Toplumsal Cinsiyet - Sosyal Psikolojik Açıklamalar

8,0/10  (9 Oy) · 
17 okunma  · 
7 beğeni  · 
918 gösterim
Toplumun değer yargılarının yol açtığı çifte standart…

Kadınların da erkeklerin de toplumsal, ekonomik, psikolojik davranışlardan yola çıkan Zehra Yaşın Dökmen, sorunların, toplumun her iki cinse biçtiği rollerden, farklı kurallar işletmesinden kaynaklandığını saptıyor. Toplum genellikle, beklentiler konusunda her iki cinse de yönlendirmelerde, dayatmalarda bulunur. Kimileri için pek sıkıntı yaratmayan bu durum, çoğunlukla gerçek birer sancılı zorlanmaya yol açar.

Zehra Yaşın Dökmen bu ve benzeri ilişkilere psikolojik açıdan yaklaşmakta, örnek durum ve olaylardan yola çıkarak konuya bilimsel düzeyde açıklık getirmektedir.
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789751413840
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
onur 
22 Oca 00:31 · Kitabı okudu · 9/10 puan

 Bu kitap 1.5 senedir radarımda olan bi kitaptı. Toplumsal cinsiyet meselesi uzun süredir zihnimi kurcalıyor.  Özellikle bu konuyla ilgili araştırmalarım hep makale, blog, haber okumak, kısa film izlemek düzeyindeydi. Alsancak Kitapsan Mağazasını dolaşırken bu kitabı görmüştüm, incelemiştim ve bunu almalıyım demiştim ve kasım ayındaki kitapyurdu siparişi listemde kendileri de vardı.

Kasımda alıp daha yeni okumaya fırsat buldum. Kitap 6 bölümden oluşuyor. İlk bölümde oldukça doyurucu şekilde mükemmel bir biçimde tanımlar veriliyor, kavramlar açıklanıyor. Hayranlık uyandıracak şekilde olan ilk bölümün her sayfasını çizmek her cümlesini not almak istedim. İkinci bölüm daha çok kuramlardan bahsediyor. Kuramların bakış açıları farklıkları görüşleri bu bölümde yer alıyor. Kitabın geri kalan bölümleri ise biraz havada kalıyor yani sıradan okur için değil de akademik alanda kullanılması için bir kitap olduğunu düşünüyorum. Geri kalan bölümlerde çeşitli araştırmalardan, makalelerden, tezlerden, anketlerden, verilerden elde edilen bilgilerle hazırlanmış. Okurken artık sıkılmaya başlıyorsunuz çünkü sürekli verilerden bahsediliyor akademik bir ödev, sunum, tez hazırlamak için daha uygun bir kitap ha durduk yere okunmaz demiyorum ama böyle okuyunca ne yalan söyleyim masal okumuş gibi oluyorsunuz.

Ha bu arada kitaba yönelik hiçbir eleştirim yok olamaz da alanında oldukça başarılı bir akademisyen tarafından ele alınan konu muazzam işlenmiş. Türkçe olarak Toplumsal Cinsiyet meselesiyle ilgili kaynak bulmak artık imkânsız değil.