Kitap
Şamdancı

Şamdancı

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.8
39 Kişi
87
Okunma
27
Beğeni
1.065
Gösterim
96 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 2 sa. 43 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · Ekim 2015 · Karton kapak · 9786053325789
Orijinal adı
Le Chandelier
Diğer baskılar
Şamdancı
Şamdancı
Alfred de Musset (1810-1857): 19.yüzyıl Fransız edebiyatının en önemli isimlerindendir. 1829 yılında yayımlanan Contes d'Espagne et d'Italie isimli şiir kitabıyla üne kavuştu. Victor Hugo, Charles Nodier gibi Romantik yazarların çevresinin müdavimi oldu. Temmuz Monarşisi döneminde Fransız İçişleri Bakanlığı'nın kütüphanesinde kütüphanecilik yaptı, 1845 yılında Légion d'honneur'e layık görüldü. 1852 yılında Académie française'e üye olarak seçildi. Alfred de Musset şiirin yanında roman, öykü ve oyun türünde çok sayıda eser verdi. İlk oyunu La Nuit vénitienne (1830) sahnede başarısız olunca oyunlarının sahnelenmesine 1847 yılına dek izin vermedi. 1848 yılında ilk kez sahnelenen Şamdancı, yazarın diğer oyunlarına kıyasla çok daha geleneksel bir yapıya, öte yandan kusursuz bir zaman ve mekân bütünlüğüne sahiptir. Oyun tan ağarırken başlar, akşam sona erer ve oyun boyunca evin her önemli köşesini ziyaret ederiz. Komedinin lirizmle buluştuğu bu muhteşem oyun, Alfred de Musset'nin şiirindeki eşsiz duyarlılığı anımsatmakla kalmaz, aynı zamanda şairin kendi yaşamından da izler taşır. 
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺10,01
7.8
10 üzerinden
39 Puan · 3 İnceleme
meylimuffin
Şamdancı'ı inceledi.
96 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
Aşk ve gençlik şairi olarak tanınan Alfred De Musset'in ilk okuduğum eseri. Eserin konusundan kısaca bahsetmek gerekirse evli bir kadının ilişkisinin ortaya çıkmaması için önlem alarak "Şamdancı " bulması. Yazarın betimlemeleri kesinlikle sıkmıyor ve rahatça okuyabildiğimiz, karışık olmayan bir dili var. Eseri okurken kafamda bazı sonlar tasarlamaya başlamıştım ancak eserin sonuna geldiğimde hiçbiri olmadı ve bu beni epey şaşırttı. Eserin yarım kaldığını da düşündüm en başta ama her zaman sırların ortaya çıkmasını beklediğimden olabilir böyle düşünmem. Okumayı düşünenler varsa tereddüt etmeden alabilirsiniz. Alfred De Musset, okumaya kesinlikle devam edeceğim bir yazar. Herkese iyi okumalar .
Şamdancı
7.8/10
· 87 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
İnsan Olun Biraz
Şamdancı'ı inceledi.
96 syf.
·
Puan vermedi
Alfred de Musset’in oyunları en çok oynanan Fransız tiyatro yazarlarından biri olduğunu öğrendim ve Şamdancı’yı okuduğum zaman bunun nedenini de hemen anladım. Musset bir dönem tiyatro ile arasına mesafe koyduktan sonra bu oyunu ve birçok başkasını kendisi için yazar. 25 yaşında yazdığı bu oyun aşkı ve adaleti anlatan muhteşem bir tiyatro oyunu. Okumak çok keyifliydi elbette ama umarım bir gün izleme zevkine de erişiriz.
Şamdancı
7.8/10
· 87 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
Senem
Şamdancı'ı inceledi.
96 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Alfred De Musset'in okuduğum ikinci kitabıydı bu. Kendisi çok beğendiğim bir yazar olma yolunda ilerliyor. Normalde tiyatroların sonu hep trajik bir şekilde bitse de bu sefer daha farklı bir sonla karşılaştım. Halbuki gidişat da trajik gibiydi ancak yazar beni baya şaşırttı. Gayet sade bir dili var. Fortunio karakterine bayıldım. Duyguyu o kadar güzel aktarıyordu ki... Çok etkiledi beni...
Şamdancı
7.8/10
· 87 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6