Öykülerle Duygusal Zeka

5,5/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
0 beğeni  · 
666 gösterim
O gün suçlunun idam edilmesi gerekiyordu. Kral kendisinin doğum gününe rastladığı çin suçluyu cezalandırmak istemiyordu. Bir yılda bağışladığı mahkum sayısı da yasalrın koyduğu sınıra gelmişti. Bu yüzden mahkumu bağışlayamıyordu. Danışmanlarından birisi bir fikir ortaya attı: "İki kağıt hazırlayalım. Birisine ölüm diğerine hayat yazalım. Mahkum hangisini seçerse kaderi o olsun."

Bu fikir kralın hoşuna gitti. Kağıtları hazırlamak için görevlendirilen vezir, çok katı kalpliydi ve suçluların bağışlanmasından nefret ederdi. Her iki kağıda da "Ölüm" kelimesini yazdı. Mahkum vezirin yaptıklarını gördü. Önce çok şaşırdı, fakat sonra ne düşündüyse itiraz etmedi. Ölüm yazılı kağıtlar masanın üstüne bırakıldı. Vezir pis pis alay eder gibi gülüyordu. Mahkum sessizliğini korudu. Kağıtlardan birini aldı.

Mahkum özgür bir şekilde evinin yolunu tutarken vezirin yüzü simsiyah kesildi. 
Sizce mahkum ölümden nasıl kurtulmuştu?
Bu hikayenin sonundaki soruyu önce kendiniz cevaplayın ve ardından kitaptaki hikayenin sonuna bakın, belki siz de duygusal zekanızı kullanarak bu hikayenin sonunu yazdabilirdiniz. Bu hikayede olduğu gibi onlarca hikaye ve sorularla kendi duygusal zekanızı ölçerek, hikayelerin içinde kendinizi bulmanızı sağlayacak olağanüstü bir kitap...
(Arka Kapak)

HAYAT; okuyup, düşünerek, değişerek ve tutarlı davranarak ileriye, asla ulaşilmayan mükemmele doğru özgürce yol almaktır.Hakan Büyükdere Kitap gayet güzel okumaya yeni başlayanlar için mükemmel ama bana tekrarin tekrarı gibi oldu.cogu konuları defalarca okumuştum.

Emre Şeyda 
 16 Haz 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Artık Hakan Büyükdere kitaplarından uzaklaşmak bu kitapla şart oldu. Büyükdere tamamen kendini tekrar eden, yazdığı kitaplarında bile kendi kitaplarını referans veren bir yazar hatta derlemeci durumunda. Bu kitabı farklı bir şekilde hazırlamış ama hazırlama tekniği gerçekten de kötü. Hikayeleri okuyorsunuz ama sonlarını göremiyorsunuz. Sİze soruyor sonu ne olmalı diye merak ederseniz de kitap sonuna bakmak zorunda kalıyorsunuz sonunu görmek için. Kitaba koyduğu hikayelerin çoğu zaten kendi derleme kitaplarından alınmış. Yani hikayeler zaten bilinen hikayeler yaptığı tamamen bir işkenceden ibaret. Hikayelern sonunu biliyoruz ama hikayeyei okurken o lezzet bu kötü hazırlanıştan dolayı tamamen gidiyor. Bununla birlikte her hikayeden sonra birden fazla soru var. İsterseniz cevaplandırabilirsiniz bu size kalmış. Bu iyi bir düşünce ama hikayelerin sonunu yazmamak hem hikayeye hem de okura büyük bir haksızlıktır. Hani hikayeleri yazan Büyükdere olsa neyse diyeceğim ama zaten hikayelerin hepsi başka yazarlara ait.bir de bu tarz bir yapıya gidiyor. Tek kelimeyle yazık.

dilek bozkurt 
14 May 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

merhaba,Hikayeler mükemmel fakat hikayelerin sonunun yada cevaplarının kitap 'ın sonunda olması okurken çok zorluyor. okuduğunuz hikayenin numarasına göre arkadan arayıp bulmak gerekiyor o yüzden de sürekli arka sayfaları parmağınızla ayırıp tutmak lazım. ders veren öyküler kitap'ın da ki bir çok hikayenin de aynısı olması biraz hayal kırıklığı. arka arkaya okursanız can sıkıcı olabilir.