Neandertal Modern Bilim Onların Hikayesini Yeniden Yazdı

8,4/10  (10 Oy) · 
15 okunma  · 
13 beğeni  · 
506 gösterim
“Neandertallerin hikâyesi yeni keşifler ve paradigma sarsıcı bilimsel yenilikler sayesinde değişikliğe uğramakta. Artık Avrupa’daki evrimlerinin ve Asya’ya yayılımlarının izini sürmek, DNA’larını incelemek ve nasıl yaşayıp nasıl öldüklerini anlamak mümkün. Neandertallerin davranışları günümüzün kalıp yargılarından çok uzak, şaşırtıcı derecede moderndi:
- ölülerini gömüyor,
- hastalarına bakıyor,
- büyük hayvanlar avlıyor,
- kırmızı boya kullanıyor ve konuşuyorlardı.
Peki, Neandertaller bu kadar gelişmiş bir türse, neden onlar yok oldular da Homo sapiens hayatta kaldı? Neandertallerin hikâyesini bütünüyle ele alarak en önemli gizemi, insan olmanın anlamını daha iyi anlamak mümkün.
“Neandertaller hakkında bilgili olduğunuzu düşünüyorsanız tekrar düşünün. Önyargılarınızın yıkılmasına ve insanlıkla ilgili düşüncelerinizin sorgulanmasına hazır olun!”
Clive Gamble, Arkeoloji Profesörü
Southampton Üniversitesi
Deniz Kıran 
 01 Kas 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 7/10 puan

Eğer gerçekten Neandertal'lerle ilgileniyorsanız ve onları merak ediyorsanız, kesinlikle okumanız gereken bir kitap. Onlar hakkında bugüne kadar ortaya atılmış bilgilerin bize sunulduğu güzel bir referans kitabı olmuş.

Eğer gerçekten Neandertal'lerle ilgileniyorsanız ve onları merak ediyorsanız, kesinlikle okumanız gereken bir kitap. Onlar hakkında bugüne kadar ortaya atılmış bilgilerin bize sunulduğu güzel bir referans kitabı olmuş. Kitap çıktıktan sonra kitabın içeriği hakkındaki verilerde yeni gelişmeler yaşandı. Ancak bu kitap, basımlar arasındaki en güncel eser durumunda.

Muhsin Ulusoy 
23 Kas 2017 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap çıktıktan sonra kitabın içeriği hakkındaki verilerde yeni gelişmeler yaşandı. Ancak bu kitap, basımlar arasındaki en güncel eser durumunda. Konuyla yakından ilgilenenlerin mutlaka okuması gerek. Çeviriye notum 7/10

Kitaptan 8 Alıntı

Burak Karaman 
07 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Homo heidelbergensis
Eğer Neandertaller en yakın insan kuzenlerimiz ise Homo heidelbergensis de ortak büyükanne ve büyükbabalarımızdır.

Neandertal, Dimitri Papagianni (Sayfa 56 - Trend Yayınevi)Neandertal, Dimitri Papagianni (Sayfa 56 - Trend Yayınevi)
Burak Karaman 
 07 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Modern bilimin en büyük başarılarından biri insanın geçmiş cağlarının tespit edilmesidir ki bu da 1830'lar ve 1840'larda Fransa'nın Abbeville bölgesindeki Somme Nehri çakılları arasında el baltalarının keşfedilmesine kadar gider. Jacques Boucher de Perthes, daha erken bir jeolojik döneme ait olan fil, gergedan, hippopotam ve kaplan gibi hayvanların kemikleri ile aynı katmanda pek çok el baltası bulmuştur. Bunlar insanların Dünya'da, bu keşiften önce sanıldığı gibi birkaç bin yıl değil, daha uzun süredir var olduklarını gösteren ilk bulgulardır.

Neandertal, Dimitri Papagianni (Sayfa 37 - Trend Yayınevi)Neandertal, Dimitri Papagianni (Sayfa 37 - Trend Yayınevi)
Burak Karaman 
16 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Neanderallerle Tanışın : Günümüzden 250.000 ila 130.000 yıl öncesi
Neandertalleri heidelbergensis atalarından ayıran ve neredeyse diğer tüm insan türlerinden farklı kılan davranış üç kelime ile özetlenebilir: İleri dönük planlama.

Neandertal, Dimitri Papagianni (Sayfa 79 - Trend Yayınevi)Neandertal, Dimitri Papagianni (Sayfa 79 - Trend Yayınevi)
Burak Karaman 
07 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ömrünün uzunluğuna bakıldığında el baltası insanın en büyük icadıdır. İnsanlar bu aleti ortaya çıkışından yaklaşık 40.000 yıl öncesine kadar kullanmaya devam ettiler. Yani el baltası yapma geleneği mucitlerinden çok daha uzun süre yaşadı ve muhtemelen biz de dahil erectus ardılı pek çok tür tarafından sürdürüldü. Erken Homo Erectus el baltaları doğu Afrika ve Asya'da Himalayalar'ın batısında yaygın olsa da, Avrupalı öncüler bundan 500.000 yıl önceye kadar bu aleti kullanmadılar. Bu da doğu Asyalı ve Avrupalı nüfusların daha sonra Afrika'da ortaya çıkan yeniliklerden izole olduklarını düşündürüyor. Fakat doğu Asya'da bu farkı ham maddelerdeki farklılıklara bağlayabiliriz; çünkü muhtemelen çok daha kullanışlı bir alternatif olan bambu kullanılıyordu. El baltası Avrupa'ya geç geldi.

Neandertal, Dimitri Papagianni (Sayfa 37 - Trend Yayınevi)Neandertal, Dimitri Papagianni (Sayfa 37 - Trend Yayınevi)
Burak Karaman 
16 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Orta Paleolitik Devrine Geçiş
Alet yapma yetisi bir zamanlar insanları diğer hayvanlardan ayırt edici özellik olarak görülmüştür. Bugünse bazı diğer primatların ve hatta kuşların da alet kullandıklarını bildiğimiz için bu yaklaşım değişmiştir ve artık yaygın görüş insanların, başka aletler üretmek için tasarlanmış aletler yapma yetileri ile tanımlandıkları yönündedir. İşte Levallois çekirdeğin işlevi budur ve bu tanıma göre Neandertalleri Homo sapiensler kadar insan yapar.

Neandertal, Dimitri Papagianni (Sayfa 94 - Trend Yayınevi)Neandertal, Dimitri Papagianni (Sayfa 94 - Trend Yayınevi)
Burak Karaman 
17 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dunbar sayısı
Dunbar'a göre şempanzeler, muhtemelen ortak atalarımız gibi, 50-55 bireyden oluşan gruplar halinde yaşarlar. Ona göre modern insanların beyni 150 bireyle-buna "Dunbar sayısı" da denir- sosyal ilişki sürdürülmesine izin verir ve bu sayıyla, verimli askeri birimlerin büyüklüğü, şirket ya da departman büyüklükleri ve sosyal ağlar gibi pek çok insan faaliyetinde karşılaşılabilir.

Neandertal, Dimitri Papagianni (Sayfa 107 - Trend Yayınevi)Neandertal, Dimitri Papagianni (Sayfa 107 - Trend Yayınevi)
Ecgüka 
08 Oca 19:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Homo erectus dünyayı ilk fetheden insan atamız olarak kabul edilir.

Neandertal, Dimitri Papagianni (Sayfa 32)Neandertal, Dimitri Papagianni (Sayfa 32)
Osman Kaplan 
25 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Arkeologlar Homo Sapiens'in dünyaya yayılışının izini sürmeye çalışırken belki de son yıllarda elde edilen en önemli bulgu DNA'dır. Afrika dışındaki insan nüfusları arasında büyük bir çeşitlilik olduğu anlaşılmakla birlikte DNA'lar başka bir şey söylemekte, en güncel insan çeşidinin Afrika'da bulunduğunu ortaya koymaktadır. Buna karşın dünya nüfusunun geri kalanı, sadece birkaç yüz bireyden oluşmuş olabilecek bir kurucu gruptan gelmiştir."

Neandertal, Dimitri Papagianni (Sayfa 166)Neandertal, Dimitri Papagianni (Sayfa 166)