Adı:
Parazit
Alt başlık:
Disruption Serisi 1.Kitap
Baskı tarihi:
Ağustos 2016
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059585026
Çeviri:
Aslı Tümerkan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
İki Hayat Arasında'nın yazarından, teknolojinin günlük hayatımızda giderek yaygınlaşan kullanımını sorgulayan sürükleyici ve heyecan dolu bir distopya.

Ya bir mikroçip mükemmel eşinizi bulabilseydi?
Peki ya, bu mikroçip size ve sevdiklerinize karşı kullanılabilseydi?

"Bu harikulade kitap ayaklarımı tamamen yerden kesti. Kesinlikle bağımlılık yaratıcı."
-Ya Midnight Reads-

"Heyecan verici, şaşırtıcı ve sürükleyici. Parazit'i elinizden bırakamayacaksınız."
-Booknut101-

Dokuz yıl önce Mercer Şirketi hayatı kolaylaştırmak adına bir yol geliştirdi. Başta akıllı telefonların evrimleşmiş versiyonları olarak ortaya çıkan M-Bantlar, sekiz yıl içerisinde zorunlu hale geldi. Artık M-Corp sağlığınızı, sosyal durumunuzu ve aşk hayatınızı kontrol altında tutuyordu. Sadece üç negatif sonuç alma hakkınız vardı, sonra hayatınızı mahvediyorlar, sevdiklerinizi elinizden alıp onları yeraltına, kimsenin bir daha onlardan haber alamayacağı bir yere götürüyorlardı.

İki yıl önce Maggie Stevens, en sevdiği insanlardan birisinin alınıp götürülmesini izledi ve bu olay tüm dünyasını altüst etti.

Şimdiyse onlara karşı savaşmaya hazır. Henüz bunu bilmiyorlar ama Maggie, M-Corp'un en büyük kâbusu. Mercer imparatorluğunun varisi Quentin Mercer da Maggie'nin planının kilit noktası. Ancak iki yıldır üzerinde çalıştığı tehlikeli planın parçaları yerine yavaş yavaş otururken Maggie'nin hesaba katmadığı gerçekler, dünyasını bir kere daha altüst etmek ve uğruna savaştığı her şeyi yok etmek için kuytuda bekliyorlar.

Bozulan sözlerle dolu bir dünyada Maggie'nin tutması gereken sözler en can yakıcı olanlar olabilir mi?
Parazit- Panzehir
Dokuz yıl önce Mercer şirketi bir M-Bant üretmiş ve insanların sağlığına, sosyal durumuna ve aşk hayatına karışmaya başlamıştır.
Meggie Stevens, iki yıl önce babası bu bant için birşey üretir ve tutuklanmasına karar verilir. Meggie babasını kurtarmak için karar alır ve bunun için herşeyi göze alır.
Yine güzel bir seri ile geldim, aslında okuyalı bir ay oldu ben yorum yazmakta epey geciktiğim için anca bugüna kaldı. Serinin ilk kitabı olan Parazit'te aksiyon hiç durmuyor ve kitabin başından sonuna kadar devam ediyor, ilk kitabın sonu beni o kadar ters köşe yaptı ki bir iki kere okudum hatta. Ben böyle bir son beklemiyordum heleki hiç ummadığım bir karakterden gelince bu olay şaşırmamak elde olmuyor yani. Meggie ilk kitap da çok cesurdu ama ikinci kitap da ben pek beğenmedim çok cesur olan Meggie gitti yerine korkar bir kız çıktı gerçekleri öğrendikten sonra daha da güçlü olmasını beklerdim tabii bu hapiste kalmasından kaynaklanıyor ama ben daha güçlü olmasını beklerdim. İkinci kitap olan Panzehir ise bana göre çok yavaş ve durağandı, ilk kitapdaki aksiyon ve macera yoktu. İkinci kitap da Gus'un yaptığı olay beni çok etkiledi ben ondan böyle birşey beklemezdim Meggie için bile olsa yaptığı çok cesurcaydı. Ve İlk kitaptan itibaren Meggie ile aralarında geçen komik diyaloglar kitaba güzel bir hava katmış. Quentin, ilk kitap da çok pısırık bir karakterdi, ikinci kitap da ise Meggie'den daha cesur oldu bu yönden sevdim. İlk kitabı ne kadar sevsemde ikinci kitabı pek beğenmedim ama güzel bir seri.
Bilim kurgu, macera, aksiyon türünde kitap arıyorsanız bu seriyi önerebilirim.
Yeni bir kitap serüveninde görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın. Kitap dolu günleriniz olsun.
Parazit; benim içinde her duyguyu tıka basa yaşadığım bir kitaptı. Öfke, intikam arzusu, aşk, arkadaşlık... dürüst olmak gerekirse konusu pek sıra dışı gelmedi bana. İleri teknoloji dünyasında güç uğruna kafayı sıyırmış yöneticiler ve koyun gibi her şeye evet diyen bir halk. Ayrıca bir insanın amacı uğruna ne kadar ileri gidebileceğini de gördüm parazitte.
Ama her şeye rağmen kesinlikle favori kitaplarımdan biri oldu. Bilirsiniz en sevdiğim kitap diye bir şey yoktur benim için ama seçebilseydim bu ilk 10umda olurdu muhtemelen.
Birazda bu kitabı Gus olduğu için seviyorum. Tanrım her kese bir Gus lazım. Okuyanlar anlar zaten ama eğer siz henüz okumamışsanız bile okuyunca sizinde gus' a bayılacağınıza eminim.
Son alışverişimden Parazit'e başlamıştım dün. Akşama da son sayfasını görmüş oldum. Anlaşılacağı üzere akıcıydı. Yazarın yine Yabancı Yayınları'ndan çıkan İki Hayat Arasında'sını çok sevmiştim. Kadının farklı kurgu üretmekle ilgili bariz yeteneği var.
Bu kitap bilim-kurgu türünde bir gençlik kitabı. Kollarına çip taktırma zorunluluğu olan insanların yaşadığı bir Dünya. İnsanların her şeyi bu çiplere kayıtlı. Sağlık dosyaları, yaş, cins, ırk, mal varlıkları, geçmişleri yani aklınıza ne gelirse. Bir de 18 yaşına giren herkesin diğer bireylerle yapacağı Fera-tek denen uyum testleri mevcut. Her ay, her yetişkin en az 4 uyum testi yapmak zorunda. Yapmazlarsa suç sayılıyor. Yapıpta 3 negatif sonuç alırlarsa 'Neg' adıyla etiketkenip toplumdan soyutlanıyorlar. Ana karakterimiz Maggie'nin babası da bu Neg'lerden biri.
Kızımız ise bu duruma baş kaldırmış. Babasının bir Neg olduğuna inanmıyor ve onu kurtarmak için yapmaması gereken bir çok şey yapıyor. Bu noktadan sonra Maggie'nin gittiği yola bizde konuk oluyoruz.
Aslında Maggie'den hiç hoşlanmadım. Ama kitabı sevdim. Devamı da var fakat henüz çıkmadı. Kitap bittiğinde keşke devam kitabı da elimde olsaydı dedim. Kuşkusuz ara vermeden 2.kitaba geçerdim.
Parazit ve panzehir ikilisine doğru zamanda başlamadığım için parazit'te okuduğumu anlamamıştım hatta panzehir'i bitirememiştim. Bu ikilemeye yeniden başlıyorum umarım bu sefer kitabın hayal dünyasına çekilirim ve kitabı soluksuz okurum...
Hayatinizi çiplerle kontrol etseydiniz ve size uygun esinizi bu çiplerle bulsaydiniz nasil olurdu ?
Kitap bizi boyle bir ortama goturuyor aslinda.Kizimiz son derece hirsli ve istedgini elde etmek icin her seyi feda etmeye hazir.Quentin ise cok tatli bir erkek karakter Kitap baslarda pek beni sarmasa da sonraki sayfalari su gibi akip gecti.Hele sonu cok guzeldi.Devam kitabi varmis cikinca alacagim devam kitaplarindan biri olacak.Keyifli okumalar...
Yorumun aslı ve tamamı --> https://yaprakonur.wordpress.com/...jessica-shirvignton/

Parazit hem iyi hem de kötü yanları olan keyifli bir gençlik edebiyatı distopyası. İnsanların micro çipler ve M-Bant adı verilen arayüzleri takmaya zorunlu olduğu yakın bir gelecekte geçiyor. Yarattığı dünyadaki temel teknolojik değişikli bu olduğundan ve dünya diğer açılardan günümüze çok yakın olduğundan bana Black Mirror bölümlerini hatırlattı.

Bu yaratılan teknoloji insanların feromon değerlerine göre birbirleriyle uyumunu ölçen bir sisteme de sahip, ki zaten kitabın temel konusu da bu. Bunu bir distopyaya çeviren şey ise herkesle eksi seviyelerde uyum değeri alan 'neg'lerin oluşu ve bu insanlara bir nevi suçlu muamelesi yapılması.

Bu teknoloji ile kurgulanan distopya oldukça başarılı olsa da kitabın kurgusu ise son derece sıradandı. Yazar birçok çok satan gençlik edebiyatının kullandığı reçeteyi alıp uygulamış, üzerine de çok bir şey katmamış diye düşündüm. Kitabın 'süprizi' sayılabilecek çoğu şeyi yazarın hikayenin içinde verdiği tüyolardan tahmin edebildim, hatta yazarın verdiği birkaç tüyo daha olduğunu ve bunların sonuçlarını da ikinci kitapta göreceğimizi düşünüyorum.

İkinci kitap demişken... Bence bu kitap tek başına bir kitap değil, daha çok bir dizi bölümü gibi ikinci kitapla birleştiğinde tek bir hikaye oluşturacak şekilde tasarlanmış. Serilerde bunun yapılmasını açgözlülük olarak görüyorum açıkcası, bence serinin tüm kitapları birbirinden bağımsız olarak kendi içinde bir bütün olmalı, arkası yarın kuşağı gibi hikaye yarıda bırakılmamalı.

Kitabın çevirisi okuma keyfini bozmayacak kadar akıcıydı ama düzeltide biraz daha emek harcansaymış keşke diye düşündürdü. Birkaç yerde düzeltilmiş cümlenin eski halenden kalan kelimeler silinmemişti.

Sonuç olarak kolay okunan, akıcı, hoş bir distopyaydı ama eksik bir kitaptı. Keşke ikinci kitabı da çevrildikten sonra ikisini ard arda okusaymışım dedim.
Disruption serisi birinci kitap Paraziti okudum ...Sürükleyici bir distopyaydı....
Ya bir mikroçip mükemmel eşinizi bulabilseydi?
Peki ya, bu mikroçip size ve sevdiklerinize karşı kullanılabilseydi? Korkunç değil mi ? Böyle bir teknolojinin olduğu bu distopya konu olarak gayet iyiydi....lakin kurgu biraz sıradan kalmıştı....Ancak merakımı cezbetti....İkinci kitap Panzehiri okumak şart oldu artık....Distopya ve bilim kurgu sevenler için ideal....
Bilimkurgu ve distopya tarzı bir kitaptı kendileri... yazarın akıcı bir dili var bir günde bitirilecek bir kitap ve başkarakterimiz güçlü zeki bir kız. Cinsiyetçilik olarak algılanmasın ama ben güçlü kadın karakterleri çok seviyorum ve bu kitabı beğenmemin en önemli ayrıntılarından birisi bu oldu. Puan kırmamın tek sebebi yine çok bariz belli olan birşeyler olmasıydı fazla kitap okumaktan belkide ama yinede tahmin edilebilir bir olaydı bence ama yinede sonu içimi burktu tabiki
İnsanlar bileklerine takılı olan M-bant'larla yaşıyorlar. Bulundukları konum, hayati bulgular, telefon, hatta bir noktadan sonra eşlerine bile bu bant karar veriyor. Karşındaki kişiyle yüzdene bakarak uyumlu olup olmadığına bakabiliyorsun. Neg'ler hariç... Onlar herkesle negatif çıkıyorlar ve devlet onları topluyor. Rehabilite edip halka tekrar kazandırıyorlar. Aslında bu bir yalan... İşin içinde başka işler var. Ana karakterimiz Maggie'nin babası 2 yıl önce durduk yere Neg olmuş. Bu hayatlarını mahvetmiş ve babasından da bir daha haber alamamış.
Fakat Maggie babasını bulmak adına ümidini yitirmeyip onu bulmaya çalışmış. Bu sayede devletin pisliklerini öğrenmeye başlamış. İnsanların yasal olmayan yollardan bir şeyler elde ettiğine şahit olmuş. Ve amacına ulaşmak için kendisi de bazı şeyleri yapmaktan çekinmemiş.

Kitabın öncelikle konusu hoşuma gitti. Birkaç yerden hafif anımsamalar yaşasamda bence genel olarak orijinaldi. Maggie'nin doğru işler yapmadığı ortada ama bir şekilde karakteri ve kararlılığı hoşuma gitti. Ayrıca yaptıkları onca tehlikeli ve pis işin arasında diyaloglardaki ince mizah beni güldürdü. Bu yüzden kitabı keyifle okudum.

Sonunda olacakları az çok tahmin etmiştim fakat bu kitabı sevmeme engel olmadı. Tek tereddütüm son cümleleri okurken ikinci kitap işi batırmasa bari demek oldu. Onun haricinde
akıcı ve güzel bir distopyaydı.
Üç defa negatif sonuç alınca "neg" olarak adlandırılıyorsunuz ve kimsenin bilmediği bir yere götürülüyorsunuz. Baş karakterimiz Maggie'nin babası negatif sonuç alarak kimsenin bilmediği bir yere götürülmüştür. Maggie babasını bulup kurtarmak için her şeye hazırdır ve uzun zamandır üzerinde çalıştığı planı için Mercer'lerden birine ihtiyacı vardır ve bu noktada plana Quentin dahil oluyor. Mercer varisi Quentin. Yaptığı plana göre Quentin ile karşılaşır ve onu planına dahil eder. Olaylara tam girmeden ancak bu kadar anlatabiliyorum. Maggie bence mükemmel derecede güçlü bir karakterdi. Verdiği savaş uğruna elinden gelen her şeyin fazlasını yapan oldukça cesur bir karakterdi. Güçlü kadınlara bayılıyorum ve özellikle Gus ile olan diyalogları kesinlikle kitabın en eğlenceli kısmıydı. Birbirlerinden nefret mi ediyorlar yoksa çok iyi dostlar mı emin olamıyorsunuz ve diğer ana karakterimiz Quentin... İlk sayfalarda nefret edeceğimi düşündüğüm bir karakterken ilerleyen kısımlarda onun tam anlamıyla mükemmel olduğuna karar verdim hatta çoğu zaman Maggie Quentin'e haksızlık yapıyor bence diye kafayı yedim. Sonu ise tek kelime ile inanılmazdı. Hemen ikinci kitabı elinize almak isteyeceğiniz serüven.
Bu kitaba bayılıyorum. Tam anlamıyla bayılıyorum. Güçlü kadın karakterleri her zaman çok sevmişimdir. Ve bu kitaptaki ana karakterimiz yani maggie tam da olmak istediğim kadın. Hem dövüş biliyor olması hem kendi ayaaklarrı üzerinde durması ve her şeyi babası için yapması beni çok etkiledi. Ve gelecekte geçmesi benim kitabı ekstra ekstra çok sevmeme neden oldu
Yalanlar ağzımda gitgide daha acı bir tat bırkmaya başlıyorlardı.
Jessica Shirvington
Sayfa 185 - Yabancı yayınları
"Onun ışığına karşılık benim karanlığım....Onun gerçeğine karşılık benim yalanlarım....Onun fedakarlıklarına karşılık benim bencilliğim....."
Jessica Shirvington
Sayfa 332 - Yabancı Yayınları
"İnsanlar kaderlerini şirketlerin ellerine bıraktılar....Son gelişmeleri bilmeye,insanlara bağlı olmaya,topluma dahil edilmeye,en son teknolojilere sahip olmaya dair duyulan kişisel arzu....Bir hastalık....."
Jessica Shirvington
Sayfa 39 - Yabancı Yayınları
"Beyinlerimizi değil,salgı bezlerimizi dinleyen bir sisteme inanmiyorum....."
Jessica Shirvington
Sayfa 223 - Yabancı Yayınları
“En güzel şeyler asla sağlıklı değildir. En güzel şeyler her zaman tam hayatla ölümün kenarında asılı kalır.”
Jessica Shirvington
Sayfa 308 - Yabancı yayınları
Bilgi güç demekti ve bilgiyi toplayıp bilgiden faydalanmayı bir sanat haline getirmiştim.
Jessica Shirvington
Sayfa 22 - Yabancı yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Parazit
Alt başlık:
Disruption Serisi 1.Kitap
Baskı tarihi:
Ağustos 2016
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059585026
Çeviri:
Aslı Tümerkan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
İki Hayat Arasında'nın yazarından, teknolojinin günlük hayatımızda giderek yaygınlaşan kullanımını sorgulayan sürükleyici ve heyecan dolu bir distopya.

Ya bir mikroçip mükemmel eşinizi bulabilseydi?
Peki ya, bu mikroçip size ve sevdiklerinize karşı kullanılabilseydi?

"Bu harikulade kitap ayaklarımı tamamen yerden kesti. Kesinlikle bağımlılık yaratıcı."
-Ya Midnight Reads-

"Heyecan verici, şaşırtıcı ve sürükleyici. Parazit'i elinizden bırakamayacaksınız."
-Booknut101-

Dokuz yıl önce Mercer Şirketi hayatı kolaylaştırmak adına bir yol geliştirdi. Başta akıllı telefonların evrimleşmiş versiyonları olarak ortaya çıkan M-Bantlar, sekiz yıl içerisinde zorunlu hale geldi. Artık M-Corp sağlığınızı, sosyal durumunuzu ve aşk hayatınızı kontrol altında tutuyordu. Sadece üç negatif sonuç alma hakkınız vardı, sonra hayatınızı mahvediyorlar, sevdiklerinizi elinizden alıp onları yeraltına, kimsenin bir daha onlardan haber alamayacağı bir yere götürüyorlardı.

İki yıl önce Maggie Stevens, en sevdiği insanlardan birisinin alınıp götürülmesini izledi ve bu olay tüm dünyasını altüst etti.

Şimdiyse onlara karşı savaşmaya hazır. Henüz bunu bilmiyorlar ama Maggie, M-Corp'un en büyük kâbusu. Mercer imparatorluğunun varisi Quentin Mercer da Maggie'nin planının kilit noktası. Ancak iki yıldır üzerinde çalıştığı tehlikeli planın parçaları yerine yavaş yavaş otururken Maggie'nin hesaba katmadığı gerçekler, dünyasını bir kere daha altüst etmek ve uğruna savaştığı her şeyi yok etmek için kuytuda bekliyorlar.

Bozulan sözlerle dolu bir dünyada Maggie'nin tutması gereken sözler en can yakıcı olanlar olabilir mi?

Kitabı okuyanlar 84 okur

  • ParadisePierres
  • küçükdünya
  • Tuğba Karaçam
  • Lisztomanier
  • Merve Canbolat
  • Merve Gündüz
  • Seray Göksuoğlu
  • Beril Sezen
  • sultan
  • Kitap Odası

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%9.3
14-17 Yaş
%34.9
18-24 Yaş
%23.3
25-34 Yaş
%25.6
35-44 Yaş
%7
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%92.9
Erkek
%7.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%13.7 (7)
9
%33.3 (17)
8
%41.2 (21)
7
%5.9 (3)
6
%3.9 (2)
5
%0
4
%0
3
%2 (1)
2
%0
1
%0