Adı:
Uyurgezer
Baskı tarihi:
Nisan 2017
Sayfa sayısı:
312
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052991428
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Der Nachtwandler
Çeviri:
Ebru Akyürek Ersin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınlar
TAŞINANLARIN BİR SÜRE SONRA DELİRDİĞİ VEYA İNTİHAR ETTİĞİ BİR EV, NEREYE AÇILDIĞI BİLİNMEYEN BİR KAPI VE DEHLİZLERDEN OLUŞAN KARANLIK BİR LABİRENT…

Leon bir sabah uyandığında, karısının eşyalarını toplayıp kaçarcasına evden ayrıldığını görür. Kadının yüzünde ve kollarında morluklar vardır. Leon’un aklına gelen ilk şey artık geride kaldığına inandığı hastalığı olur: uyurgezerlik. Yoksa yine geceleri ikinci benliği devreye girip insanlara zarar vermeye mi başlamıştır?
Bu soruya bir cevap bulabilmek için uykuya dalmadan önce başına hareket sensörlü bir kamera yerleştirir. Sabah görüntüleri izlediğindeyse dehşete düşer: Yatak odasındaki gardırobun arkasında daha önce hiç görmediği gizemli bir kapı vardır. Onu bilinçaltının en karanlık köşelerine girmeye zorlayan bir kapı…
Hayal ile gerçeği ayıran çizgi bulanıklaştığında, insan kendini, kendisinden bile korkacak bir hale getiren ürkütücü bir kâbusun içinde bulabilir mi?

“Kâbusunuz olacak bir gerilim. Labirentlerin arasında kaybolacaksınız. Hatta kitabı okuduktan sonra bir daha uyumak bile istemeyebilirsiniz.”
Kirkus Reviews

“Eternal Sunshine of the Spotless Mind ile Inception’ın karışımı gibi!”
The Guardian

“Bu kitap Fitzek’in gerilim türünün en büyük yıldızlarından biri olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.”
Freundin

“Fitzek uzun süre akıllardan çıkmayacak bir gerilim yazmış.”
Publishers Weekly

“Fitzek’in gerilimleri nefes kesici. Her an her şeyle karşılaşabilirsiniz.”
Harlan Coben

“Muhteşem bir psikolojik gerilim.”
The Times

“Muazzam… Kitabı bir an bile elinizden bırakabilirseniz, hayranlık uyandıracak derecede disiplinli birisiniz demektir. Uyurgezer, ilk sayfasından son kelimesine kadar size nefes almayı unutturacak harika bir psikolojik gerilim.”
Booksectionde
312 syf.
·5 günde·10/10
"Geceleri uyurken neler yaptığınız konusunda yüzde yüz emin misiniz?"
Uyurgezerlik?
Bu ruhsal rahatsızlık konusunda neler biliyorsunuz?
Bir düşünün; uyudunuz ve gece neler yaptığınızdan haberiniz yok. Sabah uyandığınızda eşinize karşı şiddet uygulamışsınız veya birine zarar vermişsiniz. Siz bunu kabul etmiyorsunuz fakat tüm deliller sizi işaret ediyor. Acaba ne hissederdiniz? Gerçekler ve sanrılar arasında sıkışık kalmışsınız ama sizin bundan haberiniz yok, yaptığınız hiçbir şeyi sabah kalktığınızda hatırlamıyorsunuz nasıl bir psikolojiniz olurdu?

Sebastian Fitzek tüm bu soruların cevabını bu kitabında cevaplayarak uykularımın kaçmasına sebep oldu. Gerilim dolu sayfaları çevirirken gerçek ve sanrılar arasına sıkışıp kalan benmişim gibi gerildim...

Gerçekten uyurken sandığımız kadar masum muyuz? Yeri geliyor rüyalardan, kabuslardan uyandıktan sonra bile saatlerce etkisinde kalıyoruz ama bu eseri okurken en kötü kabusun bile uyurgezer bir insanın yaşadığıı dehşetin yanında masum kaldığına şahit olacaksınız. Titiz bir araştırma sonucu kaleme alınan eser tam bir psikolojik savaş niteliğinde...Psikolojik Gerilim seven herkesi derinden etkileyecek olan bu eseri okuduktan sonra böyle bir rahatsızlığınız olmadığı için şükür edeceksiniz...

Kitabın kahramanı olan Leon, çocukluk döneminde yaşadığı travma sonucu uyurgezer diye adlandırılan psikolojik hastalık ile tanışır. Uzun terapiler ve çabalar sonucu hayatını normal bir insan gibi idame etmeye başlayıp çok sevdiği Natalie ile evlenip güzel bir evde yaşamaya başlamıştır. Hayatında her şeyin yolunda gittiğini düşündüğü sırada bir gece ansızın eski rahatsızlığı nükseder ve kabusu yeniden başlar. Artık hayatında neyin gerçek neyin sanrı olduğunu ayırt edemez hale geleceğini bildiği için psikiyatrı ile temasa geçer...

Leon, yaşadığı evde daha önce hiç fark etmediği bir kapı bulduğunda ise artık geri dönüşü olmayan bir yola girdiğini fark etmese de, daha önceki deneyimlerinden kabusunun tekrar devreye girdiğini anlaması uzun sürmez...

Kendisini ve eşi Natalie ile ilgili yaşayacağı dehşetin kapısından içeri adım attığın da ise, zihninin karanlık labirentlerinde kendi kabusları dışında yüzleşip anlamak için tüm şartlarını zorladığı bir çukura doğru çekildiğini ve buradan çıkmak için ne yapması gerektiğini bilmeden ilerlemeye başlayıp, gerçeği bulmaya çalışarak yaşadığı dehşetin hangisinin gerçek hangisinin sanrı olduğunu anlamak için çırpınmaktadır....


Çevrisi gayet başarılı. Yazım dili sade ve merak uyandırıcı
Yazar kitabın sonunu öyle bir finalle bitirdi ki, son sayfa elimde öylece kala kaldım...

Psikolojik Gerilim seven okurlara kesinlikle tavsiye ederim...
312 syf.
İlk defa okudum yazardan. Allah'ım ben ne okudum dedim o derece müthiş bir kitap. Hiç sıkma falan yok adam öyle yazmış ki esir etti kitapta beni. Özellikle yazarın anlatımını çok beğendim.

Leon adlı karakterimiz uyurgezer birisi. Uyuduğunda neler neler yapıyor ve hiçbirini hatırlamıyor. Karısı Natalie ile yeni evlerine taşınmışlar ve sonra olaylar başlıyor. Bir gün karısı onu terk ediyor ve gidiyor. Olanlara katlanamıyor artık. Leon ise şiddet uyguladığına hiç inanmıyor. Ama karşısına çıkan delil gibi parçalar kafasını kurcalıyor ve uyurgezer iken neler neler yaptığını görmek için kendini kayda almaya başlıyor. Ötesini anlatmayacağım spoiler sevmiyorum.

Tabii ki sadece bir olayla bağlı değil evde bulduğu labirent gibi yerler nerelere çıkacak ve farklı farklı yerlere gidecek. Halen kendine inanmıyor ve kabullenmek istemiyor fakat her şey Leon'u gösteriyor. Ev başlı başına gerilim zaten, Leon labirent gibi evde dolaşırken ben gerildim.

Ana karakterimizin yaşadıkları çocukluğundan gelen bir problem ve toplumsal mesaj da vermiş yazarımız. Burası da çok önemli olmuş. Çocuklar ile konuşurken dikkatli olmalıyız nasıl bilinç altında yerleşiyor ve tüm hayatını etkiliyor bunu da görüyoruz.

Ters köşe nasıl olunur? Sonunda hadi canım ya da ha s...... söylemleri ağzınızdan çıkabilir.

Leon'un komşuları olsun, çocukluğundan beri doktoru olsun hepsi okurları bekliyor.
Okuyun psikolojik gerilim sevenler kaçırmayın. Kesinlikle tanışın yazar ile.

Stephen King benim için Kral olandır. Fantastik korku gerilim deyince King gelir.

Psikoljik gerilimde ise Sebastian Fitzek Kral oldu... Çok zeki bir yazar. Mükemmel psikolojik gerilim..
312 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Uyurgezer, Fitzek'in en iyi kitaplarından birisi değil, en iyisi hangisi deseniz bilmiyorum, ama en çok terapi adlı eserini beğendiğimi söyleyebilirim. Ancak bu üç kitaba (Uyurgezer, Yolcu 23, Terapi) bakarak şunları söyleyebilirim: Fitzek üç kitabında da bir son yazarak kitabın sırrını çözüyor, ardından onu bir başka sırrı açıklayarak başka bir biçime sokuyor. Böyle yaparak bizi gerçeğin ne olduğu konusunda kuşkulandırıyor, belki de gerçek göründüğü gibi değildi, diyor. Bu, bir çok gerilim kitabının, filminin ana takıntısı zaten. Yeni olan ne var peki? Ara ara okuduğum gerilim kitaplarına bakarak Fitzek'in bir kaç tık yukarı çıktığını söyleyebilirim: bir türlü akıl sağlığından emin olamadığımız karakterler bizi kuşkulandırıyor, kim olduklarını bir türlü çözemediğimiz yan karakterler bizde sürekli şüphe uyandırıyor. fitzek romanlarında hakikati bulmak zor, zihnin rahatlamak için acı çekmesi, debelenmesi şart. Yarıda bıraktığım nice gerilim romanına kıyasla Fitzek'in kitaplarında ikna edici, zorlayıcı hissi vermeyen, ya da bir şekilde bunu yapmamayı becerebilen bir atmosfer var. Yine de asla bir Katzenbach olamaz Fitzek.
312 syf.
·Beğendi·10/10
Bazı bilim adamları yapmış oldukları araştırma sonunda, toplumun %2 ’sini aşan bir kesimin uykusunda saldırgan davranış biçimleri sergilediğini ortaya koydu. Gece saldırılarından zarar görenler de çoğunlukla kadınlar, çünkü uyku sırasındaki şiddet eylemlerinin %80’i erkekler tarafından gerçekleştirilmekte. Sabah kalktıklarında hiçbir şey hatırlamayan bu hastalar, birini öldürüp sonra da geri dönüp uyumakta. Ve bunları yaparken hiçbir şeyin farkında değiller. Yıllar önce bunla ilgili bir film izlemiştim. O zamanlar merak edip bazı araştırmalar yapmıştım ne derece doğru diye. Mahkemeye çıkıp cinayetten yargılanıp serbest kalmış insanlar var.
Kitabın kapak yazısından da anlaşıldığı gibi, karakterimizin böyle bir hastalığı var. Konusu ilgimi çektiği için büyük bir hevesle başladım, merakla da okudum. Peşpeşe o kadar ilginç olaylar gelişti ki. Korktum. Uzun zamandır ilk kez bir kitap beni korkuttu. Kitabın arka kapak yazısında olduğu gibi, karanlık bir labirentin içinde ürkerek korkarak ilerledim. Bana göre her yönden dört dörtlük bir kitaptı. Kapak tasarımı, çeviri, içerik. Çok ama çok güzeldi. Adeta asfalt bir yolda gaza yüklenip son surat basar gidersiniz ya, hiçbir çukura denk gelmeden dümdüz. Virajı alırken veya bir aracı sollarken karşınıza başka bir aracın çıkmasıyla ani fren yapıp direksiyonu kırar ve tüm bunlar olurken kalp atışlarınız hızlanır nabzınız kulaklarınızda atar. İşte bu kitapta aynen öyle ilerledi. Son derece hızlı ve heyecanlı.
10/10
312 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Okurken sık sık son sayfaları açıp spoiler almak istiyorsunuz. Bitince hafif bir şaşkınlık yaratmıyor değil. Kötü değil. Ama olağanüstü de değil.
312 syf.
·2 günde
Yazar ile tanışmam bu kitapla oldu, çevirisi başarılı kolay okunabilir bir kitaptı ama belkide yanlış kitabı ile başladım bilemiyorum,çok beğendiğimi söyleyemem.
Ne zaman uyanık ne zaman uyurgezer kafam karıştı. Kitap tamamen kafa karıştırıcıydı, gerilim tadını hiç alamadım.
Bu kitabı okuyan birçok kişi çok sevmişti ama bence çok daha iyi gerilim kitapları var. okuyup okumamak size kalmış.
309 syf.
·2 günde·6/10
yayyyy gibi gerilmek istiyorsan okumalısın,sayfa sayfa gerilim ve gizem ile harmanlanmış bir kitap...Ürkütücü birliktelikti,neden okumak istedin ki diye sormaktan kendimi alamıyorum:)
312 syf.
·Puan vermedi
Leon adlı adamımız bir sabah uyandığında karısı yüzünde morluklarla eşyalarını toplayıp kaçarcasına evi terk eder. Leon bu durumla ilgili bişey hatırlamadığı için ilk aklına gelen şey çocukken yaşadığı ve tedavi olduğu uyurgezerlik sorununun yeniden başladığıdır. Böylece olaylar son hızla başlar. Zaman zaman kafa karıştıran bir sürü olay arka arkaya yaşanırken bazen hangisi uyku durumunda hangisi uyanıkken oldu birbirine giriyor. Fitzek'in okuduğum ikinci kitabı. İlk olarak Paketi okumuştum. O kitapta da bunda da olaylar son sayfalara kadar çözülmüyor. Bu kitap daha çok sevilmiş ama ben Paketi daha çok sevdim sanki. Psikolojik gerilim sevenlerin beğeneceği bir kitap
312 syf.
️Ara kitap diye başlamıştım bir kaç gün önce ,anca bitti
Leonun gizem ve gerilim dolu hikayesini okurken bazı yerlerde beyin hücrelerimin yanmış olma ihtimali çok yüksek Ortada öyle karmaşık bir olay var ki ne zaman uyanık ne zaman uyurgezer anlaşılmıyor .
Hayal gücünü zorlayan,zihni allar bullak eden,sonunu tahmin etmenin oldukça zor olduğu gerilim dolu bir kitaptı .
#alıntı
"Önce kâbuslar, sonra gerçekler gelir"
312 syf.
·Beğendi·9/10
Orjinal adı ‘Gece’ olan Uyurgezer, inanılmaz derecede beyin yakan, hangisi gerçek hangisi sanrı anlaşılmayan, bir labirentin içinde oradan oraya sürükleyen bir kitaptı. Psikolojik gerilim hastası olarak çok beğenerek okudum. Merak hiç dinmedi, gerilim hiç düşmedi ve su gibi aktı resmen. Yazar tabi yine yapacağını yapıyor sonunda. Tam çözüldü derken ‘aaa’ dedirtiyor, hatta tam işte ‘gerçek buymuş’ derken, yine olmadığını gösteriyor. Bu yazar ile henüz tanışmadıysanız ve psikolojik gerilim hastasıysanız geç kalmayın derim. Bu arada Uyurgezer’liğin ne kadar ürkütücü bir hastalık olduğunu da bu kadar net ilk defa anladım.
312 syf.
·4 günde·7/10
Yazarın okuduğum ilk kitabı.Yorumlardan ötürü sanırım beklentim çok yüksekti.Ama biraz hayalkırıklığına uğradım.
Kitabın kahramanı Leon,bir mimar ve eşi Natalie birgün evi terk eder.Küçük yaşta ailesini kaybeden Leon evlatlık büyür ve uyurgezerdir.Bir süre gördüğü tedavilerden sonra hayatı normale döner ta kikarısı terk edene kadar.
Kitabın bundan sonrasında Leon'un yaşadıkları esnasında uyuyor mu,uyanık mı,yoksa üçüncü evrede mi ve bunlardan hangisinde ne yapıyor bana göre birbirine karıştı.
Ancak kitabın sonunda herşey neyleşiyor ve gerçekten beklenmedik bir sondu.
Kitabı okumaktan pişman değilim,konusu ilginç,anlatımıakıcı ve kurgusu oldukça iyidi.
312 syf.
·3 günde·10/10
Okurken geriliyor musunuz? Evet
Korktuğunuz için mi? Hayır
Kafa karışıklığı, merak duygusu yoruyor mu? Evet
Kısacası olması gerektiği gibibir gerilim. Okuyun.
Doğru kelimeleri bulamıyorum çünkü. Hatta ondan da fazlasını. Korkarım , kendime ait bir yanımı da bulamıyorum.
+ Dün çok farklı bir insandın , Leon.
- Biliyorum. Uykumda gezdiğimde hep öyle oluyorum.
Leon'un umutsuzluğu , genelde sadece intihara meyilli kişilerin yaşadığı bir seviyeye ulaştı. Elindeki telefonu çoktan unutmuştu.
Kötü muamele gören eşim benden kaçtı, bense gerçek ile rüyayı ayırt edemiyorum; ölü bir kediyle birlikte banyo küvetinde uyanıyorum ve çalan kapının ziline mi kafa yoruyorum ?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Uyurgezer
Baskı tarihi:
Nisan 2017
Sayfa sayısı:
312
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052991428
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Der Nachtwandler
Çeviri:
Ebru Akyürek Ersin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınlar
TAŞINANLARIN BİR SÜRE SONRA DELİRDİĞİ VEYA İNTİHAR ETTİĞİ BİR EV, NEREYE AÇILDIĞI BİLİNMEYEN BİR KAPI VE DEHLİZLERDEN OLUŞAN KARANLIK BİR LABİRENT…

Leon bir sabah uyandığında, karısının eşyalarını toplayıp kaçarcasına evden ayrıldığını görür. Kadının yüzünde ve kollarında morluklar vardır. Leon’un aklına gelen ilk şey artık geride kaldığına inandığı hastalığı olur: uyurgezerlik. Yoksa yine geceleri ikinci benliği devreye girip insanlara zarar vermeye mi başlamıştır?
Bu soruya bir cevap bulabilmek için uykuya dalmadan önce başına hareket sensörlü bir kamera yerleştirir. Sabah görüntüleri izlediğindeyse dehşete düşer: Yatak odasındaki gardırobun arkasında daha önce hiç görmediği gizemli bir kapı vardır. Onu bilinçaltının en karanlık köşelerine girmeye zorlayan bir kapı…
Hayal ile gerçeği ayıran çizgi bulanıklaştığında, insan kendini, kendisinden bile korkacak bir hale getiren ürkütücü bir kâbusun içinde bulabilir mi?

“Kâbusunuz olacak bir gerilim. Labirentlerin arasında kaybolacaksınız. Hatta kitabı okuduktan sonra bir daha uyumak bile istemeyebilirsiniz.”
Kirkus Reviews

“Eternal Sunshine of the Spotless Mind ile Inception’ın karışımı gibi!”
The Guardian

“Bu kitap Fitzek’in gerilim türünün en büyük yıldızlarından biri olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.”
Freundin

“Fitzek uzun süre akıllardan çıkmayacak bir gerilim yazmış.”
Publishers Weekly

“Fitzek’in gerilimleri nefes kesici. Her an her şeyle karşılaşabilirsiniz.”
Harlan Coben

“Muhteşem bir psikolojik gerilim.”
The Times

“Muazzam… Kitabı bir an bile elinizden bırakabilirseniz, hayranlık uyandıracak derecede disiplinli birisiniz demektir. Uyurgezer, ilk sayfasından son kelimesine kadar size nefes almayı unutturacak harika bir psikolojik gerilim.”
Booksectionde

Kitabı okuyanlar 124 okur

  • Pınar Kayacı
  • Sabrina bal
  • Hamide Yılmaz
  • MUSTAFA S.
  • Şeyma
  • Tuğçe
  • cancan
  • erva
  • Deniz Şhn
  • MURAT CAN AĞPINAR

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37.1 (23)
9
%27.4 (17)
8
%17.7 (11)
7
%12.9 (8)
6
%3.2 (2)
5
%1.6 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0