Nasıl Müslüman Olduk

7,4/10  (10 Oy) · 
20 okunma  · 
5 beğeni  · 
751 gösterim
Nasıl Müslüman olduğumuzu genellikle sormadık kendimize. Çünkü İslamiyet'i "din ve hidayet aşkıyla", kendiliğinden benimsediğimiz yolunda koşullandırılmıştık. Oysa doğruyu aradığımızda, Müslümanlaştırılma tarihimizin, insanı irkilten bir vahşet süreci olduğu soğuk gerçeğiyle karşılaşıyoruz. Resmi ve geleneksel söylemse, bu gerçeği ısrarla gizlemeye çalışıyor.

Bugünü anlamak ve demokratik bir Türkiye yaratabilmek için, doğru tarih bilincine sahip olmamız gerektiğinden hareketle Erdoğan Aydın, Nasıl Müslüman Olduk kitabında, Müslümanlaştırılmamızın dramatik öyküsünü ve bunun toplumumuza etkilerini gün ışığına çıkarıyor.

İçindekiler;

Tarihin Aynasında Hak İhlalleri
İslami Yayılmanın Maddi Koşulları ve Dinsel Mantığı
Yayılmacılığın Başlangıcı ve Kürtlerin Müslümanlaştırılması
Şeriat Türkleri Nasıl Görüyor?
Arapların Türk Yurtlarına Saldırılarının İlk Dönemi
Yurtları İşgal Edilirken Türkler Direniyor
Kuteybe, Direnişi Katliamlarla Kırmaya Çalışıyor
"Hidayet"ten Türklerin Payına Kılıç ve Kırbaç Düşüyor
Müslüman İşgalini Kırmak İçin Büyük Atılım ve Yenilgi
Abbasi Devrimi ve İslamiyet'in Kavimsel Karakter Değişimi
Abbasiler Dönemi'nde Türkler
Türk Köleler, İslam Lejyon Ordusunun Temel Gücü Oluyor
Arapların Hazar Yurtlarını İşgali ve Geri Atılmaları
İşgal Öncesi Türkistan'da Dinsel Panorama
İslamiyet'e Karşı İdeolojik Direniş ve Dönüşüm
Türklerin Müslümanlaşmasının Siyasal Biçimlenişi
Selçuklular İslam'ın Siyasal Egemenliğine Yükseliyor
İslamlaşmanın, Türkler Üzerindeki Kültürel Etkileri
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9789750406300
 • Yayınevi:
  Literatür Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Ayşee 
03 May 19:53 · Puan vermedi

Nasıl Müslüman olduk? Türklerin Müslüman olma süreçleri okullarda öğretildiği gibi Talas Savaşı'yla kolay bit şekilde olmuyor.
Arapların, İslamiyet'i yayma kisvesiyle yaptıkları onca istila, talan, katliam... Ve sıra Orta Asya coğrafyasına, Türklere gelir.
Türkler, İslamiyete geçmeme adına çok direnirler, savaşırlar. Türklerin İslamiyete geçişi zorlamayla, cebren, mecbur bırakılarak oluyor.
Ve İslamiyete geçişle birlikte Türk kültürünün de nasıl değişme gösterdiğini güzel örneklerle anlatıyor. Artık Türk kültürüne ait özellikler yok oluyor, kadına verilen önem ortadan kalkıyor, kölecilik geliyor, dini hoşgörü ortadan kalkıyor, farklı inançlara kafirlik damgası vuruluyor..

burak inal 
02 May 11:13 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu kitabı özel yapan şey; kaynaklarını katliamcılarının takipçilerine dayandırmasıdır.
Kaynak kitap yazarı olan şahsın ben din yolunda yapılan hizmeti övmek için yaptım demesi çok onurkırıcıdır.
Kitapta anlatılan, orta ve ön asya türklerine yapılan katliamlar hiç bir vahşet filminde bulamayacağınız büyüklüktedir. işgalcilerin asimilasyon için yaptıkları o kadar ileridir ki; aile mahremiyeti bile yoktur.
Talas savaşının farklı bir versiyonunu da içerir. (resmi anlatımın zıttı)
okumalısınız.

Samet ÖZCAN 
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 91 günde · Beğendi · 8/10 puan

Orta asya bozkirlarinda ve Arap Yarimadasinda arap kavimlerin birleserek dini emperyalizmi kilicla, kanla olağandisi şiddetle, siyasi emellerine ulasmak adina nasil kullandiklarini kaleme almis olan Sn. Erdoğan Aydin'a tesekkurlerimi bir borc bilir, aydinlanma cizgisinde, carpitilmis gerceklerin dogru bilinmesi icin herkese kutuphanesinde 400 sayfalik bir yer vermesini tavsiye ederim...

Levent karaduman 
13 Ağu 23:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ezberlerimi bozan ve Türk - İslam ekollerini merak etmemi sağlayan kitaptır. Anadolu Aleviliğinin, Sünni İslam'ın anlattığı gibi "kötü", "bidat", "sapkınlık" olmadığını öğrenmem, bu kitabı okuduktan sonraki araştırmalarımda baş gösterdi. Tavsiye ederim.

Hakan Uzun 
 13 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 6/10 puan

Olaya nötr olan bünyeme bile 'Biraz fazla abartılmamış mı?' sorusunu sorduran bir kitap oldu. Açıkçası bence hala müslümanlığa geçişimiz nasıl oldu tam olarak bilemiyoruz. Bildiğim tek şey Talas savaşından yüzyıllar sonra geçişimiz tamamlandı. Çok tatmin olmadım.

Kitaptan 2 Alıntı

Ayşee 
 02 May 19:48 · İnceledi · Puan vermedi

" Eğer yurdunu işgalciye karşı savunmak insan ve toplumların en onurlu sorumluluklarından biriyse, işte Hazarlar bu onurun en büyük temsilcilerindendir.
Eğer başkalarının yurduna el koymak, toplumlar tarihi adına ahlak dışı bir suç olup bu suç, o halkın direnişi oranında büyüyorsa Araplar da işte bu suçun en büyük temsilcilerinden biridirler. "

Nasıl Müslüman Olduk, Erdoğan AydınNasıl Müslüman Olduk, Erdoğan Aydın
Ayşee 
23 Nis 20:16 · İnceledi · Puan vermedi

Güney Türkistan'ın "Maveraü'n Nehr" olması
" Güney Türkistan'ın "Maveraü'n Nehri" oluvermesinin hikayesi, tıpkı Kızılderili yurtlarının; "Amerika" oluvermesinin hikayesi gibidir oysa. Nasıl ki Hıristiyan İspanyollar, çıkartma yapan kaptanları Amerigo Vespucci'nin adını oraya verip bize kabul ettirdilerse, Eski Güney Türkistan'ın " Maveraü'n Nehr" ( Türkçesi, ' nehrin öte tarafı', yani Arap'a göre Ceyhun'un ötesi olan topraklar) adını alması da oraya silah zoruyla el koyan Müslüman Arapların tercihi olmuştur."

Nasıl Müslüman Olduk, Erdoğan AydınNasıl Müslüman Olduk, Erdoğan Aydın