Şiir Hikayeleri

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.484
Gösterim
Adı:
Şiir Hikayeleri
Baskı tarihi:
Nisan 2008
Sayfa sayısı:
175
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944885089
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
"Haluk Oral, gerçekten de ilgi çekici bir edebiyat arkeoloğu.
Bizim okuyup da geçtiğimiz, sadece bir şiir, bir öykü olarak baktığımız metnin ardındaki gizler, yazılma nedenleri,
esin kaynakları onun araştırma alanıdır.

Hiç kuşkunuz olmasın ki, Oral'ın verdiği bilgilerden sonra, o şiire, zenginleşmiş, çeşitlenmiş bir açıdan bakarsınız.

Ünlü şairlerinin biyografilerine baktığınızda, o yapıtı niçin, hangi etkilerle yazdığını öğrendiğinizde şiiri onun edebiyat serüveni içinde bir yere oturtursunuz.

Şiir severseniz, bir şiirin serüvenini, en doğru yazılışını öğrenmek isterseniz bu kitabı okumalısınız. (...)"
-Doğan Hızlan-

Özdemir Asaf'ın Lavinia'sı kimdi? Nâzım Hikmet'in Kurtuluş Savaşı Destanı'nın geçirdiği değişiklikler... Ahmed Arif ve tek kitabı olarak 60 baskı yapan Hasretinden Prangalar Eskittim... Melih Cevdet Anday'ın Tohum'u ilk nerede yayınlandı? Orhan Veli'nin divan çeşnisinde bir şiiri olarak Efsane... Kaldırımlar ve Necip Fazıl'ın şair yaşamı...

Orhan Veli'nin Sere Serpe uyuyan ilhamı... O Belde için bir sadeleştirme çalışması... Yahya Kemal'den Salim Rıza'ya bir rubai... ve Tutunamayanlar... Haluk Oral'ın kaleminden...
(Tanıtım Bülteninden)
175 syf.
·10/10
Toplumun geneli şiiri, edebiyatın en basit türü olarak gördüğü bir gerçek. Çoğu kişi şiir okumayı vakit kaybı olarak görür hatta haddini aşarak ben de yazarım ne var deme gafletinde bulunanlar bile fazlacadır.

Şiir öyle çok kolay yazılan bir şey değil. Şiirin ayrı bir lezzeti vardır ve her şiirde o tadı alabilmek imkansızdır. Ve de bugün basit görülen şiir konusu için geçmişte pek çok zorluklar yaşamış şiirler aynı zorlukları aşarak bugünlere gelmiştir. Zorlukların yanında güzelliklerle gelen şiirler de var elbet.

Peki nedir bu zorluklar ve güzellikler derseniz eğer bu kitabı okumanız gerekir. Özdemir Asaf - Lavinia, Nâzım Hikmet - Kurtuluş Savaşı / Kuvayı Milliye, Ahmed Arif ve 60 baskı yapan tek kitabı Hasretinden Prangalar Eskittim, Melih Cevdet Anday - Tohum, Orhan Veli Kanık Efsane ve Sereserpe, Necip Fazıl Kısakürek - Kaldırımlar, Yahya Kemal - Bir Rubai şiirleri ve Oğuz Atay Tutunamayanlar romanı.

Kitabı çok fazla beğendim. İçindeki fotoğraflara bayıldım. Kitapların ilk baskı kapakları ve şairlerin şiir kurma notları ve aktarılanlar muhteşemdi. Tek eleştirdiğim konu az şiire yer vermesi oldu.

Kitaptan hoşuma giden bir bölümü yazmak istiyorum.

Yahya Kemal vapurda karşılaştığı Orhan Veli'ye ‘Yeni şiir­ler var mı? diyor.
'Var.' diyor Orhan Veli
‘Bir tane lütfetmez misiniz?’
Orhan nazlanmıyor.
‘Hay hay, üstadım’ diyor. Başlıyor okumaya.
Şiirin adı Efsane'dir.
'Çok güzel...’ diyor Yahya Kemal. Sonra duruyor, birkaç söz daha söyle­mek gereğini duyuyor:
‘Orhan Bey, biraz daha gayret etseniz, bu sahada bizi geçeceksiniz.’
‘Üstadım, biz bunları ciddiye almıyoruz ki, karalama olsun di­ye yazıyoruz.’
Bu cevap karşısında Yahya Kemal donup kalıyor. Oldukça da kızıyor.
175 syf.
·Beğendi·10/10
Haluk Oral, matematik profesörü olmasına rağmen tarihle ve edebiyatla ilgileniyor. Ayrıca Türkiye'nin en büyük arşivine sahip imzalı kitap koleksiyoncusu, edebiyat arkeoloğu...

Şiiri çok seviyorum ama şiirlerin arkasında yatan gerçekleri, yazılış öykülerini neredeyse hiç düşünmediğimizi fark ettim.
Bu kitap, çok derin araştırmalar ve bilgi birikimleri sonucunda yazılmış, dopdolu bir eser!

Özdemir Asaf'ın Lavinia'sı kim, Orhan Veli'nin Sere Serpe şiiri kimin için yazılmış, Necip Fazıl Kaldırımlar'ı yazarken neler yaşamış gibi sorulara cevap bulmanın yanı sıra Yahya Kemal'in "Açık Deniz" şiirini 15 yılda yazıp, düzeltmeleriyle birlikte 25 yılda tamamlaması gibi ilginç bilgiler de edindim.
Salim Rıza Kırkpınar adlı çok değerli edebiyat öğretmenini bu kitapla tanıdım. Nazım Hikmet'le Orhan Kemal'in dostluğuna ve Bir Beyrut Hikâyesi'nin doğuşuna bu kitapla tanık oldum.

Şiir okurken elbette bir şeyler hissediyoruz, etkileniyoruz ama bu şiirlerin geçirdiği evreleri görmek ufkumu açtı diyebilirim.

Bölümler arası geçişlerde Nazım Hikmet, Abidin Dino gibi kişilerin çizimlerine yer verilmiş. Ayrıca kitapta yer alan fotoğraflar, yazarların el yazıları, kitapların ilk baskıları, mektuplar çok ilginçti.

Bu değerli eserin daha fazla şiir sever tarafından okunmasını diliyorum.
175 syf.
·3 günde
Kitapta sekiz şiirin çok farklı hikâyeleri var. Okunup geçilen şiirlerin ayrı ayrı hikâyelerini bulmuş Haluk Oral. Bu şiirlerden bazıları Lavinia, Hasretinden Prangalar Eskittim, Kaldırımlar, Sere Serpe, Kurtuluş Savaşı Destanı vb. Şiirler ve şairleri hakkında yeni bilgiler edinmek çok keyif vericiydi. Kafanızı hiç yormuyor, sürükleyici. Kitapta aynı zamanda şiirlerin ilk hâli de bulunuyor. Kaldırımlar şiirini ben başka türlü ezberlemiştim ve ezberlediğim şeklin en eski hâli olduğunu sanıyordum. Okulda bir akademisyenimiz şiirin şu an her yerde olan hâlinin değiştirilmiş hâli olduğunu söylemişti. Kitapta ise hocamızın verdiğinden daha da eskiye dayanıyor şiir, ve bence daha etkileyici. Kafanız dağınıksa, okurken aynı zamanda eğlenecek ve bilgi edinecek bir şeyler arıyorsanız Şiir Hikâyeleri'ni okuyabilirsiniz.
175 syf.
·Puan vermedi
.
Özdemir Asaf'ın Lavinia'sı kimdi?
Nâzım Hikmet'in Kurtuluş Savaşı Destanı'nın geçirdiği değişiklikler...
Ahmed Arif ve tek kitabı olarak 60 baskı yapan Hasretinden Prangalar Eskittim...
Melih Cevdet Anday'ın Tohum'u ilk nerede yayınlandı?
Orhan Veli'nin divan çeşnisinde bir şiiri olarak Efsane...
Kaldırımlar ve Necip Fazıl'ın şair yaşamı...
Orhan Veli'nin Sere Serpe uyuyan ilhamı...
O Belde için bir sadeleştirme çalışması...
Yahya Kemal'den Salim Rıza'ya bir rubai...
ve Tutunamayanlar...
Haluk Oral'ın kaleminden...
.

Eğer sizlerde benim gibi şiir severseniz,bir şiirin serüvenini,en doğru yazılışını öğrenmek isterseniz bu kitabı okumalısınız.
.
.
#tavsiyekitap #şiir #şiirhikayeleri #halukoral #türkiyeişbankasıkültüryayınları #hayallervekitaplar #okudumbitti #bookblogger #bookstagram #funtasbig #macbookpro #ıphone11pro
175 syf.
·28 günde·8/10
Kitabın ilk hikayesi Laviniayla ilgilidir, o Lavinia ki, Özdemir Asafın üniversite yıllarında platonik aşık olduğu kız.
Rivayete göre; Özdemir Asaf bu şiiri yazdıktan bir süre sonra bu değerli dizeleri yarışmaya gönderme kararı alır ve kazanır. Büyük ilgi alan ve beğeni toplayan bu şiirin kürsüde okunması istenir ve Özdemir Asaf da bu isteği kabul eder. Özdemir Asaf bu şiiri okurken aşık olduğu kız da oradadır ve şiirin okunma anında salondan ayrılır. Bu durum şairi hüzüne boğar ve hiç bir zaman duyğularını aşikar etmez...
Özdemir Asafın "Lavinia"sı şiir matinelerinde hep sona bıraktığı, en çok sevilen ve istenen şiiridir.
175 syf.
·7/10
Aynı yerin gece ve gündüz resmedilmesi olarak yorumladığı resimlere, ressamın, ben hiç öyle düşünmemiştim, demesiyle şiirlerin de görünenden farklı arka planları olabileceğini düşünen Haluk Oral, bu gizleri açığa çıkarmayı görev edinmiş. Sadece şiir ve şairlerin değil yaşadıkları zamanın da ipuçlarını bulabildiğimiz hikayeler başlangıç için ilgi çekici. Yahya Kemal'in mükemmelliğe olan takıntısıyla on iki yıl boyunca şiirini oluşturması, onun aksine eski şiire tepkisini sokakla harmanlayan Orhan Veli'nin ise birkaç dakikada şöyle bir çiziktirmesi bence eşit oranda hayranlık uyandırıcıydı.
175 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Haluk Oral bir edebiyat arkeoloğu olarak okuyup geçtiğimiz bir şiirin, öykü olarak okuduğumuz bir metnin ardındaki gizleri ve yazılma nedenlerini araştırıp bize bu eseri sunmuş.
Özdemir Asaf’ın Lavinia’sı kimdi ?
Nâzım Hikmet’in Kurtuluş Savaşın Destanı’nın geçirdiği değişiklikler..
Ahmed Arif’in tek kitabı olarak 60 baskı yapan Hasretinden Prangalar Eskittim...
Melih Cevdet Anday’ın Tohum’u ilk nerede yayınlandı ?
Orhan Veli’nin divan çeşnisinde bir şiiri olarak Efsane..
Kaldırımlar ve Necip Fazıl’ın şair yaşamı..
Yahya Kemal’den Salim Rıza’ya bir rubai..
Ve...
Canım Oğuz Atay —Tutunamayanlar.. yazım süreci ...
Kitapta yer alan fotoğraflar, şair ve yazarların el yazıları, çalışmaları ve kitapların ilk baskıları çok güzel arşivlik bir eser tavsiye ederim. Kitaplarla ve Sevgiyle Kalınız
175 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Lavinia,Kurtuluş Savaşı Destanı,Hasretinden Pırangalar Eskittim,Tohum,Kaldırımlar,Sere Serpe ,Orhan Veli,Yahya Kemal ve müthiş hikayeler. Okumaya değer bir kitap.
175 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Haluk Oral ülkemizin en önemli edebiyat arşivcilerinden birisi. Elinde bir çok mektup, evrak ve fotoğraf var. Bunun yanında şiiri çok meraklı bu kitapta çok bilinen 10 şiirin ve Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar kitabının yaşadığı değişimlerin hikayesi anlatılıyor. Şiire meraklı olanların okumasını tavsiye ederim. Bu kitabı beğenirseniz ardından Nazım Hikmet'in Yolculuğu kitabını da okuyabilirsiniz.
175 syf.
·5 günde·10/10
🖎 Bir edebiyat arkeoloğu olarak lanse edilen bir yazardan, Haluk Oral'dan, birkaç önemli şiirin ve birkaç eserin hikâyesi bizimle paylaşılıyor. Kitap adıyla halihazırda ilgi çekici. Bir inceleme kitabı bir araştırma kitabı...
🖎 Orhan Veli'nin Sereserpesi ve Özdemir Asaf'ın Laviniası benim dikkatimi ilgimi çeken bölümler olmuştu. Bunun yanında Nazım Hikmet, Ahmed Arif, Melih Cevdet, NFK, Ahmet Haşim, Yahya Kemal gibi şairlerinden ve son bölümde Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar'ına dair anekdotlar var.
🖎 Detaya inmeden paylaşmak istedim, şiire dair araştırma inceleme üzerine kitaplar ilginizi çekiyorsa mutlaka bu kitap kütüphanenizde yer edinmelidir.
175 syf.
·10/10
Hikaye denilince daha çok olay örgüsü beklentisiyle okuduğum ama araştırma ve incelemelerle karşılaştığım tarafsız şiir derlemeleri olan öğretici bir kitap. Bu kitapla şairleri ve şiirlerini tanıma fırsatım oldu. Şiirlerin yazım sürecine tanıklık ettim diyebilirim. Özdemir Asaf’ın adını gizleyeceğim sen de bilme dediği Lavina’sı, Nazım Hikmet’in Kurtuluş Savaşı Destanı ve değişikliğe uğramış kısımları, Ahmed Arif’in Hasretinden prangalar Eskittim şiir kitabının 60 baskıya nasıl ulaştığı, Melih Cevdet Anday’ın Tohum şiirinin şiire getirdiği yenilikleri ve şiiri yazma sürecinde şairlerin işbirliğinden izler taşıması, Orhan Veli’nin divan şiiri karmasında Sere Serpe’si, Ahmet Haşim’in O Belde şiirinin sadeleştirilme süreci, Yahya Kemal’den Salim Rıza’ya Rubai çalışması ve Oğuz Atayın Tutunumayanlar ve Sevin Seydi’si kitapta yer alan kısımlar.
175 syf.
Haluk Oral sevdiğim ve takip ettiğim biri. Hatta bir ara Kübra Nur Duran'ın hazırladığı programda izlemiştim. Kendisini İstanbul'da ziyaret etme niyetim de var fakat nasip olur mu bilmiyorum. Ayrıca şu günlerde yine TRT 2deki yayınlarını da takip ediyorum. Bilgili kültürlü biri. Çok uzun ömrü olsun ve bu kıymetli araştırma eserlerinden bizi mahrum bırakmasın.
"Yaşamımda en büyük sevinci baba olduğum gün duydum. İnanır mısınız, tam iki yıl oğlumun nüfus kâğıdını cebimde taşıdım. Cebimdeki sanki dünyanın en zengin cüzdanıydı. Oğlum olmuştu. Oğlum, Dünyanın en güzel güvercini... dünyanın en güçlü silahı.“
Mevhibe Beyat, Özdemir Asaf’ın kendisine beslediği platonik aşkla “Lavinia” olarak edebiyatımıza girmiştir. Fakat Lavinia Özdemir Asaf’a aşık değildir.
Haluk Oral
Sayfa 6 - İş Bankası Yayınları
“Üzerine söz edilince sanki, büyüsü kaçacakmış gibi bazı konulardan uzaklaşırdık. Bunları konuşmadan yaşardık.”
Haluk Oral
Sayfa 10 - İş bankası yayınları
Şiir önce bir güzellik duygusudur. Bu güzellik duygusunu kurtarmak, onu anlatmak, onu yaratmak. Ondan sonra elbet bir konusu vardır.
Ben kendimi hiçbir zaman büyük şair filan saymadım, çok şükür, bazı işlerde aklım gayet başımdadır, ben kendimi, bu şairlik bahsinde, daima yapabileceğimin ancak yarısını yapabilmiş yarım bir şair olarak gördüm.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şiir Hikayeleri
Baskı tarihi:
Nisan 2008
Sayfa sayısı:
175
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944885089
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
"Haluk Oral, gerçekten de ilgi çekici bir edebiyat arkeoloğu.
Bizim okuyup da geçtiğimiz, sadece bir şiir, bir öykü olarak baktığımız metnin ardındaki gizler, yazılma nedenleri,
esin kaynakları onun araştırma alanıdır.

Hiç kuşkunuz olmasın ki, Oral'ın verdiği bilgilerden sonra, o şiire, zenginleşmiş, çeşitlenmiş bir açıdan bakarsınız.

Ünlü şairlerinin biyografilerine baktığınızda, o yapıtı niçin, hangi etkilerle yazdığını öğrendiğinizde şiiri onun edebiyat serüveni içinde bir yere oturtursunuz.

Şiir severseniz, bir şiirin serüvenini, en doğru yazılışını öğrenmek isterseniz bu kitabı okumalısınız. (...)"
-Doğan Hızlan-

Özdemir Asaf'ın Lavinia'sı kimdi? Nâzım Hikmet'in Kurtuluş Savaşı Destanı'nın geçirdiği değişiklikler... Ahmed Arif ve tek kitabı olarak 60 baskı yapan Hasretinden Prangalar Eskittim... Melih Cevdet Anday'ın Tohum'u ilk nerede yayınlandı? Orhan Veli'nin divan çeşnisinde bir şiiri olarak Efsane... Kaldırımlar ve Necip Fazıl'ın şair yaşamı...

Orhan Veli'nin Sere Serpe uyuyan ilhamı... O Belde için bir sadeleştirme çalışması... Yahya Kemal'den Salim Rıza'ya bir rubai... ve Tutunamayanlar... Haluk Oral'ın kaleminden...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 134 okur

  • Ebru Canbeyli
  • Selen Büke Sümer
  • Sibel Yıldız
  • emre er
  • Işıl Bulut
  • İLHAN
  • Ayse Karakas Uslan
  • Melisa
  • ŞAHSINA MÜNHASIR
  • Ayşe Deniz

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38.5 (15)
9
%30.8 (12)
8
%15.4 (6)
7
%5.1 (2)
6
%7.7 (3)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%2.6 (1)
1
%0