Öldüğüm Gün

7,8/10  (6 Oy) · 
23 okunma  · 
5 beğeni  · 
741 gösterim
"Adını ölü koydular sessizce. Doktorların ağzından çiğnenmiş sakız gibi çıkıveren o hece yüzünde patladı: Ex! Eksildi dünyadan. Başkasının üzerine kolayca yapışırdı ölü etiketi. Hep başkalarının öldüğünü görmüştü ömür boyu. Başkaları, hep başkaları. Değişen bir şey yoktu aslında. Başkalarına göre ölen yine bir başkasıydı. Kendisi."rnrnKendi ölümünü yazmak üzere yola çıkıp geçmişiyle ve en temel varoluşsal sorunuyla, ölümle, yüzleşen bir Yazar... Sonunun nereye varacağını kestiremediği bir kampanyayı tamamlamaya çalışan başarılı bir reklamcı Rüya... Hiç beklemediği bir anda karşısına çıkıp Rüyanın hayatını değiştiren Hayat Hanım...rnrnBirbirini tanımayan üç kişi ve beklenmedik zamanlarda kesişen hayatları… Hayatı ötelere taşıyan ölümün ve aşkın ortak yüzünde gelişen tereddütler ve acılar yumağı. Anlatı kitaplarıyla büyük bir okur kitlesi edinen Senai Demirci, son derece başarılı bir romanla çıkıyor okuyucularının karşısına.rnrnOkuru ölüm gerçeğiyle yüzleştirirken ölümle barışmaya da çağırıyor. Ölüm deyince akla üşüşen yok olmak, unutulmak korkularına, ölümden sonrasına dair kaygı ve endişelerimize ayna tutarak bizi hayatın en büyük gerçeğiyle esaslı bir yüzleşmenin eşiğine getiriyor, ölüme bakışımızı olgunlaştırıyor.rnrnÖldüğüm Gün, ölümle kazanılacak yeni imkânlara şiirsel bir bakış denemesi, hayatla ölüm arasındaki mahrem aşk hikâyesinin fısıltıları ve iç çekişleri.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786050802801
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Asuman Özdemir 
05 Oca 10:31 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

Konuya çok sonra dahil olsamda beğendiğim bir kitap oldu. Altı çizilip insanı sarsacak çok cümle vardı.. Hiç ölmeyecekmiş gibi yaşayıp her an ölecekmiş gibi hazırlık yapmak gerektiğinin bilincine varmamızı sağlayan bir eser olmuş.. Life goes on...

Faik KAMAY 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dünyanın hırsına ve geçiciliğine nasılda kanıyor insan. İnsana sevdiklerinin değerini daha iyi anlamayı ve ölümün aslında bir an kadar ne kadar yakın olduğunu hüzünlü ve güzel bir dille anlatıyor.

Kitaptan 12 Alıntı

İstersen binlerce insanla birlikte öl, yine de yalnız ölüyorsun. Yapayalnız. Sırayla değil ölüm. Kitlesel değil. Geleneksel değil. İlk defa sen ölüyorsun. Son defa sen...

Öldüğüm Gün, Senai DemirciÖldüğüm Gün, Senai Demirci
Asuman Özdemir 
02 Oca 19:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Senin ölümün doğduğun gün başladı. Ölmeye razı olmaktı yaşamak ;unuttun. Doğdunsa bir kere,ölmeyi de göze aldın demekti.

Öldüğüm Gün, Senai Demirci (Sayfa 97)Öldüğüm Gün, Senai Demirci (Sayfa 97)
Kübra 
19 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Unutuyorsun sen de; sevdiklerinin kurşun geçirir gömlekler giydiklerini, inkar ediyorsun damarlarında pıhtılaşabilir kanlar dolaştığını, unutuyorsun göğüslerinde durabilir kalpler taşıdıklarını.

Öldüğüm Gün, Senai DemirciÖldüğüm Gün, Senai Demirci
Asuman Özdemir 
02 Oca 19:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Uzun bir yolculukta bir ağaç gölgesinde dinlenmek kadardı dünyadan nasibin;unuttun. Yolcu olduğunu unuttun. Yolu unuttun. Yolculuğu unuttun. Gölgede kalmaya heveslendin. Uyudun. En talihsiz unutulunca,gölgenin de yolcu olduğunu unutmadı. Sen gölgede kalsan bile,gölge sana kalmayacaktı ki. Geçip gitti üzerinden.
Avuçlarından döküldü varlık, gözünden düştü dünya. Öleceğini biliyordun ama hiç inanmadın. Hep başkaları ölürdü sana göre. Öyle gördün. Hala da öyle görüyor yaşayanlar. "Başkaları ölür. Ben değil!" "Bugün" öleceklerine inanmıyorlar;"yarındır ölüm" diye avunuyorlar. Oysa yaşamak bugünse,ölüm de bugün..

Öldüğüm Gün, Senai Demirci (Sayfa 97)Öldüğüm Gün, Senai Demirci (Sayfa 97)
Asuman Özdemir 
03 Oca 13:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Gölgesi toprağa düşüyorsa insanın gövdesi de toprağa hazırlanmalı değil mi?

Öldüğüm Gün, Senai Demirci (Sayfa 118)Öldüğüm Gün, Senai Demirci (Sayfa 118)
Kübra 
19 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatın bu kefesinde eksiliyorsan, başka bir kefede tartılıyor olman gerekmez mi?

Öldüğüm Gün, Senai DemirciÖldüğüm Gün, Senai Demirci
Asuman Özdemir 
01 Oca 21:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Hayattan eksilen her insan,bir tarafını kırpar kalan insanın...

Öldüğüm Gün, Senai Demirci (Sayfa 46)Öldüğüm Gün, Senai Demirci (Sayfa 46)
Asuman Özdemir 
 01 Oca 22:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Her defasında gündelik telaşların ılıklığına sarılarak kaçıyoruz ölümün kışından. Ancak kaçış alanı giderek daralıyor.

Öldüğüm Gün, Senai Demirci (Sayfa 38)Öldüğüm Gün, Senai Demirci (Sayfa 38)
2 /