Savaş Atı

7,3/10  (10 Oy) · 
21 okunma  · 
5 beğeni  · 
723 gösterim
Kitap raflarından beyazperdeye uzanan üç ödüllü bir başyapıt: Savaş Atı.
Onları savaş ayırdı. Mücadeleler sınadı. Sevgi birleştirdi.

"Albert ve annesinin karanlığa doğru yürümelerini izledim. O an ömür boyu sürecek bir arkadaşlığın temellerinin atıldığını anlamıştım; aramızda ansızın içgüdüsel bir güven ve sevgi bağı oluştu."

Usta yazar Michael Morpurgo'dan, hüzün ve umudun kol kola yürüdüğü destansı bir dostluk hikâyesi...

Morpurgo, I. Dünya Savaşı'nda yaşanan sıra dışı olayları Joey adında bir atın ağzından aktararak okurlarını umut dolu bir yolculuğa çıkarıyor.

Altı aylık bile değilken annesinden koparılarak hayvan pazarında açık arttırmaya çıkarılan Joey, hayatın acımasız gerçeği ile tanışarak sarhoş bir adama satılır. Niyeti bir buzağı almak olan adamın oğlu Albert, Joey'u görür görmez adeta ona hayran kalır. Mevsimler birbirini kovalarken beraber büyüyen Albert ve Joey asla unutulmayacak bir dostluk bağı kurarlar. Ta ki günlerden bir gün, bankaya olan ipotek borcunu ödemek için paraya ihtiyacı olan Albert'ın babası, Joey'i 40 pound karşılığında İngiliz ordusuna satana dek. Joey ve Albert için yeni bir dönemin başlangıcıdır bu. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Çiftlik atından bir süvari atına dönüşen Joey, yeni tanıştığı ve uzun yıllar yol arkadaşı olacağı Topthorn ile cepheden cepheye koşarak, herkesi kendine hayran bırakır. Yıllar süren savaş boyunca müttefik ve düşman kuvvetlerin cephelerinde başına neler gelir neler?... Hatta esir bile düşer. Joey her şeye rağmen mutlaka bir gün can dostu Albert'a kavuşacağına dair ümidini asla yitirmez. Albert da bunun hayaliyle yanıp tutuşur. Kaderin oyunuyla günlerden bir gün Albert'la Joey'in yolu yeniden kesişir. Beklenmeyen bu buluşmanın ardında onları nasıl bir çıkmaz beklemektedir? Joey'e bir yıl kadar sevgiyle bakan Emilie'nin ölmeden önce büyükbabasına verdiği vasiyet nedir? Bu vasiyet Joey'le Albert'ın yeniden ayrılmasına mı neden olacaktır?..

Michael Morpurgo'nun aynı adlı romanından uyarlanarak, İngiltere'de son on yılın tiyatro olayı haline gelen Savaş Atı, Handspring Puppet Company'ye ait gerçek boyutlardaki at kuklalarının kullanımıyla büyüleyici ve bol ödüllü bir West End şovu olarak sahnelenmeye devam ediyor. 2011 yılında Steven Spielberg tarafından beyazperdeye de uyarlanan Savaş Atı pek çok ödüle aday gösterilerek yılın en çok ses getiren yapımlarından birine imza attı.

Etkisinden uzun süre kurtulamayacağınız Savaş Atı, hüzünlü hikâyesi ile içinizi burkarken sizi gülümsetmeyi de başarabilen, ender rastlanacak usta işi bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789944694957
 • Orijinal Adı:
  War Horse
 • Çeviri:
  Arif Cem Ünver
 • Yayınevi:
  Tudem Yayınları
 • Kitabın Türü:
Zeynep.betul 
06 May 22:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir atın gözünden dünya . Belki söyleyince çok saçma gelebilir ancak onun hissettiği duygu ve düşüncelerin aktarımı güzeldi. Aşırı beğenmedim ama bu kitaba bir şans verin. :-)

'Ferdi. 
 Dün 20:55 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

Uzun bir filmi olan bu kitap, umarım aynı hazzı bırakır damağımızda. filmi kesinlikle izleyin. Konu ve işleniş biçimi olarak aynı türdeki filmlerin belki de en iyisi. Sadâkat.

Özlem Bahar 
11 Şub 16:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Cocuklugumda okuyamadigim kitaplari simdi kizimla beraber okuyorum. Bu kitap da onlardan biri.Joey adındaki bir atın dilinden savaşı, dostluğu ve merhameti anlatıyor. 10 yas üzeri çocuklar ve yetiskinler icin mutlaka okunması gereken bir kitap.