7,5/10  (45 Oy) · 
137 okunma  · 
36 beğeni  · 
1.170 gösterim
Bazen hayatın sigortası atar; ışıklar söner ve her yer karanlığa gömülür. Sesler seslere, nefesler nefeslere karışır; doğrular yalana bulanır.
Gözbebekleri büyür, gözbebekleri küçülür…

Maraz, hiç beklemediği bir anda kendi karanlığında kalan genç bir kadının, Aslının hikâyesi. Aniden tuzla buz olan bir evlilik ve sonrasında büyük bir hızla tersine dönmeye başlayan dünya…

"... Çocukken dünya kocaman bir oyun bahçesiydi ve senindi. Bilinmezdi, heyecanlıydı ve hayal kurabildiğin ölçüde sana aitti. Geleceği bilmiyordun ama onu gönlünce şekillendirebileceğine inancın vardı. Her şey ama her şey bir ihtimaldi. Dünyayı güzel kılan da, işte o ihtimallerdi.

"Yaşlanmak ise ihtimallerin azalmasıydı.

Sahip olamayacağını bilerek bakmaktı etrafa, geçmiş olsun demekti. Asla o kitaptaki adam ya da kadın olamazdın artık. Sınırlı mutluluklar dönemine hoş geldiniz yazan görünmez bir tabelanın altından geçerdin!"
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9789751413451
 • Yayınevi:
  Remzi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Elif Irmak 
09 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Aslı gerçekten çok güçlü bir karakter ölümlere aldatmalara olan onca şeye rağmen ayakta durabiliyor.Kitabın sonunda Devrimle evlenir diye düşünüyordum.Bambaşka bir sonla karşılaştım.Herkese iyi okumalar..

Doğan Karasu 
07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yaşadığı o kadar zorluğa rağmen Aslı'nın yıkılmaz bir kale gibi sağlam durması gerçekten çok güzeldi. Müthiş bir insan olduğunu düşünüyorum, ki yaşadıkları da öyle kolay şeyler değil yani.Bu kadar acıya rağmen kardeşini de o şekilde kaybetmesi beni derinden yaralamıştı. Kahperengi ve Aşka Şeytan karışır romanlarına göre beni daha fazla etkilemişti. Ama Hande ALtaylı'ya da açıkçası iki romanında da Aslı ismini kullanmasına kızdım ve açıkçası oldukça anlamsız buldum .

Ayşen BÜLBÜL 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Aşka Şeytan Karışır çok daha güzel bir kitaptı. Bu kitabı beni hayal kırıklığına uğrattı. Aşkı çok fazla basite indirgemiş bu kitapta. 10 yıllık yaşadığı aşkı bir başka kadın için bırakan bir adamdan medet ummamak lazım bence ama bunun adı aşk olmuş işte.

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"GENÇ,TÜRK,KADIN,İYİ YAZAR" bu ifadeleri hakeden ve Bestseller kitaplar yapabilecek çok az insan ( E. Şafak gibi) olduğunu düşünüp bi kadın olarak önyargıyla aldım kitabı.Ama bırakın iyiyi mükemmel buldum.Hikaye de çok güzeldi,anlatım dili de karakter işlenişi de, olay ağı da.Sayfaları merakla çevirip;acıları derinden yaşayarak okuyorsunuz ve "Son" da keyif veriyor.Üstelik Aslı'yı Aşka Şeytan Karışır'ın kahramanı olması da çok hoş olmuş(farklı bi Aslı olsa da akılda kalıyor)

Melike Koyaş 
16 Kas 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Bir günde okuyabileceğiniz, film tadında, sizi yormayacak bir dilde yazılmış sıradan bir hikaye. Kötü bir toman diyemem ama fazlaca yalın olmuş. Zaman kaybı da değil bence hoş bir kitap olmuş.

Ceylan Güneysu 
30 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

kitap biraz basitti evet doğru ama okurken hiç böyle düşünmedim. çünkü kitapta herkesin başına gelebilecek olaylar anlatılıyor. kitap bana gayet içten geldi.

Özlem Şahin 
27 Tem 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Anlatımı sade olmasına rağmen beğendim mi beğenmedim mi bilemiyorum :) Aşka şeytan karışır daha sürükleyici ve daha içine çeken bir kitaptı benim için

Pitho 
28 Haz 2017 · Kitabı okudu · 1/10 puan

bu olmadı , bu romanı beğenemedim. halbu ki bi DELİCE bi Kahperengi böylemiydi .. yine de puan vermek gerekirse 1 puan hakkıdır. oku geç bir kitap ..

Tuğba kara 
12 Ara 2017 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Dili basit. Beklediğim tadı alamadım kitaptan. Hande Altaylının okuduğum ilk kitabıydı, açıkçası son yıllarda öyküde çok güzel işler çıkaran kadın yazarlardan beklediğim performansı bulamadım. Elif Şafak tadı vardı hikayede yani biraz sıradan buldum.

Burcu Bilkiç 
16 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Uzun zaman önce okumuştum etkisi hale sürüyor

Kitaptan 21 Alıntı

Tuncay YILDIRIM 
10 Nis 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Tamda Tanpınar'ın söylediği gibi:''Ah kelimeler... Ve onlara inanmanın saadeti.''

Maraz, Hande Altaylı (Sayfa 55)Maraz, Hande Altaylı (Sayfa 55)
çiğdem horat 
19 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayat toplamış, çıkarmış, çarpmış, bölmüş sen de artmışsın gibi..

Maraz, Hande Altaylı (Sayfa 111)Maraz, Hande Altaylı (Sayfa 111)
Ulvi 
21 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

ALIŞMAK;beş duyuyla yapılan bir şeydi.Kulaklarınız yeni birinin sesine,onun sevdiği müziğe,uykuda nefes alışına alışmalıydı;diliniz onun tadına,sevdiği yemeklere,içtiği içkilere...

Maraz, Hande Altaylı (Sayfa 175)Maraz, Hande Altaylı (Sayfa 175)

Çoğunluğun herkesi kendine benzemek zorunda bırakması, benzemeyenleri horlaması ve normal adını verdiği bir şeyi dayatıp durması hoşuma gitmiyor.

Maraz, Hande AltaylıMaraz, Hande Altaylı
Ulvi 
19 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sağ tarafı hiç bozulmamış bir yatağın solunda tek başına uyanınca bir başına olduğunu anlıyor insan....

Maraz, Hande AltaylıMaraz, Hande Altaylı
Tuncay YILDIRIM 
10 Nis 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

''Hayatım akıp gidiyor işte. Dakikalar damlaya damlaya ölümden bir göl oluyor.''

Maraz, Hande Altaylı (Sayfa 53)Maraz, Hande Altaylı (Sayfa 53)
Tuncay YILDIRIM 
10 Nis 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Evlilik sadece bir kadın ve bir erkekten ibaret değildi.Dolap,yatak, kanepe, banyo, espresso makinası,televizyon ve daha bir sürü şey evliliğe dahildi...

Maraz, Hande Altaylı (Sayfa 92)Maraz, Hande Altaylı (Sayfa 92)

Bazı anlar kendi büyüsünü yaratır ve duyguların taklitleri asıllarını aratmayacak koyulukta ortaya çıkar; samimiyetinden şüpheye düşmeyecek kadar inanırsınız yaşadığınız gerçekliğe.

Maraz, Hande AltaylıMaraz, Hande Altaylı

Bazen bencilliğin en büyük erdem olduğunu düşünüyorum. Daha az yalan, daha çok gerçekten oluşuyorsun o zaman.

Maraz, Hande AltaylıMaraz, Hande Altaylı
çiğdem horat 
18 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanın beklenmedik bir şekilde kendisiyle karşılaşması, karanlıkta bir yabancı ile karşılaşmasından daha ürkütücüydü.

Maraz, Hande AltaylıMaraz, Hande Altaylı
3 /