1000Kitap Logosu
The Sistem

The Sistem

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

256 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 7 sa. 15 dk.
Adı
The Sistem
Basım
Türkçe · Türkiye · Kamer Yayınları · 1 Kasım 2018 · Karton kapak · 9786059113960
Eğitim Sistemi adıyla bildiğimiz uygulamalar Sanayi Devrimi için ihtiyaç duyulan toplum yapısını oluşturacak kararlar üzerine inşa edilmiştir. Endüstrileşmeden, istatistik biliminden, standartlaşmadan, ortalamacı anlayıştan, zekâ testlerinden, sıralama tutkusundan etkilenmiş ve kapitalizm tarafından misyonu değiştirilmiştir. Tüm dünyadaki eğitim sistemleri, bilimin beynimizin nasıl çalıştığına dair bulguları ve teknoloji çağında yaşıyor olduğumuz gerçeği ile çelişmektedir. İki yüzyıldır idealleştirilen ortalama insan anlayışından kurtulmanın yolu, kişinin kendini eğitmesidir.
Fiyatlar

Okurlar

Kadın
% 46.9
Erkek
% 53.1
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
8.5
10 üzerinden
25 Puan · 5 İnceleme
256 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Öncelikle kitap tam olarak sanki bir meta analiz gibi. Eğitim hakkında yazılmış kitaplara referanslarla dolu, hepsinin derli toplu "bütünü" görmek için derlenmiş hali gibi. Konu hakkında hiçbir bilgisi olmayan bir kişi rahatlıkla kitabı alıp akabinde diğer kitap içi verilen referanslarlardaki kitaplara geçiş yapabilir. Genel olarak; sanayi devrimi sonrası meydana getirilmiş "modern" Taylorcu eğitim sistemine sitem ve eleştirilerden, öğrenmenin doğasına yönelik saptamalardan ve bunun okuldaki anlayışla zıtlığından, ayrıca parçacı anlayışın insan doğası ile bağdaşmaşmamasından ve birçok şeyden daha bahsediyor. Mutlaka okunması gerektiğini düşünüyorum. Referans verilmiş kitapları okuyanlar için basit gelebilir fakat olayla daha yeni tanışacak bir kişi için çok iyi bir başlangıç kitabı.
The Sistem
8.5/10 · 58 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
256 syf.
·
5 günde
·
6/10 puan
Okulsuz eğitimi savunan eğitim anlayışı üzerine bir kitap, merak ederek okudum. Özellikle bu pandemi döneminde muhakkak uygulanması gereken bir anlayış. Komedi filmi diyerek izlediğimiz Hababam Sınıfı'nda Mahmut Hoca meşhur sözlerini yıllar önce söylemişti aslında: "Okul sadece dört yanı duvarla çevrili, tepesinde dam olan yer değildir. Okul her yerdir. Sırasında bir orman, sırasında dağ başı. Öğrenmenin, bilginin var olduğu her yer okuldur." Sadece sınıfta geçen bir eğitim, hayata bizleri ne kadar hazırlar? Hayatımızda milyonlarca cümle duyuyor, binlerce kişiyi dinliyoruz, bazen kendimiz de anlatıyoruz. Peki hangisi aklımızda kalıyor, hangisi kalıcı davranış değişikliği sağlıyor? Bilen kişinin, bildiği konuyu bilmeyenlere anlatması eğitim - öğretim olamaz. Öğrenme elbet yaşanmışlıklar sayesinde, en önemlisi teoride kalmayıp pratiğe yani uygulamaya geçildiğinde sağlanır. Öğrenmenin nasıl gerçekleştiği hakkında yüzlerce öğrenme tekniği, tecrübeler mevcut. Bana göre önemli olan bu stratejileri uygulayacak öğrenme ortamlarının sağlanması. Okullara hapsolan öğrenci ve öğretmen eninde sonunda dikkatini kaybedecek, öğrenci öğrenme hevesini yitirecek; öğretmen aktarma şevkini kaybedecektir. Milyonlarca para vererek izlenilen gösteri uzmanlarının bile izlenme süresi kısıtlıdır. Bir süre sonra dikkat dağılır. Bu durumda ortam değişikliği şarttır. Yazar Abdullah Reha Nazlı, dünya çapında bu sistemi savunanların görüşlerini ayrıntılı bir şekilde incelemiş ve onların görüşlerinden hareketle kalıplaşmış "Sistem"in ne olduğunu, nasıl değişebileceğini anlatmış. Kitaptaki çoğu görüşe ve eleştiriye katılıyorum; eğitim, politika gibi birçok konuda belirli yargılara hapsoluyor ve bundan kurtulamıyoruz. Bir gıda mühendisi olan yazarı bu konulara eğilip kitap yazması ve detaylı araştırmalarından dolayı nacizane takdir ediyorum. Kitapla ilgili olumsuz eleştirilerimi de dile getirmek isterim. Yazar, İvan Illıch - Okulsuz Toplum, Salman Khan - Dünya Okulu, Jacques Ranciere - Cahil Hoca kitaplarından çok fazla alıntı yapmış. Bu da benim yazarın kendi fikirlerinden ziyade adı geçen kişilerin görüşlerine odaklanmama sebep oldu. Eğitimle alakalı yazarın kendisinin ve diğer eğitimci veya yazarların güzel fikirleri bulunuyor kitapta. Fakat yazar bunları uygulamış mı, verimli sonuç alabilmiş mi, teorideki çözümlemelerin pratikteki başarısını okuyamıyoruz, bunların uygulama aşamasını ve sonuçlarını da okumak isterdim. Teoride kalan fikirlerin başarısı tartışılmaya mahkumdur. Başkalarının deneyimlerini anlatmak da yavan kalır ki, belki de bu yüzden kitap da bana maalesef yavan geldi. Ezberci eğitim sisteminin karşısında olan, farklı yollarla öğrenmenin gerçekleşmesini savunan ve anlatan; özellikle bu konulara merak duyanların okumaktan hoşlanacağı bir eser. Sınav şeklinin değişmesini eğitim sisteminin değiştirilmesi sanan güzel ülkemizde de inşallah eğitim sistemimiz çok daha başarılı yerlere ulaşır, bir gün...
The Sistem
8.5/10 · 58 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
256 syf.
·
56 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Eğitim ve öğretim hakkında, sistemin dişlileri hakkında, kendi bilgi edinme yöntemlerimiz hakkında sorgulatan ve başka türlü bakış açıları kazandıran bir kitap, yazarın diğer kitaplarını da okuyacağım.
The Sistem
8.5/10 · 58 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
256 syf.
Beynini Özgürleştirmek İsteyenlere
Öğrenebildiğini unutan bir adam olarak bu kitap bana çok şey öğretti. Sistemi anlatan kötüleyen falan bir kitap beklerken tam aksi nasıl özgür kalıp kendini eğitebileceğini anlatıyor. Beklentimin çok üzerinde harika bir kitap.
The Sistem
8.5/10 · 58 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.