Maçinli Kız İçin Ev

7,4/10  (5 Oy) · 
13 okunma  · 
5 beğeni  · 
155 gösterim
"Ben de sevgililerime öyküler anlatmaya başladım. Öyle çok sevgilime öyle çok öykü anlattım ki... Çocuklarıma anlattığım masalları uydurduğum gibi, sevgililerime anlattığım öyküleri de uyduruyorum. Ama öyle uyduruyorum ki, çocuklarımın uyduruk masallarıma inandıkları gibi, sevgililerim de uydurduğum öykülere inanıyorlar. Bunda şaşacak hiçbişey yok sevgili Ç.... Çünkü, uydurduğum öykülere kendim de inanıyorum.

Uydurduğum öykülerime sevgililerimin inanmasından, onlara benim bile inanmamdan çok daha şaşılası olan, bu kitapta derlediğim öyküleri okuyan yada dinleyenlerin de onlara gerçek diye inanmış olmalarıdır. Sen, ben, biz, hepimiz, bu uydurulmuş öykülere inanıyorsak, öyleyse onlar gerçektir, hem de nesnel gerçek..."
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2016
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9789759038793
 • Yayınevi:
  Nesin Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 5 Alıntı

Bir daha sevebileceği ve sevilebileceği umudunu yitirmiş olarak şu kanıya vardı:" Önce söz var idi !" yargısı yanlıştı. "Önce insan var idi !" , " Önce düşünce var idi !" , " Önce ruh var idi !" Ve benzeri yargılar da yanlıştı. Bu öncelerden çok daha önce " Önce mekân var idi !"

Maçinli Kız İçin Ev, Aziz Nesin (Sayfa 22)Maçinli Kız İçin Ev, Aziz Nesin (Sayfa 22)

Her güçlünün bir de güçsüz yanı vardır. Güçlü yanımız gözler önündedir, ama güçsüz yanımızı gizleriz.

Maçinli Kız İçin Ev, Aziz Nesin (Sayfa 56)Maçinli Kız İçin Ev, Aziz Nesin (Sayfa 56)

Ne diyordu dağ göklerin kralı? "Bir kartal için en onurlu ölüm, havadayken gelen ölümdür. Uçarken ölmek son mutluluğumuzdur." Hele bu ölüm, bir sevi uğruna bunca uzaklıklara uçarken gelirse...

Maçinli Kız İçin Ev, Aziz Nesin (Sayfa 17)Maçinli Kız İçin Ev, Aziz Nesin (Sayfa 17)

Yalnızlığı ve salt kendimiz için yaşamayı hiç sevmeyiz. Yalnızlık ve teklik bizi öldürür. Biz sarmaşıklar dayanışmayı seven, hep dayanışan toplumsal bitkileriz. El ele, kök köke, dal dala, yaprak yaprağa yaşarız, çiçeklerimizi hep birlikte açarız.

Maçinli Kız İçin Ev, Aziz Nesin (Sayfa 54)Maçinli Kız İçin Ev, Aziz Nesin (Sayfa 54)