Üç Anlatı Taormina, Fehmi K.'nın Acayip Serüvenleri, Kuyu

6,7/10  (3 Oy) · 
8 okunma  · 
2 beğeni  · 
749 gösterim
Yazarı da okuru da sarakaya alan ama ona karşılık son derece ciddi bir parodi. (...) Yavuz, parodisini anlayacak ciddi, araştırmadan üşenmeyecek okurlar arıyor. (...) Yavuz'un, parodiye hasret edebiyatımıza iç açıcılık getirdiği kanısındayım.
-Doğan Hızlan-

Taormina, Fehmi K.'nın Acayip Serüvenleri ve Kuyu Hilmi Yavuz'un çok başarılı postmodern üçlemesidir.
-Dilek Doltaş-

Türk edebiyatı kanonunda şairliğiyle öne çıkmış olan Hilmi Yavuz, tek kurgusu olan Üç Anlatı: Taormina, Fehmi K.'nın Acayip Serüvenleri, Kuyu ile "postmodern" romancılar arasında hak ettiği yeri almıştır.
-Mukadder Erkan-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9789750823701
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Tubackr 
03 Haz 22:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabın asıl meselesidir kitabı anlayamamak. Hilmi hocanın poatmodern tarzda yazdığı çok nadide bir eser. Dikkatli bir okur bulmak ister karşısında düşünün bir takipçi umar. Bu yüzdende postmodern tekniği tercih eder çokta başarılı yazar.

Ferdi Bişkin 
25 Haz 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Hilmi Yavuz'un üç anlatısının bulunduğu, zaman zaman "Yazar acaba ne demek istedi? Dalga mı geçiyor?" dedirten, bir bulmaca çözüyormuş hissi uyandıran, içinde Latince, Almanca, özellikle Fransızca ve Osmanlıca cümleler barındıran, samimi cümleleri okudukça güldüren, konu başka başka yerlere gittikçe "Buraya nereden geldik? Nereye gidiyoruz?" dedirten, az sayfalı ama çok düşünceli kitap. Özellikle "Taormina" anlatısının başlıklandırılmasında atlanan sayılar henüz ikinci sayfada dikkate takılıyor. 1, 2, 4, 7, 8. Kimileri için "Kuyu" anlatısı popüler olsa da ben "Fehmi K.'nın Acayip Serüvenleri" anlatısını sevdim. Yazarlar ve okuyucularla dolu bir küçük ama ihtivası büyük eser.

Kitaptan 1 Alıntı

Ferdi Bişkin 
25 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Okumak
"Demek ki, bir kenti imgelemde yeniden kurabilmek için, okumak yetmiyordu. O kentin insanı olabilmeyi öğrenmek de gerekiyordu."

Üç Anlatı, Hilmi Yavuz (Sayfa 68 - Yapı Kredi Yayınları)Üç Anlatı, Hilmi Yavuz (Sayfa 68 - Yapı Kredi Yayınları)