·
Okunma
·
Beğeni
·
191
Gösterim
Adı:
Patates Şovalyeleri
Baskı tarihi:
Mayıs 1967
Sayfa sayısı:
222
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
May Matbaası
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
-- Tütüne benzer bir şeyiniz var mı? diye sordum.
- Kokusu bile yok.
- Ya bir parça ekmek? Bir yudum zıkkım? Bir damla su?
Bilinmedik arkadaş:
- Zerresi yok, diye karşılık verdi.
Gülerek:
- O halde, dedim, bir birlik kurabilir, elimizdekilerini, avucumuzdakilerini bir araya getirebiliriz, bunları ikiye boldük mü, eh ne sizde bir şey kalır, ne de bende.
Eşek denilen mahlûkun kafası öylesine işler ki değme bir at hiçbir zaman böyle bir düşünce seviyesine erişemez. Başı boş kaldığında at kaçmağa kalkar da, eşek gene sakin sakin otlamağa devam eder, at ona niçin kaçmağa çalışmadığını sorar. Bizimki de şu karşılığı verir; Sanıyor musun ki, kaçmakla adam sahibinden kurtulur? Ondan kurtuldum sanırsın, bir başkasının eline düşersin. Daima bir sahibi olur bu at, eşek milletinin... Ne diye kaçıp da bilmediğim, tanımadığım bir insanın eline düşeyim? Huyunu suyunu bildiğim sahibimin yanında kalırım, daha iyi. Pampanın şu hödük atları ömürlerinde böyle bir söz edemezler.
- Haydi bakalım delikanlı, nasıl iltifat edersiniz, gösterin bana. Filimario boyun bağını düzeltti, hafifçe öksürdü ve tatlı bir sesle
- Bayan, seviyorum sizi, dedi.
Bayan Thomson:
- Olmaz, diye direndi; bu bayağı.
Filimario hiç istifini bozmadı; yalnız sesi daha tatlı ve daha ciddileşmişti:
- Orası öyle, bayan, adi, hayatın asıl olan herşeyinin âdi oluşu gibi ; doğum adi, ölüm bayağı. Herkes doğar, herkes ölür, herkes sever. Bir kadına: «Sizi seviyorum!» demek âdidir ; ama sizi sevmek âdi değildir. Sizi sevmek, dünyanın en güzel kadını olduğunuz için, muhteşem bir şeydir.
Sizi seviyorum Filimario!
Filimario ciddiye almaz bir sesle:
- Siz de mi? dedi. Hey Allahım! Ne sıkıcı monotonluk! Kaçakçıdan tut da milyonere varıncaya kadar bütün kadınlar, birbirine benziyormuş meğer...
Evet dikkat edilmedi mi dişi bir buzağı, iki yıl içinde, bir inek olur çıkar ve insanlar da bir ineğin merdivenleri nasıl tırmanabildiğine ya da el kadar geniş bir merdiven kapağından nasıl geçebildiğine akıl sır erdiremediklerinden işin içinde esrarengiz şeyler ararlar.
- Kibar bir insan kötü günlerde arkadaşlarına yardım etmekten kaçınmaz. Kibar bir insan dünyada bencil olamaz Kibar bir insan açlıktan ölemez. Üstelik ipe sapa gelmez sebeplerle de arkadaşlarını açlıktan ölüme sürükleyemez. Bay Pis, sizin hakkınızda ne iyi şeyler düşünmüştüm, yanılmışım demek, Turşusunu kurun bacağınızın. Bir bakıma haklısınız da. Kanunen bacağınız sizin malınızdır. Kanunen ermiş Martin'in cübbesi de ermiş Martin'indir ama ermiş Martin cübbesini üşüyen kardeşleriyle paylaşmıştır. Ermiş Martin kibar bir insandı çünkü.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Patates Şovalyeleri
Baskı tarihi:
Mayıs 1967
Sayfa sayısı:
222
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
May Matbaası

Kitabı okuyanlar 8 okur

  • Gülər
  • Gül
  • Gülər
  • Şadan Çağlar
  • Ezgi
  • High
  • Gülər
  • siyah kağıtta siyah mürekkep

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%50 (1)
8
%0
7
%50 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0