Tek Başına Detective D. D. Warren Serisi 1

8,1/10  (37 Oy) · 
142 okunma  · 
25 beğeni  · 
1.168 gösterim
Silahlı bir adamın, karısını ve oğlunu rehin aldığı ihbar edilir. Komşular silah sesleri duyar. Evden gürültüler gelmektedir. Boston emniyet teşkilatı ayaktadır. Olay yerine ilk gelen keskin nişancı Bobby Dodge’un tek başına namlunun arkasından seyrettiği, sıradan bir karı-koca kavgası mı, yoksa ustaca tezgâhlanmış bir oyun mudur? Öfkeli kocanın parmağı tetikte kenetlenmişken memur Dodge’un karar vermek için zamanı daralmaktadır.

Güzel, alımlı ve tehlikeli Catherine Rose Gagnon için bu ilk kabus değildir. Yirmi beş yıl önce, henüz küçük bir kızken acımasız bir sapık tarafından kaçırılmış ve toprağın altında kabus dolu bir ay geçirmiştir. Şimdiyse kocası gözlerinin önünde öldürülmüştür. Üstelik bütün gücünü ve bağlantılarını kullanmaya hazır olan kayınpederi Yargıç Gagnon, oğlunun ölümünden dolayı Catherine’i suçlamaktadır. Etrafındaki çember gittikçe daralan Catherine akıntıya karşı tutunacak bir dal aramaktadır.

Bay Bosu, işlediği korkunç suçlar yüzünden yattığı yüksek güvenlikli hapishanede geçirdiği yalnızlık dolu yıllardan sonra hayatta kalmayı başarmıştır. O artık özgür bir insandır. Kimsenin adını, sanını bilmediği, bütün dünyanın unuttuğu bir adam. Onun unutmadığı tek şey ise intikamdır.

Yıllar süren zorlu eğitim, gecesi gündüzü belli olmayan bir hayat, aileye ve aşka yer kalmayan bir dünya. Ve bütün bunlar tek bir atış içindir. Namlu henüz soğukken yapılacak tek bir atış. Bir kurbanın başına silah dayalıyken keskin nişancının yaralama ya da sakat bırakma lüksü yoktur.

Bir can kurtarmak için bir can alırsınız.. Ve bedelini bir ömür boyu ödersiniz..
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2007
 • Sayfa Sayısı:
  432
 • ISBN:
  9789758461752
 • Orijinal Adı:
  Alone
 • Çeviri:
  İlkin İnanç
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
21 Ağu 13:51 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

Postacı posta dağıtır, doktor insan sağlığıyla ilgilenir, bankacı mali işlerle uğraşır vs vs vs. Birbirinden farklı yüzlerce mesleğe sahip olan her birey değişik değişik durumlarla ilgilenir. Peki bir keskin nişancı ne yapar? Genel hatlarıyla, bir acil durum ihbarı gelir ya da önceden planlanan önemli bir durum vardır. Bölgede güvenliği sağlamak için bu kişiler çevrede konuşlanır ve dürbünlerini açıp belki de saatlerce sabırla beklerler. Postacı posta dağıtımında sıkıntı yaşasa bir şekilde telafi edilebilir, bankacı hesaplama anlamında bir sıkıntı yaşasa bu ölümcül bir sonuç doğurmaz, peki ya bir keskin nişancı görevi sırasında olağanüstü bir durumla karşı karşıya kalırsa ne yapmalıdır? Mesleğiniz iradenizle bir kişiyi öldürmenize neden olabilecek bir meslek olsaydı ne yapardınız? Tek Başına'daki karakterlerden Bobby Dodge'un başına gelen de tam olarak bu. Boston Polis Teşkilatı bir rehin alma ihbarıyla alarma geçer. Silahlı bir adam karısını ve oğlunu rehin almıştır. Teşkilatın STOP ekibinde keskin nişancı olarak görev yapan Bobby Dodge namlunun arkasına geçer ve olanları izlemeye başlar. Adam karısına ve çocuğuna silah doğrultmuşken Bobby'i de alınması gereken çok zor bir karar beklemektedir.

Tek Başına, yedi kitaptan oluşan D. D. Warren serisinin ilk kitabı. Polisiye türünde yazılmış olan serinin ilk kitabı alışılagelmiş polisiye kitap örgüsünden farklı. Tek Başına'da bir kişinin birini öldürmesinin ardından polislerin olaya müdahale etmesi gibi bir durum yaşanmıyor. Bu kez bir polis görevi sırasında birini öldürüyor. O polis de Bobby. Seriye ismini veren Dedektif D. D. Warren'ı bu kitapta pek göremiyoruz. Serinin ismi nedeniyle D. D. Warren ne zaman görünecek şeklinde düşünsem de bu kitabın asıl karakteri olan Bobby Dodge'u da sevdim. Dedektif D. D. Warren ile de küçük de olsa tanışmış olduk.

Tek Başına belki mükemmel bir polisiye değil ama bana göre ortalamanın üstünde. Evet belki kitap çok şaşırtmıyor, belki çok daha iyilerini okudum ama okurken de kesinlikle sıkmıyor ve bir şekilde okuru sürüklemeyi başarıyor. Tek Başına'da dikkat çeken noktalardan biri de şu: Bir kitabı okurken iyi karakterler ve kötü karakterlerle karşılaşırız. Bir şey olur, bu karakterden de bunu beklerdim zaten deriz. Ama bu kitapta iyi-kötü ayrımını tam olarak yapamıyorsunuz. Karakterlerin neredeyse tamamına karşı bir şüphe oluyor içinizde, bence bu güzeldi, farklıydı. Bu açıdan bakıldığında her insanın iyiliği de kötülüğü de bir şekilde içinde barındırdığını tekrar fark ediyorsunuz.

D. D. Warren serisinin ikinci kitabı Saklambaç. Yazarın seride gitgide daha iyi olacağını düşünüyorum. Saklambaç kitabında sanırım D. D. Warren karakteriyle de daha çok karşılaşacağım ve kitabın arka kapağından öğrendiğim kadarıyla Bobby Dodge yine karakterlerden biri. Tek Başına özellikle polisiye severlere tavsiye edebileceğim bir roman. Gördüğümüz şeylerin aslında ne kadar yanıltıcı olabileceğini, insanların sahip oldukları prestiji kaybetmemek adına neleri göze alabileceğini, geçmişin bireyin üstünde ne gibi etkilerinin olabileceğini Lisa Gardner ve karakterleri aracılığıyla bir kez daha anlıyoruz.

Tek Başına --- DD Warren Serisi 1

Bugün uykusuz kalmama neden olan, sayfa sayısının çok olmasına rağmen bitirimeye karar verdiğim ve sabaha kadar okumama değen müthiş bir kitap.

Olay 1
Bir rehine vakası. Silahlı bir adam, karısı ve oğlunu rehin alır. Boston polis teşkilatından olay yerine ilk ulaşan keskin nişancı Bobby Dodge, kararını hemen vermek zorundadır. Şeytani bir oyun ile karşı karşıya mıdır yoksa sıradan bir karı koca tartışması mıdır?

Olay 2
Catherine Rose Gagnon henüz küçük bir kızken yaşadığı kabus dolu günleri henüz atlatamamışken yıllar sonra kocası gözlerinin önünde öldürülmüştür.
Buda yetmezmiş gibi kayınpederi olan yargıç Gagnon, oğlunun ölümünden Catherine'yi sorumlu tutar.

Olay 3
Bay Bosu, işlediği suçlar yüzünden yıllarca yüksek güvenlikli hapishanede kalmış biridir. O artık kimsenin hatırlamadığı, yalnız bir insandır. Ama onun unutmadığı bir şey vardır. İntikam!

Lisa Gardner, benim için en iyi üç yazar arasında kendine yer edinmiş durumda.
O nasıl bir akıl oyunu? Olaylar nasıl gelişti de birbirine bağlandı? Hayran kalmamak elde değil. Gardner'in her cümlesi sanki, polisiye böyle yazılır dermiş gibi bir havası var. Okurun ilgisini çekmesini bilen, sıkılmanıza asla izin vermeyen bir tarzı var.

Serinin adı DD Warren, fakat dedektif Warren kitapta çok az bulunuyor. Bu durumu ilk kitap olmasına bağlıyorum. Yazar kafasında kurguladığı karakteri daha sonra ön plana çıkarmayı düşünmüş olabilir. Hem bu durum beni pek rahatsız etmedi. Klasik baştan sona ana karakterin baskın olması bir süre sonra insanı sıkıyor. Örneğin Gerritsen'in R&I seisinin ilk kitabı olan Cerrah'ta ön planda Rizzoli'den çok Thomas Moore ve Catherine Cordell vardı ki bence az bahsedilmesi karakterin gizeminin hemen çözülmesini engelliyor ve seri boyunca yayarak başrolümüzü yavaş yavaş tanımamızı sağlıyor.

Sonuç olarak şahsi fikrim, Gardner'in kitaplarını okumayan bir polisiye sever çok çok şey kaçırır.
Keyifli okumalar..

Dr. Elmyra 
10 Tem 14:47 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Catherine 12 yaşındayken kaçırılır. 28 gün boyunca yerin altında karanlıkta yalnızdır. Yalnız olmadığı tek zaman onu kaçıranın gelip tecavüz ettiği anlardır. 28 günün sonunda tesadüf eseri kurtulur. Artık evli ve çocuklu bir kadındır.
Bobby keskin bir nişancıdır. Bir adamın karısını öldürmek üzere olduğu ihbarını alırlar. Bobby yerine yerleşir ve silahını karısına doğrultan adamı öldürür. Kadın Catherine'dir ve ölen kocası Jimmy ünlü bir yargıcın oğludur. Yargıç bunu Catherine'in planladığını düşünür ve Catherin ile Bobby'e savaş açar.
Catherine'i yıllar önce kaçıran Bay Bosu'nun da hapisten salınmasıyla işler iyice karışır.
Her saniyesi heyecan dolu kimin haklı olduğuna bir türlü karar veremediğiniz okunması gereken kitaplar arasında yer alıyor.

İsmail Güven 
19 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Güzel bir gerilim romanı.Bay Boso'nun kini,intikam alma dürtüsü ile özgürlüğüne kavuştuğu an eyleme nasıl geçeceğinin işlenişi ve kurgusu ve adrenali yüksek bir kitap.

Esma Tezgi 
31 Mar 19:58 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Genel olarak güzel bir polisiye, şaşırtıcı ve farklı detayları var. -Her ne kadar ben pek şaşırmasam da, çok fazla polisiye okuyunca bir süre sonra şaşırmak pek mümkün olmuyor ne yazık ki.- Yazar iyi bir hikaye ve olay örgüsü seçmiş, okurken sıkılmıyorsunuz sayfalar akıp gidiyor. Bay Bosu adlı karakterin kitaba kattığı gerilim hoş olsa da karakteri çok doğal bulmadım. Catherine karakteri ise hem kafa karıştırıcı hem de iyi kurgulanmış bir karakterdi ama yine de eksikleri vardı.

Aslında kitap genel anlamda iyi olsa da her şeyde bir parça eksikliği vardı. Yazar yıllar içinde tekniğini geliştirmiş çünkü benim okuduğum ve bu kitaptan sonra yazılan Sessiz Çığlık ve Kusursuz Tuzak çok daha başarılı kitaplardı. Hala yazarın en sevdiğim kitabı Kusursuz Tuzak, polisiye severlere kesinlikle öneririm.

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/2017/03/tek-basina.html

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Güzeldi, etkileyiciydi. Karakterler iyi tasvir edilmiş. Olay parçalarla ve iyi tasvirle, sıkmadan vurgulanmış.Devam kitabı "Saklambaç" da en az bu kadar güzel bi kitap.

Hale UYAR 
26 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Lisa Garder'ın şuana 4 tane kitabını okudum . İlk önce son yüzleşmeyi okudum sonra çok beğendim . Nefes kesen hikayeler . Mutlaka okunması gerekir . Tek başına favori kitaplarımdan biri oldu . Eminin diğer 5 kitabı da böyledir. Okudukça okumayı bırakamıyorsunuz , sizi alıp götürüyor . :))

Tuncay YILDIRIM 
13 Nis 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Süper bir zekanın ürünü. Olayların birbirine bağlanması dahice.Baştan sona heyecanla okudum. Çok gizemli ve iyi bir polisiye. Polisiye severler kaçırmasın.

Kitaptan 3 Alıntı

Damla Köseoğlu 
11 Ağu 23:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bence dürüstlük her şeye rağmen en uygun prensiptir.

Tek Başına, Lisa Gardner (Sayfa 55 - Martı Yayınları)Tek Başına, Lisa Gardner (Sayfa 55 - Martı Yayınları)
Damla Köseoğlu 
14 Ağu 14:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kaç bebek şu anda açlıktan ağlarken, bu yüzden dayak yiyordu? Kaçı dadılarının gözüne masumca bakarken kafalarına tokatlar yiyordu? Günde kaç tane saf, günahsız bebek doğuyor ve onları hayata getirenler tarafından emdikleri süt burunlarından getiriliyor?

Tek Başına, Lisa Gardner (Sayfa 78 - Martı Yayınları)Tek Başına, Lisa Gardner (Sayfa 78 - Martı Yayınları)
Dr. Elmyra 
09 Tem 11:45 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Erkekler vahşi olabilirler, Memur Dodge, ama lütfen kabul edelim, kadınlar acımasızdır.

Tek Başına, Lisa Gardner (Sayfa 122)Tek Başına, Lisa Gardner (Sayfa 122)