Okul Sıkıntısı

7,0/10  (4 Oy) · 
11 okunma  · 
5 beğeni  · 
595 gösterim
Okul Sıkıntısı, tembel bir öğrenci olan Daniel Pennac'ın kendi deneyimlerinden ve yaşadıklarından yola çıkarak kaleme aldığı otobiyografik bir roman. Günümüz Fransız edebiyatının en başarılı kalemlerinden biri olan Pennac, okulu, bir öğrencinin, hem de kötü bir öğrencinin bakış açısından ele alarak yeniden yorumluyor; başarısızlığın yarattığı hüsran duygusunun, "anlamamanın acısı"nın kırıklarla dolu karnelerin ve üzgün anne babaların kıskacındaki bu evreni son derece sıcak ve mizah dolu bir yaklaşımla aktarıyor. Eğitim ve okullar konusundaki yaklaşımıyla bilindik tabuları yıkan Okul Sıkıntısı, Fransa'da Renaudot Ödülü'nü kazandı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  286
 • ISBN:
  789750712531
 • Orijinal Adı:
  Chagrin D'école
 • Çeviri:
  Barış Behramoğlu
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ümit Malkoçoğlu 
24 Tem 17:39 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

" Bir metni anlamanın aklın tek başına yaptığı zorlu bir fetih olduğunu, saçma bir fıkranın da sadece birbirine güvenen arkadaşlar arasında paylaşılan dinlendirici bir suç ortaklığı olduğunu bilirdik. En deli saçması hikayeleri daima en yakınlarımızla paylaşırız, maksat onların ince espri anlayışına üstü kapalı bir saygı duruşunda bulunmaktır. Başkalarıyla ise akıllıları oynarız, bildiklerimizi ortaya döker, gösteriş yaparız, karşımızdakini etkileriz. "

Okul sıkıntısı, tembel bir öğrenci olan Daniel Pennac'ın kendi deneyimlerinden ve yaşadıklarından yola çıkarak kaleme aldığı otobiyografik bir roman, özellikle öğretmen arkadaşlar ilgi ve keyifle okuyacaktır...

ceydasu erinçç 
05 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

çok güzel kitap aynı ben okuldan sıkılıyorum tabi bazı arkadaşlarım var onlar sayesinde sıkılmıyorum

Kitapla ilgili 1 Haber

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Adaylarına Önerdiği 32 Kitap
Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Adaylarına Önerdiği 32 Kitap MEB'in bu sene ilk defa uyguladığı aday öğretmen yetiştirme süreci kapsamında aday öğretmenlerin okuyacağı kitaplar ve aday öğretmenlerin izleyeceği filmler belli oldu. Stajyer öğretmenler 24 haftalık stajyerlik sürecinde bu kitapları okuyacak, filmleri izleyecek ve bir değerlendirme formu hazırlayacak.