1000Kitap Logosu
Letaif-i Rivayat
Letaif-i Rivayat
Letaif-i Rivayat

Letaif-i Rivayat

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.9
7 Kişi
46
Okunma
11
Beğeni
1.124
Gösterim
851 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 24 sa. 7 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Çağrı Yayınları · Kasım 2017 · Karton kapak · 9789754542790
Letaif-i Rivayat, Ahmet Mithat Efendi’nin 1870-1894 yılları arasında neşrettiği yirmi beş kitaptaki otuz hikâye ve romandan meydana gelen külliyatın ortak adıdır. Bu hikâye ve romanlar, Tanzimat dönemi Türk romanı ve hikâyesinde önemli bir yeri bulunan eserlerdir. Romandan çok bir hikâye gibi kabul edilen ve yazarın diğer romanlarının yanında fazla ele alınmayan Letaif-i Rivayat’ın orijinal haliyle okur karşısına çıkması belki de Ahmet Mithat araştırmalarına yeni bir hız kazandıracak ve bir zamanlar var olan Ahmet Mithat tiryakiliğine yeni bir yol açacaktır. Böylesine titiz bir çalışmayı siz okuyucularımıza sunmakla kültür dünyamıza katkıda bulunduğumuza inanmaktayız.
1 mağazanın 1 ürününün ortalama fiyatı: ₺61,2
8.9
10 üzerinden
7 Puan · 2 İnceleme
Veysel benek
Letaif-i Rivayat'ı inceledi.
851 syf.
·
7/10 puan
Kitap çeşitli zamanlarda geçen kısa olayların derlemesinden oluşuyor. İçinde çok güzel yazılar var. Zaten kitabı ders anlatırken öğrencilerin dikkatini çekmek ve dersi sıkıcılıktan kurtarmak amacıyla kısa hikâyeler anlatmak için aldım. Bu yönüyle tavsiye edebileceğim bir kitaptır fakat bazı hikâyeleri hiç beğenmedim keşke mütercim kitabı tercüme ederken o hikâyeleri almasaydı kitaba çünkü bu hikâyeler müstehcen ifadeler içermektedir. O nedenle çocuklara veya öğrencilere tavsiye edilecek türden değil. Bence sonraki baskıda kitap bu hikayelerden arındırılarak yeniden basılsa on numara olur.
Letaif-i Rivayat
8.9/10
· 46 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Mevcud'ül-ism madum'ül-cism
Letaif-i Rivayat'ı inceledi.
851 syf.
·
80 günde
·
Puan vermedi
Kimi hikayeler bizim coğrafyamızda kimisi de farklı coğrafyalarda geçiyor. Bazı hikayelerde merak, gerilim canlı tutulmuş, kimisi komik fakat birkaç hikayede de kurgu fazlasıyla zedelenmiş. Ahmet Mithat, her eserinde yeni bir şey denemek isteyen, kendini tekrardan kaçınan ve yine her anlatıda okuru eğitip yönlendirmeyi ilke edinmiş bir yazar. Modernist yazarlar kendisini eleştirse, anlatimini ve uyguladığı teknikleri kusurlu bulsa da Ahmet Mithat, onun yeniden hatirlanmasinda büyük katkısı olan Fazıl Gökçek'in (Letaif-i Rivayat'i Sabahattin Çağın ile birlikte yayına hazırlayan kişi aynı zamanda) ifadesiyle "Küllerinden Doğan Anka"dir. Hikayeler, çoğu romanına göre dil açısından daha sade ve okunabilir nitelikte. Gerçekten bazı hikayeler ve ifadeler beni çok güldürdü. Özellikle Osmanlı coğrafyası dışındaki kişilerin ehl-i İslam olması :) Türk edebiyatının ilk hikayeleridir bu eser. Yeri ayrıdır her zaman.
Letaif-i Rivayat
8.9/10
· 46 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1