Sürgün (Drizzt Efsanesi 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.383
Gösterim
Adı:
Sürgün
Alt başlık:
Drizzt Efsanesi 2
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
280
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758904204
Kitabın türü:
Çeviri:
Boğaç Erkan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Laika Yayıncılık
Baskılar:
Sürgün
Sürgün
Sürgün
Exile
Yeryüzünde yaşayanların asla bilemeyeceği kadar dehşet ve tehlikelerle dolu Karanlıkaltı'nın labirent dehlizleri, orada yolculuk etme cesareti gösteren herkese meydan okuyor. Drizzt Do'Urden özgürlüğe giden bu yolculukta, büyülü kedisi Guenhwyar ve diğer yol arkadaşları ile birlikte acımasız bir savaşa girişiyor. Bu bir yolculuk hikayesi...

Unutulmuş Diyarlar'da, geleceğe doğru bir yolculuğun, Drizzt Do'Urden'in yolculuğunun hikayesi...
 
280 syf.
·5 günde·8/10
Fantastik kurgu okuma isteğim hala canlı bir şekilde devam ediyor olunca yarım bıraktığım serileri de okumak için fırsat bulmuş oldum. Anayurt'u genel olarak sevsem de beklediğimi tam bulamamıştım ama seri için umut vaat eden bir başlangıçtı. Sürgün ise daha çok geçiş kitabı gibi, bu kitapla bir sonrakini bağlayan köprü görevini üstlenmiş. Geçiş kitabı olmasına rağmen severek okudum, Drizzt'in dünyasını yeniden hatırlamış oldum, seriye ara vermeden devam etmek istiyorum.

Drizzt'i yurtsuzluğun, yalnızlığın ve içindeki kötücül duyguların pençesinde buluyoruz ve yazar kitap boyunca bu ruh hallerini çok güzel yansıtmış, bu kısımları daha büyük bir ilgiyle okudum.
280 syf.
·6 günde·9/10
Drizzt Reis Bu sefer yalnız değil. Panterimiz dışında bize eşlik eden dostlarımız olur. Tabi ki peşimizden süre gelen yalnızlık çoğu yerde kırılıyor. Ama ilk kitapta ayrıldığımız evinden şimdi uzağız ve peşi sıramıza sadece yalnızlık değil sürekli tehlikelerde bizi takip ediyor. Kitapta bolca gerilim ve aksiyon var. Sizde bunu okuyucu olarak daima bunlar hissediyorsunuz. Seriyi bu kadar geç okuduğuma gerçekten pişmanım inşaAllah 22serinin hepsini bulup okuyabilirim. İlk kitap nazarında hiç sıkılmadım daima akıyor kitap. Bunun dışında kitaptaki aksiyon hiç bitmiyor ve yanlış hatırlamıyorsam bu evrendeki ilk insanla karşılaşmamızda bu kitapla oluyor. Tüm dünyanın sadece kendileri için yaratıldığını düşünen bencil yaratıklar. Kitap net haklı bu arada. İnsanlar olarak sadece bizimdir bizim kalacak ona göre mahvediyoruz sanırım. Yazık... Kitap çok güzeldi. Serinin üçüncü kitabı da elimde yarın hemen başlayacağım. Çünkü maceralar çok kaliteli ele alınmış.
280 syf.
·11 günde·Beğendi·7/10
Kara Elf Üçlemesi'nin ikinci kitabı en az ilk kitap olan Anayurt kadar heyecanlı ve sürükleyiciydi. Kitap Drizzt'in Menzoberranzan'dan ayrılışı ardından Karanlıkaltı'nda geçen günlerini ve edindiği arkadaşları ile yaşadığı maceraları konu alıyor, tabii ki bu süreçte geçmişi de peşini asla bırakmıyor . Drizzt sadece Karanlıkaltı dehlizlerindeki canavarlarla değil, hayatta kalma içgüdüsü ve uzunca süren yalnızlığı sebebiyle oluşan acımasız Avcı kişiliği ve gerçek benliği arasında da bir savaş veriyor. Bu savaşında ise kara elflere çok uzak olan dostluk, arkadaşlık, aile gibi kavramları ona hatırlatan arkadaşları Drizzt'e yardımcı oluyorlar.

Fantastik kurgu sevenler kesinlikle okumalı, ben de üçüncü kitaba hemen başlayacağım.
280 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
yeryüzünde yaşayanların asla bilemeyeceği kadar dehşet ve tehlikelerle dolu Karanlıkaltı'nın labirent dehlizleri, orada yolculuk etme cesareti gösteren Drizzt Do'Urden ve bu yolculukta ona eşlik eden büyülü kedisi Guenhwyar...
280 syf.
·Puan vermedi
Gizliden gizliye bir karanlıkaltı sakininin benden daha güçlü çıkmasını umuyordum. Diş ve pençe acısı, boşluk ve sessizliğinkinden daha büyük olabilir miydi? Sanmıyorum. -Drizzt Do'urden Onun yalnızlık ile savaşına katılmak ne büyük bir zevkti. Elinizden bırakabilmek pek mümkün olmuyor.
280 syf.
·Beğendi·8/10
KİTAP YORUMU ­| Sürgün R.A. Salvatore
+Tür: Fantastik,Macera-Aksiyon
-Konu: Bir Kara Elf'in ailesinden ayrılıp maceralara atılması.
Kitap Hakkındaki Görüşlerim:
Eser, Kara Elf Drizzt'in evini terk ettikten yaklaşık 10 yıl sonrasında, karanlıkaltı'nın boş mağaralarında tek başına yaratıkları kesmesi ile başlıyor. Ardından Drizzt'in yalnız başına karşılaştığı sorunları, Drizzt'in sahip olduğu psikolojiyi okuyoruz. Derken bir gün bir grup svirfneblin keşfetmesiyle olaylar zinciri başlıyor. Az çok konuyu açıklamaya çalıştım ancak spoiler vermeden bu kadar açıklayabildim. Kitap hakkında ise 1. kitaptan sonra kaliteyi düşürmediğini düşünüyorum aksine üstüne eklediğini düşünüyorum. Daha önce çok duyduğum paralı asker lideri(jarlx tam hatırlamıyorum) ve mind flayerler Ile de de bu kitapta karşılaştım.Bu arada evrene bayıldığımı itiraf edemeden geçmek istemiyorum. Daha fazla uzatmak istemiyorum. Çeviri hakkında ise ben İthaki baskısını okumadım ama öyle aman aman bir çeviri sorunu ile de karşılaşmadım. Yani demem o ki sahaflarda vs eski baskısını daha ucuza bulursanız alabilirsiniz.
-Kimlere tavsiye ederim: Yüksek Fantezi D&D sevenlere aksiyon odaklı serileri sevenlere ve hızlı okunabilecek bir şeyler arayanlara tavsiye ederim.
+Kimlere tavsiye etmem: Aksiyon odaklı serileri sevmeyenlere seride ana karakter kadar kötü karakterinde kaliteli olmasını isteyenlere malesef tavsiye edemem. İlk iki kitabı okumama rağmen Drizzt'e karşı durabilecek adam akıllı kötü adam göremedim. (evrenden bahsetmiyorum Drizzt kadar sağlam yazılmış kötü karakter göremedim, gerçi henüz 2. kitaptayım ileride daha iyi şeylerde görebilirim.)
Kitaba Puanım: 8,5 – 10
280 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Dikkat spoiler içerir.
Menzoberranzan'dan kaçan Drizzt Karanlıkaltı'nda yaşamaya başlar ancak kötücül yanı onu ele geçirmek üzeredir. Bu yüzden daha önceden ölmemesi için elini kestiği Belwar Dissengulp'un da üyesi olduğu deep gnome kabilesine sığınır. Ancak saygıdeğer Malice, Örümcek Kraliçe Lloth ile bir anlaşma yapar ve Zaknafein'in bedenini diriltip onu Drizzt'i öldürmesi için gönderir. Bu arada Han'ett evini Bragan Da'arthe denilen paralı asker grubu ve liderleri Jarlaxle yardımıyla yok eden Do'urden evi Drizzt öldürüldüğünde sekizinci ev olacak ve konseye girecektir. Bu yüzden Drizzt, Belwar ve Guenhwyvar ile beraber kaçar. Yolda daha önceden bir pech olan ama sonradan Kancalı Dehşet'e büyü ile dönüşen bir yaratık ile dost olurlar. Clacker adını verdikleri dostları ile kaçarken mind flyerlar onları ele geçirir. Ama Zaknafein'in Hayalet'i de yetişmiştir. Acaba hayalet Drizzt'i öldürecek midir? Do'urden evi ile Baenre evi arasındaki ilişki nasıl devam edecektir? Malice, Dinin, Briza, Vienra ve Maya'nın akıbeti nasıl olacaktır? Jarlaxle bu işten karlı çıkacak mıdır? Drizzt kendisini bekleyen sondan kurtulmak için nereye gidecektir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
280 syf.
·11 günde·Beğendi·8/10
-Spoilers-

Yakışıklı prensimiz Drizzt Menzoberranzan'dan kurtuldu ve yeni maceralara doğru yelken açtı. Yerin altında ne kadar yelken olursa artik. Bu kitapta Drizzt'in en büyük düşmanı kendisi ve yalnızlığı oluyor ve dönüştüğü acımasız avcıdan kurtulmak için savaşıyor. Önceki kitaptan hatırladığımız svifnebli namı diğer yer altı gnomu Belwar Dissengulp ile tekrar biraraya geliyorlar ve yolda ayrıca polymorph büyüsüne maruz kalmış bir pech ile de arkadaşlık kuruyorlar. Kitabın kapağındaki manyak yaratıkların adı da illithid. Bunlar mind control usulü çalışan uyuz bir ırk. Ha ayrıca Matron Malice bizi unutmadı. En güçlü askeri bizim için geliyor. Kitap gayet güzel ilerliyor. Dungeons Dragons evrenini sevmeye başladım. 3. kitap ile yakında tekrar buluşacağız.
280 syf.
·11 günde·Beğendi·8/10
İlk kitabın sonunda karakter gelişimini bir hayli tamamlamış olan Drizzt'imiz artık kararlıdır ve ırkının ve ailesinin tehditleriyle uğraşmaktadır.İğrenç bir aileye ve berbat bir evrene karşı durmaktadır
280 syf.
·Puan vermedi
Öncelikle çokkk güzeldi. Epeydir bu kadar keyifle okuduğum bir kitaba denk gelmemiştim. Anayurtta isyan bayrağını çekip karanlıkaltına kaçan Drizzt'in, bu kitapla birlikte yalnızlıkla mücadelesini, kendi içsel çekişmelerini, yeni dostlar buluşunu, eski defterleri kapatışını, ailesinin çöküşünü ve muhtemelen üçüncü kitaba peşine takılacak yeni düşmanları okuyoruz. Hem olay hem de duygu ve düşünceleri derinlemesine inceleme açısından zengin bir eser.
Ek olarak Drizzt'in dostu olup onu sarmalayasım geliyor. Kimse arkadaşlığa onun kadar hasret değildir sanırım. Keşke diyorum biraz daha uyanık olsa. İnsanların dünyasına düşünce çok darbe yiyecektir bu saflıkla. İyi ki panteri var da herşeye rağmen yapayalnız değil.
280 syf.
·1 günde·9/10
Kara Elf serisinin ikinci ayağı. Artık Drizzt daha güçlü ve daha dengeli bir karakter. Zaknafein'in öğretileri doğrultusunda hayatını değiştirmeye çabalıyor. Babasına söz verdiği gibi sıradan ve vahşi bir drow olmayı reddettiği için, akrabaları tarafından çok zor durumlar altında bırakılıyor. Annesi ve ablalarının yargısından kurtulmak için Karanlıkaltı'nda yolculuğa çıkan Drizzt, beklenmedik ittifaklar ve düşmanlarla karşılaşıyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sürgün
Alt başlık:
Drizzt Efsanesi 2
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
280
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758904204
Kitabın türü:
Çeviri:
Boğaç Erkan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Laika Yayıncılık
Baskılar:
Sürgün
Sürgün
Sürgün
Exile
Yeryüzünde yaşayanların asla bilemeyeceği kadar dehşet ve tehlikelerle dolu Karanlıkaltı'nın labirent dehlizleri, orada yolculuk etme cesareti gösteren herkese meydan okuyor. Drizzt Do'Urden özgürlüğe giden bu yolculukta, büyülü kedisi Guenhwyar ve diğer yol arkadaşları ile birlikte acımasız bir savaşa girişiyor. Bu bir yolculuk hikayesi...

Unutulmuş Diyarlar'da, geleceğe doğru bir yolculuğun, Drizzt Do'Urden'in yolculuğunun hikayesi...
 

Kitabı okuyanlar 432 okur

  • Coşkun Canoğlu
  • İrem
  • Kaan AKTAŞ
  • Emre UCA
  • ibarem
  • Hüseyin Emir Kıvanç
  • Bay Ali
  • doğukan
  • Melsa
  • Kasım Arı

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.6
14-17 Yaş
%1.6
18-24 Yaş
%21
25-34 Yaş
%35.5
35-44 Yaş
%24.2
45-54 Yaş
%14.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%24.6
Erkek
%75.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.6 (46)
9
%22.4 (36)
8
%28.6 (46)
7
%9.9 (16)
6
%1.9 (3)
5
%1.9 (3)
4
%0.6 (1)
3
%0
2
%0
1
%0