·
Okunma
·
Beğeni
·
1.156
Gösterim
Adı:
Sırt Krallığı
Baskı tarihi:
Ocak 2021
Sayfa sayısı:
328
Format:
Ciltli
ISBN:
9786051738383
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Kingdom of Back
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınevi
Baskılar:
Sırt Krallığı
The Kingdom of Back
İki kardeş.
İki harika yetenek.
Ama sadece bir Mozart.

Wolfgang Amadeus Mozart ve hayatı boyunca ilham aldığı, kendisi de müzisyen olan ablası Marianne Nannerl’ın gerçek dünyadan bir kaçış yolu bulmak için düşlediği ve Sırt Krallığı olarak adlandırdığı hayali diyar, Marie Lu’nun ilk tarihi kurgu eserinde büyülü bir maceraya ev sahipliği yapıyor. Bu macerayı ilgi çekici kılan ise her şeyin iki kardeşe sırtını döndüğü bu dünyanın, Mozart’ın gerçek yaşam öyküsünde de yer alması.

Wolfgang Amadeus Mozart ve Marianne Nannerl birlikte Avrupa’yı dolaşıp konserler verir. Fakat Nannerl Mozart’ın beğeni toplayan bir bestekâr olacağına dair umudu oldukça azdır. Zira 18. yüzyıl Avrupa’sında genç bir kadın olan Nannerl için beste yapmak yasaktır. Nannerl’ın umut ışıkları her geçen yıl içinde sönmeye yüz tutarken, canından çok sevdiği küçük kardeşi Wolfgang’ın yetenekleri daha da ışıldamaya başlar.

Bu yüzden Nannerl, Mozart ile birlikte bir pencere kenarında, sırtını karanlığa dayayıp bestelerinin onu özgürleştireceği büyülü bir dünya yaratır. Bu dünyada her şey tersinedir. Kötülerin iyi, iyilerin kötü, Güneş’in olması gerektiği yerde iki kocaman Ay’ın olduğu, ağaçların bile ters durduğu bir dünya… Böyle bir dünyada Nannerl sırtını yine bu dünyaya dayar. İşte Sırt Krallığı da böyle doğar. Sırt Krallığı bu ters diyarda, sırt sırta durduğumuz tüm doğrularla bizi yüzleştirir.

New York Times çoksatan yazarı Marie Lu, Sırt Krallığı’yla müziğin, sihrin ve kardeşler arasındaki sarsılmaz bağın coşkulu hikâyesini anlatıyor.

“Lu, rekabet ve sevgi dengesi içinde çetrefilli bir kardeşlik bağı inşa ederken, ayrıntılı dünyalar yaratma becerisini de gözler önüne seriyor.” -Publishers Weekly

“Müzik, sihir ve Mozart kardeşleri hakkında rüya gibi bir hikâye… Sonuç büyüleyici.” -BookRiot

"Lu'nun Mozart ailesinin yaşadıkları dönemi ve karmaşık dinamiklerini keşfetmesi çok etkileyici." -Horn Book Reviews
İki kardeş.
İki harika yetenek.
Ama sadece bir Mozart.

Merhabalar tarihi bir kurgu aynı zamanda da fantastik bir eser #sırtkrallığı
İki yetenekli kardeşlerden Wolfgang ve ablası Nannerl...

Wolfgand küçük yaşta olmasına rağmen inanılmaz yetenekli bir bestekardır.
Abla Nannerl de şahane bir Klavsen ustası ve aynı zamanda gizli bir bestecidir.

Gizli diyorum çünkü o dönemlerde kadınların beste yapması yasaktır.
Nannerl de bestelerini gizlice yapar sırrını sadece küçük kardeşi wolfgang bilir.
Nannerl ‘in bir dileği vardır ve dileği bir gün ölse bile asla unutulmamaktır.

Dileğini bir yerlerden duyan Hyacinth isminli bir peri gelir ve ona yardım edebileceğini söyler.
Hikaye bundan sonra öyle bir yol alıyorki ne yazsam ipucu vermiş olurum:)
Ben inanılmaz keyif aldım okurken her yaştan herkesin okuyabileceği şahane bir #mozart hikayesi
328 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Pekâlâ, bu kitabı bu kadar fazla seveceğimi asla tahmin etmiyordum. Rüyama girip beni üzecek kadar etkileyeceğini de tahmin etmiyordum.

Marie Lu'yu daha önce hiç okumamıştım. Açıkçası birkaç sebepten dolayı okumayı da düşünmüyordum. Geçenlerde bir gün kitapçıda dolaşırken bu kitabı görünce incelemek istedim. Konusu çok ilgimi çekince bir şans vereyim diye düşündüm. İyi ki kitabı rafa geri koymamışım, kendime çok teşekkür ediyorum bunun için. (Birazdan gidip yazarın diğer kitaplarını da listeme eklemeyi düşünüyorum.)

Mükemmeldi. Tek kelimeyle MÜKEMMELDİ. Başka nasıl tanımlayabilirim hiçbir fikrim yok. Daha ilk bölümü okurken kitabı çok seveceğimi anlamıştım ama çok fazla bir beklenti oluşturmak istemiyordum kafamda. Çünkü bunu bazen yaşıyorum, bir kitabın başlangıcını çok sevip sonrasında yarım bıraktığım çok oluyor. Kitabı okudukça böyle düşündüğüm için kendimden biraz utandım. Çünkü dediğim gibi: mükemmeldi.

Ayrıca bir diğer utanma sebebim Mozart'ın bir ablasının olduğunu bilmiyor olmamdı. Çoğu kişi bilmiyordur büyük ihtimalle deyip geçemedim. Çünkü bilmem gerekiyormuş gibi hissettim. Ama seni unutmayacağıma söz veriyorum, Nannerl ♡

Kitabı okurken sürekli olarak üzüldüm. Nannerl güldüğünde bile üzüldüm çünkü Nannerl harika biriydi ve her şeyin daha farklı olmasını hak ediyordu.

Ayrıca kitabı okurken kendimi masal okuyormuş gibi hissettim. Betimlemeler çok güzel kullanılmıştı. Bazen betimlemeler yorucu olabiliyor, bu kitapta ise tam tersiydi ve çok güzeldi.

Başka diyebileceğim pek bir şey yok. Artık favorilerime giren ve baktıkça hüzünleneceğim bu harika kitabı herkes okumalı.

Not: Kitapla ilgili iki sorun var. Birincisi sayfaların aşırı ince olması. Kitabın fiyatı göz önüne alındığında bu biraz fazla sinir bozucu olabiliyor. Ikinci sorun ise yazım yanlışları. Çok sinir bozuculardı ama kendimi kitapta kaybedince bir yerden sonra farkına varmadım :).
328 syf.
·Beğendi·10/10 puan
"Öldükten sonra hatırlanmıyorsan eğer, hiç yaşamamışsın demektir."

İki kardeş.
İki harika yetenek.

Ama sadece bir Mozart.

Wolferl küçük yaşta olmasına rağmen inanılmaz yetenekli bir bestekardır.

Abla Nannerl de şahane bir Klavsen ustası ve aynı zamanda gizli bir bestecidir.
Gizli o zamanlar kadınların beste yapması yasaktır.

Mozart’ın kız kardeşi Nannerl ve Woferl olağandışı bir yeteneğe sahiplerdir. Avrupa'da çeşit çeşit konserler verirken kendilerinin oluşturduğu *Sırt Krallığı* ile mücedeleleri anlatılmakta. Bazı yerleri çok masalsı olmasına rağmen hiç bir zaman sıkmıyor aksine bu durum kitaba kişilik katıyor. Yaklaşık olarak 3- 3.30 saatte bitirdim çünkü çok sürükleyici ve harika bir kitaptı umarım herkes en yakın zamanda okur bu kitabı. Kitap aslında sadece anlattığım kadar kısa ve basit değil fakat kitabın süprizini kaçırmamak için söylemiyorum
328 syf.
·6/10 puan
Açıkçası sonu tahmin edilebilir olsa da, kurgu çok iyi düşünülmüş. Anlatım ve hisler de bir o kadar güzeldi. 2 günde bitiyor, bence okumaya ve kütüphanenize katmaya değer bir kitap.
328 syf.
·12 günde·9/10 puan
Marie Lu'nun her zaman ki kitaplarindan biraz farklı olarak bu kitap tarihide ele alarak bizlere fantastik bir dünya sunuyor. Woferl ve Nannerl iki kardeş, iki Mozart. Muhteşem yetenekle dünyaya gelmiş, babaları Leopold Mozart tarafından küçükken müzik eğitimlerine başlarlar. Yaşları büyümeden, küçük olmaları kullanılarak turnelere çıkarlar. Nannerl kardeşi Woferl yanında sönük kalır. Bu durumdan ötürü en büyük korkusu ona ve kardeşine Sırt Krallığı'nın kapılarını açar. Konu icabı okuduğum fantastik kitapların hiçbirine benzemiyor. Farklı dünya arıyorsanız kitaplığınıza girebilecek bir kitap. Yazım dili olarak Marie Lu'nun diğer kitaplarından farkı yok. Sade ve akıcı. Kısa bir sürede bitecek bir kitap.
328 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Herkese selam!

Sizlere bayıldığım bir kitapla geldim. Harika bir Mozart hikayesi ile. Marie Lu'nun Sırt Krallığı romanın güzel olabileceğini biliyordum çünkü diğer kitaplarına bayılmıştımm. Bu kitabı bu kadar seveceğimi hiç düşünmemiştim.

Öncelikle betimlemeler harikaydı. Karakterler muazzamdı. Konusu müthişti ve alıntıları çok güzeldi.
Nannerl adında bir kız karakterimiz var ve bu karakterimiz çekingen nazik bir kız. Müziğe karşı olağanüstü bir yeteneği var.
Woferl ise Nannerl'in kardeşi. Woferl yaramaz, komik ve çok yetenekli biri.
Kadınların beste yapmasının yasak olduğu bu dönemde Nannerl kardeşinin desteği ile beste yapmaya başlar ve her şey Hyacinth adında birinin, Nannerl'in dileğini duyup gelmesiyle başlıyor ve biz karakterin ikilemlerini ve bunun gibi bir çok duygusuna tanık oluyoruz.
Her zaman bir merak duygusu ön planda. Tam her şeyi bildiğinizi düşünüp, sonunu düşünürken yazar sizi ters köşe yapıyor.

Umarım okursanız beğenirsiniz. Hepinize güzel günler dilerim
328 syf.
·Puan vermedi
Dönemin en önemli isimlerinden Wolfgang Amadeus Mozart, Avusturya'nın Salzburg kentinde 27 Ocak 1756 da doğmuş.
Babası Başpiskoposluğu Saray Orkestrası'nda keman çalan Leopold Mozart.. Leopold en az kendisi kadar çocuklarının da yeteneklerinde ilerlemelerini istiyor. Daha 5 yaşındayken keman ve piyano konusundaki başarısı tüm ülke tarafından konuşulur hale geliyor.. Ancak her zaman ikinci planda olan ablası Maria Anna Mozart yani "nannerl"hep ikinci plana atılıyor. Çünkü o dönemde kadınların enstrüman çalması ve beste yapması kabul edilemez bir şey. Oysa kardeşi kadar başarılı bir kadın Nannerl...Tek korkusu bir gün ismini kimsenin animsamayacak olması.
Içinde birazda fantastik yan katarak MOZART ailesinin gerçek yüzünü okumalısınız..
Ablasının bu şekilde basarili olduğunu bilmiyordum. Kitabı bitirir bitirmez internette araştırmaya başladım. Heycanlı akıcı bir eserdi.
328 syf.
·6 günde·6/10 puan
Klasik müziği gerçekten seviyorum bu yüzden bu eserleri ölümsüzleştiren insanların hayat hikayeleri hep ilgimi çekmiştir. Kitaba gelecek olursak daha çok Mozart’ın kız kardeşi Nannerl üzerinden hikaye ilerliyor. Gizli gizli beste yapan, ismini ölümsüzleştirmek isteyen babasının takdirini en az kardeşi kadar almak isteyen bir kız. İki yetenekli kardeş Avrupa’da bir çok yerde konser vermeye gidiyorlar.Yolculukları sırasında sırt krallığı adı verilen bir dünya yaratıyorlar kendilerine.Okurken bazı yerleri çok çok masalsı bir anlatımda buldum ve bu noktalarda biraz sıkıldım açıkçası.Kitabın en sonunda verilmek istenen mesajda cinsiyetçilik yüzünden kaç yeteneğin isminin anılmadığı ve hak ettiği değeri görememesi ile alakalıydı.En beğendiğim kısım bu oldu.
“İşte unutulan çocukların başına bunlar gelir, Woferl. Sonsuza dek hapsedilmiş olarak kalıyorlar. Kaybedilmiş birer anıdan başka bir şey değiller.”
Şimdi sana bildiğin bir hikaye anlatacağım. Ama iyi dinle, çünkü bu hikayenin içinde daha önce hiç duymadığın bir başka hikaye saklı.
Bildiğin hikaye, Wolfgang Amadeus Mozart isimli çocuğun hikayesi.
Marie Lu
Sayfa 1 - Epsilon

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sırt Krallığı
Baskı tarihi:
Ocak 2021
Sayfa sayısı:
328
Format:
Ciltli
ISBN:
9786051738383
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Kingdom of Back
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınevi
Baskılar:
Sırt Krallığı
The Kingdom of Back
İki kardeş.
İki harika yetenek.
Ama sadece bir Mozart.

Wolfgang Amadeus Mozart ve hayatı boyunca ilham aldığı, kendisi de müzisyen olan ablası Marianne Nannerl’ın gerçek dünyadan bir kaçış yolu bulmak için düşlediği ve Sırt Krallığı olarak adlandırdığı hayali diyar, Marie Lu’nun ilk tarihi kurgu eserinde büyülü bir maceraya ev sahipliği yapıyor. Bu macerayı ilgi çekici kılan ise her şeyin iki kardeşe sırtını döndüğü bu dünyanın, Mozart’ın gerçek yaşam öyküsünde de yer alması.

Wolfgang Amadeus Mozart ve Marianne Nannerl birlikte Avrupa’yı dolaşıp konserler verir. Fakat Nannerl Mozart’ın beğeni toplayan bir bestekâr olacağına dair umudu oldukça azdır. Zira 18. yüzyıl Avrupa’sında genç bir kadın olan Nannerl için beste yapmak yasaktır. Nannerl’ın umut ışıkları her geçen yıl içinde sönmeye yüz tutarken, canından çok sevdiği küçük kardeşi Wolfgang’ın yetenekleri daha da ışıldamaya başlar.

Bu yüzden Nannerl, Mozart ile birlikte bir pencere kenarında, sırtını karanlığa dayayıp bestelerinin onu özgürleştireceği büyülü bir dünya yaratır. Bu dünyada her şey tersinedir. Kötülerin iyi, iyilerin kötü, Güneş’in olması gerektiği yerde iki kocaman Ay’ın olduğu, ağaçların bile ters durduğu bir dünya… Böyle bir dünyada Nannerl sırtını yine bu dünyaya dayar. İşte Sırt Krallığı da böyle doğar. Sırt Krallığı bu ters diyarda, sırt sırta durduğumuz tüm doğrularla bizi yüzleştirir.

New York Times çoksatan yazarı Marie Lu, Sırt Krallığı’yla müziğin, sihrin ve kardeşler arasındaki sarsılmaz bağın coşkulu hikâyesini anlatıyor.

“Lu, rekabet ve sevgi dengesi içinde çetrefilli bir kardeşlik bağı inşa ederken, ayrıntılı dünyalar yaratma becerisini de gözler önüne seriyor.” -Publishers Weekly

“Müzik, sihir ve Mozart kardeşleri hakkında rüya gibi bir hikâye… Sonuç büyüleyici.” -BookRiot

"Lu'nun Mozart ailesinin yaşadıkları dönemi ve karmaşık dinamiklerini keşfetmesi çok etkileyici." -Horn Book Reviews

Kitabı okuyanlar 43 okur

  • Dilara
  • Beste
  • lue
  • Ceren öner
  • Duru Sena
  • Eylül Muslubaş
  • Dilem chan
  • Elif
  • Betül Kurtulan
  • frayiebooks

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%42.9 (12)
9
%17.9 (5)
8
%14.3 (4)
7
%10.7 (3)
6
%10.7 (3)
5
%3.6 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0