Sıcak Ülkelerden Dönen Vahşi Sakatlar

9,0/10  (3 Oy) · 
12 okunma  · 
2 beğeni  · 
561 gösterim
Sıcak Ülkelerden Dönen Vahşi Sakatlar, uluslararası bir entrikanın ve Güney Amerikalı münzevi bir şamanın lanetine uğrayarak tekerlekli sandalyeye mahkum olan hınzır bir CIA ajanının öyküsüdür. Bu mahkûmiyet, ruhani bir "yükseliş" potansiyeli de taşır. Zira Fatima'nın üçüncü kehanetinin yeniden keşfinin ve şaşırtıcı içeriğini ifşa etme mücadelesinin vakayinamesini de tutan roman, aynı zamanda ruhani aydınlanmaya doğru bir yolculuktur. Vahşi Sakatlar bir yandan da kendisinden on yaş büyük bir rahibeye duyduğu saplantı kösnüllükle, lise çağındaki üvey kız kardeşinin bekâretini bozmak için duyduğu dayanılmaz arzu arasında gidip gelen bir adamın portresidir. Bütün bunlara çalıntı bir Matisse tablosuyla, sürekli yinelediği mantra'sı gelecek kuşakları aydınlatacak bir nitelik taşıyan bir papağanı da eklersek, Tom Robbins'e yakıştırılan "sözün break dansçısı" nitelemesini haklı çıkaran bir romanla karşı karşıya olduğunuz anlaşılır.

CIA ajanı kahramanımız Switters'ı birbiriyle çelişen arzular yönetir. Bilgisayardan nefret eder, ama tam bir siber-âlem büyücüsüdür; anarşisttir, ama hükümet için çalışır; barış yanlısıdır, ama silahsız dolaşmaz; derin bir ruhaniyet duygusu taşır, ama duadan ya da örgütlü dinden kendini sakınır; masumiyetin korunması fikrini saplantı haline getirmiştir, buna karşılık yeniyetme üvey kız kardeşinin masumiyetinin peşindedir.


Switters'a musallat olan, her birimizin kafasını kurcalayan o bildik çatışmadan farklı değildir aslında. Çözüm içimizdeki çelişen unsurlardan birini seçmek değil, ikisini de kucaklamaktır. İnsanlar hayatlarında kesinliğe özlem duyarlar. Oysa kesinlik, Tanrının barış mesajını yaymak için savaşmayı tercih ettiğimiz, cinayet işleyenleri ölümle cazalandırdığımız bir dünyada, bu çözümü olmayan çelişkiler dünyasında hiç bir sorunu çözmez. Robbins olumluyla olumsuzu, yin ile yang'ı birbirinden ayrılmaz görür. Hepimizin bindiği bir tahterevallidir söz konusu olan. Herkes aynı tarafa binerse, oyun kaçınılmaz olarak son bulur. Vahşi Sakatlar bir yanıyla, bir ajanın soluk soluğa okunan, mizah dolu macerasıdır. Başka bir düzeyde ise, canlılığın, devinimin, değişimin, ele avuca sığmazlığın, damgasını vurduğu çağımızda, tablonun bütününü gözlerimizin önüne seren, ciddi fikirlerle dolu roman olarak da okunabilir.

"Robbins meseleleri beyin kamaştıran bir tarzda kavranıyor. Aynı zamanda dünya çapında bir öykü anlatıcı."
-Thomas Pynchon-
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  511
 • ISBN:
  9789755394732
 • Orijinal Adı:
  Fierce Invalids Home From Hot Climates
 • Çeviri:
  Nuray Yılmaz
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 9 Alıntı

Mine 
26 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

''Gelecek gerçekleşmeden çok önce kendini dönüştürmek için içimize girer.''

Sıcak Ülkelerden Dönen Vahşi Sakatlar, Tom Robbins (Sayfa 420)Sıcak Ülkelerden Dönen Vahşi Sakatlar, Tom Robbins (Sayfa 420)
Mine 
27 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

''Tapılmak kadının koltuklarını kabartır sanırım ama bu kadınların sırtlarında taşıyacakları korkunç bir yüktür.''

Sıcak Ülkelerden Dönen Vahşi Sakatlar, Tom Robbins (Sayfa 335)Sıcak Ülkelerden Dönen Vahşi Sakatlar, Tom Robbins (Sayfa 335)
Noir 
09 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her türlü depresyonun kaynağında kendine acıma vardır, insanlardaki her türlü kendine acıma da kendilerini fazlasıyla ciddiye almaktan kaynaklanır.

Sıcak Ülkelerden Dönen Vahşi Sakatlar, Tom RobbinsSıcak Ülkelerden Dönen Vahşi Sakatlar, Tom Robbins
Mine 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sessizlik bir aynadır. İnsanlara geri gönderdiği yansıma öyle sadık, bununla birlikte öyle umulmadıktır ki, aynada kendilerini görmekten kaçınmak için hemen her çareye başvururlar...
...................................................
Sessizlik yalnızca uyurken hoş görülür ve uykuda bile çoğu rüyanın tema müziği vardır.

Sıcak Ülkelerden Dönen Vahşi Sakatlar, Tom Robbins (Sayfa 292)Sıcak Ülkelerden Dönen Vahşi Sakatlar, Tom Robbins (Sayfa 292)
Mine 
27 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ocak. Şubat. Mart'ın On beşi. Gökyüzü kapaklı gece ovası. Tıka basa yıldız dolu bir gökyüzü. Özene bezene giydiği bir gölcüğü olmayan bir Ay. Sataşacağı tek yaprağı olmayan bir rüzgâr. Üzerinde duracak teli olmayan bir gece şahini. Dönecek köşesi olmayan bir çift.

Sıcak Ülkelerden Dönen Vahşi Sakatlar, Tom Robbins (Sayfa 456)Sıcak Ülkelerden Dönen Vahşi Sakatlar, Tom Robbins (Sayfa 456)
Mine 
27 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir hayat adamının eksiksiz ve güçlü aşkını tanıdım.

Sıcak Ülkelerden Dönen Vahşi Sakatlar, Tom Robbins (Sayfa 426)Sıcak Ülkelerden Dönen Vahşi Sakatlar, Tom Robbins (Sayfa 426)
Mine 
27 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

... aslında bütün insan faaliyetlerinin kozmik bir tiyatrodan ibaret olduğu yolundaki açık seçik ve ısrarcı kavrayışa atıfta bulunuyordu: Kişinin iyi yada kötü davranışının bir rolün canlandırılmasından ibaret olduğu, kişinin kendini tamamen verdiği sırada bile geri çekilip, performansını gözlemlemesinin hayati önem taşıdığı muazzam, ahmakça, epik ve gelip geçici bir gösteri.

Sıcak Ülkelerden Dönen Vahşi Sakatlar, Tom Robbins (Sayfa 323)Sıcak Ülkelerden Dönen Vahşi Sakatlar, Tom Robbins (Sayfa 323)