Lütfen Sessiz Olur Musun Lütfen?

8,3/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
1 beğeni  · 
654 gösterim
XX. yüzyılın ikinci yarısında en önemli Amerikan yazarlardan biri olarak tanınan ve 1980'lerde kısa öykünün yeniden canlanmasında büyük katkısı olan Raymond Carver'ın ünü, ölümünden sonra daha da yaygınlaştı.

Carver sıradan insanların yüreklerinde mizah ve elem duygularının nasıl bir arada var olabileceğini gösterdi. Öykülerinin köşeye sıkışmış, kendini ifadeden aciz, yılgın kahramanları akıntıya kürek çekerek günü yaşayabilmek, gelecek kaygısından ve onları yok etme tehlikesini taşıyan geçmişteki hatalarından uzaklaşabilmek için savaşır. Ne var ki, bu savaş, her zaman kaybedilmeye mahkûmdur. Ancak, Carver bu karmaşık yaşamları dile getirirken bir beyin cerrahının titizliğiyle ayrıntıları işler ve kahramanlarının kırılgan yüreklerini dokunaklılığa kaçmadan bize açar.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789750714382
 • Çeviri:
  Ayça Sabuncuoğlu
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Raymond Carver, Amerikalı kısa öykü yazarı ve şair.
Bugüne dek okuduğum hiçbir öyküye benzemiyor onun öyküleri. Benim, bu yazara ait okuduğum ilk kitap. Daha fazla şey söylemek istiyorum sizi bu yazarı okumaya teşvik etmek için fakat tanımlayıcı sözcükleri bulmakta biraz zorlandım. Bi kere bu öyküler çok sadeydi. Öyle, bi manzaranın üzerine kondurup yayınlayacağınız, özdeyişvari cümleler yok. Alışageldiğimiz bir konu üzerinden anlatımı yok. Giriş, gelişme, sonuç yok. Bir hayatın belirli bir zaman dilimine hızlı bir ‘zoom’ yapıp bize onu aktarmış ve bunu şahane bir dil ve anlatımla yapmış. İlk öykülerde ‘Eee sonra?’ diyerek bitirdim, sonraları bu sorum ‘Sonra ne oldu acaba?’ya evrildi.
Kitaba başlarken her gün 1 öykü okuyarak 22 günde bitirmek niyetindeydim. Fakat hızımı alamadım ve bitirdim