Solgun Köpek

8,0/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
366 gösterim
Solgun Köpek, 1972 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan Heinrich Böll'ün, çoğunu İkinci Dünya Savaşı'nın ilk yıllarında yazdığı, ancak yayınlanmamış on bir öyküsünden oluşuyor. Yumuşak, şiirsel bir dille anlatılan bu öyküler, aslında yaşamın acımasız gerçeklerine, savaşın ve savaş sonrası dönemin bireysel ve toplumsal gerçekliklerine ayna tutuyor. Umutsuzluğun egemen olduğu öykülerde öldürme çabasının anlamsızlığı, savaş, savaşın ardından yaşananlar, insanların anlam arayışı anlatılıyor. Heinrich Böll, kahramanlarını gerçek yaşamın tam ortasına bırakıyor ve yok olma tehlikesiyle yüz yüze kalan bu insanların yaşamlarından kesitler sunuyor. Böll, insanların nasıl savaştığını değil, savaşın insanlara ne yaptığını anlatıyor. Yazarın ölümünden sonra yayına hazırlanan Solgun Köpek'teki öyküler, Türkçe'ye ilk kez çevrildi.
 • Baskı Tarihi:
  2002
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9789750702297
 • Çeviri:
  Yadigar Eğit
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 6 Alıntı

Mehmet Aldemir 
29 Tem 13:48 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sizler burada ağzına kadar ılık su ile doldurulmuş bir küvetin içinde oturur gibi güven içinde oturuyorsunuz, küvetten dışarı çıkıp kurulanmaktan da korkuyor gibi bir haliniz var... Ancak acımasız kanunlar yüzünden suyun soğuyacağını hiç düşünmüyorsunuz... Gerçekler gibi soğuyacağını...

Solgun Köpek, Heinrich Böll (Sayfa 49 - Can Yayınları)Solgun Köpek, Heinrich Böll (Sayfa 49 - Can Yayınları)
Mehmet Aldemir 
 29 Tem 14:41 · Kitabı okudu · 7/10 puan

.... Ve o tüyler ürpertici, o ahlak bozucu atasözü: Barışı bırak ve savaşın tadını çıkarmaya bak.

Solgun Köpek, Heinrich Böll (Sayfa 114)Solgun Köpek, Heinrich Böll (Sayfa 114)
Mehmet Aldemir 
29 Tem 14:27 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Uykusunun 'bölünmesinden' daha çok nefret eytiği bir şey yoktu, bunun savaşı anımsattığını söylerdi hep. "Uyku, Tanrı'nın bize bağışladığı en değerli hazinelerimizden biridir."

Solgun Köpek, Heinrich Böll (Sayfa 107)Solgun Köpek, Heinrich Böll (Sayfa 107)
Mehmet Aldemir 
29 Tem 15:22 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yetişkinlerin adına yaşam dedikleri bir büyük kargaşanın, korku, hüzün ve neşeyle dolu bir kargaşanın içine düşmek için, çocukluk yıllarına ait oyuncakları ve oyun alanlarını terk etmek insana çok büyük acı veriyor.

Solgun Köpek, Heinrich Böll (Sayfa 130)Solgun Köpek, Heinrich Böll (Sayfa 130)