Saklambaç Detective D. D. Warren Serisi 2

8,6/10  (41 Oy) · 
207 okunma  · 
37 beğeni  · 
1.914 gösterim
Massachusetts'teki terk edilmiş bir akıl hastanesinin bahçesinde ortaya çıkarılan mumyalanmış altı ceset Bobby Dodge'un en kötü kabuslarını diriltmişti. Öleli ve toprak altına gireli yıllar olmuş bir katilin peşindeki dedektifin tek ipucu ölü bir kadının boynunda asılı.

Annabelle Granger'ın hayatı saklanmakla geçmişti. Sürekli yollarda geçen çocukluğu yeni şehirler ve sahte kimliklerle birbirine karışmıştı. Ancak ailesinin neden ya da kimden kaçtığını asla öğrenememişti. Yerin altından, üzerinde kendi isminin yazılı olduğu bir ceset çıkarıldığında artık kaçmak için çok geçtir. O nasıl olsa bulur sizi...

Bu yeni tehlike, ölen seri katilin taklitçisi, yardımcısı ya da eski bir işbirlikçi olabilir. Dodge için, Annabelle Granger'ın esrarını çözmenin tek bir yolu vardır ve bunun için de eski sevgilisi, ortağı ve arkadaşı, Boston Emniyeti'nden D. D. Warren'la birlikte çalışmak zorundadır.

Gerilim yüklü açılış sayfalarından şaşırtıcı sonuna kadar temponun hiç azalmadığı Lisa Gardner en derin ve karanlık korkularımıza kadar iniyor. Ta ki saklanacak bir yer kalmayana dek...

'Birinci sınıf... Sona yaklaşırken sayfaların nasıl aktığın anlamıyorsunuz.'

-Publisher's Weekly-

'Olaylar insanı derinden yakalıyor, kahramanlar sempatinizi hemen kazanıyor... sonuna nasıl geldiğinizi anlamayacaksınız.'

-Wall Street Journal-

'Yoğun, gerilimi yüksek bir roman.'

-Chicago Tribune-
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2008
 • Sayfa Sayısı:
  427
 • ISBN:
  8789758461967
 • Orijinal Adı:
  Hide
 • Çeviri:
  Cumhur Mısırlıoğlu
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Melike 
06 Ağu 03:12 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

An itibariyle kitap bitti...Zira LİSA GARDNER yine döktürmüş. Kurgu yine muazzam merak hat safhada. . Ama işte keşke seriyi sırasıyla okusaymışım diye vahlanmadan edemiyorum...

Hayatı boyunca ailesi tarafından sürekli bir yerlere kaçırılan ve annesinin ölümünden sonra bunu fark edip, babası da ölünce tehlike de olduğunu bile bile ilk yaşadığı yere geri dönen ve sayamayacağı kadar fazla isim değişikliği yaşayan bir kadın. Sırf kendisine benzediği için öldürülen çocuklar. Her seferinde katilin kim olduğunu bulduğunuzu düşünüp, yanıldığınızı anlıyorsunuz ve gerilim dolu hikayenin içinde kalıyorsunuz.
Kessinlikle polisiye macera sevenlerin anlayacağı bir kitap...

Dr. Elmyra 
 25 Tem 20:40 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Annabelle 7 yaşındayken bir gün babası sadece iki eşyasını almasını söyler ve o gün kaçışları başlar. Gittikleri yerde en fazla bir buçuk yıl kalırlar ve isimleri her gittikleri yerde değişmektedir. Annabelle neden kaçtıklarını bilmiyordur ama babası yıllar içinde onu her türlü tehlikeden korunmak üzere yetiştirmiştir. Annesi öldükten bir süre sonra Annabelle'in ısrarıyla tekrar taşındıkları ilk yere dönerler, bu sefer ismi Tanya'dır. Burada bir trafik kazası sonucu babasını da kaybeder. Bu sırada D.D. ve Warren bir çukurda yıllar öncesine ait 6 çocuğun mumyalanmış cesedini bulur. Bu olayı gazeteden öğrenen Anabelle büyük bir sürpriz ile karşılaşır çünkü ölen çocukların isimlerinden biri kendisidir.
D.D. & Warren serisinin 2. Kitabı olan Saklambaç ilk kitaptan çok daha heyecan dolu ve sürükleyiciydi. Polisiye severlere tavsiye ederim.

Saklambaç --- DD Warren Serisi 2

Öncelikle serinin ilk kitabına kıyasla az bir farkla düşük kaldı bence. Gardner, Bobby Dodge'i yine ön plana çıkararak Warren'i geride tutmuş. Bundan biraz rahatsızlık duydum açıkçası. Ayrıca Dodge ve Warren arasındaki ilişkinin pek çok kritere bağlı olması da hoşuma gitmedi.

Olay, kurgu ve anlatım açısından Gardner'in performasında bir düşüş olmamış. Aynı heyecan ve gerilim devam ediyor.

Annabelle Granger ve ailesinin hayatı saklanmakla geçiyor. Yerin altından bulunan eski bir cesetten kendi adı çıkınca kaçış başlar.
Ölen eski bir seri katilimizin ardından yeni bir tane boy gösterir. Bu yeni adamımızın eski katil ile olan bağını ve Annabelle Granger'in gizemini çözmek zorunda olan Bobby Dodge, asıl kahramanımız olan Boston Emniyetinden Warren ile beraber çalışır.

--- Bu arada, farklı yazarlardan en sevdiğim iki serinin baş kahramanı da Boston Emniyetinden olduğu için zaman zaman Gardner'in serisinde Rizzoli'nin, Gerritsen'in serisinde de Warren'in bir anda ortaya çıkıp beraber çalışacaklarını düşünüyorum :) Bunu düşünmemin nedeni artık Massachusetts eyaleti ve Boston şehrini avucumun içi gibi bilmek. Her kitapta cadde ve sokakları ezberledim neredeyse.
Aynı yerlerde çalışan dedektifler neden bir kitapta buluşmasın ki? Böyle birşey olmasını çok isterim. İki yazardan ortak bir kitap. Neyse hayal aleminden çıkıp incelememi bitireyim :)

Baştan sonuna kadar korkunun tükenmediği Saklambaç'ta finali çok beğendim.
Gardner, hayran kalmamak elde değil..

Hayatı boyunca ailesi tarafından sürekli bir yerlere kaçırılan ve annesinin ölümünden sonra bunu fark edip, babası da ölünce tehlike de olduğunu bile bile ilk yaşadığı yere geri dönen ve sayamayacağı kadar fazla isim değişikliği yaşayan bir kadın. Sırf kendisine benzediği için öldürülen çocuklar. Her seferinde katilin kim olduğunu bulduğunuzu düşünüp, yanıldığınızı anlıyorsunuz ve gerilim dolu hikayenin içinde kalıyorsunuz.

Ayşen BÜLBÜL 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tek Başına'yı okumadan bu kitabı okudum . Heyecan dorukta ve müthiş bir koşturmaca. Yıllarca neyden kaçtığını bilmeden kaçan bir kız annesi ve babası gidince ne yöne gideceğini kestiremez ve olanlar olur :)

büşra yıldız 
16 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Okumaya başladığınız anda sizi kendine bağlayan anlatımı kurgusu güzel bir kitap. Anabella'nın korkusunu kendinizde hissedebiliyorsunuz. Ama kendinizi film izliyormuş hissinden de alıkoyamıyorsunuz. Güze bir kitaptı.

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çok beğendim. Farkında olmadan aldığım bi devam kitabı imiş.İki kitap çok iyi bağlanmış ve tamamen ayrı hikayeler anlatmış. Ama "Tek Başına" yı okumasanız da bu kitaba bayılacaksınız.

Lisa Gardner'in okuduğum iki kitabı da gerilim-polisiye türünde üst seviyede. Saklambaç kitabında da kafanızda ürettiğiniz senaryolar tek tek çöküyor ^^

Tuncay YILDIRIM 
13 Nis 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Tek Başına'nın devamı gibi. Yine heyecanlı çarçabuk okudum.Kitap sizi içine çekiyor. Kurgu muhteşem. Yazarın hayal gücüne ve zekasına hayran kaldım.

Şirin şen 
09 Şub 18:00 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu tarzda okuduğum ilk roman. Kitabın konusu da anlatımı da gayet güzel. Kitabı bitirdikten bir süre sonra etkisi devam etti ve davranışlarıma yansıdı.

2 /

Kitaptan 13 Alıntı

Dr. Elmyra 
24 Tem 23:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Tanrı, değiştirebileceğim şeyleri değiştirmem için güç, değiştiremeyeceğim şeyler için cesaret ve aradaki farkı anlamam için akıl versin.

Saklambaç, Lisa Gardner (Sayfa 170)Saklambaç, Lisa Gardner (Sayfa 170)
Melike 
02 Ağu 01:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Tanrı , değiştirebileceğim şeyleri değiştirebilmem için güç , değiştiremeyeceğim şeyler için cesaret ve aradaki farkı anlamam için akıl versin..."

Saklambaç, Lisa Gardner (Sayfa 170 - Martı)Saklambaç, Lisa Gardner (Sayfa 170 - Martı)
Melike 
30 Tem 00:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yalan söylemenin uyuşturucu gibi bağımlılık yarattığını anlamıştım.

Saklambaç, Lisa Gardner (Sayfa 13 - Martı)Saklambaç, Lisa Gardner (Sayfa 13 - Martı)
Melike 
29 Tem 18:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

^^Sistemi anlamak zorundasın^^
Sistemi sevmek zorunda değilsin.'diye devam ederdi babam nutkuna.'İnanmak ya da aynı fikirde olmak zorunda değilsin.Ama iyice anlayacaksın.Sistemi anlayamazsan hayatta kalamazsın...

Saklambaç, Lisa Gardner (Sayfa 5 - Martı)Saklambaç, Lisa Gardner (Sayfa 5 - Martı)
Melike 
06 Ağu 03:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Beni sevdiklerini gösteriyor, ama sadece sevginin hiçbir zaman yeterli olamayacağını hatırlatmaktan da öte durmuyor...

Saklambaç, Lisa Gardner (Sayfa 463 - Martı)Saklambaç, Lisa Gardner (Sayfa 463 - Martı)
Melike 
06 Ağu 03:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yeterince vakit , ilgi ve doğru bir tavırla hepimiz olmak istediğimiz insanlar olabiliriz sanırdım...Yanılmışım..

Saklambaç, Lisa Gardner (Sayfa 452 - Martı)Saklambaç, Lisa Gardner (Sayfa 452 - Martı)
Öznur Gündüz 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'Sistemi sevmek zorunda değilsin.'diye devam ederdi babam nutkuna.'İnanmak ya da aynı fikirde olmak zorunda değilsin.Ama iyice anlayacaksın.Sistemi anlayamazsan hayatta kalamazsın.'Aile de bir sistemdir.

Saklambaç, Lisa Gardner (Sayfa 5)Saklambaç, Lisa Gardner (Sayfa 5)
Aybike Alkan 
19 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gittikçe daha zor oluyor.Geçecek sanıyorsun ama olmuyor.Hayatım boyunca yaşadığım iki anı ölene kadar unutmayacağım: kızımın doğduğu an ve kaybolduğunu öğrendiğim an.Bazen Tanrıyla pazarlık yapıyorum.O acı dolu olanları alacak olursa ben de neşe dolu olanları vermeye razıyım.Tabii böyle istediğin gibi olmuyor.İster istemez bununla yaşamak zorundayım.

Saklambaç, Lisa Gardner (Sayfa 194 - Martı Yayınları)Saklambaç, Lisa Gardner (Sayfa 194 - Martı Yayınları)
2 /