Rüya Körü

8,6/10  (5 Oy) · 
16 okunma  · 
5 beğeni  · 
451 gösterim
İki adam... Biri hassas ve kırılgan âşık, azap yeleğiyle dolaşan Stefanos... Diğeri kahkahası, tutkusu, cazibesi ve kudretiyle Andronikos... Biri, rüyalarında gelecekte yaşanacakları görüyor. Diğeri geçmişte olup bitenleri biliyor. Birbirlerine yaklaştıkça güçlenen, gördükleri koyulaşan iki adamın romanı Rüya Körü...
Bizans'ın ve Selçuklu'nun, Anadolu'nun tarihine dokunan bir atmosfer.

Hayatın en anlamsız yüzünü teşhir eden siyasi itişmeler, babalar ve oğullar, güçlü kadınlar, kurtlar ve kuzular, velveleler, onulmaz ıstıraplar, garez ve sadakat gösterileri Gürsel Korat, geçmişe, geleceğe ve şimdiye dair tuhaf ve iç acıtan yeni bir romanla karşımızda...

"Geleceği hatırlıyorum" sözünü söylediğinde gülümsüyordu. Fakat düşündükçe yüzündeki gülümseme kayboldu: Gelecekte olacağını bildiği bu olayın rüyasını yıllar önce görmüştü ve bu hesapla dünü henüz yaşamamıştı. "Ben yokum" dedi, "ben bir hayal olmalıyım."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2010
 • Sayfa Sayısı:
  269
 • ISBN:
  9789750508202
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Selma Mertel 
13 May 14:11 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bizans'ın, Selçuk'lunun ve Anadolu'nun tarihsel atmosferinde, tarihin hep okuduğumuz tarafının tersinden olayları anlatan bir hikaye. Biri geleceği , diğeri geçmişi gören, biri serseri diğeri filozof iki adam, siyasi itişmeler, iktidar mücadeleleri ve peşinden koşulan, ve peşinden koşturan kadınlar...
Harika anlatımıyla sizi nefessiz bırakacak bir kitap.
Keyifle okuyun.

utku köker 
22 Oca 15:50 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Piyasada gördüğümüz yüzlerce popüler kitabın arasında yer almayacak bir kitap Rüya Körü... Televizyonlarda reklamları dönmeyen yazarlardan birisi Gürsel Korat... Öte yandan bu iki etkenden hiçbiri değildir bu kitabı güzel kılan ki olmayan şeyler üzerinden olanı anlatmak yetersizlik kokar. 1140lardan 70lere uzanan 30 kusur yılı anlatan bir kitap görünümündedir yapıt. Bu zaman diliminde hayatının amacı bir kez olsun sevilebilmek olan ve geleceği rüyalarında gören Stefanos Aksukos ile geçmişi rüyalarında görme yetisine sahip iktidar hırsı ile imparator olma hayallerini hep gündeminde tutan Andronikosun öyküsüdür bize sunulan. Rüya Körü alışılageldiği üzere buralardan ötelere bakan değil, diğer tarafın gözünden Anadolu Selçukluya ve döneme tutulan bir mercek eşliğinde zaman nedir, geçmiş ve gelecek, Andronikosla Stefanos, onlarla bizler gibi Jungun gölge arketipi üzerinden tartışmaya açılabilecek onlarca konuyu içeren bir yazma şölenidir. Kitabı okuduğunuz ve son bölümde artık 9 öncül bölüme uygun bir son beklerken, Korat "kitabın son bölümü için önceki 9unu yazdığını" size anlatacak derecede ustalıklı bir son bölümle çıkar gelir. Artık ne uyuyan Stefanosa, ne yazan Stefanosa, ne de Andronikosa ilk 9 bölümdeki gözle bakabilirsiniz. Psikanalizden tarihe, coğrafyadan Anadolu kültürüne kadar her yönü ile tartışılması, her detayıyla didiklenmesi gereken bir başyapıt. Okuyanlara saygılarımla.

Kitaptan 10 Alıntı

Azize 
20 Nis 19:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uyku ve ölüm
Zorla güzellik olmaz Vasilef. Sevmek bize kalmıştır ama sevilmek talihtir .

Rüya Körü, Gürsel Korat (Sayfa 200 - Yapi Kredi Yayinlari  roman)Rüya Körü, Gürsel Korat (Sayfa 200 - Yapi Kredi Yayinlari roman)
Azize 
20 Nis 19:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Umut kötürüm olsa da rastlantı en azından topaldır.

Rüya Körü, Gürsel Korat (Sayfa 73 - Yapi Kredi Yayınları  roman)Rüya Körü, Gürsel Korat (Sayfa 73 - Yapi Kredi Yayınları roman)
Selma Mertel 
13 May 13:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Çünkü geçmiş zaman unutuştur, gelecek zaman ise doğmamış unutuş. Bunların birbirinden farkı yoktur.

Rüya Körü, Gürsel Korat (Sayfa 260)Rüya Körü, Gürsel Korat (Sayfa 260)
Selma Mertel 
12 May 13:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Kader yok. Şöyle diyorum: Bir gelecek zaman var, bir de şimdi. Eğer gelecek zaman, şimdiki zamanın içibde olsaydı o zaman kader olurdu."

Rüya Körü, Gürsel Korat (Sayfa 33)Rüya Körü, Gürsel Korat (Sayfa 33)
Selma Mertel 
12 May 15:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsan daima unutur. Çünkü süreğen olarak geçmişte veya gelecekte duramaz. Yapabildiği tek Tanrısal eylem hatırlamaktır.

Rüya Körü, Gürsel Korat (Sayfa 67)Rüya Körü, Gürsel Korat (Sayfa 67)
Selma Mertel 
12 May 23:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsan hayatta pek çok kişiyle karşılaşır, onlar hakkında düşünür ve hayaller kurar. Bir zaman geçtikten sonra hayallerden ve düşüncelerden iz bile kalmaz.

Rüya Körü, Gürsel Korat (Sayfa 175)Rüya Körü, Gürsel Korat (Sayfa 175)
Selma Mertel 
13 May 00:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsanın geleceği veya geçmişi bilmek istediğine şüphe yoktu. İnsan şimdiyi bilmek konusunda isteksizdi, çünkü şimdiki zamanın içinde yaşamak, ona şimdiyi bildiği yanılgısı veriyordu.

Rüya Körü, Gürsel Korat (Sayfa 184)Rüya Körü, Gürsel Korat (Sayfa 184)
Selma Mertel 
12 May 15:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Zamanın dayanılmaz üstün gücü, çığlıkları taşıyıp götürür uzaklara; doğmuş her şey karanlıklara dalar. Değerini ve gücünü kutsadığımız, kahraman saydığımız yahut saymadığımız ne varsa kaybolur. Yalnız apaçık ortada olanlar görünmez ve gizlidir, hatırlayışın ışıgına tutulana kadar."

Rüya Körü, Gürsel Korat (Sayfa 67)Rüya Körü, Gürsel Korat (Sayfa 67)
Selma Mertel 
12 May 19:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Umut kötürüm olsa da, raslantı en azından topaldır. En umutsuz anda raslantının deyneği olmadık bir çakıla değer ve bu çakılın yerinden oynayıp ışığı yansıttığı kısacık anda bütün hakikat aydınlanır.

Rüya Körü, Gürsel Korat (Sayfa 90)Rüya Körü, Gürsel Korat (Sayfa 90)