Ölüm Defteri

8,0/10  (9 Oy) · 
23 okunma  · 
7 beğeni  · 
562 gösterim
Kör olduğunu sandım. Beni böyle kandırdı.
Beş aydır sokaklarda yaşayan 16 yaşındaki Linus bir akşam yardım etmek istediği bir adam tarafından ilaçla uyutulup kaçırılır. Kendine geldiğinde bütün odalarına kameralar yerleştirilmiş olan beton bir binada tek başınadır. Günler geçtikçe, onun gibi kaçırılan yeni insanlar gelir. Önce küçük bir kız, sonra genç bir kadın, sonra bir adam, sonra bir adam daha… Her birinin odasına birer defter ve kalem bırakılmıştır. Elinizdeki kitap Linus Weems’in ölüm defteridir.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2017
 • Sayfa Sayısı:
  297
 • ISBN:
  9786051881126
 • Orijinal Adı:
  The Bunker Diary
 • Çeviri:
  Hilal Dikmen
 • Yayınevi:
  GO! Kitap
 • Kitabın Türü:
Emirhan Kocademir 
13 Ara 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

~ Ölüm Defteri~
Ben bu kitabı bir sınıf arkadaşımla sırayla okudum. Misal bir gün o götürdü, okudu; ertesi gün ise ben götürdüm okudum yani bu kitap 2 günde bitmiş oldu benim için.
Kitaba gelirsek; kitabın konusu, işleyişi, olay örgüsü ve anlatımı çok güzeldi ama sonunu maalesef ki pek beğenemedim. Böyle bir kitaba böyle bir son yakışmıyor. O kadar çok askıda kalan soru vardı ki; kitabı okurken sonunun güzel bitmesini istiyorsunuz doğal olarak. Ve ben bu sebepten ötürü polisiye romanlarına "azıcık" peşin hükümlüyüm.
Kitabı okurken yer yer gerildim.
Ama sonu?
~spoiler~
Bunları kaçıran adam kimdi, ne yer ne içerdi hiç değinilmemiş o konulara.. Ya da adam bunları neden kaçırdı??
Bu soruların cevabını almayı çok istiyordum..
Her şeye rağmen okurken zevk aldım..
Keyifli okumalar :-)

Ay. 
23 Oca 23:10 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sonunu ne kadar bilsemde kabul edemedim. Zaten böyle olacağı kapakta yazan sözlerde vardı. İnsanın aklında çoğu soru kalıyor: " O adam kimdi? Amacı neydi? Neden onları korkutmak istedi?" ...
Fakat bunun çocuğun bildiklerini yazdığı bir günlük olduğunu unutmamak gerek. Bence adamın kitabı yarım bırakma nedeni devamını bizim getirmemizi istemesi. Bana kalırsa o defteri polisler buldu. Sonra soruşturma falan. Neyse bunlar bende kalsın esas soruya gelelim. Okunulur mu? Okunulur.

Ali İhsan Çakmak 
 29 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabın "anılar" kısmı hariç çok sürükleyici ve devamını merak ettiren bir kitaptı. *Spoiler*
Kitabın sonunda hiçbir şey olmaması ve kötü bir şekilde bitmesi bence kitabı özgün yapan şeylerden birisiydi.

Elif Çevik 
11 Haz 2017 · Kitabı okudu · 16 günde · Puan vermedi

Açık kapı bırakan kitapları pek sevmediğimden mütevellit,kitap sonunda "e şimdi ne oldu" demiştim. Fazla bir görüşüm yok. Okunmayacak gibi değil ama okunmasa da olur.

Ejderya 
26 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Linus benim için çok özel bir karakterdi. Kitap hemen bitti, zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Zamanın nasıl geçtiğini anlamadığın insanlar lazım diyorlar ama bence sadece kitaplar yeterli. Bize sadece zamanın nasıl geçtiğini anlamadığın kitaplar lazım. Konu yukarıda yazıyor zaten. Kitaptaki karakterlerin bazılarından hiç hoşlanmadım, bana çok aptal geldiler. Düşünceleri olsun, yaptıkları olsun, bencillikleri olsun, kaçırıldıkları kişiye/kişilere (?) güvenmeleri olsun... Hala o adamı gözümde canlandırmaya çalışıyorum acaba nasıl biri, kimdi, neden? Kitabın sonu çok açık bırakılmıştı ve artık bu kitaplar beni çok strese sokuyor. Sonunu bilmiyorum çünkü. O kimdi bu kimdi buna noldu şuna ne oldu gibisinden sorular sorarak sürekli kendimi strese sokuyorum. Sonuçta bir kitabı sonu için okuyorum ve o istediğim sonu alamayınca da deliye dönmek normal bence. Onun dışında;olayların akışı, yazarın dili, Türkçe çevirisi gayet başarılı geldi bana. Okurken zevk aldım, tek bir yazım hatasına rastlamadım. Go Kitap'ları bende genel olarak garip bir etki bırakıyor zaten, ayrı hissediyorum kitabı kapattığımda. Farklı.

e-zeki 
30 Haz 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Orjinal ismi "The Bunker Diary" yani daha yakın Türkçe çevirisi: " Sığınak Günlüğü". Ölüm defteri "Death Note" ile karıştırılmaması gerek. Kitap hiçbir sebep göstermeksizin kaçırılıp bir sığınağa (Testere serisindeki gibi) hapsedilen ve kurtutulma yolları arayan bir grup insandan bahsediyor. kurbanlardan birinin günlüğü şeklinde yazılmış. kötü adam kitapta hiç görülmüyor, konuşmuyor veya herhangi bir özel istekte bulunmuyor, sadece insanları hapsediyor, kaçmaya çalışırlarsa gaz veya elektrik şokuyla terbiye ediyor. Bu kadar. Neden? Niçin? Nasıl? Kim? Belli değil. Sadece neden acaba gerilimi sizi kitaba bağlıyor ama kitap size bunun cevabını vermiyor.

Rüm U 
13 Eki 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Kitap genel itibariyle hızlı ilerliyor. Olaylar heycanlı, ilginç. Ama o son! En son bekliyceğim şey oldu ve bu beni biraz hayal kırıklığına uğrattı.
!!! Okuma zevkini bozabilecek seyler geliyor!!! Neden burdalar? "Yukardaki adam" kim? Neden o kişiler? Gibi soruların cevaplarına ulaşabileceğim bir son bekliyordum.
Kitabın arkasinda yazan "Elinizdeki kitap Linus Weems'in ölüm defteridir." cümlesi ancak kitabı bitirdiğimde gerçeklik kazandı.

Kitaptan 10 Alıntı

Emirhan Kocademir 
11 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Eldeki veriler çok iyi ve sağlam olabilir ama onlarla ne yapacağını bilmiyorsan hiçbir anlam ifade etmezler.

Ölüm Defteri, Kevin Brooks (Sayfa 104)Ölüm Defteri, Kevin Brooks (Sayfa 104)
Bet 
23 Oca 20:16 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tüm hayatım boyunca kendimi bir yerlere ait hissedemedim. Ev, okul, sokak... Nereye gidersem gideyim hiçbir zaman oraya aitmişim gibi gelmedi.

Ölüm Defteri, Kevin BrooksÖlüm Defteri, Kevin Brooks
Bet 
 23 Oca 20:19 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bu hoşuma gitmiyor ama alıştım ve bir kez bir şeye alıştınız mı hiçbir zaman o kadar kötü hissetmezsiniz.

Ölüm Defteri, Kevin BrooksÖlüm Defteri, Kevin Brooks
Şule Cebecioğlu 
19 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Umursanmamak çok zor.
Seni ağlatmaya yetecek kadar zor.

Ölüm Defteri, Kevin Brooks (Sayfa 119 - GO! KİTAP)Ölüm Defteri, Kevin Brooks (Sayfa 119 - GO! KİTAP)
Emirhan Kocademir 
11 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Hepimizin kendi nitelikleri var ve bu niteliklerin hiçbiri diğerinden daha iyi veya kötü değil. Sadece farklı nitelikler.

Ölüm Defteri, Kevin Brooks (Sayfa 105)Ölüm Defteri, Kevin Brooks (Sayfa 105)
Hira Çözeli 
11 Haz 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Burada öleceğimi biliyorum. İşin aslı muhtemelen beni öldüreceksiniz. Ama fikirlerimi öldüremezsiniz. Fikirlerin bir bedene ihtiyacı yoktur.Havaya ihtiyacı yoktur. Yiyeceğe, suya veya kana ihtiyaç duymazlar. O yüzden, beni öldürseniz bile hala sizi düşünüyor olacağım.

Ölüm Defteri, Kevin BrooksÖlüm Defteri, Kevin Brooks
Ejderya 
22 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Tanrım, bir şeyler yapmak istiyorum, herhangi bir şey. Bir delik kazmak, duvarları paramparça etmek, bir şeyleri havaya uçurmak, birine vurmak, herhangi bir şey....

Ölüm Defteri, Kevin BrooksÖlüm Defteri, Kevin Brooks
Hira Çözeli 
11 Haz 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Şu anda benim için yalnızca bir kağıt parçasısın. En iyi ihtimalle bir aynasın. En kötü ihtimalle de beni hedefe götüren bir adamsın. İşin doğrusu, tüm yaptığım kendimle konuşmak.

Ölüm Defteri, Kevin BrooksÖlüm Defteri, Kevin Brooks
Ejderya 
22 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Sorun şu ki, içten içe, tüm bunların zaman kaybı olduğunu hissetmekten kendimi alamıyorum.

Ölüm Defteri, Kevin BrooksÖlüm Defteri, Kevin Brooks