Parazit Disruption Serisi 1.Kitap

8,4/10  (40 Oy) · 
58 okunma  · 
25 beğeni  · 
676 gösterim
İki Hayat Arasında'nın yazarından, teknolojinin günlük hayatımızda giderek yaygınlaşan kullanımını sorgulayan sürükleyici ve heyecan dolu bir distopya.

Ya bir mikroçip mükemmel eşinizi bulabilseydi?
Peki ya, bu mikroçip size ve sevdiklerinize karşı kullanılabilseydi?

"Bu harikulade kitap ayaklarımı tamamen yerden kesti. Kesinlikle bağımlılık yaratıcı."
-Ya Midnight Reads-

"Heyecan verici, şaşırtıcı ve sürükleyici. Parazit'i elinizden bırakamayacaksınız."
-Booknut101-

Dokuz yıl önce Mercer Şirketi hayatı kolaylaştırmak adına bir yol geliştirdi. Başta akıllı telefonların evrimleşmiş versiyonları olarak ortaya çıkan M-Bantlar, sekiz yıl içerisinde zorunlu hale geldi. Artık M-Corp sağlığınızı, sosyal durumunuzu ve aşk hayatınızı kontrol altında tutuyordu. Sadece üç negatif sonuç alma hakkınız vardı, sonra hayatınızı mahvediyorlar, sevdiklerinizi elinizden alıp onları yeraltına, kimsenin bir daha onlardan haber alamayacağı bir yere götürüyorlardı.

İki yıl önce Maggie Stevens, en sevdiği insanlardan birisinin alınıp götürülmesini izledi ve bu olay tüm dünyasını altüst etti.

Şimdiyse onlara karşı savaşmaya hazır. Henüz bunu bilmiyorlar ama Maggie, M-Corp'un en büyük kâbusu. Mercer imparatorluğunun varisi Quentin Mercer da Maggie'nin planının kilit noktası. Ancak iki yıldır üzerinde çalıştığı tehlikeli planın parçaları yerine yavaş yavaş otururken Maggie'nin hesaba katmadığı gerçekler, dünyasını bir kere daha altüst etmek ve uğruna savaştığı her şeyi yok etmek için kuytuda bekliyorlar.

Bozulan sözlerle dolu bir dünyada Maggie'nin tutması gereken sözler en can yakıcı olanlar olabilir mi?
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  368
 • ISBN:
  9786059585026
 • Çeviri:
  Aslı Tümerkan
 • Yayınevi:
  Yabancı Yayınları
 • Kitabın Türü:
angelsbooks 
11 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Son alışverişimden Parazit'e başlamıştım dün. Akşama da son sayfasını görmüş oldum. Anlaşılacağı üzere akıcıydı. Yazarın yine Yabancı Yayınları'ndan çıkan İki Hayat Arasında'sını çok sevmiştim. Kadının farklı kurgu üretmekle ilgili bariz yeteneği var.
Bu kitap bilim-kurgu türünde bir gençlik kitabı. Kollarına çip taktırma zorunluluğu olan insanların yaşadığı bir Dünya. İnsanların her şeyi bu çiplere kayıtlı. Sağlık dosyaları, yaş, cins, ırk, mal varlıkları, geçmişleri yani aklınıza ne gelirse. Bir de 18 yaşına giren herkesin diğer bireylerle yapacağı Fera-tek denen uyum testleri mevcut. Her ay, her yetişkin en az 4 uyum testi yapmak zorunda. Yapmazlarsa suç sayılıyor. Yapıpta 3 negatif sonuç alırlarsa 'Neg' adıyla etiketkenip toplumdan soyutlanıyorlar. Ana karakterimiz Maggie'nin babası da bu Neg'lerden biri.
Kızımız ise bu duruma baş kaldırmış. Babasının bir Neg olduğuna inanmıyor ve onu kurtarmak için yapmaması gereken bir çok şey yapıyor. Bu noktadan sonra Maggie'nin gittiği yola bizde konuk oluyoruz.
Aslında Maggie'den hiç hoşlanmadım. Ama kitabı sevdim. Devamı da var fakat henüz çıkmadı. Kitap bittiğinde keşke devam kitabı da elimde olsaydı dedim. Kuşkusuz ara vermeden 2.kitaba geçerdim.

El yum 
27 Oca 15:32 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Parazit; benim içinde her duyguyu tıka basa yaşadığım bir kitaptı. Öfke, intikam arzusu, aşk, arkadaşlık... dürüst olmak gerekirse konusu pek sıra dışı gelmedi bana. İleri teknoloji dünyasında güç uğruna kafayı sıyırmış yöneticiler ve koyun gibi her şeye evet diyen bir halk. Ayrıca bir insanın amacı uğruna ne kadar ileri gidebileceğini de gördüm parazitte.
Ama her şeye rağmen kesinlikle favori kitaplarımdan biri oldu. Bilirsiniz en sevdiğim kitap diye bir şey yoktur benim için ama seçebilseydim bu ilk 10umda olurdu muhtemelen.
Birazda bu kitabı Gus olduğu için seviyorum. Tanrım her kese bir Gus lazım. Okuyanlar anlar zaten ama eğer siz henüz okumamışsanız bile okuyunca sizinde gus' a bayılacağınıza eminim.

Parazit benzeri kitaplar

Deniz 
21 Şub 2017 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 9/10 puan

Hayatinizi çiplerle kontrol etseydiniz ve size uygun esinizi bu çiplerle bulsaydiniz nasil olurdu ?
Kitap bizi boyle bir ortama goturuyor aslinda.Kizimiz son derece hirsli ve istedgini elde etmek icin her seyi feda etmeye hazir.Quentin ise cok tatli bir erkek karakter Kitap baslarda pek beni sarmasa da sonraki sayfalari su gibi akip gecti.Hele sonu cok guzeldi.Devam kitabi varmis cikinca alacagim devam kitaplarindan biri olacak.Keyifli okumalar...

Yaprak Onur 
 26 Ara 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 6/10 puan

Yorumun aslı ve tamamı --> https://yaprakonur.wordpress.com/...jessica-shirvignton/

Parazit hem iyi hem de kötü yanları olan keyifli bir gençlik edebiyatı distopyası. İnsanların micro çipler ve M-Bant adı verilen arayüzleri takmaya zorunlu olduğu yakın bir gelecekte geçiyor. Yarattığı dünyadaki temel teknolojik değişikli bu olduğundan ve dünya diğer açılardan günümüze çok yakın olduğundan bana Black Mirror bölümlerini hatırlattı.

Bu yaratılan teknoloji insanların feromon değerlerine göre birbirleriyle uyumunu ölçen bir sisteme de sahip, ki zaten kitabın temel konusu da bu. Bunu bir distopyaya çeviren şey ise herkesle eksi seviyelerde uyum değeri alan 'neg'lerin oluşu ve bu insanlara bir nevi suçlu muamelesi yapılması.

Bu teknoloji ile kurgulanan distopya oldukça başarılı olsa da kitabın kurgusu ise son derece sıradandı. Yazar birçok çok satan gençlik edebiyatının kullandığı reçeteyi alıp uygulamış, üzerine de çok bir şey katmamış diye düşündüm. Kitabın 'süprizi' sayılabilecek çoğu şeyi yazarın hikayenin içinde verdiği tüyolardan tahmin edebildim, hatta yazarın verdiği birkaç tüyo daha olduğunu ve bunların sonuçlarını da ikinci kitapta göreceğimizi düşünüyorum.

İkinci kitap demişken... Bence bu kitap tek başına bir kitap değil, daha çok bir dizi bölümü gibi ikinci kitapla birleştiğinde tek bir hikaye oluşturacak şekilde tasarlanmış. Serilerde bunun yapılmasını açgözlülük olarak görüyorum açıkcası, bence serinin tüm kitapları birbirinden bağımsız olarak kendi içinde bir bütün olmalı, arkası yarın kuşağı gibi hikaye yarıda bırakılmamalı.

Kitabın çevirisi okuma keyfini bozmayacak kadar akıcıydı ama düzeltide biraz daha emek harcansaymış keşke diye düşündürdü. Birkaç yerde düzeltilmiş cümlenin eski halenden kalan kelimeler silinmemişti.

Sonuç olarak kolay okunan, akıcı, hoş bir distopyaydı ama eksik bir kitaptı. Keşke ikinci kitabı da çevrildikten sonra ikisini ard arda okusaymışım dedim.

Zeynep Şimşek 
20 Şub 23:27 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Üç defa negatif sonuç alınca "neg" olarak adlandırılıyorsunuz ve kimsenin bilmediği bir yere götürülüyorsunuz. Baş karakterimiz Maggie'nin babası negatif sonuç alarak kimsenin bilmediği bir yere götürülmüştür. Maggie babasını bulup kurtarmak için her şeye hazırdır ve uzun zamandır üzerinde çalıştığı planı için Mercer'lerden birine ihtiyacı vardır ve bu noktada plana Quentin dahil oluyor. Mercer varisi Quentin. Yaptığı plana göre Quentin ile karşılaşır ve onu planına dahil eder. Olaylara tam girmeden ancak bu kadar anlatabiliyorum. Maggie bence mükemmel derecede güçlü bir karakterdi. Verdiği savaş uğruna elinden gelen her şeyin fazlasını yapan oldukça cesur bir karakterdi. Güçlü kadınlara bayılıyorum ve özellikle Gus ile olan diyalogları kesinlikle kitabın en eğlenceli kısmıydı. Birbirlerinden nefret mi ediyorlar yoksa çok iyi dostlar mı emin olamıyorsunuz ve diğer ana karakterimiz Quentin... İlk sayfalarda nefret edeceğimi düşündüğüm bir karakterken ilerleyen kısımlarda onun tam anlamıyla mükemmel olduğuna karar verdim hatta çoğu zaman Maggie Quentin'e haksızlık yapıyor bence diye kafayı yedim. Sonu ise tek kelime ile inanılmazdı. Hemen ikinci kitabı elinize almak isteyeceğiniz serüven.

Ezgi Gizem Oğuz 
23 Oca 23:53 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bilimkurgu ve distopya tarzı bir kitaptı kendileri... yazarın akıcı bir dili var bir günde bitirilecek bir kitap ve başkarakterimiz güçlü zeki bir kız. Cinsiyetçilik olarak algılanmasın ama ben güçlü kadın karakterleri çok seviyorum ve bu kitabı beğenmemin en önemli ayrıntılarından birisi bu oldu. Puan kırmamın tek sebebi yine çok bariz belli olan birşeyler olmasıydı fazla kitap okumaktan belkide ama yinede tahmin edilebilir bir olaydı bence ama yinede sonu içimi burktu tabiki

Hiç kimse 
05 Şub 00:08 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

İnsanlar bileklerine takılı olan M-bant'larla yaşıyorlar. Bulundukları konum, hayati bulgular, telefon, hatta bir noktadan sonra eşlerine bile bu bant karar veriyor. Karşındaki kişiyle yüzdene bakarak uyumlu olup olmadığına bakabiliyorsun. Neg'ler hariç... Onlar herkesle negatif çıkıyorlar ve devlet onları topluyor. Rehabilite edip halka tekrar kazandırıyorlar. Aslında bu bir yalan... İşin içinde başka işler var. Ana karakterimiz Maggie'nin babası 2 yıl önce durduk yere Neg olmuş. Bu hayatlarını mahvetmiş ve babasından da bir daha haber alamamış.
Fakat Maggie babasını bulmak adına ümidini yitirmeyip onu bulmaya çalışmış. Bu sayede devletin pisliklerini öğrenmeye başlamış. İnsanların yasal olmayan yollardan bir şeyler elde ettiğine şahit olmuş. Ve amacına ulaşmak için kendisi de bazı şeyleri yapmaktan çekinmemiş.

Kitabın öncelikle konusu hoşuma gitti. Birkaç yerden hafif anımsamalar yaşasamda bence genel olarak orijinaldi. Maggie'nin doğru işler yapmadığı ortada ama bir şekilde karakteri ve kararlılığı hoşuma gitti. Ayrıca yaptıkları onca tehlikeli ve pis işin arasında diyaloglardaki ince mizah beni güldürdü. Bu yüzden kitabı keyifle okudum.

Sonunda olacakları az çok tahmin etmiştim fakat bu kitabı sevmeme engel olmadı. Tek tereddütüm son cümleleri okurken ikinci kitap işi batırmasa bari demek oldu. Onun haricinde
akıcı ve güzel bir distopyaydı.

Kitaptan 6 Alıntı

Öznur 
 03 Oca 21:27 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

“En güzel şeyler asla sağlıklı değildir. En güzel şeyler her zaman tam hayatla ölümün kenarında asılı kalır.”

Parazit, Jessica Shirvington (Sayfa 308 - Yabancı yayınları)Parazit, Jessica Shirvington (Sayfa 308 - Yabancı yayınları)
Hiç kimse 
04 Şub 00:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Birlikten güç doğduğunu hissediyor olabilirlerdi ama takım oyuncusu olmak bu dünyada kimseyi bir yere götürmezdi.

Parazit, Jessica ShirvingtonParazit, Jessica Shirvington
Bilal Kartal 
18 Oca 15:23 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Fakat zihnimin arkalarında bir yerde, ona gerçekten​ sahip olamayacağımı biliyordum.

Parazit, Jessica Shirvington (Sayfa 296)Parazit, Jessica Shirvington (Sayfa 296)
Hiç kimse 
04 Şub 19:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

" Başka hiçbir yerde olmak istemiyorum Maggie. Hayatımda ilk defa tam da olmam gereken yerdeyim."

Parazit, Jessica ShirvingtonParazit, Jessica Shirvington
Hiç kimse 
04 Şub 21:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Belki de değişen koşullar değil, sensindir. Hala aynı şeyleri istediğine emin misin?"

Parazit, Jessica ShirvingtonParazit, Jessica Shirvington
Hiç kimse 
04 Şub 22:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Kafan karışık. Sırf korkuyorsun diye bazı şeyleri söyleme. Bu onları doğru yapmaz ve kelimeler tehlikelidir. Onları uzaklaştıramazsın."

Parazit, Jessica ShirvingtonParazit, Jessica Shirvington