1000Kitap Logosu
Neandertal
Neandertal
Neandertal

Neandertal

Modern Bilim Onların Hikayesini Yeniden Yazdı

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.1
78 Kişi
202
Okunma
69
Beğeni
2.646
Gösterim
240 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 6 sa. 48 dk.
Adı
Neandertal (Modern Bilim Onların Hikayesini Yeniden Yazdı)
Basım
Türkçe · Türkiye · Trend Yayınevi · Eylül 2017 · Karton kapak · 9789944342674
Orijinal adı
The Neanderthals Rediscovered: How Modern Science is Rewriting Their Story
Diğer baskılar
Neandertal
The Neanderthals Rediscovered
“Neandertallerin hikâyesi yeni keşifler ve paradigma sarsıcı bilimsel yenilikler sayesinde değişikliğe uğramakta. Artık Avrupa’daki evrimlerinin ve Asya’ya yayılımlarının izini sürmek, DNA’larını incelemek ve nasıl yaşayıp nasıl öldüklerini anlamak mümkün. Neandertallerin davranışları günümüzün kalıp yargılarından çok uzak, şaşırtıcı derecede moderndi: - ölülerini gömüyor, - hastalarına bakıyor, - büyük hayvanlar avlıyor, - kırmızı boya kullanıyor ve konuşuyorlardı. Peki, Neandertaller bu kadar gelişmiş bir türse, neden onlar yok oldular da Homo sapiens hayatta kaldı? Neandertallerin hikâyesini bütünüyle ele alarak en önemli gizemi, insan olmanın anlamını daha iyi anlamak mümkün. “Neandertaller hakkında bilgili olduğunuzu düşünüyorsanız tekrar düşünün. Önyargılarınızın yıkılmasına ve insanlıkla ilgili düşüncelerinizin sorgulanmasına hazır olun!” Clive Gamble, Arkeoloji Profesörü Southampton Üniversitesi
4 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺23,7
8.1
10 üzerinden
78 Puan · 17 İnceleme
Sîdar Ronahî
Neandertal'ı inceledi.
240 syf.
·
Puan vermedi
Fuller'in "Beynin Evrimi ve Tanrıların Ortaya Çıkışı " diye bir kitabı var. O kitapta buradaki bilgilerden daha iyi bilgiler elde edebileceğimi düşünüyorum. O kitap genel anlamda türleri incelese de Neandertaller'in açıklanması daha ilgi çekici. Bu kitapta sorulara bir cevap vermek yerine soruların tekrar edilmesi ve tahminlerde bulunulmasından öteye pek gidilmemiş. Hatta defin törenleri üzerindeki açıklamalar, Sapiensler ile Neandertallerin pek bir detaya girmeden ve kesin olarak eşit şekilde yapıldığı yönünde. Hakbuki durum bu kadar basit olmamakla beraber çokça farklı. Neandertallerin Sapienslerle, Haildenbergensis ile farklarını kemikler üzerinden giderek açıklamak da bilişsel özellikleri, farkındalığı hiçe saymak demek. Böyle de araştırma yapılınca Neandertallerin diğer türlerle fark olmadan anılmasına neden oluyor.
Neandertal
8.1/10
· 202 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
melike kaplan
Neandertal'ı inceledi.
240 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Kitap kuzenimiz olan neandertaller ile ilgili oluşan algıyı yıkmak ve doğru bilgileri vermek için yazılmış. Diğer türler hakkında bilgi verirken aradaki bağıntıları da kanıtları ve güzel resimlerle taçlandırmışlar. Hiç sıkılmadan okuyabilirsiniz. Bazen sayılar fazla verilmiş fazla bilimsel olmuş üstten kısa okumalarla o kısımları geçebilirsiniz. Neandertaller ile ilgili bunun dışında kitap önerileri, müze ve film gibi tavsiyelerde de bulunuyor. Atalarımıza sahip çıkan akıcı bilimsel bir kitap.
Neandertal
8.1/10
· 202 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
240 syf.
Bu kitap bizim hikayemizi anlatıyor.
İnsanlık tarihi, şüphesiz en çok merak ettiğimiz alanların başında gelir. Peki elimizde neler var uzak geçmişle, atalarımızla ilgili. Pek çok şey yoktu bir zamana kadar. 1 milyon yıl öncesine kadar dayanan hatta daha da öncesine dayanan bir macera. Türler arası mücadelenin, homo erectus, Neandertaller ve homo sapiens' in amansız mücadelesi. Yapılan kazı çalışmalarında bulunan alet ve iskeletlerin belgeli halde kitapta bulunması kitabı daha da cezbedici kılıyor. Ancak bu konulara ilginiz yoksa sıkılabilirsiniz. Okuyunuz, okutturunuz.
Neandertal
8.1/10
· 202 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
27