Sıdıka Öpücük Balığı Fabrıga

8,8/10  (29 Oy) · 
74 okunma  · 
27 beğeni  · 
1.277 gösterim
Bir Atilla Atalay kitabı, yani yalın derinlikli mizahi, hüzünlü, efendi ve fırlama bir kitap. Tam 48 Sıdıka beş ve uzun öykü Fabrıga Fabrıfa Karabük Demir Çelik Fabrikalarıdır ve Fabrıga bir Karabük emekçisinin Emiroğlu'nun hayat hikayesidir. Emiroğlu da fabrıgacık Atilla Atalay'ın dedesi yani yaşanmış bir hayat hikayesi. Ekonomik akla uygun olanla insani olanın giderek çeliştiği bir dönemin hem güncel hem uzun ömürlü değerlendirmesi.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789754705225
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
hatice 
03 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sıdıka bu toplumda sıkışıp kalmış bir garip ev kızı,bir kuşağın tüm yaşanmışlıkları okula gidip gelen,ama eve geldiğinde heryere dantel örebilmeyi bilmesi gereken sıdıkalardık biz.

kübra aslan 
05 May 20:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sıdıka ilk söylediği kelime "viyadük" olacak kadar enteresan, inanılmaz bir zeka ve potansiyel saklayan bir kız. Ama okuması engellenmiş, çılgın annesi, doğu sporlarıyla kafayı bozmuş yarım akıllı ağabeyi, içkici+baskıcı babası ve ev dolusu evcil hayvanla aynı eve kapanmış kalmıştır. Ailesi onu tam bir ev kızı olarak yetiştirmeyi, hayattan izole etmeyi görev saymışlardı kendilerine... Hayırlı bir kısmetle baş göz etmek gerekliydi onu, Sıdıka'nın neyin hayalini kurduğu pek de önemli değildi.
İşte tüm bu harcanmasına inat Sıdıka hafif çatlaklığa vurup işi, yine de tüm entellektüelliğiyle konuşurdu. İzlerken de okurken de hep kara mizah olarak gördüm ben Sıdıka'yı... Çok da sevdim... Hatta günlük tutmaya bile ondan özenip başladım, hala da karalama da olsa devam ederim... :)

kevser 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

muhteşemsin sıdıka. çocukluğumun kahramanı. 9-10 yaşlarındayken arkadaşımdan ödünç alıp okuduğum sonra 26 yaşındayken kütüphanemde bulunsun, çocuğuma kalır diye edindiğim şaheser. değeriniz bilinmedi sıdıka ve atilla atalay... yanarım yanarım ona yanarım.

Ayşe Gül 
27 Ağu 09:37 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Sıkıda, dizisinden ziyade karikatür çizimlerini sevmiştim küçükken. Başlarken o çizimlerin geçişlerine bakar sonra kapatırdım tvyi. Meğer o dizi bir kitaptan uyarlamaymış. Merak ettim ve okudum.
Sıdıka çok zeki bir kız ama ailesi tarafından bastırılıyor. Babasının şarap şişesini sardığı gazeteye kadar ne bulursa okuyor. Bosna'daki barış gücüne atkı örüp gönderen iyi yürekli br kız, ilişkilerimizi kuvvetlendirmeye çalışmak için Bush'a aşure yapıp gönderen, ülke meselelerine kafa yoran, annesinin tabiriyle bir deli kız. Okurken çok keyiflendim.
Yazar güldürürken düşündürüyor. Birçok mesaj var yazdıklarının içinde.
Roman okurken araya öykü tarzı , küçük eserlere de yer veriyordum, bu hafta bu konuma Sıdıka denk geldi. Gülmeye ihtiyacınız varsa bu kitaba başvurabilirsiniz.

Elif Aktaş 
12 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatımda okuduğum en eğlenceli kitap olabilir. Küçükken dizisini çok severdim. Sonradan evde bu kitabı bulduğumda çok mutlu olmuştum. Aslında bir kitabı defalarca okumayı sevmem. Bir kere okurum ve biter ama bu kitap canın sıkıldıkça okuduğum bir kitap :)

Hatice topsakal 
29 Tem 13:09 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sidikanin dizisini çok severdim. Şimdi dost kitap evinde gezinirken kitabını buldum. Mutlu oldum. Eğlenerek gülerek gülerken düşünerek okuyorum. Canim sıdıka

Sultan SALGIN 
20 Eyl 14:09 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kız sıdıka noluyo yine kız bu memlekete,KARS,ERZURUM,DİYARBAKIR bütün her yer kaynıyo..Nolucak bunun sonu..Anne bi susman mümkünmü acaba?Senin yüzünden ilmek kaçırdım.manasız konuşmalarınla babamın sueterini sabote ediyorsun

Aslında tamamen okuyucuyla kucaklaşmak için yazılmış bir kitaptır. Günlük dertlerden siyasetle ilgili nukteler barındıran komedi kitabı okuyanların mutlaka okuması gereken kitaptır.(Yazım için kusura bakmayın)

Kitaptan 14 Alıntı

Ayşe Gül 
26 Ağu 23:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

- Surat yapma anneye!
- Niyeymiş, belki depresyon geçiriyorum.
- Yalan konuşma. Çocukken geçirdin sen hepsini. Suçiçeği, kuşpalazı filan hep çıkarttın. Uyduruktan naz yapma şimdi.

Sıdıka, Atilla AtalaySıdıka, Atilla Atalay
Ayşe Gül 
27 Ağu 01:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Asıp yakmayla bitseydi, iki bin yılda çoktan biterdi bu işler. Aslolan sevgi, hoşgörü ve barıştır.

Sıdıka, Atilla AtalaySıdıka, Atilla Atalay
Ayşe Gül 
 27 Ağu 01:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

- Kız anne, çabuk yere yat. Beşiktaş 2-0 yendi, karşı komşu yine havaya silah atıcak.
- Aman be! Adam her gece balkona çıkıp bişeyin şerefine havaya cav cav cav saydırıyo... Yetti artık! Git kız beyaz bayrak getir, camdan sallayıp, şu herife bi çatalım... Vietnam mı lan bura?

Sıdıka, Atilla AtalaySıdıka, Atilla Atalay
Ayşe Gül 
26 Ağu 01:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

- Baban sana uzaya baktırtır mı hiç?
- Uzaydan buraya bakıyolar ama...
- Kim bakıyo kız, ört perdeyi... Çekil şu camın önünden!.. Kız çeksene şu perdeyi...

Sıdıka, Atilla AtalaySıdıka, Atilla Atalay
Ayşe Gül 
26 Ağu 10:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

- Ben tahsili yarım bırakılmış kendi halinde bi ev kızıyım. Kısmetlerim de ona göre oluyor tabi.
- O da doğru... İnsanın kızı manyak olunca, talipleri de tuhaf oluyor.

Sıdıka, Atilla AtalaySıdıka, Atilla Atalay
Ayşe Gül 
26 Ağu 11:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

- Yaa, demek ki öyle!.. Demek benim Tom Kuruyz'un Firm adlı filmine gitmeme izin verilmiyor. Siz kaşındınız kız anne! Sevenin arasına Allah bile girmez.
- Tom Kuruyz da "Sıdıka gelip benim filmimi seyredemiycek" diye Halivut'ta kahrından ölmüştür şimdi... Yemeden içmeden kesilmiştir evladım... Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslı, Tom ile Sıdıka!

Sıdıka, Atilla AtalaySıdıka, Atilla Atalay
Ayşe Gül 
27 Ağu 00:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kadına bak yaa.. Şu sıcakta, sırf gerektiği zaman benim kafama atabilmek için terlik giyiyor. Silah gibi takıyor onları ayaana, şööle şööle topuklu.

Sıdıka, Atilla AtalaySıdıka, Atilla Atalay

- Peki anne! Ben anlaşılır ve net sözcüklerle söylüyorum...Kitap fuarına gidicem, işte o kadar!

- İyi! Dönüşte Kelime-i Şehadet getir...Baban seni sağ komaz...İstersen minibüsten bir durak önce in, harakiri yap... Ev kana bulanmasın...

- Ay anne, şiddetin ne hoş, ne güzel dehşetin. Kendimi yuvamda, sıcacık bir mezbahada gibi hissettim...Altı üstü bir fuara gidicez dedik, derhal ortalık kan ve barut koktu...

Sıdıka, Atilla AtalaySıdıka, Atilla Atalay
2 /