Popular Science Türkiye - Sayı 80 (2018 Aralık)

·
Okunma
·
Beğeni
·
210
Gösterim
Adı:
Popular Science Türkiye - Sayı 80
Alt başlık:
2018 Aralık
Baskı tarihi:
Aralık 2018
Sayfa sayısı:
100
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Burda Dergi Yayıncılık
100 syf.
·1 günde
İlk kez Mars konulu Ekim sayısını okuduğum dergiyi geçen ay pas geçtikten sonra bu ay ki sayısını dün alıp bugün okudum hemen. Dergi bu ay altı ay sürecek olan Herşeyin Teorisi yazı dizisiyle çıkmış. Onun dışında Yaşamın Temelleri ve Bilimin Gelecekteki Adımları yazı dizilerinin bu ay ki yazıları ve uzun bir yer kaplayan Hayvanlar Dünyasının "En"leri bölümü var.
Uçan Taksiler yazısı ilgi çekiciydi bu ay. Gezegen Avcısı Kepler'in emekli olmasıyla alakalı da güzel ve bilgilendirici bir yazı var. Güzel bir sayıydı diyebilirim. Özellikle benim gibi bilim ve teknolojiye uzak birisiyseniz bu dergiden öğrenecek çok şeyiniz var.
Tıpkı bağırsaklarımızda olduğu gibi beynimizde de bakterilerin olduğu anlaşıldı. Daha doğrusu, olabileceklerine dair bazı bulgular elde edildi. ABD, Birmingham'daki Alabama Üniversitesi araştırmacılarının fark ettiği bu şaşırtıcı durum, beynimizin de kendine özgü mikrobiyomu olabileceğine işaret ediyor. (...) Bakterilerin beyne nasıl ulaştığı henüz bilinmiyor ama bu bulgular doğruysa devrimsel nitelikte bir keşifle karşı karşıyayız demektir.
İsveç Chalmers Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları "ısıl güneş ışığı yakıtı" adlı özel bir sıvı geliştirdi ve bu sıvı güneş enerjisini 18 yıl depolayabilir. Elektrik enerjisi yerine güneş enerjisi depolayabilen bir pile benzeyen bu yepyeni teknoloji sıvı haldeki bir molekülden geliştirildi.

Karbon, hidrojen ve azottan oluşan molekül, üzerine güneş ışınları düştüğünde, atomları arasındaki bağları değiştiriyor ve kendisinin enerji dolu yeni bir haline dönüşüyor. Diğer bir deyişle, güneş enerjisini esir alıyor, oda sıcaklığına ulaşana dek soğusa bile bırakmıyor.
EPİGENOM

DNA'da ve onu sarmalayan proteinlerde çevre ve beslenme gibi etmenlerin yaptığı küçük kimyasal değişikliklere verilen ad.
İnceleyecek doğru dürüst kanıt olmaması bir yana, meselenin özünde bir paradoks yatıyor. Yaşam için karmaşık biyolojik molekülleri üretmek için normalde başka biyolojik moleküller gerekir. Peki, onları üretecek biyolojik sistemlerin yokluğunda bu karmaşık moleküllerin biri nasıl ortaya çıkabildi?
Sözgelimi DNA'nın kimyasal bir kazayla oluşması olanaksız çünkü bunun için belli enzimler şart. Fakat bu enzimleri üretebilmek için de DNA'nın yerine getirdiği hassas talimatlar gerekiyor.

Başka temel sorunlar da var. Enzimler ve DNA gibi karmaşık organik moleküller bir anda kendiliğinden oluştu diyelim, bunlar nasıl ve neden bir sistem halinde işbirliği yapmaya başladı?
Peki yüzen bir hayvanın neden kanatları olur? Ya da soruyu tersine çevirelim; Uçmak yerine niye yüzmeyi tercih ediyor?
Penguenler avlanmak için yüzüyor tabii. Çünkü balıkları uçarak yakalayamazlar. Fakat kimi zaman kilometrelerce yol kat etmeleri gerekiyor ve uçarak birkaç saatte ulaşacakları yere yürüyerek ya da yolculuğun bir kısmında yüzerek varmaya çalışıyorlar. Neden mi? Yüzebilen kuşların hepsi bu becerinin gelişmesiyle birlikte uçma yeteneklerinden ödün vermek zorunda kaldı. Sonuçta yüzebilmek için gereken özellikleri kazandıklarında, yani bir adaptasyon gerçekleştiğinde uçma becerileri zayıflıyor.
Kanada'da yapılan bir araştırmada, kimisi hala uçabilen ve dalış yapan bazı kuş türleri incelendi. (...)
Bu keşif, incelenen bu kuşların bazılarının adaptasyonlarını hala tamamlamamış olduklarını işaret ediyor. Görünen o ki penguenler bu aşamayı geçmiş. 62 milyon yıl önce yüzmeye başladıkları düşünülüyor. Dolayısıyla artık uçma yetilerini kaybetmiş olmaları da gayet doğal.
Planck teleskobunun sunduğu veriler bu olayın [Büyük Patlama] 13,82 milyar yıl önce gerçekleştiğini söylüyor. Başlangıçta yıldızlar ya da galaksiler değil, yalnızca yoğun bir parçacık ve radyasyon denizi vardı.
Yaklaşık 4 milyar yıl önce, Dünya hala kısmen erimiş haldeyken ve meteorların ağır bombardımanı altında, canlı benzeri ilk sistemler belirdi. Kimyasal maddeler bir şekilde, içinde bulundukları cehennemi ortamdaki maddeyi ve enerjiyi kullanarak yaşam benzeri özellikler geliştirdi ve kendini çoğalttı. Yaşamın kökenini araştıranlar bunun nasıl gerçekleştiğini, o dönemde kimyadan bir anda biyolojiye geçişin nasıl olduğunu kavramaya çalışıyorlar.
Temel biyolojik sistemler oluştuktan sonra yaşam hiç geriye bakmadı ve akıllara zarar bir çeşitlilik sergileyen iki mikrop grubu halinde evrimleşti. Bunlara bugün bakteriler ve arkeler diyoruz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Popular Science Türkiye - Sayı 80
Alt başlık:
2018 Aralık
Baskı tarihi:
Aralık 2018
Sayfa sayısı:
100
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Burda Dergi Yayıncılık

Kitabı okuyanlar 40 okur

  • Esin
  • muhammed koçer
  • Burcu Öztürk
  • Omer Chalhan
  • Tülay ŞAHİN
  • Gamze Kocaman
  • Jean Louise Finch
  • Enejan Humat
  • Davut Ahıskalı
  • Miti

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%82.6 (19)
9
%8.7 (2)
8
%4.3 (1)
7
%4.3 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0