Nü Peride

8,5/10  (12 Oy) · 
25 okunma  · 
5 beğeni  · 
1.254 gösterim
"Adımlarıma yön vermeliydi aşk, düşüncelerime biçim. Kalçalarını davet edercesine sallayan bir orospunun rahatlığı olmalıydı benim aşklarımda, aynı zamanda uzun yoldan gelmiş bir yabancının ürkekliği. Başkalarına muhtaç bir bebeğin yüzündeki saflığın yanında yılların tecrübesini alnındaki kırışıklara sıkıştırmış bir ihtiyarın olgunluğu olmalıydı. Ortası olmamalıydı benim yaşadığım aşkın."

Kanatan tutkuların, yürek yakan acıların, aykırı aşkların romanı Nü Peride. Aynı kentin, aynı mekanlarında, şimdinin can yakan gerçekleri ile tarihin gizemli olayları arasında karşı konulamayan bir yolculuğa davet. Anılarını koynuna birer akrep gibi iliştirip her gece, kendi kendini sokmaya yatan sakat bir adamın, sevdiği kadına anlattığı garip öykünün dehlizlerindeki koyu yalnızlığa katılış. "Nü" çizmek için ölüme gebe bir heyecanla Peride'yi mahzenine kapatan Osmanlı ressamın amacına ortaklık. Aşka yelteniş en önemlisi, gerçek aşka uzanış.

Yunus Nadi Roman Ödülü'ne değer bulunan Nü Peride, dilimizin tüm zenginliklerini de içinde barındıran, çok katmanlı bir eser.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2002
 • Sayfa Sayısı:
  115
 • ISBN:
  9786051111865
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
eternal sunshine 
 12 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tarihle harmanlanmış şaşırtıcı kurgusu ve Hakan Akdoğan'ın çılgın kelimeleriyle beni en çok etkileyen kitaplardan biridir.Hakan Akdoğan son anda yarışmaya katılmaya karar verip bir gecede son bölümünü yazdığı Nü Peride ile Yunus Nadi Roman Ödülü'nü kazanmıştır.Kitaptaki ilginç karakterlerin arasında bir tanesi vardır ki insanın aklından uzun süre çıkmaz.

Sitting Panda 
23 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Nü Peride aşkın romanı, tutkunun romanı! Aşk ve tutku olunca beraberinde intikam da kaçınılmaz oluyor galiba. Osmanlı zamanında yaşamış Halil, Ante, Peride ve Mihriban.. Günümüzde yaşayan Necati, Nevtan ve Beril...Zamanlar farklı olsa da ortak mekanlarda yaşamış kahramanlarımızın sıradışı hikayesini anlatıyor roman. Kesinlikle okunmalı!

Sunshine 
20 May 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

1998 Yunus Nadi Roman odullu okunmasi gereken harika bir roman...

Kitaptan 7 Alıntı

eternal sunshine 
08 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Koşsam gücüm yeter miydi? Nefesimi sonuna dek bıraksam havaya! Sıyırıp atabilir miydim yaşadıklarımın tortusunu üzerimden? Ya da koşmak, kaçmak çare miydi kurtulmaya? Kendinden ne kadar uzaklaşabilir ki insan? Nereye gidebilir yaşadıklarını bırakıp? İhanet edebilir mi yaşadıklarına ya da yüzüstü bırakabilir mi geleceğini? Her yere kendisiyle birlikte taşımaz mı içindeki o sinsi acıları? Korkmaz mi yalnızken, terk etmişken ya da terk edilmişken?

Nü Peride, Hakan AkdoğanNü Peride, Hakan Akdoğan
eternal sunshine 
08 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

sanki kanatlanıp en beklenmedik rüzgarlara karşı dalga dalga uçuyorum
uçuyorum kuş olmuş bir insan gibi mutlu
mutlu içimdeki karabasanları öldürmek adına
çığlık atıyorum göklere
göklerde anlamsız tedirginlikler yok
yok olmalı zaten bunca yüksekte
ama acı mutluluğun kardeşi
kardeşi değil acı mutluluğun içinde gizli hatta
hatta acı mutluluğun ta kendisi

Nü Peride, Hakan AkdoğanNü Peride, Hakan Akdoğan
eternal sunshine 
12 Eyl 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Ve nedense hepsinin ortak özelliği benim olmayışın yani sen avcı ben acı. Acı yani sen yakan güneş, ben kardan adam burnu havuç gözleri kömür.Gel artık havalar ısınınca kardan adamlar ölür."

Nü Peride, Hakan AkdoğanNü Peride, Hakan Akdoğan
Gözde Uysal 
29 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşk, dönülmez bir sonun başlangıcıdır çoğu zaman. Bir uçurumun kenarıdır ve görünmez bir elin uzanıp sizi oradan almasını beklemektir.

Nü Peride, Hakan Akdoğan (Aylak Adam)Nü Peride, Hakan Akdoğan (Aylak Adam)
Gözde Uysal 
29 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşık olacaksam tam olmalıydım,acılardan kaçmadan, korkuların üzerine giderek,onları ezerek.

Nü Peride, Hakan Akdoğan (Sayfa 9 - Aylak Adam)Nü Peride, Hakan Akdoğan (Sayfa 9 - Aylak Adam)

Neden bir kuş değildim ben, neden bir tutam kuru ot ya da ölmeye hazırlanan bir çiçek değildim. Durmak bilmeyen yağmurlar yağıyordu içimde; damarlarımda kan değil, kalleş bir kurşun dolaşıyordu sanki. Gözlerimden yaş değil, diken akıyordu. Gece! Gece gerekliydi illa ki, yaşamak için en kuytu duyguları, çünkü korkak insanların karanlıkta kalmış cesaretiydim ben. Hummalı gecelerin geçmek bilmeyen cesaretiydim arlanmazca sabaha doğru sürüklenen.

Nü Peride, Hakan AkdoğanNü Peride, Hakan Akdoğan
Gözde Uysal 
29 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aradığını bulabilmek için dönüp bakmalısın 'unut' diyenlere inat.Unut diyenlere inat geçtiklerini önüne sermeli, bir bir yaşamalısın ucundan köşesinden de olsa. Acıdan kıvranmayı bile göze almalısın gururlu bir hesaplaşmanın yüreğine su serpen rahatlığını yaşamak için.

Nü Peride, Hakan Akdoğan (Sayfa 45 - Aylak Adam)Nü Peride, Hakan Akdoğan (Sayfa 45 - Aylak Adam)