Tam Benim Tipim Bir Font Kitabı

7,3/10  (4 Oy) · 
14 okunma  · 
3 beğeni  · 
525 gösterim
"Yılın En İyi Kitaplarından"
-Amazon-

"Büyüleyici... Gerçek ve mizah arasında mükemmel bir denge yakalıyor. Bu kitabı okumak bakışınızı değiştirecek."
-Time Out-

Tam Benim Tipim bir font kitabı. Binlerce fontu alt alta sıralayan katalogvari bir kitap değil -öyle olsa muhtemelen bir uluslararası çoksatan olamazdı. Tersine; gerçek öyküler üstüne kurulmuş hayli eğlenceli bir kitap elinizdeki. Gutenberg'in ilk harf kalıbını dökmesinden, Steve Jobs'ın onları bilgisayarımızın font menüsüne doluşturup "modern zaman font salgınını" başlattığı ana, pek çok şaşırtıcı ve hatta kimi zaman büyüleyici öykünün kahramanı bu kitapta bahsedilen fontlar.

Helvetica neden ve nasıl bütün dünyayı istila etti ya da daha romantik bir deyişle, "şehirlerin parfümü" haline geldi? IKEA'nın fontunu değiştirmesi nasıl oldu da "İsveç kaynaklı en büyük infial" olarak anılacak bir toplumsal tepkiye sebep oldu? Obama'yı Beyaz Saray'a bir font taşımış olabilir mi? Neden 30'ların Art Deco'su Amy Winehouse'a böylesine yakışıyor? Bir fontu, bir ülkeye, bir dine, bir döneme, bir mesleğe ya da bir duyguya has kılan şey tam olarak nedir? Arial'ın dingin kim(liksiz)liğinden, Times New Roman'ın pratik ciddiyetinden, Comic Sans'ın rahatsız edici hafifliğinden -ve kullanımını yasaklama kampanyasından- kimler sorumlu? Trajan'ı bütün kötü film posterleri için vazgeçilmez kılan ne? Tüm zamanların en iyi ve en kötü fontları hangileri? Ve tabii, kaçınılmaz soru; seçtiğin font senin hakkında ne söylüyor?

Tabelalardan menülere, havalimanlarından giysilerinizin etiketlerine, baktığınız her şeyi farklı görmenizi sağlayacak bir kitap Tam Benim Tipim.

"Eğer öğle yemeğindeki kaşığın şeklini hatırlıyorsanız, şekli yanlış demektir,"
-Adrian Frutiger, iyi bir fontun farkedilmez olması yönünde görüşünü paylaşırken...-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  353
 • ISBN:
  9786056260414
 • Orijinal Adı:
  Just My Type
 • Çeviri:
  Sabri Gürses
 • Yayınevi:
  Domingo Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Hanife Yolat 
16 Mar 00:21 · Kitabı okudu · 25 günde · 8/10 puan

Hangi tasarımda hangi fontu kullanmamız gerektiğini anlatan bir kitap ve yazı karakteri tasarımcıları, firmaların kurumsal kimliklerinde kullandıkları fontlarından bahsediyor. Bunu örneklerle ve görsellerle de desteklemiş. Kesinlikle başarılı. Okunulması gerekenlerden.

Nedim Kaya 
 14 Şub 10:30 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Tam benim tipim olan birinden bahsetmeyen kitap.
Farklı fontların ve görsel öğelerin insan üzerindeki etkisinden falan bahsediyor.
Interrobang işaretinden bu kitapta haberdar oldum, bunu öğrenmek günlük hayatıma etki etmedi tabi.

Okurken aldığım notların 12 sayfa tuttuğu kitap, çok sürükleyici olmamakla birlikte aynı zamanda ilgi çekici. İçeriğinde bir çok fontun ve yaratıcılarının hikayeleri keyifli bir dil ile anlatılmış. Kitabı okuduktan sonra her gün gözümüzün önünde olan harflere ister istemez başka bir bakış açısıyla bakıyorsunuz. Mesleki olarak okumak istemiştim ama mesleki katkıdan ziyade genel kültür olarak katkı sağladığını söyleyebilirim. İlk sayfalarında yer alan "Yazı Karakterleri Periyodik Tablosu" ise ilgilenenler için çıktı alıp asılası..

cookiemonster 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Sadece grafik tasarımcılarına değil kitap okumayı ve yeni bir şeyler öğrenmeyi seven herkese hitap ettiğini düşünüyorum. İçerisinde gerçekten ilginç bir çok bilgi var. Esprili bir dile sahip olduğu için de eğlenerek ve çabucak okunacak bir kitap.

Kitaptan 2 Alıntı

Neslihan çeviken 
17 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlginç yap,güzel yap.Hem insanlığını,hem de ruhunu ortaya çıkar.Onu zevkli,zeki ve makul yap.Bir de okunabilir olsun.

Tam Benim Tipim, Simon GarfieldTam Benim Tipim, Simon Garfield

Budapeşte'de, cerrahlar 17 yaşındaki bir matbaacı çırağını ameliyat ettiler. Sevgilisini kaybedince üzüntüden kendini kaybeden Szabo, onun adını kurşun harflerle kalıba dizmiş ve yutmuştu.

Tam Benim Tipim, Simon GarfieldTam Benim Tipim, Simon Garfield