Söz Yangını

7,5/10  (22 Oy) · 
90 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.049 gösterim
Sözün güzelini söylemek için

Kardeşimin hatırını onun yokluğunda da korumak için

Emaneti ehline vermek, kardeşimin hatasını (emanetini) başkalarına taşıtmamak için

Tercihimi kınayıcı, yargılayıcı, yakıcı olandan değil, ıslah edici, onarıcı, yapıcı olandan yana kullanmak için

İkiyüzlü/ikisözlü olmamak için

Hayatıma parça tesirli fiskos bombası fırlatmamak için

Gıybetin y/aktığı ddaklarda artık çiçeklerin açması için

GIYBET ETMİYORUM!

Gıybet etmemek, “Allah’ı görür gibi yaşama” çabasıdır. Allah’ın duyduğunu bilerek konuşma duyarlılığıdır. Allah’ın işitmesine göre nefes tüketme inceliğidir.

Allah işitmiyormuş gibi konuşmak günah değil mi?

Senai Demirci, bir insanın, gıyabında da onurunun korunduğu, olmadığı yerde de saygı gördüğü, işitmediği kapı arkalarında da hatırının sayıldığı biricik medeniyetin mensupları olarak, gıybetsizliğe davet ediyor bizleri. Gıybet Gönülsüzlüğüne…
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789752639270
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
ebruli 
 28 Tem 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Sözlerimiz yangın yeri olmuşta haberimiz yokmuş. Öz eleştiri şeklinde yazılmış bu kitabı okurken gözlerini kapatıp ne kadar günaha girdiğini düşünmeden edemiyor insan. Kitabın sonunda 99 Esma 99 Özür bölümündeki dualar çok etkileyiciydi. Belki de helallik isteyecek kadar zamanımız yoktur ya da bizim vardır da gıybetini yaptığımız kardeşimizi helallik istemek için bulamayabiliriz. Allah hepimizi affetsin ve bu günahtan en kısa sürede kurtulmayı nasip eylesin.

لَايُحِبُّ اللّهُ الْجَهْرَ بِالسُّوءِ مِنَ

الْقَوْلِ اِلَّا مَنْ ظُلِمَ وَكَانَ اللّهُ سَميعًا عَليمًا

Nisa/148: Allah, zulme uğrayanların dışında, çirkin sözün açıkça söylenmesinden hoşlanmaz. Allah her şeyi hakkıyla işiten, hakkıyla bilendir.

sueda reyyan 
23 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

Senai Demirci ile yılllar önce Tıp Bayramında bir öğrenci etkinliğinde kitap söyleşisinde tanışmıştım. İnsanların belki de en çabuk unuttuğu ve şükür imtihanını en çok kaybettiği, Rabbin en güzel lütfu evlat nimetinde; insanların gaflette olduğunu anlatırken; kendi erkek kardeşini her aradığında, kızının kıymetini ve şükrünü hatırlatmak için kardeşine kendi ismiyle –Ahmet- diye seslenmek yerine, -Ayşe’nin babası - diye hitap ettiğini paylaşmıştı. O zamanlar pediyatrı stajında olduğumdan muhtemel, beni çok etkilemişti. Bir erkeğe göre fazlasıyla ince, nezih ve duygusal bir ruhun yazdıklarını merak edip almıştım kitaplarını…
Söz yangını, gıybet ve dedikodu hakkında okuduğum en orijinal kitaptı diyebilirim. Bildiğimiz dini ilmihal bilgilerinden ziyade ahlaken, vicdanen, manen, fıtraten, mantıken ve toplumsal olarak gıybetin çirkinliğini idafe edip, gerçekten hissettiren yazılardan oluşmakta. Eleştirileri itici değil, zira samimane kendisiyle yüzleşmek ve hesaplaşmak niyetiyle yazılmış. Tekrarlar çok olsa da seçilen kelimeler derin ve düşündürücü. Duygu yoğunlukta yazıldığı için arada yorulabilir , biraz sıkılabilirsiniz. Zaten kısa olan kitap aralıklı hatırlamak için de arada tekrar tekrar, parça parça da okunabilir diye düşünüyorum.
Aklımda en çok kalan ifade ise, gıybeti -dedikodu medeniyetinin kanlı ziyafeti- olarak tasvir etmesi…

Büşra Güven 
29 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

"Bu zamana kadar ne kadar iğrenç bir şeyle meşgul olmuşum ben!" dedirten bir kitap. Her cümlesi ayrı güzel ayrı estetik ve tabiiki korkutucu. Öz eleştiri niteliğinde olması da ayrı bir incelik, katiyen "siz böylesiniz" demiyor "ben böyleyim, ne yazık ki ben de böyleyim" diyor yazar. İçerisinde aynı şeyleri dönüp dönüp ele almış bu açıdan olumsuz izlenim bıraksa da ele alış tarzı bu açığı kapatıyor bence. Okumayı düşünen arkadaşlar, okusun. Gıybetten daha da nefret edeceksiniz. İyi okumalar...

Kübra Nur Fettahoğlu 
25 Ağu 21:20 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitabı ilk gördüğümde sorduğum ilk soru: Söz yangını mı? Okumaya başladım, sayfalar ilerledikçe aralarında kayboldum adeta, kitabın ismi öyle ince düşünülmüş ki..

özlem dnzhn 
02 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Benim için alışılmışın dışında bir kitaptı.Gıybeti cinayete benzetmesi ve öyle bir cinayet ki herkes memnun demesi kadar çarpıcı cümlelerden etkilendim.Yazarını tebrik ederim.Hele Allahın 99 isminin bakış açısı ile gıybeti irdelemesi çok etkileyiciydi.

Vedat Baysal 
22 Oca 21:47 · Kitabı okudu · 2 günde · 2/10 puan

Gıybet konusunun ele alındığı kitapta aynı anlamı taşıyan ifadelerin benzer kelime/cümlelerle sürekli tekrarlanması kitabı benim açımdan sıkıcı kıldı.

Kitaptan 20 Alıntı

ebruli 
27 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir insan duyar diye çekindiğin sözü, o insan yokken, işitmezken söyleyebiliyorsan, sözünün estetiğini Allah'a göre değil, kullara göre ayarlıyorsun demektir.

Söz Yangını, Senai DemirciSöz Yangını, Senai Demirci
ebruli 
27 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"...nin damlasını ağzıma koymam."
İlk akla gelen kelime: İçki
Şimdi 'içki' yerine 'gıybeti' koyalım.
"Gıybetin damlasını ağzıma koymam" diyebiliyor muyuz? Bu cümleyi kurarken gönlümüz rahat mı?

Söz Yangını, Senai DemirciSöz Yangını, Senai Demirci
ebruli 
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kulun işitmesinden çok Rabbinin işitmesini ciddiye alan kul, Rabbini susarak zikretmiş olur.

Söz Yangını, Senai DemirciSöz Yangını, Senai Demirci
ebruli 
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

'İman' Allah'ın varlığına inanmaktan fazlasıdır; Allah'a göre yaşamaktır, Allah'la yaşamaktır, Allah'ın gördüğünü/bildiğini/işittiğini gözeterek yaşamaktır.

Söz Yangını, Senai DemirciSöz Yangını, Senai Demirci

"...nin damlasını ağzıma koymam."
İlk akla gelen kelime: İçki
Şimdi "içki" yerine "gıybet"i koyalım.
"Gıybetin damlasını ağzıma koymam" diyebiliyor muyuz? Bu cümleyi kurarken gönlümüz rahat mı?

Söz Yangını, Senai Demirci (Sayfa 23 - Timaş Yayınları)Söz Yangını, Senai Demirci (Sayfa 23 - Timaş Yayınları)

Tek bir çiçekte hem meyvenin tohumu saklanır, hem gözlerin zevkine hitap edilir, hem arı gibi hayvanların iştahı çekilir, hem bitkilerin üremesini kolaylaştıran rüzgâr akımı inşa edilir, hem zevk sahiplerine hitap edilen kokular sunulur. Çiçeğin maddi varlığına bunca hikmeti yükleyen Hâlık-ı Hakîm, kendi kelamının manasına çiçek gibi açan yaprakçıklar, ruhları kendine çeken mana rayihaları, akılların dikkatini çeken düşünce tohumları, gönülleri cezbeden nezaket renkleri niye koymasın?

Söz Yangını, Senai Demirci (Sayfa 91)Söz Yangını, Senai Demirci (Sayfa 91)

"...O[takva sahip]leri öfkelerini yutarlar ve insanları affederler. Allah muhsinleri sever."
[Âl-i İmran, 134]

Söz Yangını, Senai Demirci (Sayfa 38)Söz Yangını, Senai Demirci (Sayfa 38)
2 /