Düzeltmeler

9,0/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
497 gösterim
Düzeltmeler, birbirlerine duydukları güvenle kusursuz bir "aile" olmak isteyen, ama birbirlerini sürekli hayal kırıklığına uğratan, farklı hayatlar içinde çırpınırken ortak bir alanda bir türlü buluşamayan beş kişinin ince ince örülmüş, çarpıcı ve sürükleyici hikâyesi.

Düzeltmeler, her gün yaptıkları hataları onarmaya çalışırken yeni hatalar yapan tüm insanların tuhaf olduğu kadar da gerçek hayat hikâyesi.

"Bu kitabı okurken gülümseyeceksiniz, öfkeleneceksiniz, söyleneceksiniz, gözleriniz yaşaracak, yüreğiniz sevinç ve ümitle dolacak. Ama her şeyden önce neden iyi edebiyat metinlerine ihtiyacımız olduğunu anlayacaksınız."
-The New York Review of Books-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2012
 • Sayfa Sayısı:
  496
 • ISBN:
  9789755705736
 • Orijinal Adı:
  The Corrections
 • Çeviri:
  Füsun Doruker
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Kerim Aydın 
 23 Mar 20:44 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Oldukça etkileyici bir kitap olmasına rağmen okurken emek isteyen türden. Hazmedebilmek adına özenle okunması gerekli.
Kısaca anlatmak gerekirse; bir çiftin üç çocuğunun yetişkinlikleri sırasında aileden uzaklaşması ve kadının eşinin de hastalığını bahane ederek Noel'de bütün aileyi bir araya getirmek istemesini anlatıyor. Ancak bu kadar basit değil tabii ki. Her karakterin hayatına değiniyor kitapta. İlk olarak Enid yani annenin hayatına yer veriliyor. Çocuklarına olan düşkünlüğü, tutuculuğu ile baba Alfred ile olan anlaşmazlıkları göze çarpıyor.
Sonraki bölümlerde ise küçük erkek çocuk olan Chip'in anlatıldığı bölümde fazlasıyla hissettim süklüm püklüm olan hayatını.
Diğer bölümde ise Garry'den bahsediyor. İlk çocuk olan Garry başarılı, iyi bir geliri ve çocukları olan bir adam gibi anlatılsa da aslında ciddi bir bunalımın içinde, eşiyle olan problemleri dolayısıyla bir hayli depresyon dönemine giriyor.
Diğer üçüncü kardeş olan kız kardeş Denise ise görünürde tercihleri doğrultusunda iyi bir hayat sürse de bir süre sonra alt üst olan hayatın içinde buluyorsunuz kendinizi.
Kitap boyunca Alfred'in yanı babanın kötü birisi olarak anlatılmasına rağmen ailesi uğruna yaptığı fedakarlıkları görünce sizde derinden etkileniyorsunuz.
Kısacası kahkaha atacağınız, duygulanacağınız hatta gözyaşı dökeceğiniz anlara sahip bir kitap okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

BETÜL ÇAKİN 
20 Ağu 15:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okumaya başladığım zaman çok fazla sıkıldığımı,bunaldığımı anladım.
İlk okuduğumda öylesine okuyordum anlamadan,ayrıntıları fark etmeden sadece okumak için okuyordum.Kitabı okumak için algıların tamamen açık olması gerekiyor.Yoksa hikaye'i anlamak bayağı zorluyor insanı. Kitabı her defasında yarım bıraktım...
Bir gün tamamen düşüncelerimi boşaltıp sadece kitaba odaklandım sonuna kadar okudum.
Düzeltmeler, birbirlerine duydukları güvenle kusursuz bir "aile" olmak isteyen, ama birbirlerini sürekli hayal kırıklığına uğratan, farklı hayatlar içinde çırpınırken ortak bir alanda bir türlü buluşamayan çekirdek ailenin ince ince örülmüş, çarpıcı ve sürükleyici hikayesi.
Her gün yaptıkları hataları onarmaya çalışırken yeni hatalar yapan tüm insanların tuhaf olduğu kadar da gerçek
İnsanda merak uyandırıyor. “Nolcak şimdi bunların hali?” dedirtiyor insana.
Ne oluyor? Hiçbir şey. Hayat oluyor işte. Fakat yazar bunu öyle güzel anlatıyor ki hayat hakkında bambaşka düşüncelere dalıyorsunuz.

Kitaptan 4 Alıntı

Kerim Aydın 
19 Mar 19:22 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bu da doğruydu. Yine de başroldeki genç kadın oyuncunun göğüslerini hayal etmenin baştan çıkarıcılığı olmadan bu senaryoyu yazacak cesareti bulamayan Chip'e göre haksız ve acımasız bir görüştü. "Herhalde haklısın," dedi Chip. "Gerçi fizikselliğin bir kısmı bilinçli olarak veriliyor. Çünkü burada bir ironi var; bak görüyorsun, kız adamın aklını çekici bulurken, adam kızın..."

"Ama bunu okuyan bir kadın açısından,"dedi, Julia inatla, "tavukçu dükkanından söz ediyormuş gibi geliyor. Göğüs, göğüs, göğüs, bacak."

Düzeltmeler, Jonathan Franzen (Sayfa 31)Düzeltmeler, Jonathan Franzen (Sayfa 31)
Kerim Aydın 
22 Mar 14:03 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Dünyayı umursayan bir adama karşı, dünyanın böylesine duyarsız olması gerçekten haksızlıktı.

Düzeltmeler, Jonathan Franzen (Sayfa 228)Düzeltmeler, Jonathan Franzen (Sayfa 228)
Kerim Aydın 
21 Mar 02:19 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

" bunun nedeni depresyon geçiriyor olman baba. Klinik depresyon..."
" sende öylesin. "
" yapacağın şey tedavi olmak. "
" beni duydun mu? sende öylesin dedim. "
" neden söz ediyorsun? "
" anla işte. "
" baba, biz neden söz ediyoruz? Bütün gün koltukta oturup uyuyan ben değilim. "
" içinden uyuyorsun," dedi Alfred.
" tümüyle yanlış.
" bir gün anlarsın. "

Düzeltmeler, Jonathan Franzen (Sayfa 166)Düzeltmeler, Jonathan Franzen (Sayfa 166)

“bana göre şu çok açık, eğer hayat devam ediyorsa, orada bir şeyler yaşanıyor. bazı şeyler değişiyor, bazı şeyler sona eriyor. tanıdığın bazı insanlar ölüyor."

Düzeltmeler, Jonathan FranzenDüzeltmeler, Jonathan Franzen

Kitapla ilgili 1 Haber

21. yüzyılın en iyi romanını okudunuz mu?
21. yüzyılın en iyi romanını okudunuz mu? Edebiyat eleştirmenleri, Dominik asıllı kısa öyküler yazarı Junot Diaz’ın çok alkışlanan Oscar Wao’nun Tuhaf Kısa Yaşamı (The Brief Wondrous Life of Oscar Wao) kitabını şimdiye kadarki 21. yüzyılın en iyi romanı olarak seçti.