1000Kitap Logosu
Marcel Duchamp ve İşin Reddi
Marcel Duchamp ve İşin Reddi
Marcel Duchamp ve İşin Reddi

Marcel Duchamp ve İşin Reddi

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.4
14 Kişi
30
Okunma
8
Beğeni
741
Gösterim
80 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 2 sa. 16 dk.
Adı
Marcel Duchamp ve İşin Reddi
Basım
Türkçe · Türkiye · Kolektif Kitap · Ekim 2017 · Karton kapak · 9786055029715
Zamanı ve dünyayı yaşamanın bambaşka bir yolu olarak tembel eylem! “Duchamp kapitalist toplumdaki vazife, rol ve ölçülere teslim olmayarak hem sanatsal hem de ücretli işi inatla reddetmiş, üstelik sanatın ve sanatçının tanımlarına meydan okumakla da yetinmemiştir.” Onun radikal eylemsizliği kapitalist toplumun üç sacayağına birden meydan okumasından ileri gelir: Mübadele, mülkiyet ve emek. Maurizio Lazzarato, Marcel Duchamp’ın yerleşik iktidar ilişkilerini askıya almanın, politik kırılmayı mümkün kılan koşulları yaratmanın ve yeni bir öznelliğin inşasının başlangıç noktası olarak tanımladığı “işin reddi” ve “tembel eylem” kavramlarını, hem sosyoekonomik bir eleştiri hem de felsefi bir kategori olarak ele aldığı kitabında, henüz çözülememiş bir ihtilafa işaret ederek Duchamp üzerinden yeni bir kapı aralıyor: “Amaçlanan çalışmama özgürlüğü müdür yoksa çalışarak özgürlüğe kavuşmak mıdır?” “İşin reddi” ve “tembel eylem” bir olanağa işaret eder ve “Olanak bir zerreciktir,” der Duchamp. Artık aynı şekilde görüp aynı şekilde duymadığımız bu olanağa erişmekse başka bir yaşam biçimine bağlıdır, “zerreciğin tembel sakinleri” gibi. (Tanıtım Bülteninden)
7 mağazanın 7 ürününün ortalama fiyatı: ₺17,31

Alıntılar

Şule
bir alıntı ekledi.
"Yazar olarak anılmayı reddettiğiniz gibi ressam olarak anılmayı da reddediyorsunuz. Öyleyse mesleğiniz nedir?" Duchamp'ın yanıtı: "İnsanları tasnif etmek niye böylesine gerekli ki? Ben neyim? Üstelik bunu biliyor muyum? Bir insanım, en basit tanımıyla, 'nefes alan biriyim'."
2
10
Gözde Pektaş
bir alıntı ekledi.
Duchamp'la özdeşleşen, Fransızca inframince, İngilizce'de infrathin'e karşılık gelen bu kavramın ne anlama geldiği sorulduğunda, Duchamp tanimlamanin imkansız olduğunu, yalnızca örneklerle aciklayabilecegini söyler. Verdiği örneklerden biri, '' infrathin henüz kalktığınız bir koltugun sicakligidir, '' digeriyse ''sigara dumanin kokusuyla onu üfleyen ağzın kokusunu, bu iki kokuyu infrathin birleştirir.''
4