Raf Ömrü

·
Okunma
·
Beğeni
·
1188
Gösterim
Adı:
Raf Ömrü
Baskı tarihi:
7 Kasım 2019
Sayfa sayısı:
157
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052199152
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Şule Yayınları
Kitaplardan başka bir yerde nefes alıp veremediğimiz zamanlar vardır, pencerelerin de bizi açamadığı. Gökle yer arasındaki mesafe o kadar daralmıştır ki çok geçmeden yaşadığımız dünyaya ait olmadığımız duygusu his olmaktan çıkıp yeryüzünün bütün koridorlarını çınlatan bir çığlığa dönüşür: “Ben buraya ait değilim!” Dünyanın görünmez parmaklıklarla çevrildiğini fark ettiğimiz, dudaklarımızın aczini kabul edip kelimelerinden vazgeçtiği anlar… İşte o büyük suskunlukta kütüphanemize doğru yürüyüşümüz, bir mabede yürüyüşümüze benzer şafak sökmeden. Ağırlık gitgide artmakta, yükümüzü hangi kitabın sırtına indireceğimize bir an önce karar vermemiz gerekmektedir. İsimlerini sırtlarına yazmaları boşuna değildir kitapların.

Raf Ömrü, A. Ali Ural’ın okuma serüveninden eşsiz bir kesit sunuyor. Dünya edebiyatından seçtiği kitaplarda Batı’nın kodlarını, insana ve tabiata bakışı üzerinden yorumlayarak birçok gizli alt metni açığa çıkarıyor. Zihni cesur okurlar için.
157 syf.
·Beğendi·10/10
Yine harika bir kitap yazmışsın Ali Hocam. Yolu açık olsun. Darısı biz öğrencilerine :) Okuma ve yazma yolculuğumda bana ışık olduğu için Ali Bey’in bendeki yeri hep özel olacaktır . Yazmak ve okumak hayati bir mesele :)
157 syf.
·14 günde
"Kitaplardan başka bir yerde nefes alıp veremediğimiz zamanlar vardır. " diyor A. Ali Ural kendi okuma deneyimini kağıtla buluştururken. Bu kitapta o zamanlardan arıtılarak gelmiş büyük ihtimalle.
Raf Ömrü, Ali Ural'ın okuduğu kitaplar üzerine yazdığı denemelerin biraraya geldiği kitap. İçinde kimler yok ki! Robinson Crusoe'de var Golatkin'de, Lazarus da var "Öteki" de...

Ama bu kitapta sadece okudukları yok. Kitapların alt-metinleri ve karakterlerin davranışlarının arka planları var. Ali Ural okuduklarımıza ve okuyacaklarımıza gelin bir de benim penceremden bakın diyor. İyi ki de diyor :)

Ali Ural'ı bilen bilir, bilmeyenler mutlaka tanışmalı :)

Kitapla kalın...
157 syf.
Eğer deneme okumayı seviyorsanız doğru yerdesiniz.
Ama yeni yeni okuyorsanız başka bir kitap deneyebilirsiniz. İlk okumada anlamlandıramayabilirsiniz. Ben bazılarını anlamadım açıkçası. Ama çok beğendiklerim de oldu. Kitapta yirmi iki deneme var. Ve her denemede dünyaca ünlü eserlerden birini seçmiş ve o eserderdeki karakteri, yazarımızın bu karaktere neden bu rolü yazdığını kendinden yorumlar katarak çözümlemiş. İçinde okuduğum kitapların geçtiği denemeleri daha bi zevkli okudum.
Ben en çok şunları beğendim:
Açlık
Bu Kafanın Bir Dili Vardı İçinde
İvan İlyiç Ölmüş

Keyifli okumalar...
157 syf.
Ali Ural yeni bir kitapla çıkıyor okuyucunun karşısına. Bu kez Batı edebiyatından seçtiği kitaplarla süslüyor cümlelerini. Kelimelerle yaptığı dansı kitaplarla renklendirmiş. Kendi okuma serüveninden eşsiz bir kesit sunuyor. Dünya edebiyatından seçtiği kitaplarla Batı'nın kodlarını, insana ve tabiata bakışı üzerinden yorumlayarak birçok gizli alt metni açığa çıkarıyor.
Kitabın içinde benim de okuduğum kitaplardan bahsediliyor. Okurken benim aklımın kıyısından bile geçmeyen düşüncelerle kitaplara farklı bir bakış açısı kazandırdı yazar bana.
Yine bir Ali Ural klasiği
Keyifli okumalar
157 syf.
·2 günde·8/10
Abdürrahim Ali Ural’ın son denemelerini bir araya getiren ‘ Raf Ömrü’ Şule yayınları arasında çıktı. Kitap 157 sayfa, 22 denemeden mürekkep.
‘ Raf Ömrü’ A. Ali Ural’ın okuma serüveninden essiz bir kesit sunuyor. Dünya edebiyatından seçtiği kitaplarda Batı’nın kodlarını, insana ve tabiata bakışı üzerinden yorumlayarak birçok gizli alt metni açığa çıkarıyor.’ cümleleriyle tanıtılıyor kitap arka kapakta. Yolculukta bize kimler ve hangi kitaplar eşlik ediyor; Robinson Crusoe ile Daniel Defoe, Hay bin Yakzan’la İbn Tufeyl, Karanlığın Yüreği ile Joseph Conrad, Yabancı ile Albert Camus, Yalnız Gezerin Düşleri ile Rousseau, Alçaklığın Evrensel Tarihi ile Borges, Perens’le Machiavelli Küçük Prens ile Exupery, Açlık ile Knut Hamsun, Hamlet’le Shakespeare, İvan İlyiç’in Ölümü ile Tolstoy, Doğu Ekspresinde Cinayet’le Agatha Christie, İhtiyar Balıkçı ile Hewingway, Palto ile Gogol, Satranç ile Zweig, Don Kişot’la Cervantes, Dava ile Kafka, Kaçan Ayna ile Papini, Demian ile Herman Hesse, Tatar Çölü ile Buzatti, Öteki ile Dostoyevski, Gün Olur Asra Bedel ile Cengiz Aytmatov. Bu isimler odakta olanlar, bunların dışında daha pek çok edip ve eser bu deneme kitabında yer alıyor.
‘Arkasında güzel bir manzara barındıran her pencerenin gizli bir edebiyat menfezi olduğunu sananlar fena halde yanılıyor’ şeklinde bir uyarıyla başlıyor Ali Ural, yolculuğuna, ilk denemesine. Yazarların rahatlama şekillerine, yazma ritüellerine tanıklık ediyoruz ilk denemede.
Bir sonraki sığınağımız ise bir ada, orada bizi Robinson Cruose bekliyor. Ural, ironi dolu bir soru soruyor Cruose’ye; ‘ Issız bir adaya düşeceğinizi bilseniz yanınıza alacağınız üç şey ne olurdu?’ Cevap, elbette kitapta. İlk denemeye İbn Tufeyl de dahil edilir, ‘Hay bin Yakzan’ı ile ve ardından düşündürücü bir Doğu-Batı kıyası gelir yazardan.
Ali Ural’ın sorgulamaları ve Batı’nın kirli defterlerini faş eden soruları kitap boyunca okuyucunun karşısına çıkar, okuyucunun tahammül sınırları zorlanır. Mesela, Cezayir asıllı Fransız yazar Camus için şu yumruğu savurur Ural; ‘ 1957’de kendisine Nobel Edebiyat Ödülü kazandıran eseri Düşüş değil idam cezasına karşı yazdığı Giyotin Hakkında Düşünceler adlı makalesiydi Camus’nün. Bir buçuk milyon Cezayirli kadın erkek, çocuk demeden yok edilirken kıpırdamayan dudaklar, idam cezası söz konusu olduğunda oynamaya başlıyor, katillerin insani haklarına karşı duyarsız kalmayan dünya onu Nobel’le ödüllendiriyordu.’ Başta da ifade ettiğimiz gibi Batı’nın kodları ve vicdanı denemelerin çoğuna sirayet eder; misal ırkçılık gibi.
A.Ali Ural bir diğer denemesinde ‘Ayaklarıyla beraber düşünceleriyle de hareket eden inananlardandı’ dediği J.J. Rousseau’nun kendi benliğine, iç dünyasına yaptığı ‘gezinti’lerden çıkardığı dersleri de tek tek veriyor okuyucularına. Bu derslerin neler olduğu, ne türden mesajlar içerdiği ‘Raf Ömrü’nde sizleri bekliyor tabi ki.
Vicdanlı herkesi derin hicranlara boğacak dokunaklı satırların şahikası sanırım ömrünün son dönemlerini deli olmadığını ispat etmeye çalışarak geçiren Knut Hamsun’un şu satırları olsa gerek; ‘ Peki ömrünüzü verebilir misiniz bir tas mercimek çorbası karşılığında? Sahi yapabilir misiniz bunu?’ Ural, bu acı çığlığa şu yorumu getirir; ‘Bir romanın içinden dahi olsa Hamsun bütün ömrüm bir mercimek çorbasına fedadır dedi, duydunuz mu? Ah açlık, neler söyletiyorsun!’
Balık avında kırk gün eli boş dönen ustasının yanından bir başka balıkçının yanına çalışmaya verilen bir çocuğun ulvi hisleri, kardeşini öldürüp onun eşini sahiplenen hain bir amcanın kirli dünyası, annesi gözleri önünde ölen ve annesi ölürken gözleri gözlerine değen Tolstoy, yaşamımızda sahip olduklarımızın değerini anlamaya davet eden Palto ve daha pek çok edebiyat güzelliği ‘Raf Ömrü’ okuyucularını iki kapağın arasında bekliyor olacak…
157 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Raf ömrü uzun olan bir kitapla tanıştım bugün. Okuduğum her kitaba farklı bir pencere daha açtım ve yazarın sözcükleri, pencereme takılan dantelli perdeler oldu. Batı Edebiyatının öne çıkan kitaplarından derlenmiş sohbet tadında bir inceleme oldu benim için. "Küçük Prens, Yabancı, Palto, Açlık, Satranç" adllı kitapları tekrar okumak istedim. Okuyup da yazmanın hakkını vermek bu olsa gerek.
157 syf.
·Beğendi·9/10
A. Ali Ural, Posta Kutusundaki Mızıka adlı kitabıyla bilinen bir yazar. Bu kitapta ise kendisinde iz bırakan kitaplar üstüne yazmış. Don Kişot'tan, Kaçan Ayna'ya, Tatar Çölü'den Öteki'ye, İvan İlyiç'in Ölümü'nden Yaşlı Adam ve Deniz'e kadar birçok kitap hakkında oldukça çarpıcı tespitlerde bulunmuş. Kitabın akıp giden tarzını seveceksiniz. A. Ali Ural Türkçeyi güzel kullanan bir denemeci.
157 syf.
Her bir kitabın karakterinde yazarın iç dünyasını bakış açısını hâleti ruhiyesini tanımlama imkanı da buluruz. Ali Ural kitapları ve yazarların oluşturduğu karakterleri anlatırken bu tahlili büyük bir ustalıkla gözler önüne seriyor.

Kitabı okurken aklıma İsmet Özel'in : "Kitaplar insanı kitaplara götürür. Okumanın rehberi okumaktır" sözü geldi.

Bu vesileyle uzunca bir okuma listesi çıkarmış oldum aynı zamanda. Karakterlerin tahlilini okumak, hayata dair kavramlara mercek tutmak zevk vericiydi. Tavsiye ederim. Lezzet alarak okuduğum kitaplardan biri oldu.
157 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Bir dostum ile kitaplar üzerine sohbet eder gibi okuduğum kitap bugün sona erdi. Yazarın okuduğu kitaplar (Çoğunluk Dünya Edebiyatından olan) hakkında kendi yorumları ile başka bir pencereden kitaplara bakmamazı sağladığı bu eserde kitaplarda görmediğim üzerine düşünmediğim bir çok yön olduğunu bu eser sayesinde görmüş oldum. Özellikle Albert Camus - Yabancı adlı eserini anlamakta güçlük çektiğim için en çok da orada anlatılan birçok önemli detayı bu eser sayesinde öğrenmiş oldum. Kitaplar hakkında konuşacak kimse veyahut zaman bulamayan okurlar için önereceğim bu eseri sizlerde umarım beğenirsiniz. Şimdiden iyi sohbetler dilerim.
157 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitapların birbirleri ile konuştuğunu düşünüyordum şimdi Raf Ömrü kitabıyla bundan emin oldum. Bize usulca yeni kitaplar fısıldayan Raf Ömrü kitabı Dünya edebiyatından seçilen kitaplarla yazarın kendi ifadesiyle "batının kodlarını, insana ve tabiata bakışı" üzerine yaptığı yorumlarla ele aldığı eserler için pek çok alt okuma metni sunuyor. Kitapta incelenen eserler sırasıyla bu şekilde;

1- RobinsonCrusoe ile Daniel Defoe
2- Hay bin Yakzan ile İbnTufeyl
3- Karanlığın Yüreği ile Joseph Conrad
4- #Yabancı ile #AlbertCamus
5- Yalnız Gezerin Düşleri ile Rousseau
6-Alçaklığın Evrensel Tarihi ile Borges
7- Prens ile Machiavelli
8- #KüçükPrens ile Exupery
9- Açlık ile Knut Hamsun
10- #Hamlet ile #Shakespeare
11- İvan İlyiç’in Ölümü ile #Tolstoy
12- Doğu Ekspresinde Cinayet ile Agatha Christie
13- İhtiyar.Balıkçı ile #Hewingway
14- Palto ile Gogol
15- #Satranç ile #Zweig
16- Don Kişot ile Cervantes
17- #Dava ile #Kafka
18-Kaçan Ayna ile Papini,
19-Demian ile #HermanHesse
20- Tatar Çölü ile Buzatti,
21-Öteki ile #Dostoyevski
22- Gün Olur Asra Bedel ile CengizAytmatov.

Bu bölümler arasında en dikkat çekici olanı sanıyorum ki Yabancı kitabı hakkında yaptığı Albert Camus eleştirisi Nobel Edebiyat Ödülü kazandıran eseri kazanan yazarı eleştirilerinde takındığı ırkçı tavır nedeni ile ciddi mana da eleştiriyor. Henüz okumadığım bu Yabancı şuan listemde hızlı bir yükselişe geçti. Sizlerde okuduğunuz kitaplara farklı bir gözle bakmak ve okumadıklarınız hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız Raf Ömrü kitabını not alın.

#RafÖmrü ele aldığı kitaplar hakkında aslında bizlere batı ve batılık hakkında  belki de hiç fark etmediğimiz yeni bir pencere açıyor. Eserleri okurken fark etmediğimiz ayrıntılarla dolu özenle hazırlanmış bir eser.
157 syf.
·2 günde·6/10
Ali Ural okuma deneyimlerini bu kitapta bir araya getirmiş. Kimler kimler yok ki? Dosto’dan Kafka’ya, Kafka’dan Camus’ya, Camus’dan Defoe’a kadar birçok yazarın eseri, yer yer düşüncelerinden kesitler, hayatlarından anekdotlar yer alıyor. Kitabı anlamlandırabilmek için eserleri bilmek gerekiyor yani tecrübeli okurun anlamlandırabileceği bir kitap. Başlarda yer alan denemeleri daha çok beğendiğimi ifade edebilirim. Ural’ın Posta Kutusundaki Mızıka birçoklarının favorisidir. Tanışmayanlar ilk önce oraya müracaat edebilir. Ayrıca bir sohbet meclisinde denk gelirseniz bu kitap size rota verebilir, sohbet tatlı iyi bir edebiyatçımızdır.
157 syf.
·2 günde·10/10
Kitapları anlatan bir kitap düşünün ... Deneme türünde yazılmış okurken başka kitaplar, o kitapların yazarları ve kahramanları arasında geçen etkileşimleri kendine has üslubuyla anlatmış... Gerçekte yaşamış yazarlar ile zihninizde yaşayan karakterleri tatlı diliyle sunmuş A.Ali URAL.
Kitaplardan başka bir yerde nefes alıp veremediğimiz zamanlar vardır, pencerelerin de bizi açamadığı. Gökle yer arasındaki mesafe o kadar daralmıştır ki çok geçmeden yaşadığımız dünyaya ait olmadığımız duygusu his olmaktan çıkıp yeryüzünün bütün koridorlarını çınlatan bir çığlığa dönüşür: "Ben buraya ait değilim!"

Dünyanın görünmez parmaklıklarla
çevrildiğini fark ettiğimiz, dudaklarımızın aczini kabul edip kelimelerinden vazgeçtiği anlar... İşte o büyük suskunlukta kütüphanemize doğru yürüyüşümüz, bir mabede yürüyüşümüze benzer şafak sökmeden. Ağırlık gitgide artmakta, yükümüzü hangi kitabın sırtına indireceğimize bir an önce karar vermemiz gerekmektedir. İsimlerini sırtlarına yazmaları boşuna değildir kitapların.
A. Ali Ural
Sayfa 13 - Şule, 2019

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Raf Ömrü
Baskı tarihi:
7 Kasım 2019
Sayfa sayısı:
157
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052199152
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Şule Yayınları
Kitaplardan başka bir yerde nefes alıp veremediğimiz zamanlar vardır, pencerelerin de bizi açamadığı. Gökle yer arasındaki mesafe o kadar daralmıştır ki çok geçmeden yaşadığımız dünyaya ait olmadığımız duygusu his olmaktan çıkıp yeryüzünün bütün koridorlarını çınlatan bir çığlığa dönüşür: “Ben buraya ait değilim!” Dünyanın görünmez parmaklıklarla çevrildiğini fark ettiğimiz, dudaklarımızın aczini kabul edip kelimelerinden vazgeçtiği anlar… İşte o büyük suskunlukta kütüphanemize doğru yürüyüşümüz, bir mabede yürüyüşümüze benzer şafak sökmeden. Ağırlık gitgide artmakta, yükümüzü hangi kitabın sırtına indireceğimize bir an önce karar vermemiz gerekmektedir. İsimlerini sırtlarına yazmaları boşuna değildir kitapların.

Raf Ömrü, A. Ali Ural’ın okuma serüveninden eşsiz bir kesit sunuyor. Dünya edebiyatından seçtiği kitaplarda Batı’nın kodlarını, insana ve tabiata bakışı üzerinden yorumlayarak birçok gizli alt metni açığa çıkarıyor. Zihni cesur okurlar için.

Kitabı okuyanlar 149 okur

  • Sümeyye Nur Oğlakçı
  • Mücahit Aksüt
  • İlknur Aslan
  • HANİFİ ÖZBEY
  • Sena Nur Tabak
  • Rüveyda
  • Rîh-i Reyhan
  • Firdevs T.
  • Gülhan Saraç
  • Beyza

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.9 (20)
9
%17.9 (12)
8
%22.4 (15)
7
%13.4 (9)
6
%6 (4)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%1.5 (1)
1
%9 (6)

Kitabın sıralamaları