8,6/10  (9 Oy) · 
19 okunma  · 
6 beğeni  · 
829 gösterim
Hallac-ı Mansur, 9. yüzyıldan günümüze uzanan zaman içeresinde izleri silinmeyen bir düşünce adamıdır. Tasavvuf felsefesinde insanın "Tanrılaşma" fikrini ortaya koyan ve bunu kişiliğinde özdeşleştirme sonucu hayatıyla ödeyen Mansur, kendinden sonra gelen tasavvufçuları da büyük ölçüde etkilemiştir. Tavasin, onun zindanda yazdığı bir eserdir. Kendisinin yaptığı şekiller, büyüleyici anlatımı bu kitabı ilginç yaptığı kadar önemli bir kaynak durumuna da getirmektedir.
ŞEYHÜL MUHARRİRİN 
 01 Tem 18:29 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Allah Teâlâ'nın aşkı ile kendinden geçtiği bir sırada; "Ene'l-Hak" dedi. Bu sözün anlamı, (Ben Hakkım) demek ise de, (Haktan başka hiç kimse yok) demek istemişti.

Kalbin masivadan arınarak Hakk'ın esma, sıfat ve zılâl nûrlarına ayna olması sonucu meydana gelen şiddetli sevgi ve aşk sebebiyle salik, akis ve gölgeleri Hakk'ın kendisi zanneder. Hallac'ın "Ene'l-Hak"dediği makam burasıdır. Elini ateşe sokan kişinin yandığında can havliyle: "Yandım, ateş oldum."demesi nasıl mecazi bir hakikati ifade ediyorsa ve bu söz; söyleyenin gerçekten ateş olduğunu göstermiyorsa "Ene'l-Hak" sözü de böyle bir mecazi idraktir. Kulun kendi fiil ve davranışlarını görmez olup kendisinde olan fillerin Allah'a aid olduğunu idrak etmesidir.


Allah Teâlâ'nın aşkı ile kendinden geçtiği bir sırada; "Ene'l-Hak" dedi. Bu sözün anlamı, (Ben Hakkım) demek ise de, (Haktan başka hiç kimse yok) demek istemişti.

Kalbin masivadan arınarak Hakk'ın esma, sıfat ve zılâl nûrlarına ayna olması sonucu meydana gelen şiddetli sevgi ve aşk sebebiyle salik, akis ve gölgeleri Hakk'ın kendisi zanneder. Hallac'ın "Ene'l-Hak"dediği makam burasıdır. Elini ateşe sokan kişinin yandığında can havliyle: "Yandım, ateş oldum."demesi nasıl mecazi bir hakikati ifade ediyorsa ve bu söz; söyleyenin gerçekten ateş olduğunu göstermiyorsa "Ene'l-Hak" sözü de böyle bir mecazi idraktir. Kulun kendi fiil ve davranışlarını görmez olup kendisinde olan fillerin Allah'a aid olduğunu idrak etmesidir.(ALINTI)

Düşüngeç 
08 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hallac'ın hapishanedeyken kaleme aldığı bir not defteri gibi bişey bu kitap. Hani kendi kendinize kısa notlar tutarsınız ve bu kısa notların kriptolarını siz bilirsiniz ya. Sizden başka okuyan biri için anlaşılması çok mümkün olmaz. İşte öyle bir kitap. Anlayabilmek için gayret ettim ama çok başarılı olamadım.

Kitapta en iyi son bölümü anladım. Gizem Bahçesi isimli son bölüm bana çok faydalı oldu. O bölümde Hallac'ta ilginç bir seviye olduğu hissine kapıldım. Hele ki şu cümlesi aklıma çivi gibi çakıldı. '' BELİRSİZLİK ERMİŞİN İŞARETİ, BİLGİSİZLİKTE ONUN YÖNTEMİDİR'' İşte bu cümlenin özellikle ikinci kısmı benimde içselleştirmeye başladığım bir bir yöntemi perçinledi.

Kitap çok kısa ve anlaşılması zor. Aynı kitabın Yaşar Nuri Öztürk tarafından çözümlendiği iddaa edilen açıklamalı izahına da göz gezdirdim ama bana göre hiçbirşeyi açıklayamamış o kitap. Aksine daha bile kafa karıştırmış.

Öte yandan, kitabın yazarı her nedense Yezidilik gibi bir akıma ait görüşleride Hallacın anlatısı bittikten sonra eklemiş. O kısım herkes tarafından eleştirilmiş ve bencede saçma olmuş.

Göğün kapısını, gaybın anahtarını arayanlar için çekici bir kitap belki ama dar ve kapalı anlatımı nedeni ile pek çıkarım yapılamayacak bir kitap.

Kitaptan 8 Alıntı

ŞEYHÜL MUHARRİRİN 
30 Haz 19:52 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Hiçbir bilgin yok, onun bilgisine ulaşan; hiçbir fi­ lozof yok, onun aklına erişen.

Tavasin, Hallac-ı Mansur (Sayfa 15 - yaba yayıncılık)Tavasin, Hallac-ı Mansur (Sayfa 15 - yaba yayıncılık)

Tanrım,
“Şimdi Sen’in bu kulların toplandılar,
dinlerine bağlılıklarından dolayı beni öldürmek ve böylece
Sana daha yakın olmak istiyorlar. Onları affet!…”

Tavasin, Hallac-ı MansurTavasin, Hallac-ı Mansur

Ölüm
Ey güvendiklerim, beni öldürünüz
benim ölümümde hayatım vardır
Benim hayatım ölümümde
ve ölümüm hayatımdadır
Ben, O’nun bana bahşetmesi sayesinde varolan
zatımın yokoluşu halindeyim
Benim sıfatlarımın var kalması ise
kötü amellerin çirkinliğindendir.

Tavasin, Hallac-ı Mansur (Sayfa 69 - yaba)Tavasin, Hallac-ı Mansur (Sayfa 69 - yaba)
ŞEYHÜL MUHARRİRİN 
30 Haz 19:43 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

elif harfi, «Allah» adının ilk harfi olup, Tan­ rı'nın varlığını simgeler. Tüm harfler ve biçimler gibi elif de, noktanın uzantısı olduğundan, Tanrının ilk belirmesi (madde dünyasında görünmesi) nokta biçimindedir.

Tavasin, Hallac-ı Mansur (Sayfa 11 - yaba yayıncılık)Tavasin, Hallac-ı Mansur (Sayfa 11 - yaba yayıncılık)
ŞEYHÜL MUHARRİRİN 
30 Haz 20:00 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Arınmışlık üzerine
Gerçeklik, çok gizlidir, açıklanamaz; ona giden yollar dar; yolcunun karşısına doymaz ateşler, engin çöller çıkar. Yabancı, işte bu patikalardan geçer, Du­ raklarda görüp yaşadıklarını anlatır. Bunlar, kırk Du­ raklardır:

Tavasin, Hallac-ı Mansur (Sayfa 22 - yaba yayıncılık)Tavasin, Hallac-ı Mansur (Sayfa 22 - yaba yayıncılık)

«Bir şey, ancak karşıtının yardımıyla kavranabilir;
tıpkı ince ak ipek kumaşların, siyah kıllarla birlikte dokunabilmesi
gibi. Bundan dolayı Melek, iyi işleri gösterir
ve der ki 'Bunları yaparsanız ödüllendirilirsiniz.'
Ama önceden kötünün ne olduğunu bilmeyenler, iyinin
ne olduğunu bilemezler.»

Tavasin, Hallac-ı MansurTavasin, Hallac-ı Mansur