Nurbanu

7,3/10  (15 Oy) · 
126 okunma  · 
12 beğeni  · 
927 gösterim
"Ateş kesilir geçse saba gülşenimizden"

'Nurbanu', Osmanlı İmparatorluğu'nun en görkemli dönemi olan 16. yüzyılda, 'şehzadeler
şehri' Manisa'da II. Selim ile gözdesi Nurbanu'nun yaşadığı büyük aşkın romanı. Öyle bir aşk ki bu, II. Selim'in deyişiyle, gülbahçelerinden sabah rüzgarı bile geçse ateşe dönüşüyor!..

Bu romanda tahta çıkma ihtimali en zayıf şehzade iken, kardeşleri Mustafa ile Bayezid'in ortadan kaldırılmalarıyla, Kanuni Sultan Süleyman'ın tek varisi haline gelen Selim ile cariyelikten sultanlığa giden yolda güçlü kişiliğiyle şehzadesini de akıllıca yönlendiren Nurbanu'nun yaşadıklarını adım adım izlerken; aşkın, sevginin ve cinselliğin farklı boyutlarına tanık olacaksınız.

Ama yalnızca bir aşk romanı değil 'Nurbanu'; Teoman Ergül, yüzlerce kaynaktan da yararlanarak tarihsel gerçeklerde yazınsal gerçekliği büyük bir ustalıkla buluşturduğu bu kitapta, şehzadelerin yetki ve sorumluluklarını nasıl kullandıklarına; sarayın içinde ve dışındaki insanların günlük yaşamlarına; Yahudi topluluğunun İmparatorlukta nasıl etkin bir konuma geldiğine; tekke ve medrese çekişmelerine; kardeşler arası taht kavgalarına da ışık tutuyor...
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9751016126
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Güler Bilkay Aygün 
11 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hürrem Sultan'ın Gelini, Osmanlı Padişahı İkinci Selim'in gözdesi Nurbanu'nun hikayesi. Dönemin tarihi olaylarını ve saray yaşamının da anlatıldığı güzel bir kitap.

aakin 
14 Kas 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Kitabı çok önceden okudum. Yanlış hatırlamıyorsam bir gazete yanında hediye olarak elime geçmişti. Yaz tatilinde zaman geçsin diye başlamıştım ve sarmıştı bir anda. Muhteşem yüzyıl dizisindeki olaylara benzer olaylar Nurbanu için anlatılıyor. Tabi o zamanlar dizidekilerden haberdar değildik. Yani ilk defa hareme ait olayları tanıma şansım olmuştu.

Nurbanu benzeri kitaplar

Şeyma 
10 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitabın adı yanlış konulmuş bence. Kitap Nurbanu'dan %30 falan bahsediyor, geri kalanı dönemin genel özeti. Nurbanu'nun hayatını okumak için almıştım ama yanlış seçim oldu. Tarihi belgelere dayanması açısından güzeldi, abartılı kurgular yoktu. Akıcı anlatımıyla sıkmadı okurken

Murat Altuğ 
02 Kas 2017 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Sahte romanların yazarları, eserlerinde sadece İstanbul a baksalardı, yazdıklarının tezatlığını göreceklerdi.
Osmanlı kadınını karalayan eserlerin aksine Osmanlı Kadını  nasıldı eli kolu bağlı, iradesiz bir konumda mıydı?

Damla GD 
23 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitabı okuyalı o kadar uzun zaman oldu ki. Hiç birşey hatırlamıyorum olayları falan ama çok severek okuduğumu ve hemen bitirdiğimi hatırlıyorum. Hatta tarihi kurguyuda bu kitapla sevmeye başlamıştım diyebilirim.

Kitaptan 1 Alıntı

Piaf 
16 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

-"Bozdağ'a niye Tmolos diyorsunuz ?"
-"Şu aşağıda sütunları toprak üzerinde gördüğün yerde büyük bir kent yatar.Bu kent Lidya devletinin başkenti idi. Adı Sarttı. Lidya Kralı Tmolos, şimdi senin ders aldığın, av yaptığın,koşuşturduğun, bu dağlara ava çıkmış bir gün.Şimdi senin su içtiğin, pınar başlarında su perisi ile karşılaşmış Adı Arripe imiş su perisinin.Ölümsüz Arripe ile ölümlü kral Tmolos arasında ilk görüşte bir aşk doğmuş.Buna Tanrıça Artemis bozulmuş.Kral bile olsa ölümlü ile ölümsüzün aşkını aklı almamış. Tmolos'un üzerine bir boğa salmış; Tmolos boğanın boynuzlarında can verince oğlu babasını bu dağa gömmüş ve dağa da babasının adını vermiş. Biz onun için Bozdağ'a Tmolos diyoruz."

Nurbanu, Teoman Ergül (Sayfa 116)Nurbanu, Teoman Ergül (Sayfa 116)