Sular Ne Güzelse

8,6/10  (5 Oy) · 
14 okunma  · 
2 beğeni  · 
583 gösterim
Klasik öykü anlayışında ağırlık konudadır. Bunun gerek dünya edebiyatında, gerekse bizim edebiyatımızda çok güzel örnekleri vardır. Bu aşılmalıdır. İlginçlik, sürükleyicilik, konuya dayanmamalıdır diyorum. Öykü ancak okunarak beğenilsin; bir başkasına konusu özetlenip anlatılınca öykü, öykülüğünü yitirsin istiyorum. Ama okur, öyküyü okumaya başlayınca, öyküden kopamasın, yapışsın öyküye, sonuna kadar sürüklesin öykü onu. Bu, elbette okurun değil, öykünün görevidir. Sular Ne Güzelse adlı bu kitabımdaki öykülerde bunu gerçekleştirmeye çalıştım. Bunun için de anlatım, kurgu, sözcüklerle oluşturmaya çalıştığım görüntüler çok öne geçti. Bu öykülerin ortak bir özelliği daha var: Bir yeniyetmenin gözüyle anlatılmaya çalışılan yaşanmış hüzünlü zamanlar; anlar, günler, aylar. Ama bu öyküler, bir anılar toplamı değil. Elbette yazdıklarımda kendi çocukluk, yeniyetmelik dönemimden yola çıkışlar oldu; ama anılarımı yazmadığım bilinmelidir. Hangi öykü, yaşanmış bir zaman kesitinden, bir küçük görüntüden yola çıkmaz ki. Ama iyi bir öykü, yalnızca yaşanmışların anlatısı olamaz, bununla yetinemez. Yaşanmışlık duygusunu verebilmek, okurun yüreğinde yer edebilmek, o anlatının, o öykünün başarısı sayılmalıdır.
 • Baskı Tarihi:
  1997
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9755107746
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ceren Gökçen Demirel 
 28 Kas 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Erdal Öz denilince akla gelen ilk kitap gülünün solduğu akşam oluyor. Fakat o kitabı okumadan bu kitapla başlamak istedim. Bir yudum kitap da vesile oldu buna e postama yolladığı eşsiz pasajla.. O kadar akıcı ve içten hikayeler ki okurken içiniz ısınacak. Toplam 10 tane hikaye var. En sevdiğim hikaye hangisi acaba diye çok düşündüm fakat karar veremiyorum. Sanırım bir uçurtma gibi ve sevişmenin resmi hikayeleri en beğendiklerim oldu... 1998 Sait Faik hikaye armağanını kazanmış bu öykü kitabını öykü sever herkese tavsiye edebilirim. İyi okumalar :)

Lütfiye SOYLU 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitabın adı nasıl güzel...Erdal Öz'ün kitaplarındaki yaşayıp da yazma hissi kurguyu ve gerçeği ayırt etmeyi zorlaştırır ki bu içtenliğindendir.İnsanı saran ve kahramanlarına arkadaş eyleyen güzel öyküler kitabı.

Kitaptan 8 Alıntı

İnce parmaklarının arasında tuttuğun sigarayı dudaklarına yapıştırıp bana doğru eğilişin, kibritin alevine sokuluşun, o düzgün öpülesi dudaklarının arasından dağılan, bir öpücük gibi yüzüme konan o ilk duman, sonra da masaya dayalı dirseğin üzerinde bir kuğu boynu gibi yükselen biçimli kolunun ucundaki küçücük elinin ince parmakları arasından tüten sigaranın gerisine çekilip arkana dayanışın. Var gibi yok gibi bir görünüp bir silinen yüzünün üzerinden deniz fenerinin ışık çubukları, belli aralıklarla gelip geçerken, sağa sola her dönüşünde savurduğun kalın örgülü saçınla süslediğin güzel yüzünü bir ben görebiliyordum. Bir keresinde yüzün yine aydınlığa girince, yanağında dudağının hemen biraz sağında, oracıkta, bir küçük sivilce ucu görmüştüm de, yaşanırlığın küçük de olsa bir belirtisi saymıştım onu, sevmiştim. Seni bir resim gibi, bir heykel gibi düşünmek istemeyişimdi belki. Yaşayan, soluk alıp veren, konuşan, öpüşen, gülen, sırasında ağlayan, mutluluğu özleyen, ama acı çeken, yalnızlıktan bunalan ve bunalmayan, deliceleri olan genç bir kız diye sevmiştim seni. Sonrası birdenbire denizdi işte; sesinden, kokusundan, bildiğim yoğun deniz. Denizleri hep sevdim ben, suları hep sevdim; seni denizler, sular gibi sevdim; sular ne güzelse seni öyle sevdim.

Sular Ne Güzelse, Erdal ÖzSular Ne Güzelse, Erdal Öz
Ceren Gökçen Demirel 
 27 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Güzel bir şiir yüksek sesle okunmaz. Şiir güzelse, onun kendi sesi vardır zaten.

Sular Ne Güzelse, Erdal Öz (Sayfa 16 - Can yayınları)Sular Ne Güzelse, Erdal Öz (Sayfa 16 - Can yayınları)
Meyrem KARADENİZ 
20 Şub 14:38 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hep aynı sözler, bir kalıptan çıkma sözler.

Sular Ne Güzelse, Erdal Öz (Sayfa 48 - Can Sanat Yayınları)Sular Ne Güzelse, Erdal Öz (Sayfa 48 - Can Sanat Yayınları)
Meyrem KARADENİZ 
20 Şub 14:42 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bugün kendimi oyalayacak bir oyun buldum. Güzel bir oyun: şiirler mırıldanıyorum.

Sular Ne Güzelse, Erdal Öz (Sayfa 49 - Can Sanat Yayınları)Sular Ne Güzelse, Erdal Öz (Sayfa 49 - Can Sanat Yayınları)

“Aklıma ilk geleni yaptım, dönüp hızla uzaklaştım oradan. Kaçtım da diyebilirim. Köşede bir an durup soluklandım; dönüp baktım: Kolsuz, deniz gibi kazağınla ikinci katın penceresindeydin. Hemen önünden geçen elektrik tellerine takılmış bir uçurtma gördüm. El sallayacaktım sana uzaktan, ama arkanda beliren bir hanımın yüzü annen olmalıydı , bir de tam o sırada gürültüyle yanı başımdan geçen yeni bir tren, yeniden adımlarımı açmak zorunda bıraktı beni. Yukarıda caddeye çıktığımda tren sesi uzaklardaydı. Yokuş yukarı koşar adım yürümenin hiçbir anlamı yoktu; bir açıklaması da. Düzlüğü bulunca, bir taşın üzerine yığılınca anladım bunu. Üst üste birkaç sigara daha içtim orada. Uzaklardan, sizin oralardan bana kadar uzanan karşı yönden gelen bir başka tren sesiyle oturduğum yerden kalkıp tramvay yoluna çıktığımda sokak lambaları yanmıştı.”

Sular Ne Güzelse, Erdal ÖzSular Ne Güzelse, Erdal Öz
Ceren Gökçen Demirel 
28 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Mutluluk, onların görmedikleri, bilmedikleri, yaşamadıklarıdır. Bu yüzden, hiç aramazlar mutluluğu; bilmedikleri tatmadıkları için de mutsuz değillerdir.

Sular Ne Güzelse, Erdal Öz (Sayfa 120)Sular Ne Güzelse, Erdal Öz (Sayfa 120)

Denizleri hep sevdim ben... Suları hep sevdim... Seni denizler, sular gibi sevdim... Sular ne güzelse seni öyle sevdim!

Sular Ne Güzelse, Erdal ÖzSular Ne Güzelse, Erdal Öz