Tek Başına Detective D. D. Warren Serisi 1

8,1/10  (31 Oy) · 
122 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.115 gösterim
Silahlı bir adamın, karısını ve oğlunu rehin aldığı ihbar edilir. Komşular silah sesleri duyar. Evden gürültüler gelmektedir. Boston emniyet teşkilatı ayaktadır. Olay yerine ilk gelen keskin nişancı Bobby Dodge’un tek başına namlunun arkasından seyrettiği, sıradan bir karı-koca kavgası mı, yoksa ustaca tezgâhlanmış bir oyun mudur? Öfkeli kocanın parmağı tetikte kenetlenmişken memur Dodge’un karar vermek için zamanı daralmaktadır.

Güzel, alımlı ve tehlikeli Catherine Rose Gagnon için bu ilk kabus değildir. Yirmi beş yıl önce, henüz küçük bir kızken acımasız bir sapık tarafından kaçırılmış ve toprağın altında kabus dolu bir ay geçirmiştir. Şimdiyse kocası gözlerinin önünde öldürülmüştür. Üstelik bütün gücünü ve bağlantılarını kullanmaya hazır olan kayınpederi Yargıç Gagnon, oğlunun ölümünden dolayı Catherine’i suçlamaktadır. Etrafındaki çember gittikçe daralan Catherine akıntıya karşı tutunacak bir dal aramaktadır.

Bay Bosu, işlediği korkunç suçlar yüzünden yattığı yüksek güvenlikli hapishanede geçirdiği yalnızlık dolu yıllardan sonra hayatta kalmayı başarmıştır. O artık özgür bir insandır. Kimsenin adını, sanını bilmediği, bütün dünyanın unuttuğu bir adam. Onun unutmadığı tek şey ise intikamdır.

Yıllar süren zorlu eğitim, gecesi gündüzü belli olmayan bir hayat, aileye ve aşka yer kalmayan bir dünya. Ve bütün bunlar tek bir atış içindir. Namlu henüz soğukken yapılacak tek bir atış. Bir kurbanın başına silah dayalıyken keskin nişancının yaralama ya da sakat bırakma lüksü yoktur.

Bir can kurtarmak için bir can alırsınız.. Ve bedelini bir ömür boyu ödersiniz..
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2007
 • Sayfa Sayısı:
  432
 • ISBN:
  9789758461752
 • Orijinal Adı:
  Alone
 • Çeviri:
  İlkin İnanç
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:

Tek Başına --- DD Warren Serisi 1

Bugün uykusuz kalmama neden olan, sayfa sayısının çok olmasına rağmen bitirimeye karar verdiğim ve sabaha kadar okumama değen müthiş bir kitap.

Olay 1
Bir rehine vakası. Silahlı bir adam, karısı ve oğlunu rehin alır. Boston polis teşkilatından olay yerine ilk ulaşan keskin nişancı Bobby Dodge, kararını hemen vermek zorundadır. Şeytani bir oyun ile karşı karşıya mıdır yoksa sıradan bir karı koca tartışması mıdır?

Olay 2
Catherine Rose Gagnon henüz küçük bir kızken yaşadığı kabus dolu günleri henüz atlatamamışken yıllar sonra kocası gözlerinin önünde öldürülmüştür.
Buda yetmezmiş gibi kayınpederi olan yargıç Gagnon, oğlunun ölümünden Catherine'yi sorumlu tutar.

Olay 3
Bay Bosu, işlediği suçlar yüzünden yıllarca yüksek güvenlikli hapishanede kalmış biridir. O artık kimsenin hatırlamadığı, yalnız bir insandır. Ama onun unutmadığı bir şey vardır. İntikam!

Lisa Gardner, benim için en iyi üç yazar arasında kendine yer edinmiş durumda.
O nasıl bir akıl oyunu? Olaylar nasıl gelişti de birbirine bağlandı? Hayran kalmamak elde değil. Gardner'in her cümlesi sanki, polisiye böyle yazılır dermiş gibi bir havası var. Okurun ilgisini çekmesini bilen, sıkılmanıza asla izin vermeyen bir tarzı var.

Serinin adı DD Warren, fakat dedektif Warren kitapta çok az bulunuyor. Bu durumu ilk kitap olmasına bağlıyorum. Yazar kafasında kurguladığı karakteri daha sonra ön plana çıkarmayı düşünmüş olabilir. Hem bu durum beni pek rahatsız etmedi. Klasik baştan sona ana karakterin baskın olması bir süre sonra insanı sıkıyor. Örneğin Gerritsen'in R&I seisinin ilk kitabı olan Cerrah'ta ön planda Rizzoli'den çok Thomas Moore ve Catherine Cordell vardı ki bence az bahsedilmesi karakterin gizeminin hemen çözülmesini engelliyor ve seri boyunca yayarak başrolümüzü yavaş yavaş tanımamızı sağlıyor.

Sonuç olarak şahsi fikrim, Gardner'in kitaplarını okumayan bir polisiye sever çok çok şey kaçırır.
Keyifli okumalar..

İsmail Güven 
19 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Güzel bir gerilim romanı.Bay Boso'nun kini,intikam alma dürtüsü ile özgürlüğüne kavuştuğu an eyleme nasıl geçeceğinin işlenişi ve kurgusu ve adrenali yüksek bir kitap.

Esma Tezgi 
31 Mar 19:58 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Genel olarak güzel bir polisiye, şaşırtıcı ve farklı detayları var. -Her ne kadar ben pek şaşırmasam da, çok fazla polisiye okuyunca bir süre sonra şaşırmak pek mümkün olmuyor ne yazık ki.- Yazar iyi bir hikaye ve olay örgüsü seçmiş, okurken sıkılmıyorsunuz sayfalar akıp gidiyor. Bay Bosu adlı karakterin kitaba kattığı gerilim hoş olsa da karakteri çok doğal bulmadım. Catherine karakteri ise hem kafa karıştırıcı hem de iyi kurgulanmış bir karakterdi ama yine de eksikleri vardı.

Aslında kitap genel anlamda iyi olsa da her şeyde bir parça eksikliği vardı. Yazar yıllar içinde tekniğini geliştirmiş çünkü benim okuduğum ve bu kitaptan sonra yazılan Sessiz Çığlık ve Kusursuz Tuzak çok daha başarılı kitaplardı. Hala yazarın en sevdiğim kitabı Kusursuz Tuzak, polisiye severlere kesinlikle öneririm.

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/2017/03/tek-basina.html

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Güzeldi, etkileyiciydi. Karakterler iyi tasvir edilmiş. Olay parçalarla ve iyi tasvirle, sıkmadan vurgulanmış.Devam kitabı "Saklambaç" da en az bu kadar güzel bi kitap.

Hale UYAR 
26 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Lisa Garder'ın şuana 4 tane kitabını okudum . İlk önce son yüzleşmeyi okudum sonra çok beğendim . Nefes kesen hikayeler . Mutlaka okunması gerekir . Tek başına favori kitaplarımdan biri oldu . Eminin diğer 5 kitabı da böyledir. Okudukça okumayı bırakamıyorsunuz , sizi alıp götürüyor . :))

Tuncay YILDIRIM 
13 Nis 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Süper bir zekanın ürünü. Olayların birbirine bağlanması dahice.Baştan sona heyecanla okudum. Çok gizemli ve iyi bir polisiye. Polisiye severler kaçırmasın.