Middlesex

8,3/10  (46 Oy) · 
68 okunma  · 
33 beğeni  · 
1.691 gösterim
2003 Pulitzer Edebiyat Ödülü

"21. yüzyılın en iyi 12 romanı" seçkisinde (BBC'nin 2015 yılında dünyanın önde gelen kitap eleştirmenleri arasında yaptığı anketin sonucu)

"Ölmeden Önce Okumanız Gereken 1001 Kitap"tan biri


Ben iki kez doğdum: İlkinde 1960 yılının Ocak ayında, Detroit için inanılmaz derecede dumansız bir günde kız olarak ve daha sonra tekrar 1974 yılının Ağustos ayında Petoskey'de bir acil kliniğinde, ama bu defa ergenlik çağında bir delikanlı olarak.

Bu cümleyle başlıyor, içinde bulunduğumuz yüzyılın en büyük romanların biri olarak gösterilen Middlesex. Kuşaklar boyunca ondan ona geçip sonunda küçük bir kızın, Calliope Stephanides'in bedeninde çiçeklenen bozuk bir genin hikayesi bu. Genin yolculuğunun sonlandığı yerde, Calliope'nin kendi yolculuğu başlıyor, karşısında ise o yaman soru: Bizi biz yapan şey nedir; genlerimiz mi, seçimlerimiz mi? Ve böylece dinlemeye başlıyoruz Stephanides ailesinin Osmanlı Bursası'ndan Henry Ford'un Detroit'ine uzanan, çağın tüm gelgitlerinden nasibini almış seksen yıllık büyüleyici öyküsünü. Koza Han, İzmir yangını, hayalleri taşıyan dökük gemiler, fabrika dumanları altında kıpırdanan Detroit, içki yasağı, ayaklanmalar, onca hayal kırıklığına rağmen tükenmeyen olasılıklar… Sonunda birleşip Calliope Stephanides'i oluşturacak tüm parçalar.

Eugenides dokuz yılda yazdığı Middlesex'te üç kuşak ve iki kıtaya yayılmış bir aile hikâyesini tabulara ve dogmalara alaycı bir dille karşı çıkarak, inanılmaz bir akıcılıkla anlatıyor. Bugüne kadar 35 dilde yayımlanan ve üç milyonun üstünde okura ulaşan Middlesex, bir modern zamanlar destanı. Ve tüm destanlar gibi, kahramanlarının hikayesinden çok daha fazlasını söylüyor bize.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2015
 • Sayfa Sayısı:
  605
 • ISBN:
  9786054729418
 • Orijinal Adı:
  Middlesex
 • Çeviri:
  Solmaz Kamuran
 • Yayınevi:
  Domingo Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Bi Poşet Kitap 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yıllarca kadın/erkek olarak yaşayıp bir günde aslında kadın/erkek olmadığınızı öğrenseniz ne yapardınız? Yetiştirilme tarzı mı, yoksa genetik faktörler miydi bize cinsiyetimizi veren? Önyargılarımızı bırakıp bu kitaptaki olaylara verebiliriz kendimizi. Çevirisi de karakterleri de anlatımı da gayet başarılı. Fakat bir Türk olarak size yöneltilmiş önyargılara da göğüs germeniz gerekecek.

Esra Dalkılıç 
23 May 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İlginç konusu ile bir o kadar da eğlenceli bir kitap...Türkler hakkındaki olumsuz bir kaç şey dışında ama kitabın kahramanlarının ve yazarının Yunan olduğunu düşündüğünüzde bunu normal karşılıyor insan.600 küsür sayfalık kitabı okurken genellikle çok keyif almama rağmen fazla uzun olduğunu Amerika ile ilgili gereksiz detaylara girdiğini düşünüyorum...Tavsiye edilir.

ESRA KADIOGLU 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 9/10 puan

Merhaba Dostlarım :) Middlesex kitabını tercüme edenin Sn Solmaz KAMURAN olduğu için aldım. Hem kendi kitapları hem de çevirdiği kitapların dili mükemmeldir. Okumayacağınız varsa bile, kitabı elinizden bırakamaz, kaptırır gidersiniz.... Gene öyle bir kitap olmuş. Kitap benim için ayrı ayrı iki güzellikte. Her ne kadar ana konu doğduğu zaman çift cinsiyetli olduğu doktorlar tarafından fark edilmeyen, kız olarak yetiştirilen Calliope'nin ergenlik ile birlikte kendini anlama çabası. Diğer yandan 1922 senesinde İzmir'den kaçan Yunanlı iki kuzenin Detroit'e uzanan hikayesi. Bu iki hikayenin birleşimi ile paylaşılan yaşanmaya çalışan zor hayatlar.... Bugüne kadar böyle bir kitap okumamıştım. Konu olarak da değişik ve güzel işlenmiş. Tavsiye ederim.

fisun 
10 Şub 16:18 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Yazarın okuduğum ikinci kitabı. İlki olan Bakir İntiharlar kitabını çok beğenmiş ama sonunda eksik kalmış gibi hissetmiştim. Fakat bu kitap çok güzeldi. Gerçekten merakım hiç azalmadan okudum.
Bursa da başlayan kitapta Yunanlı bir ailenin öyküsü anlatılıyor kitapta. İki kardeşin Kurtuluş savaşı sırasında yaşadıkları, Amerika ya göçleri ve buradaki hayatları anlatılmakta. Romanın en ilginç yanı anlatıcı olan 3. kuşak Stephanides in öyküsü.
Kitapta olaylar çok güzel kurgulanmıştı ve anlatım son derece akıcıydı. Küçük puntolu yazısı ve 600 sayfasıyla bitmesi zor görünmesine rağmen , özellikle de son bölümleri su gibi aktı.
Kitabı önerir miyim diye düşündüğümde herkese öneremeyeceğimi farkettim. Çünkü Türk düşmanlığı sayılabilecek çok nokta vardı. Ben bunları aynı olaya ayrı iki pencereden bakmak diye nitelemeyi tercih ettim. Bir diğer önemli nokta da kitapta ensest ilişki, hermafrodizm gibi konulardan bahsedilmesi.
Ben çok beğendim. Önyargısız okuyabileceklere okuyun derim..

CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ 
21 Oca 14:02 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

#kitapyorum

Yazar, konuyu farklı açılardan o kadar güzel dile getirip anlatıyor ki tüm yaşananları, yaşamış gibi hissettiriyor. Yaşanan bütün olaylar yetişkin cal tarafından anlatılıyor ama kitabın orta kısımların dan sonra cal'ın hayat hikayesini okuyorsunuz. Adeta gerçek bir yaşam öyküsünden uyarlanmış gibi. Kitap çok uzun olsada hiçbir bölümünde sıkılmadan, büyük bir merakla okudum. Kitapta Amerika da yaşayan rum göçmeni bir ailenin, Stephanideslerin üç kuşağının ve bir genin kuşaklar arası seyahatinin hikâyesi üzerinden kimlik arayışı anlatılıyor, epik bir roman Middlesex. Yazar kitabı yazarken kesinlikle çok araştırarak yazmış. Kitap çok çok güzel, bu sene okuduğum top 10 listesin de olacağını düşünüyorum ama herkes bunu okurmu beğenirmi bilemiyorum.

Yasemin Yavuz 
 24 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kesinlikle çarpıcı bir kitap. Öyle ki ailenin köklerinin Türkiye'ye ve hatta İzmir'e dayanması beni özellikle vurdu. Bir solukta okunası enfes bir roman.
Kapak tasarımı da ayrıca çok etkili oldu kitabı satın almam da.
Yapılan en ufak bir hareketin, düşünce ve düşüncesizliğin sizden sonraki insanları ne kadar etkilediğini, hayatlarında ne derin uçurumlar açtığına şahit oluyoruz bu kitapta. Öyle ki, bozuk bir gen, birkaç nesil atladıktan sonra sebebi ve sonuçlarıyla hikayeyi oluşturmuş.
Bir solukta okuduğum güzel bir kitaptı. Okunası.

Selma Mertel 
23 Ağu 14:27 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 7/10 puan

Stephanides ailesinin üç kuşak hikayesi anlatılırken, olaylar Türkiye'nin Bursa ve Izmir'inden 1920'lerden başlayan göçün, Amerika'ya uzanması sonrası, dönemsel siyasi olaylar ve olayların ailenin üç kuşak fertleri tarafından algısı ve en önemlisi de, Bursa'nın rum köyünden başlayan akraba evliliklerinin yarattığı bozuk genin yolculuğunun üçüncü kuşakta ortaya çıkması sonucu yaşananları hepsi bu kitapta anlatılmış. Hem tarihsel ve sosyolojik bilgiler var hem de tabulara dayanan 80 yıllık üç kuşağın hayat hikayelerinde, su yüzüne çıkan Calliope'nin bedenindeki anormaliler... Farklı ve ilginç bir kitap.
Keyifle okuyun

Cem YÖYEN 
29 Nis 2015 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

2003 PULITZER EDEBİYAT ÖDÜLÜ

"21. YÜZYILIN EN İYİ 12 ROMANI" seçkisinde (BBC'nin 2015 yılında dünyanın önde gelen kitap eleştirmenleri arasında yaptığı anketin sonucu)

"ÖLMEDEN ÖNCE OKUMANIZ GEREKEN 1001 KİTAP”tan biri olan bu kitabı çok merak ediyorum açıkcası. Okumuş olan arkadaşların varsa eğer yorumlarını duymak isterim ,

Gül yalçın 
28 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kesinlikle okunasi bir kitap..olay her ne kadar Yunanistan-Turkiye-Detroit üçgeninde geçse de,kişisel gelgitler,yaşananlar, o zamanlar yaşananlar bakımından gayet güzel anlatılmış ve sizi sıkmayan bir kitap.sonu ters köşe falan diyorlar ama yok öyle bişey :) sadece aaa diyebiliyorsunuz.

BurcuA 
13 Ağu 16:12 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Konusunun günümüzde bir hermaafroditin hayatı olması kitabı ilgi çekici kılıyor ancak olay örgüsü ve dili daha zengin olsa okurlara çok daha keyifli bir okuma sunabilirdi.

2 /

Kitaptan 38 Alıntı

Hangi yönden bakarsanız bakın yine işin özü değişmez: Büyük buluşlar, ipek ya da yerçekimi olsun, genelde umulmadık armağanlardır ve hep ağaç altında aylaklık edenlere kısmet olurlar.

Middlesex, Jeffrey EugenidesMiddlesex, Jeffrey Eugenides
ESRA ÖZGÜL 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Beni görebiliyor musunuz? Bütün beni? Muhtemelen hayır. Hiç kimse göremedi zaten."

Middlesex, Jeffrey EugenidesMiddlesex, Jeffrey Eugenides
Bi Poşet Kitap 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Hayatımı izah edebilmek için asla doğru kelimelerim olmadı ve şimdi kendi hikayemi anlatmaya başladığım şu anlarda buna şiddetle ihtiyacım var. Oturduğum yerden seyretmiyorum hayatı artık. Bu andan itibaren anlatacağım her şeyin bir parçası olacağım.

Middlesex, Jeffrey Eugenides (Sayfa 251)Middlesex, Jeffrey Eugenides (Sayfa 251)
Gül yalçın 
21 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kocasının geri giden beyninin daha nerelere varacağını iyi biliyordu; onların karı koca değil, iki kardeş oldukları günlerin gelmesine az kalmıştı.Onunla birlikte Desdemona'nin kalbi de eskisi kadar hızlı atar olmuştu."Ey yüce Tanrım,"diye dua ediyordu."Yalvaririm sana,bırak da Lefty gemiye gelmeden öleyim."Ve bir sabah uyandığında Lefty'i kahvaltı masasında otururken buldu.Kurulama bezini boynuna fular gibi dolamış, saçlarını ilaç dolabında bulduğu vazelinle Valentino stili yağlayıp başına yapıştırmış.Masadaki tahtada şöyle yazılı:"Günaydın abla."

Middlesex, Jeffrey Eugenides (Sayfa 310)Middlesex, Jeffrey Eugenides (Sayfa 310)
Gül yalçın 
14 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

hayatımı izah edebilmek için asla doğru kelimelerim olmadıve şimdi buna şiddetle ihtiyacım var.Oturduğum yerden seyretmiyorum artık hayatı artık.Bu andan itibaren anlatacağım her şeyin parçası olacağım.Hikayem burda bölünüp,mayoz bölünmeyle çoğalıyor.Daha şimdiden ağırlaşan dünyanın parçasıyım.

Middlesex, Jeffrey Eugenides (Sayfa 251)Middlesex, Jeffrey Eugenides (Sayfa 251)
Bi Poşet Kitap 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ayakkabı kutusunda şöyle yazıyor: "Edward Green: Azınlığın usta ayakkabıcısı." İşte bu, gerçekten de benim ayakkabım. Ben gerçek bir azınlık değil de neydim?

Middlesex, Jeffrey Eugenides (Sayfa 269)Middlesex, Jeffrey Eugenides (Sayfa 269)
Bi Poşet Kitap 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bay da Silva, olan biten her şeyi kitaplardan bir alıntıyla özdeşleştirir ve sanırım bu şekilde gerçek hayattan uzaklaşırdı.

Middlesex, Jeffrey Eugenides (Sayfa 372)Middlesex, Jeffrey Eugenides (Sayfa 372)
Bi Poşet Kitap 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İnsanların gülümsemesi arttıkça haberler kötüleşiyordu.

Middlesex, Jeffrey Eugenides (Sayfa 496)Middlesex, Jeffrey Eugenides (Sayfa 496)
Yasemin Yavuz 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Şimdi bu kitap önce biraz kalın gelir insana, "hmmm, iki haftamı alacak" dersiniz - öyle planlarsınız okumayı. Sonra başlarsınız, kitap sizi ağzının içine alır, çiğnemeden yutar ve siz onu iki gün boyunca harıl harıl okuyarak bitirdikten sonra sizi "puuahhh tü tü" diye tükürür, dışarı atar. Neye uğradığınıza şaşırırsınız, öyle bir etki bırakır. Hiç yormadan doludur, eğlencelidir, düşündürür, bir kitaptan ne beklerseniz size sunar. Şiddetle okuyunuz!

Middlesex, Jeffrey EugenidesMiddlesex, Jeffrey Eugenides
4 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Bursa’nın Demirtaş köyünden ABD’ye uzun bir yolculuk
Bursa’nın Demirtaş köyünden ABD’ye uzun bir yolculuk Jeffrey Eugenides’in ünlü romanı “Middlesex”ten daha önce birkaç kez bahsetmiştim. Domingo Yayınları’ndan Solmaz Kamuran çevirisiyle çıkan romanın, Bursa’da başlayıp İzmir’de devam eden, oradan Amerika’ya hatta Berlin’e uzanan bir hikâyesi var.
21. yüzyılın en iyi romanını okudunuz mu?
21. yüzyılın en iyi romanını okudunuz mu? Edebiyat eleştirmenleri, Dominik asıllı kısa öyküler yazarı Junot Diaz’ın çok alkışlanan Oscar Wao’nun Tuhaf Kısa Yaşamı (The Brief Wondrous Life of Oscar Wao) kitabını şimdiye kadarki 21. yüzyılın en iyi romanı olarak seçti.