Saatler, Ruhlar Ve Kediler Edebiyat Tarihinin Renkli Dünyasında Kısa Bir Cevalan

0,0/10  (0 Oy) · 
5 okunma  · 
4 beğeni  · 
400 gösterim
Beşir Ayvazoğlu, sizi kültür ve edebiyatımızın renkli dünyasında kısa bir gezintiye davet ediyor. Bu kitapta modern edebiyatımızın Bektaşileri, medyumları, düellocuları, diplomatları, ütopyacıları, balıkçıları, intihalcileri, çirkinleri, kedicileri, saatçileri ve saat meraklılarıyla tanışacak; Namık Kemal'in babası ve oğluyla tuhaf ilişkisini, MehmedÂkif'in oğullarının dramını, Paris'ten dönerken parası bittiği için Venedik'te bir otelde mahsur kalan Ahmet Hâşim'in nasıl bir panik yaşadığını, Abdülhak Şinasi'nin kendisini aşağılayan Yahya Kemal'den nasıl intikam aldığını ve daha birçok şeyi öğrenecek, ayrıca edebiyatımızın midesini iskandil edeceksiniz.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2015
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786055147204
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Beyza Özcan 
20 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bazı kitap isimleri okuma merakı oluşturuyor insanda. "Saatler, Ruhlar ve Kediler" bunlardan biri. Beşir Ayvazoğlu'nu da bu kitapla tanımış oldum.
Esasen bu tarzda bir kitap ilk kez okudum. Namık Kemal'in babası ve oğluyla tuhaf ilişkisini, Mehmed Akif'ın oğullarının dramını, Paris'ten dönerken parası bittiği için Venedik'te bir otelde mahsur kalan Ahmet Haşim'in nasıl bir panik yaşadığını vb. konuları ilk kez bir arada okuduğum bir kitap.
İnsan, şairleri ve ailelerini daha farklı tahayyül ediyor bu yüzden beni şaşkınlığa düşüren bir kitap oldu aslında.
Birçok yazarın, hayal bile edemedigim hayat hikayeleriyle karşılaştım.
Edebiyat tarihinin arka odalarında neler olup bittiğini merak eden okuyuculara tavsiyemdir :)