Kutsal Gece

6,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
441 gösterim
1987 Goncourt Ödülü

Fas'ın çöllerinden Marakeş pazarına gelen gizemli bir yolcu, masalcıların arasında kendi öyküsünü anlatmaya başlar: Kadir Gecesi'nde ölüm döşeğindeki babası, erkek gibi yetiştirilmiş Zehra'ya aslında bir kadın olduğunu söyleyince Zehra trajediyle masal arasında gidip gelerek kadınlığı, erkekleri ve Kuzey Afrika'nın tozlu yaşamını yeni baştan öğrenecektir. Zehra'nın, Kuzey Afrika'nın egzotik atmosferinde, hayallerle rüyaların birbirine karıştığı şiirsel bir itiraf gibi sunulan hikâyesi, yazarı Tahar Ben Jelloun'a 1987 yılında Fransa'nın en saygın edebiyat ödülü Goncourt'u kazandırmıştı. Sinemaya da aktarılan Kutsal Gece, yazarın bir önceki romanı Kum Çocuk'la birlikte ustalığının dünya tarafından tanındığı en önemli yapıtıdır.

"Yaşam öyküm işte burada yazılı: Her kırışık, bir yüzyıldır, kış gecesinde bir yoldur, sisli bir sabahta berrak bir pınardır, ormanda bir buluşmadır, bir kopuştur, bir mezarlıktır, kavurucu bir güneştir… İşte tam sol elimin üstünde bulunan şu kırışık, bir yara izi; ölüm bir gün geldi ve bana yardım elini uzattı. Belki de beni kurtarmak için. Sırtımı döndüm ve onu geri çevirdim. Her şey çok basittir, yeter ki ırmağın akışını değiştirmeye kalkışmayalım."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9786054764730
 • Orijinal Adı:
  La Nuit Sacrée
 • Çeviri:
  F. Gönül Akgerman
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Mehmet Kesdal 
 17 Haz 10:31 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 6/10 puan

" Kum Çocuk " adlı kitabın devamı niteliğindeki bu kitap, diğerine göre daha akıcı ve sanatsal." Ailesinin mirasını tek başına mı yedi yoksa mirası kendi payıyla birlikte kardeşlerine mi bıraktı" konusu iki kitabı da okuduğunuzda çelişkili.Konu belirsiz.Yine de kitabın finali fena değil.Güzel kitap.