Atasözleri Sözün Özünden Dünden Bugüne

8,0/10  (4 Oy) · 
45 okunma  · 
8 beğeni  · 
805 gösterim
Atasözleri, kültüre dair inceliklerin görülebileceği en temel söz birimleridir. Ne zaman ya da kim tarafından söylendiği bilinmez ama halk bu sözlerin doğruluğunda, derinliğinde mutabıktır.
Binlerce yıllık gelenekten damıtılmış bu hikmetli sözler, İskender Pala'nın özgün yorumlamalarıyla tekrar bir araya getirildi. Günlük hayatta hangi durumlarda kullanıldıkları, hangilerinin artık kullanımdan kalktığı / kalkması gerektiği gibi aydınlatıcı bilgilerle zenginleştirilmiş bu eser, halk kültürümüz için de önemli bir çalışma.

Bu çalışmada bine yakın atasözüne yer verilmiştir. ... Umarız okuyucu ve öğrencilerimiz bu bin sözden bin öğüt öğütürler ve atalar sözü hazinemizden cevherler devşirirler.
(Tanıtım Bülteninden)
Şeyhmus ERTEN 
 57 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Evet çoğumuz okulda atasözlerini tanım üzerinden öğrendik lâkin kaçımız bu gibi ATAsözlerine merak saldı? Kendime ilke edindim; her gün açıp birkac atasözü okuyacam. Iste okulda öğrendiğim o "cümlelere güçlü mânâlar katar " kelimesini yavaş yavas kendimde görmeye başlıyorum. Kitaplığınızda mutlaka olmalı.