7,0/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
378 gösterim
1960'lı yıllarda göç ettiği Fransa'da örnek bir işçi, örnek bir aile babası, örnek bir Müslüman olarak aynı fabrikada kırk yıl çalışan Muhammed Limmigri o güne dek yaşadığı tekdüze hayatını allak bullak edeceğine inandığı emekliliğinin başlamasıyla birlikte Fransa'dan ayrılmaya karar verir. Koruyucu bir kabuk gibi sığındığı geleneklerine, doğduğu köyde ailesi için büyük bir ev inşa etme hayaline sıkı sıkıya sarılan Muhammed, kırk yıl boyunca kendisini hep yabancı hissettiği ülkeyi bırakıp anayurduna döner. "Aşırı yüklü bir kamyon"a benzeyen evinin verandasında bitpazarından aldığı eski deri koltuğa oturup çocuklarını bekler. Oysa onu bekleyen bambaşka bir şeydir.

1987'de Kutsal Gece romanıyla Fransa'nın en önemli edebiyat ödülü olan Goncourt'u kazanan Fas asıllı edebiyatçı Tahar Ben Jelloun, Ülkemde ile sözü Avrupa'ya çalışmaya giden binlerce göçmen işçiden birine veriyor. Kendi kültürüyle yaşadığı toplumun değerleri arasında kalan bir göçmenin çıkmazlarını Doğu masallarının büyülü diliyle anlatıyor. Bir ailenin farklı kuşaklarının beklentileri üzerinden değişim sancıları yaşayan Fransız ve Arap toplumlarına ayna tutuyor. Yalın, çarpıcı bir anlatıyla dışlanmışlığın ve yabancı olmanın sınırlarının ne denli genişleyebileceğini gösterirken okuru kendi hayatının iplerini hiçbir zaman eline alamamış bir adamın umarsız bekleyişine ortak ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9786055340407
 • Çeviri:
  F. Gönül Akgerman
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Farkhunda 
17 Haz 15:18 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Faslı bir adamın Fransa'da kendi kültürü yüzünden ailesiyle çatışmasından, geleneklerine olan sevgisinden ve Fransada yaşadığı günlük olaylarının bunaltıcılığından sitem ederken kendi hayatındaki deneyimlerini içerir. Yaşadığınız yerde muhakkak rastlayacağınız bir tiptir." Şu bakkalı satsamda köyümde tek göz odalı evde komşularımla yüzyüze gelsem " diyen milliyetçi muhayyel amcaların Faslı yazar tarafından eser verilmiş halidir.

Kitaptan 2 Alıntı

Farkhunda 
17 Haz 15:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Bir gün çoçuklarımdan biri şunu sordu: Gece olunca ışık nereye saklanır? Ben de kendi kendime şöyle dedim:Ben babama asla böyle bir şey soramazdım.

Ülkemde, Tahar Ben Jelloun (Sayfa 37 - Kırmızı kedi yayınevi)Ülkemde, Tahar Ben Jelloun (Sayfa 37 - Kırmızı kedi yayınevi)
Farkhunda 
17 Haz 16:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Aile sevgisini azaltan bir şurup mu içmeliyim, yoksa beş çoçuğum olduğunu, kızlarımdan birinin kültürümüze, dinimize ve memleketimize yabancı birine kaçtığını unutturacak fitiller mi almalıyım?

Ülkemde, Tahar Ben Jelloun (Sayfa 89 - Kırmızı kedi yayınevi)Ülkemde, Tahar Ben Jelloun (Sayfa 89 - Kırmızı kedi yayınevi)