Mevsim Hep Sonbahar Sessiz Bir Ağıttır Doğu`da Kadın

8,6/10  (16 Oy) · 
21 okunma  · 
8 beğeni  · 
932 gösterim
Şimdi ne yapacaktım? Ne yapabilirdim ki? Kaçıp kurtulmak istedim. Çocuklarım olmasaydı, çoktan kendimi çöllere vurup kaybolurdum ama onları ortada bırakamazdım. Gemisi batmakta olan ve yolcularının umut dolu gözlerle baktıkları bir kaptana benziyordum. Oysa gemimden daha kötü durumdaydım.

Kadın olmanın başlı başına suç sayıldığı topraklarda doğup büyüyen Masume, İran Devrimi öncesi ve sonrasının yarattığı baskıcı süreçten nasibini almış genç bir kadındır. Buna rağmen, maruz kaldığı toplum baskısını hiçe sayarak varlığını kabul ettirme mücadelesinden asla vazgeçmez.

Başkaları tarafından yazılan bir kaderi yaşamak zorunda kalan Masume'nin erkek egemenliğine karşı direnişini anlatan bu roman, okuyucularını umut ve acının iç içe geçtiği dokunaklı bir hikâyeye davet ediyor.

"İnançlar ve gelenekler, hayallerle çatışırsa ne olur? Mevsim Hep Sonbahar bu soruya yanıt arayan bir uyanışın hikâyesi."
-USA Today-

"Masume'nin sarsıcı ve bir o kadar da gerçekçi yaşam mücadelesine hayran kalacaksınız. "
-Publishers Weekly-

"Doğu'da kadın olmanın zorluklarını çarpıcı bir gerçeklikle anlatmakla kalmayıp, İran'ın siyasal ve toplumsal tarihine de ışık tutan bir başyapıt."
-The Washington Post-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2014
 • Sayfa Sayısı:
  544
 • ISBN:
  9786053484967
 • Çeviri:
  Güneş Demirel
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fərqanə Əlizadə 
10 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Oxuduğum kitabların zirvəsidir bu kitab. Bu qədər güclü və dözümlü, həyat yoldaşına sadiq bir qadın surətine heç bir kitabda rast gəlməmişəm. Hərkəsə məsləhət görə biləcəyim bir kitabdı. Məndən oxumağa kitab soruşulanda ilk bu kitabı tövsiyə edirəm. Bir sözlə möhtəşəm!!!

Bizimmahalleninkitapcisi 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 10/10 puan

"Şimdi ne yapacaktım? Ne yapabilirdim ki? Kaçıp kurtulmak istedim. Çocuklarım olmasaydı, çoktan kendimi çöllere vurup kaybolurdum. Gemisi batmakta olan ve yolcularının umut dolu gözlerle baktıkları bir kaptana benziyordum. Oysa gemimden daha kötü durumdaydım."

Şunu samimiyetle söylemeliyim ki, erkek egemen toplumda kadın olmanın zorluklarının kaleme alındığı en çarpıcı, en güzel romanlardan biri Mevsim Hep Sonbahar. İlk defa okuduğum bir yazar olmasına rağmen kalemini oldukça başarılı buldum. Son derece akıcı anlatımı, gerçekçi kurgusu ve başarılı olay örgüsü ile elinizden kolay kolay bırakamayacağınız nadide bir roman. Birçok romanı bulunan yazarın ilk romanındaki bu başarısı kaleminin ne kadar sağlam olduğunun en güzel kanıtı sanırım. Masume ile çıkacağınız yolculukta bir kadının , bir annenin erkek egemen toplumda tek başına verdiği hayat mücadelesine ortak olacaksınız.
Hayat boyu hep sonbaharı yaşayan, başkasının yazdığı kaderi yaşamak zorunda bırakılan adı kadar masum bir kadının hikayesi bu. Yaşadığı toplumun gelenek ve inançlarına rağmen hayallerin peşinden koşmaya çalışan fakat her seferinde kendinden ödün verip fedakarlık yapan, başkaları için kendi hayatını hep ikinci plana atan Masume'nin mücadelesi okurken sizinde yüreğinize işleyecek. Onu o kadar çok sahipleneceksiniz ki o artık kurgusal bir karakter olmaktan öte, ete kemiğe bürünmüş biri olacak yanı başınızda... Toplumun gerçekliklerine ayna tutarcasına o sizden, içinizden biri ,öyle samimi öyle içten ve gerçekçi. Eğer sizlerde benim gibi bu tür kitapları okumayı seviyorsanız kesinlikle kaçırmayın bu güzelliği. Kitaplığınızın en güzel köşesine ekleyin :) Ah, bu kitap okumaktan çok yaşayacağınız kitaplardan. Bitirdikten sonra tadı damağınızda kalacak ve çevrenizdekilere önermekten kendinizi alamayacaksınız..

Kitaptan 15 Alıntı

Ayşe Y. 
 10 Oca 13:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İstediklerimin tümüne artık onları istemediğimde ulaştım."

Mevsim Hep Sonbahar, Parinoush Saniee (Sayfa 483 - Martı Yayıncılık, 2014.)Mevsim Hep Sonbahar, Parinoush Saniee (Sayfa 483 - Martı Yayıncılık, 2014.)
Ayşe Y. 
07 Oca 16:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Baskı uygulamanın tek yolu insanları dövüp onlara işkence etmek değildir, bazen insanlar seni etkisiz hale getirmek için sevgi ve şefkati koz olarak kullanırlar."

Mevsim Hep Sonbahar, Parinoush Saniee (Sayfa 136)Mevsim Hep Sonbahar, Parinoush Saniee (Sayfa 136)
Güler K. 
05 Oca 18:29 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bir kızın içi güzel olmalı. Bunun usturuplu örtünmekle ilgisi yok.

Mevsim Hep Sonbahar, Parinoush Saniee (Sayfa 15)Mevsim Hep Sonbahar, Parinoush Saniee (Sayfa 15)
Ayşe Y. 
07 Oca 16:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsanlar baskıya boyun eğmeyi reddetseydi, dünyada bu kadar çok zalim olmazdı. Zorbalığın temellerini güçlendiren bu teslimiyetçilik."

Mevsim Hep Sonbahar, Parinoush Saniee (Sayfa 135)Mevsim Hep Sonbahar, Parinoush Saniee (Sayfa 135)
Ayşe Y. 
07 Oca 17:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Okumak her ne kadar zevkli olsa da, tatminkâr bir hayat sürmem için yeterli değildi."

Mevsim Hep Sonbahar, Parinoush Saniee (Sayfa 153)Mevsim Hep Sonbahar, Parinoush Saniee (Sayfa 153)
Güler K. 
10 Oca 23:54 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İstediklerimin tümüne onları artık istemediğimde ulaştım.

Mevsim Hep Sonbahar, Parinoush Saniee (Sayfa 483)Mevsim Hep Sonbahar, Parinoush Saniee (Sayfa 483)
Güler K. 
05 Oca 23:41 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kadınlar tarih boyunca en çok baskı gören insanlar olmuşlar. Başka bir grup insan tarafından sömürülen ilk insan grubu kadınlar. Daima bir meta olarak kullanılmışlar ve kullanılmaya da devam ediyorlar.

Mevsim Hep Sonbahar, Parinoush Saniee (Sayfa 136)Mevsim Hep Sonbahar, Parinoush Saniee (Sayfa 136)
Ayşe Y. 
09 Oca 21:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bu ne kadar garip bir dünyaydı böyle. Ne öfkesinin ne de cömertliğinin bir ayarı vardı."

Mevsim Hep Sonbahar, Parinoush Saniee (Sayfa 452)Mevsim Hep Sonbahar, Parinoush Saniee (Sayfa 452)
Güler K. 
 10 Oca 19:53 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Gemisi batmakta olan ve yolcularının umut dolu gözlerle baktıkları bir kaptana benziyordum. Oysa ben gemimden daha kötü durumdaydım. Beni kurtaracak, uzaklara götürecek bir filikaya ihtiyacım vardı.

Mevsim Hep Sonbahar, Parinoush Saniee (Sayfa 364 - undefined)Mevsim Hep Sonbahar, Parinoush Saniee (Sayfa 364 - undefined)
2 /