Şampanyadaki Zehir

8,3/10  (30 Oy) · 
102 okunma  · 
21 beğeni  · 
747 gösterim
Muhteşem yemeklerle donatılmış yedi kişilik bir sofrada altı kişi oturuyordu. Yedinci kişinin yerindeyse Rosemary Barton'un anısına bir biberiye (rosemary) dalı duruyordu. Bir yıl önce meydana gelen o acı olayı kimsenin unutmak istememesi garipti. Çünkü güzel yüzü acıdan tanınmaz hale gelen genç kadın, bu masada son nefesini vermişti. Rosemary Barton tanıştığı her insanda güçlü duygular uyandıran güçlü duygular uyandıran güzel bir kadındı. Ne yazık ki bir olay sırasında uyandırdığı başka bir güçlü duygu onun sonunu hazırlamıştı. (Arka Kapak) - See more at: http://www.kitapzen.com/...sthash.5lfmoWQW.dpuf
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2004
 • Sayfa Sayısı:
  239
 • ISBN:
  9789754050684
 • Orijinal Adı:
  Sparkling Cyanide
 • Çeviri:
  Gönül Suveren
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Serpil Ağ 
29 Ağu 16:51 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

" Kader konacak baş arar. Ama biz hep hüküm veririz: Bu iyi değil, bu doğru değil. " der, Dostoyevski ve sonrasında devam eder. " Bizim talihimiz dostum, sudaki ağ gibidir: Ağı çekersin kabarır, sudan çıkartırsın hiç bir şey kalmaz. "

Hani aşık olmadığımız halde, mecburiyetten ya da karşı tarafın aşkına olan inancımızdan dolayı, evlilik adı altında kutsal bir yola adım atarız da, sonrasında aşkı tattığımızda bütün sorumluklarımızın üzerini ince bir toz tabakasıyla örteriz ya, sanki geçmişte olan yaşanmışlıklardan hiç bir şekil de mesul değilmişiz gibi...

Eser de Rosamery ve Stephen ikisi de evlidir. İkisinin de görünürde olağan seyreden bir birliktelikleri vardır. Ne zamana kadar...Ta ki birbirleri ile tesadüf eseri karşılaşıncaya dek! Birbirlerine karşı hissettikleri duygular o kadar çok yoğundur ki, önlenemez bir arzu selinin girdabına kapılırlar. Hem de evli oldukları hakikatine rağmen. Peki yaşanmakta olan yasak ilişki, geçmişte yaşananları gölgeleyebilir mi? Kim ne derse desin! İlişkilerde güven azalsa bile, kanıtları olduğu gibi durur.

"Kadınların başları ekseriya aşk yüzünden derde girer. Erkeklerinki ise çoğu zaman para yüzünden. " der. Agatha Chiristie. Rosamery de tutkularının esiri olur. Ama Stephen geçte olsa yapmış olduğu hatanın ayrımına varır. Her şeyden önce kariyerinden vazgeçmek korkusu sarar bütün benliğini ve sonrasında da eşi Sandra'yı kaybetmek. Çünkü Sandra bir eşten ziyade, bu hayatta sahip olduğu en iyi arkadaşıdır. Geçen gün bir alıntı dikkatimi çekmişti. Alıntıyı tam hatırlayamasam da, arkadaş olmadan önce karı-koca olmanın azizliğine dem vurulmaktaydı. Arkadaş olmadan önce kurulan birlikteliklerin, saman alevi gibi gelip geçici olduğuna bir tepkiydi belki de.

Stephen perişan bir durumdan zoraki enerjiyle de olsa, yüzünün akıyla çıkmaya gayret eder. Bir tarafta arkadaşım dediği, kendince sevdiği ve değer verdiği eşi Sandra; diğer tarafta geçici bir heves uğruna kapıldığı Rosamery. Lâkin Rosamery bu yasak ilişkiyi sonlandırmaya gönüllü değildir. Aksine eşi George'dan boşanmak ve Stephen ile evlenmek hayalindedir. Bu niyetini de, yaklaşmakta olan doğum günü partisinden sonraya erteler.

Rosamery hiç kimseye hiç bir şey izah edemez. Çünkü doğum günü partisinde gerçekleşen hazin vakaya, intihar süsü verilse de Rosamery öldürülmüştür. Acaba katil Stephen mi, yoksa bu yasak ilişkiden haberleri olduğu halde, olmamış gibi davranan George ve Sandra mı?

Nasıl ifade edilebilir ki! Katili bir türlü bulamadığım, muhteşem bir eser. Mutlaka okumalısınız...

Mustafa Aydın 
01 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Mükemmel bir yazarın mükemmel bir eseri. Yazar günümüz yazarlarının aksine size 5 şüpheli sunuyor ve hepsine cinayet için sebepler veriyor. Ardından adım adım suçluya yaklaşırken siz de bir bakıma dedektifcilik oynuyosunuz. Oldukça eğlenceli,sürükleyici klasik bir agatha kitabı.. :)

Serdar Poirot 
17 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Güzel bir polisiye roman. Rosemary Barton, George ile evlidir ancak onu tamamen sevmemektedir. Bir gün bir yemekte ölür. İntihar ettiği düşünülür. Ancak George'a gelen bazı mektuplar yüzünden cinayetten şüphelenirler. George baldızı İris ile beraber bu işi araştırmaya başlar. Rosemary'nin öldüğü yerde aynı konuklarla bir yemek düzenler ancak yemekte zehirlenir. Katil adayları gayet çoktur. Acaba başmüfettiş Kemp, Albay Race ve İris'i seven Anthony acaba katili bulabilecekler midir? Keyifle okunan bir roman.

Serdar Poirot 
12 May 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çok güzel bir Akba polisiyesi daha.
Burada yine Poirot vs. yok ancak Gizli Servis'ten Albay Race var.
Bir kadının intiharının göründüğü gibi olmaması üzerine gelişen olaylar, kişilerin duyguları.
Bir sene sonra intiharın olduğu yerde tekrar aynı vakanın bulunması.
Polisiye severlerin mutlaka okuması gereken bir kitap.

Üç kişi tek beden 
15 Eyl 17:06 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Genç ve güzel bir kadın ölür, herkes intihar diye düşünür. Neden? Çünkü grip geçirmiştir bunun neticesinde depresyona girmiştir. Gripten sonra depresyon oluyor mu diye düşünmekten kitaba kendimi veremedim. Beğenmedim mi? Beğendim, sonunda gerçekler o kadar güzeldi ki grip sonrası depresyon bile gözüme cici göründü. Sonuna doğru sıkıldım galiba üst üste aynı tür okuduğum için. Umarım sizi benim gibi sıkmaz.

Kitaptan 1 Alıntı