Hababam Sınıfı (Rıfat Ilgaz 100 Yaşında)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.980
Gösterim
Adı:
Hababam Sınıfı
Alt başlık:
Rıfat Ilgaz 100 Yaşında
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
492
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053601005
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Hababam Sınıfı
Hababam Sınıfı
7 Mayıs 1911, Rfat Ilgaz’ın doğum günü. 7 Mayıs 2011’de tam 100 yaşında olacak babam. Okurları ona “Koca Çınar” diyor. Kolay değil tam 100 yıldır yaşıyor olmak…

Rıfat Ilgaz, eğitimsiz bir toplumda yaşayan bireylerin şiddet ve baskı kullanarak hedeflerine varmak isteyeceklerini vurgulardı her zaman. Sanata, kültüre ve eğitime önem veren toplumların çağdaş olabileceğine inanırdı. Sanatçı onun için toplumun yol göstericisiydi. Bu yüzden, kendi deyimiyle, “gözü toplumda, kulağı halkta”ydı.

O, benim için bir baba olmaktan öte, bilge bir kişiydi. Bugün bile bu yönünün az bilindiği düşüncesindeyim.

Edebiyatın her türünde ürün vermiş olan Rıfat Ilgaz’ın, 70’e yakın yapıtı var. Şiir, roman, öykü, tiyatro oyunu, çocuk kitapları, anı, makale… Yazarlığının yanı sıra dergici, basın şeref kartı sahibi bir gazeteci ve dizgiciydi de…

Bugüne kadar milyonlarca kitabını okurlara ulaştırdığımız Rıfat Ilgaz’ın 100. doğum yılında, onun tüm yapıtlarını yeniden ele almak ve daha geniş kitlelere ulaştırmak için Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları ile el ele verdik. Onun sıcaklığını sizlere birlikte taşıyacak ve son sözünü yerine getirmeye devam edeceğiz…
516 syf.
·Beğendi·10/10
Filmini izlediğimizde , kitabını okuduğumuzda tekrardan lise yıllarına dönmek istediğimiz ölümsüz bir eser. Her yaştaki insanın severek okuyacağı ve öğretmenlere şaka yaparak takılan öğrenciler yaramaz tembel ve hayta olsalar da asla öğretmenlerine saygısızlık yapmadıklarını el kaldırmadıklarını küfür etmediklerini görüyoruz. Türk insanın o dönemin profilini okuyoruz. Şimdiki profillerden çok uzak. Sevdiklerinize hediye edin bu kitabı. Okuyun okutun.
516 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Rıfat Ilgaz, Hababam Sınıfı
kitabıyla ilgili bir röportaj verirken
“Nasıl bu kadar güldüre bildiniz?” sorusuna şöyle cevap verir:

“Eskiden idamlar sabaha karşı yapılırmış. Belli bir süre sonra idam yaklaştığında
tüm dükkanlar açılmaya, esnaf satış yapmak için bağırıp çağırmaya başlarmış. Bunun üzerine aileler de o saatte sokağa çıkmaya başlamış ve idam vakitleri panayır havasında bürünmüş.
Sonuçta da ölen bir adama bakarak
gülen bir halk görüntüsü oluşurmuş.
Ben de çöken eğitim sistemini anlattım. Hepimiz ölen bu sisteme bakarak güldük.”
 • Zübük
  9.0/10 (260 Oy)249 beğeni955 okunma236 alıntı7.416 gösterim
 • Dörtlükler
  8.7/10 (886 Oy)874 beğeni2.912 okunma1.721 alıntı16.461 gösterim
 • Don Quijote
  8.6/10 (970 Oy)932 beğeni4.032 okunma1.146 alıntı18.551 gösterim
 • Robin Hood
  8.1/10 (199 Oy)156 beğeni978 okunma33 alıntı4.496 gösterim
 • Heidi
  8.5/10 (234 Oy)205 beğeni1.330 okunma32 alıntı6.832 gösterim
 • Bomba
  7.5/10 (105 Oy)89 beğeni873 okunma3 alıntı2.522 gösterim
 • Forsa
  8.2/10 (96 Oy)84 beğeni844 okunma25 alıntı2.528 gösterim
 • Nutuk
  9.6/10 (2.096 Oy)2.150 beğeni5.443 okunma1.250 alıntı31.002 gösterim
 • Küçük Kadınlar
  8.1/10 (204 Oy)159 beğeni1.201 okunma63 alıntı5.256 gösterim
 • Yüksek Ökçeler
  7.7/10 (119 Oy)100 beğeni1.130 okunma3 alıntı3.290 gösterim
516 syf.
·9/10
Filmleri o kadar çok izledim ki neredeyse kareler kanlı canlı aklımda oynatabiliyorum. Televizyonda gezerken görsem hala tekrar izlerim. Kitabını okuyunca önceki düşüncelerimde biraz değişti. Filmde kitaba çok haksızlık edilmiş. Özellikle hababam sınıfına karşı yapıldığını düşünüyorum. Çok önemli bazı karakterleri almamışlar. İnek şaban ve tulum hayri karakterini basitleştirmişler. Sistemi eleştiren kısımların çoğunu atmışlar. Bazı kısımlarını çok basit işlemişler. Kel mahmut'u melek gibi göstermişler. Yani kitabın yanında film aşırı yüzeysel ve korkakça yapılmış. Kitaba dönecek olursak dili ve konusu çok güzeldi. Karakterlerin gerçek hayattan olması bakımından insanı daha çok çekiyor. Hayatımda yurtta kalmadığıma pişman oldum. Velhasıl bence herkesin başucunda olması gereken kitaplardan. Mutsuz oldunduğu zamanlar iki bölüm okuyup kafayı biraz olsun rahatlatacak güzel bir eser.
516 syf.
·Beğendi·10/10
yazar rıfat ılgaz sa anlatılacak her şey açık değilmi gittikçe kokuşan ve her geçen gün paralı hale gelen eğitimsizlik anlayışı olanaksızlıklar ama tüm bunlara rağmen zorlukları aşmak bunu mizahi bir dille anlatmak ...
516 syf.
·4 günde·8/10
Yaşadığımız bu dönemde 7'den 70'e herkesin en az bir kere izlediği Hababam Sınıfı filminin kitabını ele alacağım. Okuyalı yeni olduğu için sıcak sıcak taze bilgilerimle düşüncelerimi aktarmaya çalışacağım.

Kitabın kalınlığı hayli var ilk gördüğünüzde gözünüzü korkutabilir 516 sayfacık. Ama korktuğunuz kadar yok. Başlamakla bitirmeniz bir oluyor çünkü bu zamana kadar televizyonda izlediğiniz bazı şeyleri siz okurken zihninizde kendiniz canlandırıyorsunuz. Bu sefer yönetmen sizsiniz okuduklarınızı kendiniz yönetiyorsunuz.

Şimdi hiç ben yapmadım demeyin ortamda bir lise konusu açıldığında en iyi bizim liseydi biz neler yapıyorduk gibi kelimeleri hepimiz kullanmıştırız. Bunu demeyen yoktur, işte bu kitabı okurken lisede yaşadığınız zamanlar aklınıza gelecektir. Yaramazlıklar, sınıfın iş birliği, kopyalar, öğretmenleri çıldırtma eylemlerimiz... Hepsini bu kitapta dolu dolu yaşayacaksınız.


Rıfat Ilgaz kitabı ile ilgili röportaj yaparken;

- Nasıl bu kadar güldüre bildiniz? diye gelen soruya şöyle cevap vermiş.

+ “Eskiden idamlar sabaha karşı yapılırmış. Belli bir süre sonra idam yaklaştığında tüm dükkanlar açılmaya, esnaf satış yapmak için bağırıp çağırmaya başlarmış. Bunun üzerine aileler de o saatte sokağa çıkmaya başlamış ve idam vakitleri panayır havasında bürünmüş. Sonuçta da ölen bir adama bakarak gülen bir halk görüntüsü oluşurmuş. Ben de çöken eğitim sistemini anlattım. Hepimiz ölen bu sisteme bakarak güldük.”

Neden bu bilgiyi bizimle paylaştı diye zihninizde ufak bir soru oluşmuştur sanırım hemen cevabını vereyim. Filmi ne kadar komik olsa da aslında Rıfat Ilgaz bu eserinde bize kötüye giden ve gün geçtikçe paraya dönen eğitim sistemini eleştirmiştir.
Türk eğitim sistemi ezberci. Ezber olmadığı taktirde sınıfta kalma riski olduğu için öğrenciler kopya çekmiştir. Bu gibi vurgular yapılmıştır sürekli.

Bilgi : Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz'ın Dolmuş dergisinde yazmaya başladığı öykülerden bir bölümünü birleştirerek 1957 yılında kitaplaştırdığı eseridir.

ACIMASIZ GERÇEKLER ... ( Kitap ile ilgili sürprizbozan içerir! )

Filmini ben yüzlerce izledim kitabı okumama gerek yok diyorsanız yanılıyorsunuz çünkü filimde bildiğiniz bazı şeyler kitapta çok farklı.


Bildiğimiz gibi filmde Hababam Sınıfı özel okulda okuyan zengin çocuklar olarak karşımıza çıkmıştır ama kitapta devlet okulunda çoğu parasız yatılı okuyor.

Kitapta Damat Ferit diye bir karakter yok, Hafize Ana karakteri de yok ilerleyen kitaplarda ortaya çıkıyor Hafize Ana '' Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı '' eserinde.

Kitapta öğrencileri yaramazlığa iten kişi Tulum Hayri karakteridir.

Güdük Necmi kitabın ilk başlarında ortalarda görünmüyor bile. Sonlara doğru çıkıyor ve Güdük Necmi'nin en önemli özelliği otlakçı olması.

Hepimizin bildiği Mahmut Hocanın yatağa işedi diye kızmaya başladığı kişi kitapta İnek Şaban değil Sidikli Turandır.

Sınıfta birlik çok yoktur hatta iki tane ispiyoncu bile vardır.

Kafatası maketi ile korkuttukları kişi kitapta İnek Şabandır.

Ve İnek Şabana, inek demelerinin sebebi çok zeki olması.
516 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
"SINIF'ın ozanıyım mimli,
HABABAM SINIFI'nın yazarıyım ünlü.
Kim ne derse desin,
Çocuklar için yazdım hep.

Canım yansın diye
İşimden atarlar sık sık,
Acısını hep çocuklar çeker…
Kendi öz çocuklarım,
Benden önce.

Şunu demek istiyorum!
İki iş tuttum ömür boyu köklü.
Çocukları okutmaktı ilk işim,
İkincisi,
Yazdığımı çocuklara okutmak.

Ne gençlerden, ne çocuklardan
Bir yakınmam yok
Arap'ın dediği doğru:
"Çocuk mazbut…"
Memleketse görülüyor işte,
Güllük gülistanlık…
Ne var ki güllerin dikeni çok!" diyen Rıfat Ilgaz'ın ölümsüz eseridir Hababam Sınıfı. Türk halkının, neredeyse bütün karakterlerini tanıdığı ve içerisinde kendisinden bir şeyler bulduğu başyapıttır. Halkın sıkıntılarının, eğitim sistemindeki aksaklıkların, yanlışlıkların, güllerin, dikenlerin ve bunların yalın, duru, akıcı, anlaşılır bir Türkçe ile mizah yollu anlatıldığı romanın adıdır. Koca Çınar'ın öfkesinin, sevgisinin, özleminin yansımasıdır...

Hababam Sınıfı, 1956-1957 yıllarında Rıfat Ilgaz'ın "Stepne" takma adıyla "Dolmuş" dergisinde bölümler halinde yayımlanan yazı dizisidir. Bu, skeç ve kısa mizah öyküsü tadındaki bölümler birleştirilerek, 1957 yılında roman olarak yayımlanmıştır.

Hababam Sınıfı Rıfat Ilgaz'ın  yazarlığından ziyade eğitimci yönünün  ortaya çıktığı bir eser. Dönemin eğitim sıkıntıları anlatılırken, eğitim sistemindeki yanlışlıklar eleştiriliyor. Rıfat Ilgaz bu eleştirileri yaparken aynı zamanda okuru da güldürmeyi başarıyor.

Eser, o yılların eğitim yapısını yansıtan kültürel bir ayna niteliğinde. Dönemin eğitim sistemindeki aksayan veya iyi işleyen yönlerini görmek açısından oldukça önemli.

Rıfat Ilgaz, yaşadığı çağın eğitim anlayışına yakışmayan eli sopalı, geri kafalı, bağıran çağıran öğretmenleri ve tembel, ezberci, kopyacı öğrencileri eleştiriyor aslında. Çünkü bir öğretmen olarak ezberciliğe dayalı eğitim sisteminin öğrencileri kopyacılığa, hırsızlığa sürükleyeceğini biliyor. Yarattığı olumsuz karakterlerin karşısına uygulayıcı, içten, sorgulayan, kendine güvenen, onurlu tipler çıkarıyor. Zaten insana yakışan da bu değil mi? Memleketi emanet edeceğimiz çocukların bu bilinçle yetişmesi gerekmiyor mu?

Eleştirilen öğretmenler içerisinde öğrencileri koruyan, kollayan, dertlerini paylaşan bir kahramanımız var, Mahmut Hoca, namıdiğer Kel Mahmut. Bir tarih öğretmeni ve idareci olarak olumlu özelliklere sahip, tatlı sert yapısıyla eserdeki en önemli karakterlerden bir tanesi. Kel Mahmut gibi eserdeki bütün karakterlerin de bir lakabı var ve bu lakaplar Kel Mahmut'un dediği gibi yerinde isimler.

Bütün sınıfın alay ettiği, çalışkanlığı daha doğrusu ezberciliği ile meşhur, sabahlara kadar çalışıp dersleri geçen tek Hababamlı İnek Şaban; çelimsizliği, otlakçılığı, çocukça şakaları, cebindeki çatapatlarıyla meşhur Güdük Necmi; her konuyu gazozuna iddiaya girmek için araç olarak kullanan, oburluğu, kopyacılığı, arkadaşları üzerindeki otoritesiyle meşhur ve neredeyse bütün şakaların mimarı olan Tulum Hayri; okuldaki hocaların imzasını taklit etmesi ve yatakhanede arkadaşlarının yüzünü boyamasıyla meşhur Kalem Şakir; Palamut Recep, Refüze Ekrem, Hayta İsmail, Sidikli Turan, Domdom Ali, Küp Arif, Bereliler ve diğer öğrenciler...

Beden eğitimi öğretmeni Badi Ekrem, tabiiyeci Maraton Raşit, edebiyatçı Piyale İhsan, kimyacı Paşa Nuri, coğrafyacı Vakvak Rıza, matematikçi Sıfırcı Hamdi ve diğer öğretmenler...

Rıfat Ilgaz'ın eserde anlattığı konular gerçek hayatından kesitler ve yarattığı karakterler de eğitim hayatındaki hocaları, arkadaşları esasen...

Rıfat Ilgaz bu eseri hakkında şöyle diyor:
"Hababam Sınıfı'nın çok okunmasının bir nedeni vardı elbet. Her okul sıralarında dirsek çürüten içinde biraz kendini bulmasa, bu kitap bu kadar tutar mıydı?"

Rıfat Ilgaz'ın oğlu Aydın Ilgaz'ın Hababam Sınıfı hakkında söylediği şu sözler de dikkate değer:
"Ülkemizde Hababam Sınıfı hala filme alınıyor, basılıyor, izleniyor ve hala gülünecek bir yönü bulunuyorsa; ülkede hala eğitimde sorunlar yaşanıyor demektir. Ne zaman Hababam Sınıfı unutulmaya yüz tutarsa, o zaman eğitimimizde de bir gelişme yaşanmaya başlamış demektir."

Hababam Sınıfı yazıldığı günden beri beğenilen, sevilen ve çok okunan bir eser olmuştur. Ama şüphesiz 1975 yılında film olarak uyarlanması eserin daha çok tanınmasını sağlamıştır. Rıfat Ilgaz'ın, eserinde yazılanları ve eleştirilerini tam olarak yansıtmaması sebebiyle filme karşı tepkili ve sitemkâr olduğunu biliyorum. Rıfat Ilgaz'ın anlatmak istediklerinin, Hababam Sınıfı filmini izleyince değil, eseri okuyunca daha iyi anlaşıldığını ve bu siteminde haklı olduğunu düşünüyorum. Ama bu durum, filmin Türk sinemasındaki, romanın da Türk edebiyatındaki yerini değiştirmiyor. Eser, her iki alanda da efsaneler arasında.

İyi okumalar...
516 syf.
·Beğendi·10/10
Usta yazardan bir mizah şaheseri. Defalarca izlediğimiz filmin esin kaynağı. Her ne kadar filmle uyuşmasa da çok güzel bir kitap. Sınıfın lideri Tulum Hayri olsa da, İnek Şaban gerçekten inek olsa da, Kel Mahmut ideal bir hoca olmasa da, filmde yer almayan Çolak Hamdi, Kalem Şakir, Sidikli Turan, Küp Arif gibi karakterler olsa da mutlaka okunması gereken bir başyapıt.
516 syf.
Bu kitabin ilk 50 sayfası sıkıyor okumak istemiyorsun ama sonra insani kendine bagliyo birakmiyor bagimlilik yapiyor. Denemenizi tavsiye ediyorum. :):):):)
516 syf.
·6 günde·Beğendi·5/10
Parça parça maksimum 8-10 sayfalık kısa hikayelerden oluşan bir kitap. Film ile aralarında farklar mevcut. Filmde bulunmayan birçok karakter var. Ve buna istinaden yine filmde olup kitapta bulunmayan birçok karakter mevcut.

Açıkcası filmlerine hayran biri olarak kitap nedense sıktı beni yer yer. Lise yıllarındaki mizahı güzel yansıtmış olsada sanırım beklentim biraz filme yönelik hikayelerdi ve büyük çoğunluğunu bulamadım. Mevcut hikayeler ise çok etkiledi diyemem.

Elbette ilk göze çarpan şey o dönemdeki eğitim sisteminde öğretmenlerin otoritesi ve onlara saygılı öğrenci profili. Muzip olmalarıyla bilinen hababamın başından geçen kısa kısa hikayeleri.

Velhasıl kelam ben öyle '' mutlaka okunması gerekir '' sözünün biraz filme karşı duyduğumuz gönül bağından geldiğini düşünüyorum.
516 syf.
İnsanın moralinin olmadığı zamanda, gülmek için okuyabileceği güzel kitaplardan birisi :-)
364 syf.
·3 günde·Beğendi
Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz'ın Dolmuş dergisinde yazmaya başladığı öykülerden bir bölümünü birleştirerek 1957 yılında kitaplaştırdığı eseridir.

Eserde Hababam Sınıfının kopya serüvenlerini, hocalara kurdukları komplolar anlatılıyor.


Eser mizah türünün örneğidir. Güldürücü unsurlar eserde çok bulunmaktadır. Örneğin İnek Şabanla uğraşılması, sınıfın komploloru hocalara vs...

Eserde Hababam Sınıfinın her zaman söylediği bir şarkı vardır. Türküler söyledikleri kısımlar vardır. Bu parçalar esere şiirsellik katmıştır.

Türk eğitim sistemi ile ilgili bilgi vermektedir. Türk eğitim sistemi ezbercidir. Ezberlemediğin taktirde sınıfta kalma riski olduğu için öğrenciler kopya çekmiştir. Sınıfın öğrencilerinin hocalara davranışından, hocaların öğrencilere davranışından, öğrencilerin arkadaşlarına davranışlarından bahsedilir.

Eserin yalın bir anlatımı vardır.

Hababam Sınıfı sonradan sinemaya uyarlanmıştır. Eserde bulunan kahramanların bazıları filmde bulunmamaktadır. Örneğin; Çolak Hamdi, Yavşak Şadi, Sansar Behçet, Çıyan, Küp Arif (Paytak Arif) vs kişilerdir.

Okurken bazı yerler gözümün önünden film şeridi gibi geçti. Eseri okurken gülümsediğim kısımlar oldu. Filmin izlenmesi kitabında okunması gereken eserlerden biri.
516 syf.
·Puan vermedi
Filmlerini herkesin ezber bildiği, ancak kitabını çok az kişinin okuduğu bir eser. Özellikle bazı karakterlerin film ve kitap arasındaki uyumsuzluklarını gördüğümde oldukça şaşırmıştım..
“Kel Mahmut başlarında dikilmişti:

“Alırım kâğıtlarınızı!”

“Aman efendim…”

“Ne soruyordun? Papazın adını değil mi?”

“Hangi papazın?”

“Bak şimdi de bana soruyor, açıkgöz!”

“Valla sormadım?”,

“Hadi ordan, kim var karşında senin!”

Kim olacaktı, Kel Mahmut vardı işte, güldü”
"Bu Hababam Sınıfı, bir insana bir isim taktı mı, yerinde bir isimdir o... Bana Kel Mahmut dedikleri gibi...
Rıfat Ilgaz
Sayfa 11 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Tulum, kutunun ipini çözdü, kapağını açtı, on kadar yumurta kâğıtlara sarılmıştı.
Bir tanesini açarak gözüne tuttu. Bir yumurtacı ustalığıyla incelemeye başladı. Sidikli'yi kızdırmak için.
"Bayat!" dedi. "Buzhane malı!"
Sidikli için bir hakaretti bu:
"Günlük yumurta bunlar! Teyzemin tavuklarından!"
Tekrar ışığa tuttu.
"Hayır!" dedi. "Teyzenin yumurtasına benzemiyor, amcanın yumurtası olmasın?"
Rıfat Ilgaz
Sayfa 77 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
"Sigaranın paketi değil, sigaranın teki bir papele çıksın, ben gene duramam içerim."
Rıfat Ilgaz
Sayfa 226 - Çınar Yayınları, 48.Baskı
"Vay küçük bey..." dedi. "Kahvaltını yatağına mı getirsinler? Burasını beybabanın köşkü mü sandın!"
"Efendim..."
"Efendimi mefemdimi bırak! Fırla!"
"Kalkamam efendim!"
"Kalkamazsın ha! Sebep?"
"Gece şey olmuş da... Banyo yapmam lazım!"
"Bak soytarıya... Herkes senin gibi gusül abdesti alsa..."
"Öyle değil efendim! Ben çocukluğumdan beri hep böyleyim..."
"Pek erken başlamışsın!"
Rıfat Ilgaz
Sayfa 33 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
... Domdom'a:
"Anlat!" dedi.
"Neyi efendim?"
"Haşim en çok neyi sever?"
"Neyi mi efendim? Hamur işini... Tatar böreğine bayılırmış!"
"Şiirde diyorum, şiirde..."
"Şiirde mi efendim?.. Tül perdeyi..."
Rıfat Ilgaz
Sayfa 144 - Çınar Yayınları, 48.Baskı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hababam Sınıfı
Alt başlık:
Rıfat Ilgaz 100 Yaşında
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
492
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053601005
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Hababam Sınıfı
Hababam Sınıfı
7 Mayıs 1911, Rfat Ilgaz’ın doğum günü. 7 Mayıs 2011’de tam 100 yaşında olacak babam. Okurları ona “Koca Çınar” diyor. Kolay değil tam 100 yıldır yaşıyor olmak…

Rıfat Ilgaz, eğitimsiz bir toplumda yaşayan bireylerin şiddet ve baskı kullanarak hedeflerine varmak isteyeceklerini vurgulardı her zaman. Sanata, kültüre ve eğitime önem veren toplumların çağdaş olabileceğine inanırdı. Sanatçı onun için toplumun yol göstericisiydi. Bu yüzden, kendi deyimiyle, “gözü toplumda, kulağı halkta”ydı.

O, benim için bir baba olmaktan öte, bilge bir kişiydi. Bugün bile bu yönünün az bilindiği düşüncesindeyim.

Edebiyatın her türünde ürün vermiş olan Rıfat Ilgaz’ın, 70’e yakın yapıtı var. Şiir, roman, öykü, tiyatro oyunu, çocuk kitapları, anı, makale… Yazarlığının yanı sıra dergici, basın şeref kartı sahibi bir gazeteci ve dizgiciydi de…

Bugüne kadar milyonlarca kitabını okurlara ulaştırdığımız Rıfat Ilgaz’ın 100. doğum yılında, onun tüm yapıtlarını yeniden ele almak ve daha geniş kitlelere ulaştırmak için Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları ile el ele verdik. Onun sıcaklığını sizlere birlikte taşıyacak ve son sözünü yerine getirmeye devam edeceğiz…

Kitabı okuyanlar 876 okur

 • Anıl Kalmaç
 • Genco
 • nur
 • Burak
 • Derin Uras
 • Aleyna Gözel
 • North Beirut
 • uyuşuk kontes
 • HuriyeDzvt

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları