Ragtime

7,5/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
605 gösterim
İlk yayımlandığı 1975 yılından bu yana 20. yüzyıl Amerikan edebiyatının klasiklerinden biri kabul edilen Ragtime'da Doctorow, gerçek ile kurmacayı, tarihi kişilikler ile anonim Amerikalıları (ve "Amerikalı olmayı" kafasına koymuş göçmenleri) bir araya getiriyor; buradan, 20. yüzyılın ilk yirmi yılını kateden, hem eğlenceli hem trajik bir Amerika portresi çıkarıyor.

Bu sürükleyici hikâyenin içinde Henry Ford ve Sigmund Freud da var, anarşist Emma Goldman ve sihirbaz Houdini de. Ama sadece onlar da değil: Orta sınıf Amerikan aileleri, gangsterler, müzisyenler, fabrika patronları ve işçileri, Doğu Avrupalı göçmenler... Amerika'nın çeşitli çevrelerinden kişilerin hayatlarından kesitlerle başlayan ve sıradan bir ailenin hayatına giren bir siyahi müzisyenin adalet arayışıyla hız kazanan hikâye, Doctorow'un dönemin gözde müziği ragtime'ın kesik tempolu parçalarını andıran kısa cümleli, hızlı anlatımıyla hayat buluyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9789750829314
 • Çeviri:
  Tomris Uyar
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sidar Sadık 
28 May 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ragtime, adını askeri marşların ve Afro Amerikan müziğinin karışmasından almıştır. ABD'de ortaya çıkmış ve döneminde ülkenin her yerine yayılmış, daha çok zenciler tarafından icra edilen bir müzik türü olarak popülerleşmiştir. Hızlıdır ve piyano odaklıdır.
Doctorow, bu yapıtının üslubunu tıpkı bir ragtime parçası dinliyormuşsunuz gibi ayarlamış. Hızlı ve akıcı bir dili var. Söz ettiği olaylar ise 1900'lerin Amerika'sında geçiyor. Emma Goldman'dan Houdini'ye birçok ismin hikayelerini bu satırlarda okumak oldukça keyif verici.
Olay üzerinden akan, merak uyandırıcı ve eğlenceli bir yapıt olduğunu söyleyebilirim. Okurken hiç zorlanmadım. Döneminde gerçekleşen birçok şeye parmak basmış, hatta Meksika'daki Zapatistaları bile okuyor insan.
O dönemin Amerika'sını merak edenler için "The Knick" adlı dizi de izlenebilir. Bu dizinin üzerine kitabı okumaksa ayrı bir keyif verdi açıkçası.

Kitaptan 2 Alıntı

arden 
15 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bu gece bu odada şimdiki sevgilimi gördün, ama iki eski sevgilimde vardı. Hepimiz iyi dostuz. Kalıcı olan dostluktur. Paylaşılan idealler, bir insanın kişiliğinin bütününe duyulan saygı. Neden kendi özgürlüğünü benimsemiyorsun? Yaşamak için neden ille birine tutunman gerekiyor?

Ragtime, E. L. DoctorowRagtime, E. L. Doctorow
Sidar Sadık 
21 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Doctorow
Sözgelimi Emma Goldman, Seattle'da bir IWW toplantısında, işçi sınıfından gelme Evelyn Nesbit'in, yoksul erkeklerin kızlarıyla kız kardeşlerinin zenginlerin zevki adına nasıl kullanıldıklarını yaşamıyla gösteren bir ders oluşturduğunu söylemişti. Onu dinleyen erkekler, kahkahaları basmışlar, yakası açılmadık laflar savurmuşlar, şamata etmişlerdi. Üstelik bunlar militan işçiler, kendi durumlarının bilincine varmış sendikacılardı. Goldman, Evelyn'e bir mektup yolladı: Sık sık bana kitlelerin nasıl olup da birkaç kişi tarafından sömürülmeye razı oldukları soruluyor. Yanıt, kendilerini onlarla bir tutabileceklerine kandırdıklarından. İşçi, senin resmin basılı gazetesini evine, karısına, bitkin düşmüş, bacaklarındaki damarlar dışarı fırlamış hizmet hayvanına götürüyor, adaleti düşleyeceğine zengin olmayı düşlüyor.

Ragtime, E. L. Doctorow (Sayfa 78)Ragtime, E. L. Doctorow (Sayfa 78)