak biraz da yazarımıza kızdığım noktalara. Bazı problemler çok çabuk çözüme kavuşuyor ve hızına yetişemiyoruz. Özellikle final kısmının bir anda başlayıp bitmesi çok garip hissettiğim bir nokta oldu. Hani böyle kötü değil ama farklı bir his. Tanımlayamıyorum.
Bu akşam buralara dönmenin iyi hissi var içimde. Tabi üzerimdeki şu sıkıntıları biraz hafifletip daha çok buralarda olmaya çalışacağım. Yazarımızın eline, koluna, diline sağlık temennisinde bulunuyor; başarılarının devamını diliyorum.
Cümleten mutlu geceler dilerim. Her şey gönlünüzce olsun..
192 syf.
·7/10
Eveeet,2018 yılının son günlerinde elime ulaşan, bir türk yazar tarafından kaleme alınan Larende Öteki Dünya kitabına başladım ve kitabin birazını okuduktan sonra bir ay kadar hic elime alamadım. Sonra bir musaitlik zamanın oldu ve kitap hemen bitiverdi.
Fantastik roman türünü sevdiğim icin kitap kurgusu bana hiç yabancı değildi ve garipsemeden kolaylıkla okudum.
Oldukça akıcı bir dille yazılmış olması ve yazar sanki karşınızdaymış gibi, siz okumuyorsunuz da biri size bu kitabi anlatıyormuş gibiydi. Kurgu güzeldi biraz detaya girilseydi, karakterlerin özellikleri daha detaylı,zaman mekan ve geçmiş daha detaylı anlatilsaydi 400-500 sayfalık bir kitap bile olabilirdi.
Beni okurken en çok zorlayan şey bölümlerin cok uzun olması ve durmanız gereken herhangi bir yerde bölüm bitmediği icin duramama mevzuyu tam yarıda bırakmak zorunda kalmaya itmesi oldu.
Cok hizli,aksiyon dolu bir kısmı tahmin edilebilir sonundaki bir olay ise benim için hic tahmin edilemez oldu.
isim verip okuyanlara haksızlık etmek istemiyorum ama , haini tahmin etmişken isbirlikciyi tahmin edememek beni baya keyiflendirdi kitap sonunda.
Annesiz babasız büyümüş kuvvetli kudretli bir türk gencinin, kendini bir şekilde bağlı olduğu Larendeyi kurtaracak kahraman olarak bulmasıyla başlayıp, türlü türlü karmaşaların içine dahil olmasıyla devam eden fantastik türde kitap okumayı sevenler icin hoş bir kitaptı.
Yazarın ilk kitabi olduğu icin eksiklikler yada kopukluklar olsa da kurgu iyiydi.
Ilk kitaptan daha uzun daha detaylı anlatıma sahip ,heyecanın aksiyonun kesilmediği ikinci kitabi bekleme isteği ile bitirdik bu kitabi da
192 syf.
Sade bir dile ve akıcı bir konuya sahip larende. Okuduğunuzda daha önce izlediğiniz bir çok bilim-kurgu ve macera filmlerinde yer alan karakterleri hatırlayacaksınız. Ve tabi ki tahmini biraz karışık bir sonu olan larende macera kitapları için bir örnek olabilir. Arada olan kelime anlışlıkları da kitabın nazar boncuğu olsun. Ben öyle görerek okudum çünkü.
192 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Dikkat spoiler içerir.
Ahmet, annesi ve babası öldürüldükten sonra Vardges adında çok zengin bir adam tarafından himaye edilen ve pek çok dövüş sanatına hakim bir gençtir. Bir gün Vardges yanına gelir ve Larende adında bir başka dünya olduğunu, anne ve babasının bu dünyada öldürüldüğünü, burada yetenekli ve çişimi insanlar olduğunu Larende'de yakında bir savaş çıkacağını söyler ve çeşitli antrenmanlardan sonra Ahmet'i kaçak olarak bu öbür dünyaya sokmayı başarır. Burada Banner, Winnie, Anatoly gibi yöneticiler de vardır. Ahmet Aiko, Hadden, Samuel, John gibi isimlerden oluşan bir ekiple beraber çalışmaya başlar. Banner babasını öldürdüğü için ona kin duymaktadır. Ondan intikam almak ister. Ama yöneticiler ve muhafızlar arasında savaş baslamiatir. Ayrıca yetenekli 3 tane kılıççı da insanları yok etmektedir. Ahmet ekibi ile beraber pek çok ölüm tehlikesi atlatır. Ve bazı şeylerin göründüğü gibi olmadığını öğrenir. Acaba Larende'nin yok olmasını engelleyebilecek midir? Gerçek haini bulabilecek midir? Koruyucu ile beraber tanıştığı Ayza adındaki yetenekli ve güzel kızla ne yapacaktır? Keyifle bir solukta okunan güzel bir fantastik kurgu romanı.
192 syf.
·1 günde·6/10
Yorumlarıma aşina olanlar bilir ki, okuduğum kitabın -varsa- önce eksik yanlarından bahseder sonra -hak ediyorsa- överim. Standartı değiştirmeden, kitabın bana göre eksik yönlerinden bahsederek başlayayım yorumuma.. Giriş kısmında kitabı bırakmazsanız, sonuna kadar okursunuz bir kere onu söyleyeyim. Çünkü okuma isteğini baltalayan yazım şekliyle, en yorucu kısım orası. Konu açısından bakacak olursak, hikaye özgün ama bütün karakterler için aynı şeyi söyleyemem. Bazı karakterler değişik filmlerden toplanmıştı sanki. Genel olarak söylemem gerekirse; yazar kitabın taslağını karşısında oturan birine anlatmış, dinleyen de duyduğu şekliyle yazıya dökmüş gibi... Editörün de işini çok iyi yaptığını söyleyemeyeceğim; düşük cümleler, yazım hataları, noktalama hataları vs. ne ararsanız vardı. Gelelim beğendiğim yanlarına; her ne kadar geçişler belirsiz olsa da, aksiyon sahnesi oldukça bol. Hızınızı alırsanız birkaç saatte okunuyor, bu açıdan güzel. Bazı konularda çok detaylı bilgi verilmemesi, "hikayenin sonunda mı öğreneceğiz acaba," etkisi yarattığı için teşvik edici. Film tadında bir kurgu olmasını ve devamı gelecekmiş gibi sonlanmasını da sevdim. Elbette bu bir ilk roman, hatasız olmasını kimse bekleyemez. Ama umuyorum ki yazarımız bir sonraki kitabı için daha kaliteli bir yayıneviyle çalışır ve daha doyurucu bir metni bizlerle buluşturur. Yolunuz açık olsun Cenk Bey. =)
192 syf.
·4 günde·7/10
Öncelikle kitabın kurgusu bir hayli ilgimi çekti. Alışılmadık bir bilim kurgu konusu işlenmişti. Yalnızca olaylar arasındaki hızlı geçiş biraz sersemletti beni :) " Hı! Kim, nerde, nasıl, ne oldu yaaa? " gibi tepkiler verip birkaç kere cümlelere geri dönüş yapmama neden oldu bu. Olaylar arasındaki geçişler yumuşak yapılır ve daha fazla detay, betimleme eklenirse tadından yenmez, kitabın serisi bile gelebilir.
Yazarımıza başarılar dilerim.
192 syf.
·2 günde·8/10
Larende Öteki Dünya konusu ve olay akışı gayet özgün bir roman olmuş ancak benim alışamadığım tek şey az betimleme oldu bu kitapta. Bilim kurgu tarzında olmasına rağmen işin içine büyüler ve büyücüler de girince biraz fantastik tarza da kaymış aslında.

Kişilerin yetenekleri, cisimlere bağlı olarak kazanılan hareketleri de hoş ve farklı geldi, aslında kafamda da ister istemez Brandon Sanderson'ın Steelheart'ı ile kıyaslama yaptım. Atmosferleri çok benziyordu bu açıdan. Oluşturulan ekip, ardından gelen olaylar zinciri andırıyordu.

Yabancı isimlerin yanındaki Türk isimler ve lokasyonlar da ilk başta garip gelse de zaten yazar bize bunun nedenini ve aslında garip gelmemesini bir şekilde açıklamış ve okuyunca da dünyanın doğasından her şeyin tek bir dile evrildiğini gayet mantıklı bir cümleyle açıklamış.

Normalde bilim kurguların yeterli seviyedeki betimlemelerine (ya da ben betimlemeleri böyle özel kurgularda her şeyin açıklığa kavuşması için daha çok gerekli gördüğüm için) alışığım ama bu kitap biraz daha senaryo havasındaydı. Okurken tam olarak canlandırmaya çalışacağım sırada başka bir olaya geçilmiş. O yüzden senaryo havası vardı ancak normal bir şekilde tek sezonluk bir dizi çıkardı bu kitaptan.

Olmasını istediğim bir başka şey de keşke kitap bölüm bölüm ayrılsaydı. Başka bir konu anlatıldığı esnada hemen paragraf yapılmış, düz ve hızlı okumada başka bir konuya geçildiğinin farkına sonradan vardım. Gözüme takılan başka bir konu da imla hataları oldu, keşke bir redaktörten geçseydi çünkü dilbilgisi konusunda da biraz sıkıntıları vardı.

Her şeye rağmen yazarın bu alandaki ilk denemesi ve özgün yakalanan konuyla bolca ters köşe, bilim kurgu adına güzel bir gol olmuş. Okurken keyif verdi.
"Sana baktığım zaman bir enerji hissediyorum, bir ışık görüyorum. O ışığını asla kaybetme!"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Larende
Alt başlık:
Öteki Dünya
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052870655
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sokak Kitapları Yayınları
Evren sandığımız kadar sınırlı değil, hayal gücümüzün de ötesinde. Bambaşka hayatlar hatta dünyalar var. Cisimliler, Efsaneviler ve Kudretliler… Hepsinin ortak noktası, doğaüstü güçlere sahip olması…

“Öteki Dünya’ya hazır mı?

1
2
3

Ve 27… adımını geçide attı.”

Kitabı okuyanlar 31 okur

  • Ebit
  • G. İlke
  • Elizyum Kızı
  • Ra.
  • Seray Sina Parlak
  • mithrandir21 | Uğur
  • İrem Mumcu
  • A.Y.
  • It's Tugca
  • Hatice karakoç

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%15.8 (3)
9
%5.3 (1)
8
%21.1 (4)
7
%31.6 (6)
6
%10.5 (2)
5
%10.5 (2)
4
%0
3
%0
2
%5.3 (1)
1
%0