Sorularla İslam

·
Okunma
·
Beğeni
·
117
Gösterim
Adı:
Sorularla İslam
Yazar:
Baskı tarihi:
Haziran 2016
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751964014
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları
İçindekiler
İnanç
hz. peygamber (S.A.S.), Sahabe, Sünnet ve Bid´at
Mezhepler
İbadetler
Helaller Ve Haramlar
kılık Kıyafet
Sosyal hayat
Savaş Hukuku
Siyaset
Kültür ve Medeniyet
Hepimiz zamanın olağan veya olağandışı hallerinden ötürü pek çok olayla karşılaşıyoruz. Özellikle Ramazan ayının gelmesiyle beraber olaylar daha farklı hallere bürünüyor. Yiyecek ve içecek sınıfından çıkan belli maddeler( sakız,sigara...) ayrı bir değer kazanıp Ramazan sorularında baş köşeye oturuyor. Televizyon dünyasında kırk yıl düşününce akla gelmeyecek sorular türüyor. Bu, soru sorulmamalı anlamına gelmemeli asla. Soru sormak öğrenmek için en gerekli hal. Sor ki öğrenesin. Ama soruların gittikçe tuhaflaşan bir yanı var.( Evimde televizyon olmamasına ve internetten hassaten açıp bakmamama rağmen bu sorular karşıma çıkabiliyor.)
Aklımıza takılan dini konularla ilgili Diyanet İşleri, Din İşleri Yüksek Kurulu adında bir program oluşturdu. Her türlü sorunuzu;  öncelikle benzer bir soru daha önce sorulmuş mu, sorulmuşsa cevaplandırılmış mı diye baktıktan sonra kategorilendirip yazılı olarak iletebiliyorsunuz. ( Ben mail yoluyla iletişim sağlıyorum. Telefon ile iletişim de mevcut sanırım.) Kategorilendirdiğiniz sorunuz 15 gün içerisinde kurul tarafından cevaplandırılıp size yollanıyor.

Bu kitapsa toplumun çoğunun aklında olan sorulara toplu bir cevap mahiyetinde. Her konu dini öğrenmede önceliğimiz olan Kur' an' dan ayetlerle, hadislerle cevaplandırılmış. Ve sorular daha kolay ulaşılması açısından 10 başlık altında(İnanç, mezhepler, helaller ve haramlar, sosyal hayat, siyaset...) toplanmış. Sorular cevaplandırılırken de tek bir açıdan değil başka açılardan bakılmış. Dili gayet yalın. Sorular net. Cevaplar olabildiğince net. Kategorilendirmenin ayrı bir güzelliğyse benim gibi kitabı okumaya tersten de başlanabilmesi. İfade ettiğim  kategorilerde sorularınız varsa okumanız tavsiye edilir.
Din ile mezhebi asla aynîleştirmemek gerekir. Din ilahi, mezhep ise beşeridir .Din vahye dayanır, mezhep ise vahyi anlama biçimine dayanır .Din değişmez, mezhepler ise farklılık arz eder . Sonuç olarak mezhep tarihsel ve sosyolojik realitedir .Aslolan dinin kendisidir .Doğru olan mezhep vakıasına bu açıdan bakmak ,anlamaya çalışmak; ancak kendi mezhebimizi dinin yerine koymamak, en geniş haliyle İslam dairesi içinde kaldıkça her yoruma ve gruba saygı göstermektir.
Denilebilir ki sünnet ,Hz Peygamber'in (sallallahu aleyhi ve sellem) bir medeniyet projesiydi ve Medine toplumu ,bu projenin bir ürünü olarak ortaya çıktı.
Dil kuralları bakımından "gök" manasına gelen "sema" sözcüğü; irtifa, yükseklik, yücelik manalarını ifade eden <sümüv> kökünden türemiştir. Burada kastedilen sema/gök fiziki evrenin gökleri değil, madde ötesi, yüce olan varlık düzeyidir.
Kur'an-ı Kerim'de geçen "yed/el" lafzı,Maide Süresinin 64.ayetinde kudret, cömertlik; "vech/yüz" lafzı "Yalnız celal ve ikran sahibi Rabbinin vechi baki olacaktır" ayetinde zat; "Biz sizi Allah'ın vechi sebebiyle doyuruyoruz" ayetinde rıza; "Gözümüzün önünde gemiyi yap" ayetinde geçen "ayn/göz" lafzı ise mecazi anlamda Allah'ın yardımı, gözetimi ve koruması manasına yorumlanmıştır.
"Sigaranın başta sağlığa zararlı oluşu, başkalarını rahatsız etmesi ve israfa yol açması gibi nedenlerden dolayı kullanımı harama yakın mekruh kapsamına girer."
"Allah'ım! Bildiğim ve bilmediğim tüm hayırları senden istiyorum. Bildiğim ve bilmediğim tüm şerlerden sana sığınıyorum."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sorularla İslam
Yazar:
Baskı tarihi:
Haziran 2016
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751964014
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları
İçindekiler
İnanç
hz. peygamber (S.A.S.), Sahabe, Sünnet ve Bid´at
Mezhepler
İbadetler
Helaller Ve Haramlar
kılık Kıyafet
Sosyal hayat
Savaş Hukuku
Siyaset
Kültür ve Medeniyet

Kitabı okuyanlar 15 okur

  • Cennet GÜVEL
  • feyzaa
  • Mutlu
  • Limon Çiçeği
  • Bayram MİROĞLU
  • Eylül Yağmuru
  • Sinan Masalcı
  • Cansu
  • Zehra Eroğlu
  • 《 YoLcu 》

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%87.5 (7)
9
%0
8
%12.5 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0