Provokatör Mistik

9,7/10  (3 Oy) · 
7 okunma  · 
2 beğeni  · 
559 gösterim
"Evet, ben yeni bir şeyin başlangıcıyım, ama yeni bir dinin değil! Yeni bir dindarlık türünün başlangıcıyım ki, o hiçbir sıfat, hiçbir sınır tanımaz. Sadece ruhun özgürlüğünü bilir..."
- Osho

Osho... Bir asi! Bir bilge! Bir hatip! Bir provokatör! Bir ilah! Bir yazar!
Osho... Gandhi, Buda gibi, Hindistan'ın kaderini değiştiren on kişiden biri!
Osho... İsa'dan bu yana yeryüzüne inmiş en tehlikeli insan!
Osho... Batılı seçkinlerin kanaat önderi... Doğulu yoksulların kardeşi!

Ölümünün üzerinden on yedi yıl geçti. Ancak ne öğretileri unutuldu, ne de komünü... Her şeyin büyük bir hızla kirlendiği günümüzde, kirlenmeden ayakta kaldı. Her yaştan, her ulustan milyonlarca insana ulaştı. Durgun göle düşen taşın yaydığu halkalar gibi genişledi, çoğaldı sesi... Avuçladı yürekleri...

Peki bunu nasıl başardı? Ne söyledi de etkiledi kitleleri?
"Özgürlük ülkesi" Amerika'da zincirlere vuruldu?
Hangi suçtan ötürü sınırdışı edildi?
Sahiden hükümet ajanslarınca zehirlendi mi?
(Tanıtım Yazısından)
Nazlı Yavuz 
16 Ağu 16:26 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Evet, ben yeni bir şeyin başlangıcıyım, ama yeni bir dinin değil! Yeni bir dindarlık türünün başlangıcıyım ki, o hiçbir sıfat, hiçbir sınır tanımaz. Sadece ruhun özgürlüğünü bilir..."

Osho'ya defalarca, otobiyografisini niçin yazmadığı soruldu. O da her seferinde, "Zamansız hakikatler önemlidir." dedi. "Arayan biyografimi çalışmalarımda bulabilir. Dokunduğum insanların değişen yaşamlarında bulabilir. Toplayıp, 'tarih' adını vereceğimiz gazete kupürlerinde değil." Yine de, insan zihni zaman içinde olup biten olaylardan anlam çıkarmak ister. Olup biten "olay"ların anlamını bildiğimize kendimizi ikna edebileceğimiz bir bağlam yakalamak isteriz. Özellikle de bu olaylar çelişkili, ürkütücü, sıra dışı olduğunda. Bu kitap, Osho ve çalışmalarının anlaşılması için o bağlama sağlama zamanının geldiğinin fark edilmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Ancak, bu kitap "Osho kimdir?" sorusuna kesin bir karşılık vermekten çok, bir rehberdir. Çünkü Osho'nun da dediği gibi, bir başkasının kim olduğunu, ancak kendimizin kim olduğunu anladığımızda anlayabiliriz.

Kitaptan 1 Alıntı