Öldüğüm Gün

8,0/10  (13 Oy) · 
56 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.019 gösterim
"Adını ölü koydular sessizce. Doktorların ağzından çiğnenmiş sakız gibi çıkıveren o hece yüzünde patladı: Ex! Eksildi dünyadan. Başkasının üzerine kolayca yapışırdı ölü etiketi. Hep başkalarının öldüğünü görmüştü ömür boyu. Başkaları, hep başkaları. Değişen bir şey yoktu aslında. Başkalarına göre ölen yine bir başkasıydı. Kendisi."rnrnKendi ölümünü yazmak üzere yola çıkıp geçmişiyle ve en temel varoluşsal sorunuyla, ölümle, yüzleşen bir Yazar... Sonunun nereye varacağını kestiremediği bir kampanyayı tamamlamaya çalışan başarılı bir reklamcı Rüya... Hiç beklemediği bir anda karşısına çıkıp Rüyanın hayatını değiştiren Hayat Hanım...rnrnBirbirini tanımayan üç kişi ve beklenmedik zamanlarda kesişen hayatları… Hayatı ötelere taşıyan ölümün ve aşkın ortak yüzünde gelişen tereddütler ve acılar yumağı. Anlatı kitaplarıyla büyük bir okur kitlesi edinen Senai Demirci, son derece başarılı bir romanla çıkıyor okuyucularının karşısına.rnrnOkuru ölüm gerçeğiyle yüzleştirirken ölümle barışmaya da çağırıyor. Ölüm deyince akla üşüşen yok olmak, unutulmak korkularına, ölümden sonrasına dair kaygı ve endişelerimize ayna tutarak bizi hayatın en büyük gerçeğiyle esaslı bir yüzleşmenin eşiğine getiriyor, ölüme bakışımızı olgunlaştırıyor.rnrnÖldüğüm Gün, ölümle kazanılacak yeni imkânlara şiirsel bir bakış denemesi, hayatla ölüm arasındaki mahrem aşk hikâyesinin fısıltıları ve iç çekişleri.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786050802801
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Derya Tok 
21 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

-Öldüğün gün okunacak bir kitap yazabilir misin?
Zor.yazamam
-Ama deneyimli bir yazarsın
Hayır değilim
-...
Ben hiç ölmedim ki..
Diye başlıyorsunuz kitaba ve sizi öyle içine cekiyor ki yaşam ve ölüm nedir ? Insanlar ölünce diğerlerinin tepkisi ne olur ? Peki sıra baan gelince tepki verecek insan var mı? Gerçekten benim içinde üzülecek dostlarım var mı? Telefon rehberimde A dan Z ye bir sürü numara var hepsi çevrim içi peki sen bir gün çevrim dışı olursan akıllarına gelicek misin hiç?.......Kitaba başladığımdan berli insanin kednidi sorgulamamasi imkansiz.Aklınızda bunlar gibi deli sorular donup duruyor.Ve en çok ta ne etkiliyor biliyor musunuz .Bir yazarın yazmak isteyipte yazamamasi .Insanlar yaşadıkları olayları yazarken zorlanmazlar ama ölüm? Senai Demircide yaşamadığı ölümü yazmaya başladı ve ortaya müthiş bir eser çıktı.....

Bengisu 
14 Haz 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Şunu söyleyebilirim ki sırf altını çizmek için tekrar okuyacağım kitabı. Başladığım zaman yanıma bir kalem almadığım için pişmanım. Elimden gitmesin diye yavaş okuyorum ama oturduğum zaman akıp gidiyor. Okumaya başladığınızdan beri içinize kattığı o yas düşüncesi beni rahatsız etmedi, aksine ölümle ilgili bazen düşüncelerimi okumuş, bazen ise bana yeni şeyler katmış oldu, belki edebiyat ve ahenk dendiği zaman böyle dramatik şeylerden hoşlandığımdandır. İçinizde şüphe olmasın, başladığınıza pişman olmayacağınız kitaplardan.

Hayat felsefenizi yine, yeni ve yeniden sorgulamanıza sebep olacak güzel bir eser. Ben çok çok beğendim. Herkeste aynı etkiyi yapmayabilir belki ama herkeste mutlaka bir parça bırakması muhtemeldir. Sonunun dört farklı senaryo ile bittiği belkide dünya üzerindeki tek anlatı romanıdır.

#Bibliyofil Muallime# 
05 Oca 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

Konuya çok sonra dahil olsamda beğendiğim bir kitap oldu. Altı çizilip insanı sarsacak çok cümle vardı.. Hiç ölmeyecekmiş gibi yaşayıp her an ölecekmiş gibi hazırlık yapmak gerektiğinin bilincine varmamızı sağlayan bir eser olmuş.. Life goes on...

Faik 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dünyanın hırsına ve geçiciliğine nasılda kanıyor insan. İnsana sevdiklerinin değerini daha iyi anlamayı ve ölümün aslında bir an kadar ne kadar yakın olduğunu hüzünlü ve güzel bir dille anlatıyor.

Kitaptan 20 Alıntı

İstersen binlerce insanla birlikte öl, yine de yalnız ölüyorsun. Yapayalnız. Sırayla değil ölüm. Kitlesel değil. Geleneksel değil. İlk defa sen ölüyorsun. Son defa sen...

Öldüğüm Gün, Senai DemirciÖldüğüm Gün, Senai Demirci
Derya Tok 
25 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Yokuşları nefes nefese çıkarken aklını başından alırdı dünya.Nefesin ödünç olduğunu en çok o zamanlar hatırlardı.Uzağa ittiği ölum o vakit dokunurdu nefesine.Müstakbel ayrılışların acısı ayakucuna kadar gelirdi.Kurumuş dudaklarında "Ah!"lara ayrılmış gizli kıvrımlar bulurdu.Genzini yakan nefes darlığının açtığı acizlik, buruk tebessümler doğururdu .Gögsünün daralmasıyla bedenin kabukları çatlar, içinin sesi yükselirdi." #öldüğümgün #senaidemirci

Öldüğüm Gün, Senai DemirciÖldüğüm Gün, Senai Demirci
Derya Tok 
25 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Toprağın üstünde dua eden adam, toprağın altında dua bekliyordu.Toprak üstünde olan kendisini de toprağın altı bekliyordu.

Öldüğüm Gün, Senai Demirci (Sayfa 154 - Timaş)Öldüğüm Gün, Senai Demirci (Sayfa 154 - Timaş)
Bengisu 
14 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kalbinin son çırpınışları, kesik nefesinin buğusu, tebessümünün dudağında donuşu kimseyi üzmeyecek.

Öldüğüm Gün, Senai Demirci (Sayfa 126)Öldüğüm Gün, Senai Demirci (Sayfa 126)
Derya Tok 
21 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Böyle başladı asıl düşüş.Böyle böyle çoğaldı aldanış.Ömrün kafesinden eksiliş.Hayatın dallarından kopuş.Böyle geldi ölüme razı oluş vakti.Çıktıkça hayatın dal uçlarına , ineceğini unutanların ilki değildi.Yapıştıkça lezzetlere, tükendiğini fark etmeyenlerin sonuncusu değildi.

Öldüğüm Gün, Senai Demirci (Sayfa 19)Öldüğüm Gün, Senai Demirci (Sayfa 19)
#Bibliyofil Muallime# 
02 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Senin ölümün doğduğun gün başladı. Ölmeye razı olmaktı yaşamak ;unuttun. Doğdunsa bir kere,ölmeyi de göze aldın demekti.

Öldüğüm Gün, Senai Demirci (Sayfa 97)Öldüğüm Gün, Senai Demirci (Sayfa 97)
Kübra A. 
19 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Unutuyorsun sen de; sevdiklerinin kurşun geçirir gömlekler giydiklerini, inkar ediyorsun damarlarında pıhtılaşabilir kanlar dolaştığını, unutuyorsun göğüslerinde durabilir kalpler taşıdıklarını.

Öldüğüm Gün, Senai DemirciÖldüğüm Gün, Senai Demirci
2 /